183   
شناسه خبر: 1123   
تاریخ انتشار: 1395/02/21 10:01
آقای دکتر علی پیرهانی (دومین فرد چند زبانه دنیا)
آقای دکتر علی پیرهانی (دومین فرد چند زبانه دنیا)
به گزارش پایگاه خبری ایرانیان موفق، علی پیرهانی، مدیر آکادمی زبان کودک و دومین فرد چند زبانه دنیا گفتگویی با خبرنگاران این پایگاه داشته است که متن این گفتگو به شرح زیر است:
 

ایرانیان موفق(SIONA) : آقای دکتر در مورد موفقیت خود در این عرصه بفرمایید؟

علی پیرهانی: درحال حاضر شاید برای بسیاری از افراد این ایده وجود داشته باشد که دانستن 200 زبان موفقیت به حساب می‌آید. بنده اعتقاد دارم که موفقیت یک فرآیند است، همانطور که می‌دانید ما پزشک و پولدار بد حال در ایران و حتی خارج از کشور کم نداریم، لذا آنچه که ما بدست می آوریم را نمی توان موفقیت نامگذاری کرد. به طور مثال بچه های زیادی بودند که در دوران مدرسه بسیار موفق عمل می‌کردند و نمره ریاضی بالایی داشتند، اما نمی‌توان آن را موفقیت قلمداد کرد. من اعتقاد دارم که  موفقیت شاخصه‌های زیادی دارد، در ابتدا فرد باید استقلال داشته باشد، فرض کنید دانش‌آموزی همواره نمره‌اش بیست است اما در نهایت تمام مطالعات و تحصیلاتش منجر به موفقیت و تصمیم درست در زندگی‌اش نمی‌شود، پس موفقیت‌ها را باید در تصمیم‌گیری‌های فرد دید چراکه موفقیت همانند برخی موارد در کشور ما کلیشه‌ای است، شاید به این دلیل است که ما به این حقیقت خیلی توجه نمی‌کنیم که موفقیت یک  فرآیند است، یعنی در واقع باید از حرکت‌ها و فعالیت‌های ما یک تجمیع صورت بگیرد و سپس  تصمیم گیری شودکه آیا ما موفق بوده‌ایم یا خیر، ضمن اینکه من اعتقاد دارم کمتر کسی در دنیا موفق بوده است.

زمانیکه ما در مورد موفقیت صحبت می‌کنیم باید به اوضاع معنوی، مادی، احوالات درونی و احوالات اجتماعی افراد را ریز بینانه تر و دقیق تر نگاه کنیم. شاید فردی از دید ما در اجتماع جایگاهی نداشته باشد و احساس کنیم که آن فرد به قول قدیمی‌ها یک ستاره هم در آسمان ندارد که اگر این موضوع را موشکافانه تر بررسی کنیم، خواهیم دید که از کجا به کجا رسیده است،  در مقابل هم یک فردی در یک خانواده  موفقی به دنیا اومده است  و ‌تحصیلاته عالی هم دارد ولی از نقطه ابتدایی تا نقطه انتهایی  کار خاصی انجام نداده و مسیر کوتاه بوده است.

 

ایرانیان موفق(SIONA) : مفهوم حرف شما این است که افرادی که به ظاهر موفق هستند، در واقعیت نیستند؟

علی پیرهانی: بله، دقیقا همینطور است و من به این موضوع ایمان دارم که این یک فرمول است، که ماحصل انچه را که یک فرد در زندگی شخصی خود انجام میدهد و یک عددی را برای ما عنوان می‌کند که می توان در مورد آن بحث کرد که این موضوع یک سنگ محکی برای یک زندگی موفق است.

 

 

ایرانیان موفق(SIONA) : از منظر خودتان، آیا شما فرد موفقی هستید؟

علی پیرهانی: من اعتقاد دارم که لازمه موفقیت تحول است، ما زمانی شکست می خوریم که از کسی مشورت نمی‌گیریم، زمانی به بن بست می رسیم که تحولی در زندگیمان دیده نمی‌شود و همان فرد سابق هستیم. برخی اوقات در کلاس‌های درس دانشگاه سئوال می‌کنند که نام آخرین کتابی را که خوانده اید، چیست؟ بسیاری از افراد نام آخرین کتابی که خوانده‌اند را فراموش کرده اند. آیا می‌دانستید طبق تعریف جدید یونسکو، میزان تحصیلات مهم نیست، آخرین چیزی که یاد گرفته‌اید؛ مهم است. بنابراین  بسیاری از چیزهایی را که در زندگی به دست می آوریم موفقیت نیست، به قول حافظ که می گوید:" حـجاب راه تـویی حـافـظ از مـیان برخیز   خوشا کسی که درین راه بی حجاب رود"  منظور شاعر را شاید بتوان با این مثال بیان کرد که بسیاری از افرادی که دکترا می گیرند در زندگی پیشرفت کرده اند، ولی من افرادی را می بینم که دکترا ندارند اما زندگی بهتر و موفق‌تری دارند. حتی من افرادی را می‌شناسم که زبان فرانسه یاد گرفته‌اند تا زندگی بهتری داشته باشند، اما وضع زندگی آنها بدتر شده است، لذا نباید این موارد را دلایلی برای پیشرفت دانست و باید از این زاویه نیز به مسئله نگاه کنید.

 امیدوارم آموزش و پرورش ما روزی  به جایی برسد که تشخیص دهد چه افرادی باید درس بخوانند و چه کسانی باید زبان یاد بگیرند، درواقع بتواند استعدادهای افراد را شناسایی کند. یکی از عواملی مهمی که موجب ناهنجاری در جامعه میشود این است افرادی که باید مشاغلی را کسب کنند، کسب نمی کنند و این موضوع نصیب افرادی که شایسته آنها نیست، می‌شود. البته ناگفته نماند که در همه جای دنیا، تفکرات زیاده‌خواهی وجود دارد.

 

ایرانیان موفق(SIONA): لطفا در مورد آکادمی زبان کودکان که به تازگی آن را راه اندازی کرده‌اید، بفرمایید؟

علی پیرهانی: بنده یک آکادمی کودک و نوجوان دارم که  حدودا پنج سال پیش این مجموعه را تأسیس کردم، که هر کودک به مدت سه سال می تواند در اینجا زبان یاد بگیرد، ما در مرکزی چند زبانه فعالیت مختلف داریم؛ فعالیت پژوهشی، فعالیت کودکان و نوجوان، فعالیت آموزش از راه دور، که تمامی این ها بر اساس تجارب شخصی بنده در یادگیری این تعداد زبان شکل گرفته و یک دانش کاملاً بومی است. یعنی بدون اینکه  بخواهیم از روش خارجی تقلید کنیم،  روی یک مدل یادگیری فکر کردیم، برای این از مدل یادگیری نام می‌برم چراکه مدل با متد خیلی متفاوت است و مدل در واقع یک فلسفه درونی دیده میشود و ما سعی کردیم که بیش از اینکه روی این متد یادگیری کار کنیم، بر روی یک مدل یادگیری کار کنیم.

 

ایرانیان موفق(SIONA) : آیا روش خاصی را در این مورد به کار می برید؟

پیرهانی: بله، ما اعتقاد داریم مشکل یادگیری زبان به هیچ وجه خود زبان نیست، مشکل زبان در یادگیری زبان های خارجه به صورت کلی یادگیری است، یعنی چی؟ شما از یک بچه 5 ساله بخواهید که در مورد میز صحبت کند، به فارسی بیش از 5 الی 4 ثانیه بیشتر نمیتواند این کار را انجام دهد. در واقع باید بگویم که ریشه  مشکلات زبان آموزان را باید در ابتدا در زبان مادری جست. به طور مثال زمانی که شما می خواهید، 100 درخت را با تبر بزنید در ابتدا باید تبر را تیز کنید، در واقع این تبر تیز در آموزش ما نمیرود و این تعلیمات صورت نمیگیرد. آیا توجه کرده‌اید که چه تعداد از خانواده‌های ما از دایره المعارف استفاده می کنند و بسیاری از افراد دایره المعارف را با دیکشنری اشتباه می‌گیرند؟

به نظر من  ما  باید در بحث زبان خارجه کاملاً کلی‌نگر باشیم (یادگیری یک فرآیند)، به طور مثال؛ همان طور که  ما می توانیم در هر موردی تغییر کنیم، همه چیز نیز باید به بچه ها آموزش داده شود و حتی بر روی مسائل روحی و روانی آنها نیز کار شود. تا یک output  نتیجه داشته باشد ما تمامی این موارد را در کنار گذاشتیم و سپس می گوییم زبان یاد بگیر، سپس می گوییم چرا زبان یاد نگرفته ایم،  به این علت که آداب اجتماعی  بچه های ما ضعیف است. در کلاس های زبان افرادی راحت تر زبان یاد می گیرند که آداب اجتماعی قویتر داشته و خوش مشرب‌تر هستند. امیدوارم روزی در آموزش و پرورش ما، بچه ها پس از ورود به مدرسه در ابتدا با آداب اجتماعی آشنا شوند.

واقعاً من نمیدانم ریاضی چه دردی از بچه های ما دوا کرده است، درواقع باید گفت این آموزش حکیم محور نیست بلکه حول محور است، یعنی ما آموزش در داخل کشور را تبدیل به یک Business  کرده‌ایم، آموزش سطح پایینی که در آن حکمت نیست در واقع اخلاق و تربیت در آن وجود ندارد،اگر شما دقت کرده باشید اکثر بچه های ایرانی میخواهند دکتر یا مهندس شوند. اما کسی نمی‌گوید که میخواهد فیلسوف شود.انگلیس یک جامعه فیلسوف پرور است و یک فضای کامکلا فلسفی دارد، به طور کلی فضای غرب، فضای فلسفی است چراکه علوم انسانی بسیار حائز اهمیت است  و تا زمانیکه در جوامع و دانشگاههای ما این ماجرا تصویب نشود که که فلسفه مهم تر از پزشکی است ما با همین جریانات مواجه هستیم. زمانی ما میتوانیم به فرزندان خود زبان یاد بدهیم که فقط  به آنها زبان یاد نداده باشیم.

 

ایرانیان موفق(SIONA): آیا شما با آکادمی که تاسیس کردید می خواهید یک تحول در این زمینه ایجاد کنید؟

پیرهانی:  ما یک حرکتی را شروع کردیم که در آموزش کشور و حتی میتوانیم با برخی از کشورهای همسایه همانند تاجیکستان، ترکیه، افغانستان، آذربایجان براساس مدلی که داریم، کار را شروع کنیم.

 

ایرانیان موفق(SIONA) : آیا کتابی هم در مورد زبان شناسی دارید یا خیر؟

علی پیرهانی: بله در مورد فرمول یادگیری زبان های خارجه است که بزرگترین مشکلات افراد در زبان  آموزی این است که خود آموزه‌های خوبی نیستند، من اشاره کردم بحث آموزش زبان یک بحث کاملاً lifestyle  است یعنی بیش از اینکه آموزشی باشد، روان شناختی بوده چراکه  ما در آکادمی کودک و نوجوان با بچه‌ها طوری برخورد می‌کنیم که انگار در حال تربیت کردن یک دیپلمات هستیم.

 

ایرانیان موفق(SIONA) : آیا روش خاصی دارید؟

علی پیرهانی: مطمئن باشید در چند سال آینده علم رجعتی خواهد داشت تا 200 سال قبل، من این حرف را گارانتی میکنم. چراکه احساس می کنم علم در آن زمان بسیار بی ضررتر و سالم تر است، مکتب خانه های ما به دلیل اینکه به بچه ها استقلال و نظم اموزش داده میشود یک مدل موفق آمیز است. در حال حاضردر کدام مدرسه غیرانتفایی چنین موضوعی وجود دارد؟!

 

ایرانیان موفق(SIONA): آخرین جمله شما در مورد موفقیت چیست؟

علی پیرهانی: به اعتقاد بنده، نظم مهمترین مؤلفه در موفقیت است.

 

 

 

 

اخبار مرتبط

اکران با شکوه فیلم سینمایی ساعت ۵ عصر با حضور گسترده چهره ها

وزنه بردار معلول ایران به رکورد جهان دست یافت

میزبانی مهران مدیری از چهره‌ها در اولین رونمایی فیلمش

امکان پیش‌ثبت‌نام اینترنتی کارت هوشمند

تولید دستگاه اکسیژن‌سنج خون در کشور

سامانه یکپارچه کارت بازرگانی هوشمند رونمایی شد

زمان دیدار ایران - سوریه مشخص شد

نامزدهای 8 رشته حوزه تلویزیون جشن سینمایی حافظ معرفی شدند

تیم‌های المپیاد ریاضی و فیزیک ایران به برزیل و اندونزی اعزام شدند

برترین های جشنواره سلول های بنیادی معرفی شدند

اعطای تسهیلات ۸۰ میلیونی به متقاضیان تأسیس آموزشگاه‌ فنی‌وحرفه‌ای

هیات مدیره جدید صندوق حمایت از پیشکسوتان ورزش معرفی شد

نامزدهای بهترین چهره تلویزیونی جشن حافظ اعلام شد

کودکان دو زبانه قبل از ورود به دبستان آموزش می بینند

نمایشگاه الکامپ حضور بیش از300 شرکت داخلی و خارجی

دستورالعمل مشوق‌های کارفرمایی هفته آینده ابلاغ می‌شود

مرد موفق فوتبال ایران

عناوین روزنامه های 20 تیرماه 96

رامسر عروس شهرهای شمال ایران

رئیس جدید فدراسیون ژیمناستیک انتخاب شد

'بادیگارد' حاتمی کیا برنده سه جایزه شد

ازرنگی که متنفرید شخصیتتان را بشناسید!!

13 وزنه بردار به اردوی تیم های جوانان و نوجوانان ایران دعوت شدند

شهرداد روحانی سفیر فرهنگی ایران است

زمان واریز و مبلغ سود «سهام عدالت»

آموزش‌های الکترونیکی نوین برای ارتقای مهارت جوانان

تاریخ عشق را حتما بخوانید

هنر بانوی خوش سلیقه ایرانی در تزیین غذا

کدام مدل فرش برای دکوراسیون غذاخوری مناسب تر است؟

بهترین آدمها

برای کودک زیر 1 سال چه غذاهایی ممنوع است؟

چله زیارت عاشورا برای برآورده شدن حاجات

رابطه بین هوش افراد و طول عمر آنها چگونه است؟

تقدیر از دو بازیگر در جشن عکاسان سینما

برای کودکان اولین مرکز ام آر ای کودکان کشور افتتاح شد

نرم افزار سلول های بنیادی رونمایی می شود

نمایشگاه عکس جشن عکاسان سینما افتتاح شد

کیمیا علیزاده به فینال تکواندو جهان راه یافت

رخشان بنی‌اعتماد به اسکار دعوت شد

قسمت دوم «شهرزاد» در پردیس سینمایی کوروش به نمایش در می آید

کسب 3 مدال طلا،‌2 نقره و4 برنز حاصل تلاش نمایندگان ایران

مبلغ زکات فطریه

درمان زخم های سوختگی با پرده جنین

برای صنایع کوچک ضمانت نامه صادر می شود

طرح سنجش سلامت نوآموزان تا پایان شهریور ماه ادامه دارد

ظرفیت پذیرش در آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی اعلام شد

رونمایی از پوستر نخستین فیلم سینمایی مهران مدیری

طب سوزنی، ابزاری موثر در برابر درد

جزئیات ثبت‌ نام چهارمین آزمون استخدامی کشور

عکس نوشته های زیبای ماه رمضان

آموزش تغییر ظاهر صندل

نکات مهم در انتخاب سایه چشم

چگونه همسر خود را برای بچه دار شدن متقاعد کنیم؟

بیماری‌های خاموشی که در کمین افراد کم خواب قرار دارد

«ای دریغا» محسن چاوشی برای شهرزاد

دانش آموزان زیارت اولی به اماکن مقدس اعزام شدند

تجهیزات آزمایشگاهی مقاومت مصالح توسط محققان ساخته شد

فارغ‌التحصیلان در قالب تعاونی مشغول به کار میشوند

دکتر علی‌ شریعتی‌

کاغذ باطله بدهید لوازم التحریر بگیرید

حسن فتحی کارگردان موفق

سالن سینمای ویژه فیلم کودک تأسیس شود

سامانه‌ای برای ذخیره انرژی اتلافی وسایط نقلیه خدماتی

تداوم حیات آموزش عالی در گرو حرکت به سمت کار آفرینی است

عناوین روزنامه های امروز 24 خرداد 96

اولین هتل کپری جهان در جنوب کرمان

بزرگترین قرآن طلقی جهان درگینس ثبت می‌شود

صعود مقتدرانه تیم ملی فوتبال ایران به جام جهانی 2018

آغاز ثبت نام داوطلبان " مدرس آموزش خانواده" از امروز

یک دقیقه سکوت پیش از شروع بازی تیم ملی فوتبال ایران

افطار با «حلیم گندم»

اختلال دوقطبی در کودکان

خدمت به 100 هزار سالمند با خط زندگی

مرکز کاکرین ایران افتتاح شد

صعود تیم ملی فوتبال ساحلی ایران به رتبه سوم جهان

خانه هنرمندان ایران میزبان نمایشگاه مهمانی هنر می ‌شود

اعطای نشان لیاقت فدراسیون جهانی پینگ پنگ به یک مقام ورزشی ایران

کتاب فرش نفیس قرآنی در کتابخانه ملی آنکارا به نمایش درآمد

مهلت ثبت نام کتب درسی تمدید شد

عناوین روزنامه های امروز 13 خرداد 96

مشهد میزبان یک اجلاس رادیو و تلویزیونی

سربازانی که غیبت دارن ثبت نام کنند

رنگ لباسی که به صورت شما می آید

تیم دونفره مردان ایران مقابل ایتالیا پیروز شد

اعلام نتایج پذیرفته‌شدگان «آزمون استخدامی سال 95» در تیرماه

بانوان قایقران ایران چهارم شدند

در جشنواره شهر 400 فیلم خارجی شرکت می کنند

ساعت کاری معاینه فنی ها در ماه رمضان تغییر می کند

عمل ارتوپدی با هیپنوتیزم در مشهد انجام شد

مراقبت از پوست در فصل های گرم سال

تیتراژ برنامه ماه رمضان با حامد همایون

به بازنشستگان و مستمری بگیران تسهیلات بانکی پرداخت میشود

کارآفرینان برتر ملی معرفی شدند

کاخ مروارید

اسرار ازل

موبایل

خانم‌ها چه زمانی همسرشان را خوش‌تیپ می‌دانند؟

محمد دانشور به نیمه نهایی دوچرخه سواری رسید

نحوه دریافت «پول» از اولیاء هنگام ثبت‌نام مدارس اعلام شد

با سلول های بنیادی ریزش مو را درمان کنید

captcha