174   
شناسه خبر: 1131   
تاریخ انتشار: 1395/02/21 11:07
خانم مریم خاوازی
کارآفرین موفق ایرانی
کارآفرین موفق ایرانی
رضایت از خودم، رضایت از آنچه که بودم، هستم و خواهم بود. این تعریف من از موفقیت‌ است

ایرانیان موفق(SIONA): توضیحی مختصر از زندگی شخصی خودتان و اینکه از کجا شروع کردید؟

مریم خاوازی: من مریم خاوازی هستم متولد سال 1342 در مشهد در یک خانوادۀ صمیمی ومذهبی با مادری جدی و سختگیر و پدری بسیار آرام و مهربان بزرگ شدم. 
دیپلمم را در مشهد گرفتم و پس از 5 سال پشت کنکور ماندن در سن 23 سالگی با قبولی در رشتۀ زبان روسی وارد دانشگاه تهران شدم. آن سال‌ها در تحقیقات محلی خیلی سخت‌گیری بود به طوری که من رتبه علمی می‌‌آوردم ولی در مصاحبه‌ها رد می‌شدم. مهم این بود که پدرم به ما یاد داده بودن که دروغ نگوییم و صادق و راستگو باشیم و هزینۀ این صداقت و راستگویی را 5 سال پرداخت کردم چرا که در جواب سوالات مصاحبه‌ها هر آن چیز که بودم و باور داشتم پاسخ می‌دادم و برای رسیدن به هدفم از هر وسیله‌ای استفاده نکردم. پس از ازدواج با وجود پسر نازنیم و همسر عزیزم موفق به دریافت مدرک ارشدم MBM گرایش مدیریت اجرایی و در حال حاضر در مصاحبه دانشگاه مدیریت دانشگاه تهران دکترای DBA قبول شدم. چون من یک آدم عملگرا و مهارت یابی هستم و باید دانشم را به روزتر نمایم تا به موفقیت‌های بیشتری دست یابم خودم را موظف دیدم که در این حوزه ادامه تحصیل دهم.
درطول دوران دانشجویی کارهایی از قبیل تدریس خصوصی و همینطور در یک شرکت خصوصی که در حوزۀ کامپیوتر فعالیت داشتند به عنوان منشی مشغول بودم که بعدها به دلیل توانمندی‌هایی که داشتم من‌ را به عنوان مدیر اداری انتخاب کردند و با تضمین مدیران همین شرکت من توانستم برای ادامه تحصیل به کشور آلمان سفر کنم ولی از آن‌جایی که من با ویزای تجاری رفته بودم و ویزای تحصیلی نداشتم به ایران بازگشتم و تا دو سال کشور آلمان اجازۀ ورود نداد و مجدداً در همان شرکت مشغول به کار شدم و سپس با همکاران خود یک ایده جدید تحت عنوان VOICE MAIL مطرح و حاصلش تأسیس شرکتی به نام نداپرداز در سال 1372 گردید. این گروه بعنوان اولین شرکت در حوزۀ سیستم‌های گویا، تلفن گویا، منشی کامپیوتری، تلفنبانک، ندای قرآن و .... فعالیت خود را آغاز نمود. حدوداً با 8 نفر شروع کردیم و در سال 1382 موفق به اشتغال برای 100 نفر از جوانان و متخصصین گردید. در طی مدت 10 سال من عضو هیئت‌مدیره، مدیر فروش، مدیر روابط عمومی و مدیر فروش خارجی بودم. در کشورهای آلمان و فرانسه در سفارتخانه‌ها و بانک‌های ایرانی سیستم‌های تلفن‌گویا، تلفنبانک را نصب کردیم و جرقۀ تأسیس شرکت آدران رایانه توسط یکی از هموطنان مقیم بدلیل مدیریت کار گروهی آنجا زده شد که حاصل آن تأسیس شرکت آدرا‌ن رایانه در سال 1382 گردید. 
ایدۀ محصول شرکت، حاصل تجربه انفورماتیک در حوزۀ بانکی و مشاهدۀ یک تبلیغ در روزنامۀ همشهری که یک سری کیوسک‌های اطلاع‌رسانی و پمپ بنزین کره‌ای تبلیغ شده بود و نیز در‌ آن سال‌های تحریم، بحث حمایت از تولید داخلی داغ بود بطور مثال وارادت ATM از خارج کشور به سختی صورت می‌پذیرفت. موضوع تولید نرم‌افزار و سخت‌افزار کیوسک، ذهن من‌ را مشغول نموده بود و با مشورت مدیران شرکت تصمیم به تولید سخت‌افزار و نرم‌افزار کیوسک نمودیم که حاصل آن شد 25 مدل کیوسک اطلاع‌رسانی و نظرسنجی و کیوسک‌ بانک و کیوسک تبلیغات نمایشگاهی، سفارش غذا، گردشگری، صدور کارت پرواز و کیوسک خدمات ارزش افزوده و... .
تیم دانش و مهارت محور ما برای رسیدن به تولید کیوسک‌ بانک Cashless ATM به منظور فراهم سازی بستر فرهنگی و فنی و جلب اعتماد مدیران بانکی بیش از 5 سال تلاش نمودند و چهار نسل کیوسک را با هدف ارائه خدمات به روز به جامعه معرفی نمود.  
نسل یک کیوسک‌ بانک: کیوسک‌های تلفن بانکی 
اولین کیوسک‌ بانک‌های این شرکت درسال 83 در بانک تجارت و پارسیان با اتصال به برنامه تلفن‌بانک درهر شعبه خدمات بانکی را به مشتریان آن شعبه ارائه می‌نمود.
نسل دو کیوسک‌ بانک: کیوسک بانک اینترنتی
دراین نسل، با تهیه یک وب به‌روز خاص کیوسک اینترنتی از خدمات بانکی اینترنتی مورد استفاده قرار می‌گرفت که نمونه آن در بانک سپه مورد پیاده‌سازی قرار گرفت.
نسل سه کیوسک‌ بانک: CASHLESS ATM با پروتکل  NDC+ سال 89
این نسل براساس تعریف بانک مرکزی مورد طراحی قرار گرفت. کیوسک‌ بانک یا با پروتکل NDC+ با اتصال به شبکه شتاب با ارائۀ کلیه خدمات دستگاه خودپرداز به استثناء دریافت پول.
در سال‌های تحریم که وارادات خودپرداز پر چالش بود با اجرای این ایده و وجود مزیت رقابتی و توجیه اقتصادی توانست راه را بر شرکت‌های این حوزه باز نماید.
نسل چهار کیوسک‌ بانک دیواری: Cashless ATMَ با پروتکل ISO 8583 سال 93
این نسل علاوه بر ارائه کلیۀ خدمات بانکی، بدلیل اضافه شدن خدمات ارزش افزوده مانند خرید مجوز طرح ترافیک، شارژ موبایل و کیف پول و همچنین خرید انواع بلیت سفرهای برون شهری و درون شهری درایران توسط ما و کنسرسیوم شاپ صورت پذیرفت که برتری‌هایی به نسبت دستگاه خودپرداز دارد. من باید خودم را به عنوان یک زن در حوزۀ IT به اثبات می‌رساندم و دانش و تخصصم را افزایش می‌دادم. برای اتصال به شبکه شتاب مسیر خیلی سختی را پیمودیم تا گواهینامه‌ها و استانداردها و مسائل امینیتی‌اش ‌را دریافت نماییم و بالاخره در سال 1388 موفق شدیم اولین کیوسک بانکی متصل به شبکۀ شتاب را راه اندازی کنیم و اولین شرکتی بودیم که موفق به پیاده‌سازی ایدۀ خود در این حوزه گشتیم. بعدها شرکتهای دیگری با مدیریت آقایان هم در این زمینه به وجود آمدن که خوشحال هستیم سهم بازار خوبی در این حوزه دارند.
من به عنوان کارآفرین برتر زن در حوزه ICT در سال 90 از وزارت صنعت معدن و تجارت درجشنواره تولیدملی، افتخارملی، کارآفرین برتر زن سال  91  در  همایش  مدیریت  فناوری  اطلاعات، غرفه برتر در دومین  همایش  نقش آفرینی زنان در توسعه پایدار و جز 100 زن کارآفرین کشور انتخاب شدم که کتاب آن در دست چاپ است.

ایرانیان موفق (SIONA): یکی از ویژگی‌های مهم سازمان شما که تلاش بسیاری در حفظ آن می‌کنید چیست؟

مریم خاوازی: از سازمان ما همیشه بعنوان یک سازمان یاد گیرنده، صادق، خوش‌ قول یاد می‌کنند. سازمانی که صلابت و سلامتی در آن مشاهده می‌شود. برند ما به عنوان برندی پویا و فعال و دارای گوش شنوا شناخته شده است و پرداختن به مسئولیت‌های اجتماعی در حفظ برندمان به ما یاری رسانده است.

یکی از علایق من پرداختن به حوزه توانمندسازی دختران جوان و زنان است. شاید بیش از 100 کارآموز را در این حوزه از دانشگاه‌های مختلف، مهارت آموزی و اعتمادبه‌نفس و روابط با محیط کار را آموزش دادیم.

ایرانیان موفق (SIONA): خانواده چه نقشی در موفقیت شما داشته است؟

مریم خاوازی: برمی‌گردم به دوران کودکیم که مادرم مرا به‌ عنوان یک دختر درسخوان و لجباز مورد خطاب قرار می‌داد و از کودکی پشتکار و اراده داشتم و این‌که مادرم همیشه به من می‌گفتند: «تو خیلی لجبازی و هر چیزی را که اراده کنی باید بدست بیاوری.» و همین پشتکار و سخت کوشی سبب پیروزی من در برخی از صحنه‌های زندگی شده است.

خانوادۀ من نقش خیلی مهمی در موفقیتم دارند بخصوص این‌که تخصص همسرم در زمینۀ  IT است و از جمله مردان روشنفکری هستند که احترام ویژه‌ای برای خانم‌ها قائل هستند. ایشان یک فرد آرام و متعادل و من یک فرد پر جنب و جوش و ریسک پذیر که باعث تعادل هم دیگر می شویم. در ابتدای زندگی با ایجاد یک کسب‌ و کار و شراکت با همکارانم ایشان مخالف بودند چرا که سرمایه و پولی نداشتیم تا جایی که من برای تأسیس شرکت و سرمایه‌گذاری از طلاهایم گذشتم و آنها را فروختم که همسرم با این موضوع مخالف بودند تا این‌که ما در شرکت بعد از دو سال سود سهام پرداخت نمودیم و من این سود را بین خودم و همسرم  تقسیم کردم. از ابتدای زندگی مشترک دیدگاهم این بود که شریک زندگی هم در همه چیز باشیم، در رشد و پیروزی، شکست و ... از آنجا به بعد بود که همسرم به من به عنوان یک زن توانمند و همراه همیشگی ایمان آورد. این موضوع یک نقطۀ عطفی در زندگی من بود، به گفتۀ خودشان گاهی ایشان دویدند تا به من برسند و گاهی هم من ایستادم تا ایشان به من برسد و این تعادل را بین خود برقرار کردیم. خب کمی اختلاف نظرها نیز با هم داریم و سعی می‌کنیم با هم حلشان کنیم، چون کسب و کار ما یک کسب ‌و کار خانوادگی است به همین دلیل سهم وظایف و نقش من در زمینه‌های مختلف به مراتب سخت‌تر از همسرم است و باید بتوانیم با عشق و علاقه و انرژی و امید و مهر پیش برویم.  

ایرانیان موفق(SIONA): شما در چه سازمان‌هایی فعالیت و در چه انجمن‌هایی عضویت دارید؟

مریم خاوازی: من مدیرعامل و عضو هیئت‌ مدیرۀ انجمن زنان کارآفرین، هیئت مؤسس و عضو انجمن بهباش، عضو سازمان صنفی رایانه و سازمان افتا، انجمن رمز ایران، خانه تشکل‌ها هستم و همین‌طور عضو هیئت مؤسسین یک مؤسسه خیریه به نام مهیار که برای کودکان و نوجوانان سرطانی است فعالیت می‌کنم.

من مدیرعامل انجمن زنان کارآفرین هستم که هدف انجمن، توسعه و ترویج کارآفرینی و شناسایی زنان کارآفرین و ایجاد شبکه‌سازی و کمک به دختران جوان فارغ التحصیل می‌باشد و12همایش سالانه و نشست‌های متعددی با موضوعات مختلف برگزار می کند که همایش امسال 26 و 27 آذرماه در رشت با عنوان توسعه و ترویج کارآفرینی در حوزه محیط زیست می‌باشد و از اینجا همۀ علاقمندان را جهت شرکت در این همایش دعوت می‌نمایم. در نشست‌های تخصصی در دانشگاه‌های دخترانه و ... از بانوان و دختران جوان کارآفرین عضو انجمن دعوت بعمل می‌آید که قصۀ کارآفرینی خود را با هدف انتقال تجربه و مدل‌سازی و الگوبرداری بازگو نمایند.

نکته‌ای که اینجا خیلی دوست دارم بیان کنم این‌ است که بیاییم به هم قول دهیم که معنا و محتوای واژگان را به تعبیر و سلیقه خود و شرایط تغییر ندهیم. این رسالت بخش خصوصی و دولتی است .

برخی از دوستان ما در مراکز دولتی و حتی خصوصی کسب ‌‌و کار را با کارآفرینی یکی می‌دانند که البته به نظر من این موضوع از طرف سازمان‌ها و وزراتخانه‌هایی که واحد کارآفرینی ایجاد نموده‌اند دامن زده می شود. کارآفرینی خلق یک ارزش افزوده است که به اشتغال و ثروت آفرینی ممکن است منجر بشود یا نشود و به بار واژه در جایگاه خودش توجه نمی‌شود و رسالت ما و دولت خیلی سخت‌تر است، چرا که رسالت ما این است.

ایرانیان موفق(SIONA): شما ساکن مشهد بودید و در تهران دانشگاه قبول شدید، این شرایط سخت نبود یا اینکه خانواده مشکلی در این رابطه نداشتند؟

مریم خاوازی: خیر، مخالفتی نداشتند. من در تهران با خاله بسیار دوست داشتنی و خواهر مهربانم  زندگی می‌کردم و تحصیل و کار و دوری از خانواده و حفظ ارزش‌های اخلاقی و پایداری به اصول زندگی در پایتخت کشور طبیعتاً روزهای سختی را برایم رقم می‌زد و پشتیبانی خاله‌ام و خواهر بزرگترم جهت حضور در دانشگاه و اجتماع پشتوانۀ من بود. من در سن سی سالگی ازدواج کردم، از 18 سالگی زمزمه‌های اینکه باید هرچه زودتر ازدواج کنی به یک طوفان تبدیل شده بود ولی استقامت و حمایت این دو عزیز سبب شد من به خواسته‌هایم دست یابم.  
بعد از تحصیلم هم دوست نداشتم برگردم چون رشتۀ تحصیل‌ام زبان روسی بود و در مشهد موقعیت کاری‌ برای من وجود نداشت اما در تهران کار ترجمه پیدا کردم  که کوتاه و موقت بود و تصادفی وارد حوزۀ IT شدم که بعد از آن به آلمان سفر کردم و بعد از برگشت از این سفر با همسرم آشنا شدم.

 ایرانیان موفق(SIONA): در طول مسیر زندگی  پستی و بلندی برخوردید؟

مریم خاوازی: از ابتدای شروع زندگی ما، سختی‌ها و پستی بلندی‌هایی داشتیم ولی با عشقی که داشتیم و کمک اطرافیان ازجمله مادرشوهر مرحومم زندگی‌ خود را ادامه دادیم و از باهم بودن لذت بردیم. 

همیشه با "نه" گفتن مشکل داشتم و این قضیه مسائل و مشکلاتی برای من به وجود می‌آورد. بعدها تصمیم گرفتم یک چهارچوبی رو برای زندگی‌ام مشخص کنم که گاهی بتوانم بگویم نه و خیلی تمرین کردم و این تلاش در زندگی شخصی و کاری من خیلی مهم و تأثیرگذار بود.

ایرانیان موفق(SIONA): تعریف و درک شما از موفقیت؟

مریم خاوازی: رضایت از خودم، رضایت از آنچه که بودم، هستم و خواهم بود، این تعریف من از موفقیت‌ است.
از نظر من موفقیت رسیدن به هدف نیست بلکه لذتی است که از طی کردن در این مسیر بدست می‌آورید و من به مهرورزی خیلی اعتقاد دارم و موفقیت را در این میدانم که بتوانم احساس مهربانی و امید را به دیگران منتقل کنم و البته تعادل برقرار کردن بین کار، خانواده و اجتماع.

  

 

 

 

 

پایگاه خبری ایرانیان موفق
اخبار مرتبط

مصاحبه با جوان 19 ساله کارآفرین/ با 100 هزار تومان هم می توان کار کرد

اکران با شکوه فیلم سینمایی ساعت ۵ عصر با حضور گسترده چهره ها

وزنه بردار معلول ایران به رکورد جهان دست یافت

میزبانی مهران مدیری از چهره‌ها در اولین رونمایی فیلمش

امکان پیش‌ثبت‌نام اینترنتی کارت هوشمند

تولید دستگاه اکسیژن‌سنج خون در کشور

سامانه یکپارچه کارت بازرگانی هوشمند رونمایی شد

زمان دیدار ایران - سوریه مشخص شد

نامزدهای 8 رشته حوزه تلویزیون جشن سینمایی حافظ معرفی شدند

تیم‌های المپیاد ریاضی و فیزیک ایران به برزیل و اندونزی اعزام شدند

برترین های جشنواره سلول های بنیادی معرفی شدند

اعطای تسهیلات ۸۰ میلیونی به متقاضیان تأسیس آموزشگاه‌ فنی‌وحرفه‌ای

هیات مدیره جدید صندوق حمایت از پیشکسوتان ورزش معرفی شد

نامزدهای بهترین چهره تلویزیونی جشن حافظ اعلام شد

کودکان دو زبانه قبل از ورود به دبستان آموزش می بینند

نمایشگاه الکامپ حضور بیش از300 شرکت داخلی و خارجی

دستورالعمل مشوق‌های کارفرمایی هفته آینده ابلاغ می‌شود

مرد موفق فوتبال ایران

نمایشگاه لوازم التحریر و تجهیزات مهندسی در شهرآفتاب گشایش یافت

عناوین روزنامه های 21 تیرماه 96

عناوین روزنامه های 20 تیرماه 96

رامسر عروس شهرهای شمال ایران

رئیس جدید فدراسیون ژیمناستیک انتخاب شد

'بادیگارد' حاتمی کیا برنده سه جایزه شد

زمان واریز یارانه نقدی تیرماه

حمایت ستاد زیست فناوری ازچهار پروژه کلان ملی

آغاز طرح اشتغال فارغ‌ التحصیلان از چهارشنبه

رضا کیانیان به «شهرزاد» می‌آید

فغانی «سوت طلایی» را گرفت

علی نصیریان به پاس 7 دهه هنرنمایی در صحنه تجلیل شد

«یزد» ثبت جهانی یونسکو شد

ازرنگی که متنفرید شخصیتتان را بشناسید!!

خبر خوش برای مربیان حق‌التدریس فنی‌وحرفه‌ای

تب کنکور

13 وزنه بردار به اردوی تیم های جوانان و نوجوانان ایران دعوت شدند

شهرداد روحانی سفیر فرهنگی ایران است

زمان واریز و مبلغ سود «سهام عدالت»

ساخت بانداژ هوشمند برای مراقبت از زخم‌های باز

آموزش‌های الکترونیکی نوین برای ارتقای مهارت جوانان

بهترین لپ تاپ‌ ها

تاریخ عشق را حتما بخوانید

هنر بانوی خوش سلیقه ایرانی در تزیین غذا

تفریح های آبی هیجان انگیز در تهران

مینی پیتزای سیب زمینی

رفع چروک های دور چشم با ترفندهای آرایشی!

کدام مدل فرش برای دکوراسیون غذاخوری مناسب تر است؟

بهترین آدمها

عناوین روزنامه های 12 تیرماه 96

برای کودک زیر 1 سال چه غذاهایی ممنوع است؟

چله زیارت عاشورا برای برآورده شدن حاجات

رابطه بین هوش افراد و طول عمر آنها چگونه است؟

اگر این 10 مورد بین شما همسرتان وجود دارد، خوشبخت هستید!!

تقدیر از دو بازیگر در جشن عکاسان سینما

برای کودکان اولین مرکز ام آر ای کودکان کشور افتتاح شد

نرم افزار سلول های بنیادی رونمایی می شود

ایجاد شغل در بخش فرش دستباف

عناوین روزنامه های امروز 11تیر 96

بیوگرافی شهرام ناظری

کیمیا علیزاده

جالب ترینها

نمایشگاه عکس جشن عکاسان سینما افتتاح شد

عناوین روزنامه های 10 تیرماه 96

کیمیا علیزاده به فینال تکواندو جهان راه یافت

رخشان بنی‌اعتماد به اسکار دعوت شد

قسمت دوم «شهرزاد» در پردیس سینمایی کوروش به نمایش در می آید

مهلت ثبت‌نام آزمون استخدامی فردا به اتمام میرسد

نسل سوم شبکه علمی کشور به بهره برداری می رسد

ضمانت طرح های دانش بنیان تا سقف 500 میلیون تومان

عید فطر چه روزی است؟

کسب 3 مدال طلا،‌2 نقره و4 برنز حاصل تلاش نمایندگان ایران

مبلغ زکات فطریه

فردا آخرین مهلت ثبت نام در آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی آزمون

درمان زخم های سوختگی با پرده جنین

برای صنایع کوچک ضمانت نامه صادر می شود

سیزدهمین دوره رقابت های فوتسال بانوان با 14 تیم آغاز می شود

طرح سنجش سلامت نوآموزان تا پایان شهریور ماه ادامه دارد

افزایش واگن‌های خط ۷ مترو

آغاز فرآیند انتخاب دانشجوی نمونه علمی کاربردی

اشتغال مستقیم صنعت خودرو به ۴۰۰ هزار نفر می‌رسد خط تولید خودرو

کمک ٦٠ میلیارد تومانی خیرین در ٣٠٠ جشن گلریزان ماه رمضان

ظرفیت پذیرش در آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی اعلام شد

آغاز اجرای طرح کارورزی از دهه نخست تیرماه

کسب نخستین مدال ایران در قهرمانی وزنه برداری جوانان جهان

رونمایی از پوستر نخستین فیلم سینمایی مهران مدیری

یک میلیون واحد مسکن مهر افتتاح شد

طب سوزنی، ابزاری موثر در برابر درد

اجرای طرح اشتغال فارغ التحصیلان از فردا

عناوین روزنامه های 31 خرداد 96

مسقط میزبان دیدار پرسپولیس و الاهلی عربستان شد

دومین پوستر نمایش شهاب حسینی رونمایی شد

جزئیات ثبت‌ نام چهارمین آزمون استخدامی کشور

خبر خوش وزیر کار به مددجویان

عکس نوشته های زیبای ماه رمضان

آموزش تغییر ظاهر صندل

کتاب هایی که از همان سطر اول جذب تان می کنند

چیدمان خانه‌های نقلی با دکوراسیونی ساده اما شیک

طرز تهیه فرنی قالبی با نشاسته

ذهن کودک را آماده ورزش کنید

دو رکعت نمازی که آدمی را عباد الرحمن می کند

نکات مهم در انتخاب سایه چشم

captcha