105   
شناسه خبر: 1133   
تاریخ انتشار: 1395/02/21 12:18
مسعود آب‌پرور
کارگردان موفق ایرانی
کارگردان موفق ایرانی
مسعود آب‌پرور متولد دوم تیر ماه سال ۱۳۴۰ در تهران و دانش آموخته کارگردانی سینما، از دانشکده سینما و تئاتر است.

کارگردانی که هم در تلویزیون و هم در سینما فعالیت کرده است. "قتل آنلاین"، "خشاب خالی" و "بدل" از جمله فیلم‌های سینمایی او هستند و برای تلویزیون هم سری سوم مجموعه "عملیات 125" و همچنین مجموعه "هوش سیاه" را ساخته است.

از دیگر فعالیت‌های وی می‌توان به کارشناسی فیلم‌نامه و فیلم در بنیاد سینمایی فارابی و تأسیس کارگاه گسترش هنر و طراحی کلیپ‌های ایرانی اشاره کرد. نگاه متفاوت ایشان در مقام کارگردان که موجب ثبت تجربه‌های تازه‌ای ا‌ست، ما را مشتاق گفتگو با او کرد.

ایرانیان موفق (SIONA): تعریف و درک شما از موفقیت؟

مسعود آب پرور: هر شخصی در مسیر زندگی‌اش یک انرژیی صرف می‌کند تا به اهداف از پیش تعیین شده‌اش دست پیدا کند. وقتی نسبت میان این انرژی و زمان صرف شده را با توفیق کسب شده حساب کنید، اگر کسر مناسبی بدست بیاید می‌توان گفت که موفقیت حاصل شده است. طبیعتاً باید در زمان معین و مناسبی این اتفاق رخ بدهد و حتماً باید نسبت انرژیی که صرف می‌کنیم با حاصلی که بدست می‌آید در بازه زمانی مشخصی باشد.

ایرانیان موفق (SIONA): در مقطعی که "هوش سیاه" ساخته شد و تا آن اندازه مورد استقبال واقع گردید، شما به این فکر نکردید که اینجا نقطه عطف کارتان است؟

مسعود آب پرور: می‌تواند نقطه عطفی باشد ولی نه کاملاً. در ارتباط با برنامه‌ریزی باید بگویم از سال 74 برای تلویزیون با الگوسازی و نمونه‌سازی برای معاونت سیما شروع کردیم، یعنی اولین نمونه‌های ویدیو کلیپ ایرانی و تله فیلم و موضوعات ماورایی و ... وقتی من وارد حوزه کار پلیسی شدم تلاش کردم جور خاصی کار کنم  و بخشی از یک پلیس را نشان دهم که نمونه بیرونی در ایران ندارد، به نحوی که وقتی چند قسمت از هوش سیاه پخش شد یکی از افسران نیروی انتظامی من را دعوت کردند و از من پرسیدند می‌دانید اینجا کجاست!؟ و در ادامه توضیح دادند که اینجا بخش پلیس اینترنتی ما است که آن را با الهام از سریال شما ایجاد کرده‌ایم. برایم بسیار خوشحال کننده و مایۀ مباهات بود.این سریال ضعف‌های سیستم امنیتی ایران را نشان می‌داد، به این صورت که یک هکر به راحتی قابلیت نفوذ دارد!

ایرانیان موفق (SIONA): در این خصوص به شما اعتراضی نشد؟

مسعود آب پرور: خیر، هیچگاه. ما در آن سریال پلیس قدرتمندی داشتیم و اساس الگوی ما موش و گربه بود! موش نقش محرک و به اصطلاح دزد را داشت و تا حرکتی از آن نباشد گربه یا همان پلیس اقدامی نمی‌کند.

ما یک رویکرد سمبلیک نیز نسبت به این موضوع داشتیم. در واقع وقتی من به اهدافم در ارتباط با هوش سیاه دست پیدا می‌کنم که بر طبق ادعایی که کردم، مثلاً 100 قسمت بسازم. البته فکر ساختنش در ذهنم هست ولی می‌بایست ساز و کارش آماده شود.

ایرانیان موفق (SIONA): این ایده را در ذهن ندارید که در فیلم‌های پلیسی خود، نقش‌های منفی را پیروز میدان کنید؟

مسعود آب پرور: کار من بدین صورت نیست که فقط فیلم و سریال پلیسی بسازم، اما برای خودم یک تعریفی دارم و به نظرم جای خالیِ کار جاسوسی و امنیتی به شدت در ایران احساس می‌شود و مورد غفلت قرار گرفته است. از هر جهت دلم می‌خواهد ملتم را متوجه و آگاه به این موضوع کنم و در این زمینه فعالیت کنم.

اما در رابطه با سؤال شما، در همین مجموعه هوش سیاه شما قهرمانی را می‌بینید که هر کاری که دلش خواست انجام داد! ولی در کل الان نمی‌توانم زیاد موضوع را باز کنم و در موردش توضیح دهم.

ایرانیان موفق (SIONA): از دید خودتان بهترین فیلمی که ساختید کدام فیلم یا سریال بوده است؟

مسعود آب پرور: هنوز نساختم. شاید تا الان "هوش سیاه" تا حدودی این ویژگی را داشته باشد اما من انتظاری بیش از این‌ها از خودم دارم.

ایرانیان موفق (SIONA): از دیدگاه شما "قتل آنلاین" موفق‌تر بود یا "هوش سیاه"؟

مسعود آب پرور: قتل آنلاین دلیل تولد هوش سیاه بود. 50% سرمایه گذاری قتل آنلاین بر عهده سیمافیلم و 50% آن بر عهده سید کمال ‌طباطبایی بود. بعد از اکران، رئیس جدید سیمافیلم به من گفتند که این موضوع خیلی خوب و بسیار جدید و به روز است، حیف است که فقط در یک فیلم سینمایی گفته و تمام شود. اگر امکانش وجود دارد به سریالی کردن این موضوع فکر کن! من هم قبول کردم و از ایشان یک معرفی‌نامه دریافت کردم برای دایرۀ 13 آگاهی که مربوط به جرایم خاص است و با توجه به یک سری اطلاعاتی که از پرونده‌ها کسب کرده بودیم، استارت نوشتن هوش سیاه 1 را زدیم.

ایرانیان موفق (SIONA): گاهی پیش آمده که احساس کنید در روند کاریتان به بن‌بست خورده‌اید؟

مسعود آب پرور: بله، خیلی زیاد. فیلم‌سازی در ایران، فیلم‌سازی به معنای واقعی‌اش نیست و در اصل مدیریت بحران است! زیرا دائماً با یکسری چالش‌های پیچیده روبرو می‌شوید و مجبور هستید به حل آنها بپردازید.

ایرانیان موفق (SIONA): از نظر شما عامل موفقیت یک فیلم در چیست؟ چه المان‌هایی باید در کنار هم چیده شوند تا یک فیلم موفق محسوب شود؟

مسعود آب پرور: فاکتورهای بسیار زیادی می‌خواهد، اولاً اینکه فیلم ساختن یک زبان است و باید به گرامرهای آن زبان آشنایی لازم و نیز به تمام زوایای آن زبان تسلط کامل را داشته باشید. می‌بایست شناخت کافی و درستی از مخاطب چه از نظر روانی و چه از لحاظ جامعه‌شناختی داشته باشید و بیشتر از هر چیز باید به این موضوع فکر کنید که در ارتباط با مخاطبان نباید محدودیت زمانی وجود داشته باشد. به اعتقاد من باید ابعاد فرازمانی و ماندگاری درنظر گرفته شود.

در ساخت هوش سیاه من به هیچ پلیسی مراجعه نکردم و تماماً ابداع کردم و در هوش سیاه 2 تماماً ساخته و پرداخته و طراحی شده توسط خودمان بود به طوری که بعدها از قوه قضائیه با من تماس گرفتند و پرسیدند اینجا کدام زندان است!؟ و من در جواب گفتم زندان من است ساختۀ من با قوانین من، که در واقع این‌ها موجب الگوسازی می‌شود و سبب می‌شود پلیس الگو بگیرد و به این فکر کند که پلیس آرمانی چگونه است! و به آن سمت حرکت کند که به نظر من بد نیست کمی به سمت تخیل و فانتزی بودن پیش رفت چرا که نسل بعد از انقلاب به شدت واقع‌گرا شده‌اند و به همین منظور باید قدم به قدم پیش برویم که خیلی فراواقعی و باورنکردنی به نظر نرسد.

ایرانیان موفق (SIONA): در حال حاضر مشغول تولید فیلمی هستید؟

مسعود آب پرور: در حال حاضر اینجایی که حضور داریم دفتر ساخت سریال "کاریدون" است. قصه از دو سال پیش نگارش شده و ما برای به روزرسانی خودمان و جمع آوری اسناد، مطالب و ... در تلاش هستیم. در رابطه با فاز اول پیش تولیدمان که بیشتر نرم افزاری است و ضمن اینکه به جلو می‌رویم بازنویسی‌هایی را هم می‌بایست انجام دهیم.

ایرانیان موفق (SIONA): شما در حوزه کارگردانی از الگو یا سبک خاصی پیروی می‌کنید؟

مسعود آب پرور: خیر. فقط می‌توانم بگویم سبک چه کسانی را دوست دارم ولی نمی‌توانم بگویم که می‌خواهم مثل آن‌ها باشم .

ایرانیان موفق (SIONA): برای غبله بر ترس، شما چه پیشنهادی دارید؟

مسعود آب پرور: ترس و اضطراب از الزامات زندگی مفید است. اگر شما انسانی بی‌خیال، بی‌انگیزه‌ و بی‌هدف در زندگی باشید، هیچ‌گاه دچار ترس نخواهید شد و به هیچ چیزی هم دست نخواهید یافت. به طوری‌که یک زندگی خطی بدون هیچ پهنای باند، کیفیت و عمقی خواهید داشت، پس باید حتماً هدف‌گذاری کنید که این هدف ‌گذاری باعث ایجاد ترس و اضطراب خواهد شد که مقدس و دوست داشتنی‌ و همچنین مثبت است، به شرطی که شما تا آن حد اغراق و بزرگ نمایی نکنید که مانع حرکت شما  گردد زیرا اگر از حد بگذرد بازدارنده است. در غیر این صورت بسیار مثبت است چون چراغ راه شما است و به شما هشدار می‌دهد که کجا چه کاری را باید انجام دهید و بسیار مفید است.

من همیشه این را به دوستانم توصیه می‌کنم. جالب است بدانید که من فقط دو دوست همسن و سال خودم دارم و مابقی دوستانم حداکثر 35 ساله هستند و به این صورت نبوده که من گزینش کنم، به نظرم روحیه من طوری بوده که اینگونه باشد.

ایرانیان موفق (SIONA): نصحیت یا هر سخنی دیگری که با جوانان دارید؟

مسعود اب پرور: من اصولاً اعتقادی به نصیحت ندارم و هیچ کس را تا بحال نصیحت نکردم چون برخوردم با همۀ اقشار در هر سن و شرایطی کاملاً دوستانه است. معتقدم هیچ‌گاه یک دوست را به علت شأن و جایگاهش نمی‌شود نصیحت کرد. خودم را همیشه با مخاطبینم در یک جایگاه و حد می‌بینم.

اما اگر خواسته باشم از تجربیاتم بگویم به‌نظر من برنامه‌ریزی اهمیت بسیار زیادی دارد و اینکه بدانیم چه اهدافی را دنبال می‌کنیم... زیرا لازم است وقتی از دور یک نگاه می‌اندازیم دریابیم که چقدر از آن اهداف قابل دستیابی‌ است تا زمانی را برای محقق کردن آن اهداف مشخص کنیم.

بهتر است کمی به یک هدف بلند مدت و کمی دست نیافتنی‌تر هم فکر کنیم و یک افق دورتر و بلندتری را در نظر داشته باشیم، که لازمه‌اش یک برنامه‌ریزی‌ است. با زمان پیش برویم و از گذر زمان غافل نشویم. خصوصاً نسل شما جوانان، زیرا سرعت پیشرفت تکنولوژی بسیار بالا است. به اعتقاد من روند پیری زمانی آغاز می‌شود که شما دست زمان را رها می‌کنید و با آن همراه نیستید و این یعنی لگدکوب کردن آن. خو گرفتن و عادت کردن به هر چیزی در گذشته، باعث افول و غروب کردن شما می‌شود. در زندگی به دنبال دوستان حقیقی و واقعی باشید، منظورم دوستانی‌ است که برای داشتن ارتباط با آن‌ها صاحب برنامه‌ای هستید و روی آن‌ها سرمایه‌گذاری کرده‌اید!

تا می‌توانید محبت کنید. محبت بی‌دریغ و دور از سوداگرانه بودن که در آن داد و ستدی نباشد.  فراموش نکنید سرمایه شما همین ارتباطات شما است که می‌تواند به توانایی‌های شما وسعت بیشتری دهد. اگر در این زمینه هر چه بیشتر سرمایه‌گذاری کنید در آینده خواهید دید که چه برداشت اصولی و بزرگی از آن نصیبتان خواهد شد.

 

 

پایگاه خبری ایرانیان موفق
اخبار مرتبط

اکران با شکوه فیلم سینمایی ساعت ۵ عصر با حضور گسترده چهره ها

وزنه بردار معلول ایران به رکورد جهان دست یافت

میزبانی مهران مدیری از چهره‌ها در اولین رونمایی فیلمش

امکان پیش‌ثبت‌نام اینترنتی کارت هوشمند

تولید دستگاه اکسیژن‌سنج خون در کشور

سامانه یکپارچه کارت بازرگانی هوشمند رونمایی شد

زمان دیدار ایران - سوریه مشخص شد

نامزدهای 8 رشته حوزه تلویزیون جشن سینمایی حافظ معرفی شدند

تیم‌های المپیاد ریاضی و فیزیک ایران به برزیل و اندونزی اعزام شدند

برترین های جشنواره سلول های بنیادی معرفی شدند

اعطای تسهیلات ۸۰ میلیونی به متقاضیان تأسیس آموزشگاه‌ فنی‌وحرفه‌ای

هیات مدیره جدید صندوق حمایت از پیشکسوتان ورزش معرفی شد

نامزدهای بهترین چهره تلویزیونی جشن حافظ اعلام شد

کودکان دو زبانه قبل از ورود به دبستان آموزش می بینند

نمایشگاه الکامپ حضور بیش از300 شرکت داخلی و خارجی

دستورالعمل مشوق‌های کارفرمایی هفته آینده ابلاغ می‌شود

مرد موفق فوتبال ایران

نمایشگاه لوازم التحریر و تجهیزات مهندسی در شهرآفتاب گشایش یافت

عناوین روزنامه های 21 تیرماه 96

عناوین روزنامه های 20 تیرماه 96

رامسر عروس شهرهای شمال ایران

رئیس جدید فدراسیون ژیمناستیک انتخاب شد

'بادیگارد' حاتمی کیا برنده سه جایزه شد

زمان واریز یارانه نقدی تیرماه

حمایت ستاد زیست فناوری ازچهار پروژه کلان ملی

آغاز طرح اشتغال فارغ‌ التحصیلان از چهارشنبه

رضا کیانیان به «شهرزاد» می‌آید

فغانی «سوت طلایی» را گرفت

علی نصیریان به پاس 7 دهه هنرنمایی در صحنه تجلیل شد

«یزد» ثبت جهانی یونسکو شد

ازرنگی که متنفرید شخصیتتان را بشناسید!!

خبر خوش برای مربیان حق‌التدریس فنی‌وحرفه‌ای

تب کنکور

13 وزنه بردار به اردوی تیم های جوانان و نوجوانان ایران دعوت شدند

شهرداد روحانی سفیر فرهنگی ایران است

زمان واریز و مبلغ سود «سهام عدالت»

ساخت بانداژ هوشمند برای مراقبت از زخم‌های باز

آموزش‌های الکترونیکی نوین برای ارتقای مهارت جوانان

بهترین لپ تاپ‌ ها

تاریخ عشق را حتما بخوانید

هنر بانوی خوش سلیقه ایرانی در تزیین غذا

تفریح های آبی هیجان انگیز در تهران

مینی پیتزای سیب زمینی

رفع چروک های دور چشم با ترفندهای آرایشی!

کدام مدل فرش برای دکوراسیون غذاخوری مناسب تر است؟

بهترین آدمها

عناوین روزنامه های 12 تیرماه 96

برای کودک زیر 1 سال چه غذاهایی ممنوع است؟

چله زیارت عاشورا برای برآورده شدن حاجات

رابطه بین هوش افراد و طول عمر آنها چگونه است؟

اگر این 10 مورد بین شما همسرتان وجود دارد، خوشبخت هستید!!

تقدیر از دو بازیگر در جشن عکاسان سینما

برای کودکان اولین مرکز ام آر ای کودکان کشور افتتاح شد

نرم افزار سلول های بنیادی رونمایی می شود

ایجاد شغل در بخش فرش دستباف

عناوین روزنامه های امروز 11تیر 96

بیوگرافی شهرام ناظری

کیمیا علیزاده

جالب ترینها

نمایشگاه عکس جشن عکاسان سینما افتتاح شد

عناوین روزنامه های 10 تیرماه 96

کیمیا علیزاده به فینال تکواندو جهان راه یافت

رخشان بنی‌اعتماد به اسکار دعوت شد

قسمت دوم «شهرزاد» در پردیس سینمایی کوروش به نمایش در می آید

مهلت ثبت‌نام آزمون استخدامی فردا به اتمام میرسد

نسل سوم شبکه علمی کشور به بهره برداری می رسد

ضمانت طرح های دانش بنیان تا سقف 500 میلیون تومان

عید فطر چه روزی است؟

کسب 3 مدال طلا،‌2 نقره و4 برنز حاصل تلاش نمایندگان ایران

مبلغ زکات فطریه

فردا آخرین مهلت ثبت نام در آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی آزمون

درمان زخم های سوختگی با پرده جنین

برای صنایع کوچک ضمانت نامه صادر می شود

سیزدهمین دوره رقابت های فوتسال بانوان با 14 تیم آغاز می شود

طرح سنجش سلامت نوآموزان تا پایان شهریور ماه ادامه دارد

افزایش واگن‌های خط ۷ مترو

آغاز فرآیند انتخاب دانشجوی نمونه علمی کاربردی

اشتغال مستقیم صنعت خودرو به ۴۰۰ هزار نفر می‌رسد خط تولید خودرو

کمک ٦٠ میلیارد تومانی خیرین در ٣٠٠ جشن گلریزان ماه رمضان

ظرفیت پذیرش در آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی اعلام شد

آغاز اجرای طرح کارورزی از دهه نخست تیرماه

کسب نخستین مدال ایران در قهرمانی وزنه برداری جوانان جهان

رونمایی از پوستر نخستین فیلم سینمایی مهران مدیری

یک میلیون واحد مسکن مهر افتتاح شد

طب سوزنی، ابزاری موثر در برابر درد

اجرای طرح اشتغال فارغ التحصیلان از فردا

عناوین روزنامه های 31 خرداد 96

مسقط میزبان دیدار پرسپولیس و الاهلی عربستان شد

دومین پوستر نمایش شهاب حسینی رونمایی شد

جزئیات ثبت‌ نام چهارمین آزمون استخدامی کشور

خبر خوش وزیر کار به مددجویان

عکس نوشته های زیبای ماه رمضان

آموزش تغییر ظاهر صندل

کتاب هایی که از همان سطر اول جذب تان می کنند

چیدمان خانه‌های نقلی با دکوراسیونی ساده اما شیک

طرز تهیه فرنی قالبی با نشاسته

ذهن کودک را آماده ورزش کنید

دو رکعت نمازی که آدمی را عباد الرحمن می کند

نکات مهم در انتخاب سایه چشم

چگونه همسر خود را برای بچه دار شدن متقاعد کنیم؟

captcha