354   
شناسه خبر: 1135   
تاریخ انتشار: 1395/02/21 12:25
هومن بالازاده
معمار موفق ایرانی
معمار موفق ایرانی
برنارد چومی می گوید : معماری، به چهره ای نقاب پوش می ماند که نمی توان به راحتی نقاب را پس زد.

همواره مخفی ست در پس طرح ها، عادت ها و قید و بندهای فنی... اما همین دشواری در پس زدن نقاب "معماری" ست که آن را این همه خواستنی می کند.همان لذتی که روزگارِ "هومن بالازاده" را طرح و رنگ می دهد.
او که دارنده ی رتبه ی نخست مسابقه جهانی معمار شهری "+A" بارسلون است... متولد سال هزار و سیصد و پنجاه و هفت از سومین شهر بزرگ ایران یعنی تبریز. معماری را به طور پیوسته گذرانده و در همان دوران دانشجویی در دفتر شیردل و همکاران مشغول به کار بوده... دو سال بعد پروژه ی "شاه کرم" را بعنوان اولین تجربه ی کاری مستقل طراحی و اجرا می کند، پروژه ای که همراه با کاری دیگر و البته با همکاری 2 نفر از دوستانش موفق به دریافت جایزه معمار در سال 86 می گردد... همکاریش با یکی از همراهان ادامه پیدا می کند تا در محدوده زمانی اواخر سال 88 و اوایل سال 89 که دفتر مستقلش را با نام "هوبا طرح" تاسیس و پروژه های بسیاری در خارج و داخل ایران را انجام می دهد و البته یکسری پروژه های طراحی شده ولی هنوز به مرحله ی اجرا نرسیده مثل (پروژه های مسکونی و هتل زنیت در دبی و یک مجموعه هتل در اندونزی) ... همچنین حدود 40 پروژه ی طراحی شده در ایران که در حال اجرا و برخی به اتمام رسیده اند .

ایرانیان موفق (SIONA ): دلمان می خواهد در مورد پروژه ی  اسپریس بیشتر بدانیم و اینکه آیا به نظر خودتان هم کار موفقی بوده است!؟ 
هومن بالازاده: 
پروژه کافه اسپریس برایم همان جریانی ست که از اول دنبالش بودم، "یعنی ایجاد الگو در حرفه معماری"... در واقع یکی از انگیزه‌هایی که باعث شد این پروژه را علیرغم کوچک بودن و محدودیت‌هایش قبول کنم، این بود که نشان دهم در فضای 23 مترمربعی که ارتفاع خیلی بلندی هم ندارد می‌شود ایده‌های نو داد ! اولین ایده‌ای که برای اجرای طرح به ذهنم آمد، پیدا کردن رابطه‌ای برای انتخاب نوع معماری و متریال کار با منطقه‌ آنجا که مرکز فروش صنایع‌دستی تهران به حساب می‌آید، بود. به‌ویژه اینکه این کافه روبروی سازمان صنایع‌دستی ایران هم قرار دارد.
آجر را از این جهت که متریال قدمت‌داری در اقلیم ایران است انتخاب کردم تا آن را با لعاب فیروزه‌ای که یکی از مشخصه‌های تأیید کننده معماری ایران است، ترکیب کنم. در واقع با این کار می‌خواستم براساس دانش و خلق معماری گذشته‌هایمان و داده‌های امروز، اثری نو را به وجود آورم و بگویم معماران می‌توانند تنها در یک جریان پیوسته سیر نکنند یا تنها از معماری مدرن در پروژه‌هایشان بهره نبرند .
معماری گذشته ما فقط مربوط به گذشته نبوده که حالا بگوییم تاریخ مصرفشان تمام شده بلکه هنوز هم الگوی معماری آنها می‌تواند در زندگی‌های مدرن و فضاهای شهری‌مان جاری باشند.
به نظر من این کافه، بیشتر به خاطر پوشش خبری روزنامه ها و تلویزیون درباره دستاوردهایش بود که معروف شد! و بعد از آنکه در "مسابقه معماری داخلی مجله معماری ساختمان" رتبه نخست را در ایران کسب کرده بود در مسابقات جهانی معماری شهری با حضور ۳۰۰ معمار شرکت کننده در این مسابقه در بین ۶ فینالیست رتبه اول را به خود اختصاص داد. این کافه همچنین در مسابقه Wienerberger Brick Award 16  اتریش نیز به عنوان پنجاه طرح برگزیده معرفی شده که نتیجه نهایی آن بهار 95 اعلام می گردد. 

ایرانیان موفق (SIONA ): تعریف شما از موفقیت چیست و راه رسیدن به آن را چه می دانید؟ 
هومن بالازاده:
 موفقیت را به صورتی نمی بینم که به یک مرحله ای برسیم و بعد بگوییم من به موفقیت دست یافتم... به نظر من موفقیت مانند قله هایی که پشت سر هم طی می شود می ماند و رسیدن به هر قله راه دیگری را باز می کند. در هر مرحله از رسیدن به قله چیزهایی یاد می گیریم و هدفگذاری می کنیم و با این هدفگذاری ها می توانیم مسیرهای بعدی را تعریف کنیم، من همیشه برای خودم هدفگذاری های کوتاه مدت یا بلند مدتی داشته ام و سعی کردم که طوری برنامه ریزی کنم که رسیدن به هر مرحله ای آغازی باشد برای مرحله بعدی کارم. 
ایرانیان موفق (SIONA ): هومن بالازاده را آدم موفقی می دانید !؟
هومن بالازاده: 
راستش نه... خودم را موفق نمی دانم، چون با هدف های بلندمدتم هنوز خیلی فاصله دارم.

ایرانیان موفق (SIONA ) :رسیدن به کدام نقطه را بعنوان هدف بعدیتان در نظر دارید!؟ 
هومن بالازاده:
 "مطرح کردن معماری معاصر ایران در سطح بین المللی" یکی از اهداف مهم دفترمان می باشد، به نظر من این اتفاق می تواند برای دفاتر جوان مشابه ما در سطح بین المللی اتفاق بیفتد و این امر از طریق برنامه ریزی دقیق و تلاش زیاد امکان پذیر خواهد شد، رسیدن به این  هدف برای من و تیمم همیشه به عنوان یکی از چالش های اصلی مطرح بوده و هست .
ایرانیان موفق (SIONA ): درحال حاضر کدام "ارزش" برای شما در حکمِ دغدغه ای در معماری بحساب می آید!؟
هومن بالازاده: 
ایجاد رابطه بین "معماری معاصر و معماری ارزشمند گذشته ایران" یکی از دغدغه های اصلی تیم ما می باشد... در کارهایمان سعی می کنیم از دستاوردهای معماری گذشته الهام بگیریم و با تکنولوژی روز دنیا آمیخته نماییم و نهایتاً به یک معماری برسیم که تعریف کننده معماری متناسب با جغرافیا و فرهنگ ایران باشد، این موضوع برای ما بسیار مهم است و سعی می کنیم در پروژه هایی که در ایران واقع شده  به کار ببریمش .


   

ایرانیان موفق (SIONA ): از چه کسانی می توانید به عنوان افراد تاثیرگذار در روند موفقیت آمیز بودن کارتان نام ببرید!؟ 
هومن بالازاده: 
همه گروه هایی که با ما کار می کنند. منظورم اعضای دفترمان است، خانواده ام که  در آن رشد کردم، آقای بهرام شیردل که برای اولین بار معماری را در آنجا به صورت حرفه ای آغاز کردم و همچنین  اساتیدی که در دانشگاه بودند... همگی در رسیدن من به اهدافم سهیم بوده اند. البته باید بگویم که هنوز تا موفقیت فاصله زیادی است. 
 من به واسطه اینکه در دوران دبیرستان مجسمه سازی و نقاشی می کردم و علایقی که به هنر داشتم سعی کردم در زمینه هنر درسم را ادامه بدهم ولی معماری را جذاب تراز بقیه می دیدم و  بنابر این رشته دانشگاهیم معماری شد .
ایرانیان موفق (SIONA ): از سختی های مسیرتان بگویید؟
هومن بالازاده: 
وقتی می خواهید موضوع جدیدی را برای اولین بار مطرح کنید خیلی ها سعی دارند که مخالفت کنند زیرا برای باورهای عمومی تعریف نشده است! شما در ابتدا می بایست این ساختارهای ذهنی را بشکنید و بعد از شکستن بتوانید آن را جا بندازید و بعد از آن که جا انداختید  ثابت کنید که می شود .
در این مسیر چالش های زیادی وجود دارد و با افرادی روبه رو می شوید که سدهایی را جلو پایتان ایجاد می کنند... ممکن است همه ی جامعه موافق کاری که می خواهید انجام بدهید نباشند و لازم است در خیلی جاها با تلاش، افراد زیادی را همراه و هم عقیده با خود کنید... وجود موانعی مثل مشکلات تکنولوژی، مشکلات اقتصادی، مشکلات کارفرمایی و مسایل دیگر... ما مداوم با این موارد پیش رو هستیم و می بایست به نوعی حلش کنیم و راه حلهای جدیدی که می تواند مانع را حل بکند خلق نماییم و البته این چالش خودش به نوعی جذاب نیز هست زیرا موانع باعث خلاقیت بیشتر  در کارمان می شود .
ایرانیان موفق (SIONA ): از معماران داخلی یا خارجی شخصی رو به عنوان الگو در ذهن دارید!؟
هومن بالازاده: 
نمی توانم بگویم دقیقا الگوی مشخصی بوده ولی خیلی از معمارها برای من کارهایشان جالب است همانند آقای "شیر دل" چون پیش ایشان کار کردم و از نزدیک میشناسمشون... و از معماران خارجی افراد زیادی هستند که نوع نگاهشان برایم جالب و تاثیر گذار بوده مانند "جان هیدک، پیتر زمتور یا گروه سانا " .

 ایرانیان موفق (SIONA ): می توانید یک فرمول برای موفق بودن در معماری ارائه بدهید!؟
هومن بالازاده:
 برای موفق شدن در معماری موضوعی که اهمیت دارد " تلاش زیاد است، بعد از آن صبر زیاد، یعنی شما تلاش زیادی می کنید و در این تلاش هدفتان به شما نیرو می دهد و با آن نیرو به تلاش زیادتان ادامه می دهید و صبری که دارید به شما این امکان را می دهد که از شکست و نا امیدی نترسید و بعد از آن به مرحله ای می رسید که از تلاشتان بهره برداری می کنید ". و این فرمولی است که واقعا همیشه جواب می دهد و هیچ وقت شما کاری را پیدا نمی کنید که با این روش جلو برود و بی نتیجه بماند! انرژی گذاشته شده، نتیجه خواهد داد و من به این موضوع کاملا عقیده دارم .
ایرانیان موفق (SIONA ): در خلق آثارتان تا چه میزان به حسِ رضایت مخاطب فکر می کنید و به آن اهمیت می دهید!؟
 هومن بالازاده : برای من همیشه لذت بردن و راحتی افراد از فضایی که من به عنوان معمار ایجاد می کنم  بسیار مهم می باشد... وقتی فضایی که من طراحی کردم به افراد کمک کند تا آرامش روحیشان  بیشتر باشد و با فضایی مواجه بشوند که قبلاً ندیده اند و یا از نظر روحی خوشحال بشوند، برای من ارزشمند است... ایجاد تجربه نو برای افرادی که در آن فضا می آیند برای من خیلی مهم است و عکس العمل هایی که در آن فضا دارند برای من آموزنده .
 و از طرف دیگر، رضایت افرادی که با من کار می کنند هم دارای اهمیت است چون عقیده دارم که در معماری بخش عظیم و مهمی از کار توسط  تیم به وجود می آید و من همیشه دوست دارم  اسامی تیم من در کاری که منتشر می شود دیده شود و در هر موفقیتی سهیم باشند .
ایرانیان موفق (SIONA ): "ایرانیان در کارهای تیمی موفق نیستند" شما این جمله رو تائید می کنید!؟
هومن بالازاده: 
همیشه این طور نیست به طور مثال: تیم والیبال ایران نمونه ای از موفقیت تیمی ست. شاید این تیم  به دلیل همدلی و یکپارچگی در بینشان موفق می باشد، و این یکپارچگی آن ها را، هم به صورت شخصی و هم گروهی موفق کرده است... همدلی در یک تیم باعث می شود منافع شخصی کمرنگ شده و هر یک از اعضاء تیم برای موفقیت و اهداف گروه تلاش کند... نتیجه  همدلی در کار گروهی نتیجه جمعی مثبتی  را به وجود می آورد که تک تک افراد گروه در آن سهیم می باشند. این قاعده در کار معماری نیز  وجود دارد. کار گروهی همیشه احتیاج به یک آموزش دقیق دارد که در مدارس  نسبت به گذشته به این موضوع اهمیت بیشتری می دهند و به آن ها آموزش داده می شود که کارهای تیمی و دسته جمعی را یاد بگیرند. به نظر من نسل جدید نسل باهوشی هستند که با آموزش فرهنگ کار تیمی می توانند تحولی بزرگ خلق کنند .

ایرانیان موفق (SIONA ): سقفی برای کارتان تصور می کنید!؟
هومن بالازاده: 
سقفی وجود ندارد... ولی از کاری هم که تا الان انجام داده ام راضی هستم... به نظر من آدم تا جایی می تواند جلو برود که حتی فکرش را هم نمی کند به شرط اینکه نسبت به آن تلاش و برنامه ریزی داشته باشد... بلندپروازی به همراه تلاش، قدرت رشد می آفریند و برای این بلندپروازی سقفی متصور نیستم .

به نقاشی و مجسمه سازی علاقمندم. بعضی وقت ها هم انجامش می دهم... به نظر من همه ی اجزاء هنر مانند موسیقی، سینما، شعر، معماری و ... روی هم تاثیرگذار هستند. معماری تحت تاثیر هنرهای مختلفی ست و من هم در کارهایم در خیلی از موارد از هنرهای دیگر الهام می گیرم، گاهی نگاه یک فیلم  یا رفتن به یگ گالری جرقه ای از ایده را در من به وجود آورده که بسیار هم مهم بوده و یا گوش کردن به یک موسیقی در حس فضای معماری من تاثیر گذاشته. برای همین  دوست دارم به هنرهای دیگر نگاه بکنم و از آنها بیاموزم .

ایرانیان موفق (SIONA ) : و کلام آخر برای مخاطبان پایگاه خبری ایرانیان موفق؟
هومن بالازاده: من نمی دانم که جایگاه من در ایرانیان موفق هست یا خیر! این کلمه ی خیلی بزرگی ست که بتوانم به خودم بچسبانم و بگویم آدم موفقی هستم... فقط از این مطمئنم که تمام تلاشم را می کنم تا به اهدافم نزدیک شوم، من به این شعار همیشه اعتقاد دارم که باید با تلاش زیاد به خودباوری رسید. باید که فرهنگ و ارزشهای خودمان را بشناسیم و درک درستی از جغرافیایمان داشته باشیم، برای مملکتمان وقت بگذاریم و سخت کار کنیم... در این صورت است که دنیا نگاهش به ما متفاوت خواهد بود زیرا ارزشهایمان را در دلِ خودمان رشد می دهیم و به دنیا معرفی می کنیم... 
درست به دلیل داشتن همین مشخصه بود که پروژه اسپریس جایزه گرفت... ما در آن پروژه با آجر و لعاب فیروزه ای کار کردیم و آن را با یک شکل جدید مطرح کردیم (یعنی فراهم کردن بیان جدیدی از مصالح سنتی)... یکی از دلایلی که پروژه اسپریس را مثال میزنم، کوچکی آن پروژه بوده است. من آن را انتخاب کردم که ثابت کنم که با این پروژه های کوچک و البته وجود محدودیتها، می شود کاری را ایجاد کرد که پر از حرف باشد... شاید اهمیت دادن به هر کار کوچکی بتواند حرکت بزرگتری را در سطح مللی ایجاد نماید .
وقتی به خودمان باور داریم کوچکی کار اهمیتی نخواهد داشت و هر فردی می تواند به اندازه خود در پیشرفت هنر  و ارزشهای ایرانی تاثیر گذار باشد... جهان دارای نظم فوق العاده ای ست که من معمار اگر بتوانم جزء خیلی کوچکی از آن را بازنمایی کنم کار خیلی بزرگی انجام داده ام .

 

 

پایگاه خبری ایرانیان موفق
اخبار مرتبط

اکران با شکوه فیلم سینمایی ساعت ۵ عصر با حضور گسترده چهره ها

وزنه بردار معلول ایران به رکورد جهان دست یافت

میزبانی مهران مدیری از چهره‌ها در اولین رونمایی فیلمش

امکان پیش‌ثبت‌نام اینترنتی کارت هوشمند

تولید دستگاه اکسیژن‌سنج خون در کشور

سامانه یکپارچه کارت بازرگانی هوشمند رونمایی شد

زمان دیدار ایران - سوریه مشخص شد

نامزدهای 8 رشته حوزه تلویزیون جشن سینمایی حافظ معرفی شدند

تیم‌های المپیاد ریاضی و فیزیک ایران به برزیل و اندونزی اعزام شدند

برترین های جشنواره سلول های بنیادی معرفی شدند

اعطای تسهیلات ۸۰ میلیونی به متقاضیان تأسیس آموزشگاه‌ فنی‌وحرفه‌ای

هیات مدیره جدید صندوق حمایت از پیشکسوتان ورزش معرفی شد

نامزدهای بهترین چهره تلویزیونی جشن حافظ اعلام شد

کودکان دو زبانه قبل از ورود به دبستان آموزش می بینند

نمایشگاه الکامپ حضور بیش از300 شرکت داخلی و خارجی

دستورالعمل مشوق‌های کارفرمایی هفته آینده ابلاغ می‌شود

مرد موفق فوتبال ایران

نمایشگاه لوازم التحریر و تجهیزات مهندسی در شهرآفتاب گشایش یافت

عناوین روزنامه های 20 تیرماه 96

رامسر عروس شهرهای شمال ایران

رئیس جدید فدراسیون ژیمناستیک انتخاب شد

'بادیگارد' حاتمی کیا برنده سه جایزه شد

زمان واریز یارانه نقدی تیرماه

حمایت ستاد زیست فناوری ازچهار پروژه کلان ملی

آغاز طرح اشتغال فارغ‌ التحصیلان از چهارشنبه

رضا کیانیان به «شهرزاد» می‌آید

فغانی «سوت طلایی» را گرفت

علی نصیریان به پاس 7 دهه هنرنمایی در صحنه تجلیل شد

ازرنگی که متنفرید شخصیتتان را بشناسید!!

خبر خوش برای مربیان حق‌التدریس فنی‌وحرفه‌ای

تب کنکور

13 وزنه بردار به اردوی تیم های جوانان و نوجوانان ایران دعوت شدند

شهرداد روحانی سفیر فرهنگی ایران است

زمان واریز و مبلغ سود «سهام عدالت»

ساخت بانداژ هوشمند برای مراقبت از زخم‌های باز

آموزش‌های الکترونیکی نوین برای ارتقای مهارت جوانان

بهترین لپ تاپ‌ ها

تاریخ عشق را حتما بخوانید

هنر بانوی خوش سلیقه ایرانی در تزیین غذا

تفریح های آبی هیجان انگیز در تهران

مینی پیتزای سیب زمینی

رفع چروک های دور چشم با ترفندهای آرایشی!

کدام مدل فرش برای دکوراسیون غذاخوری مناسب تر است؟

بهترین آدمها

عناوین روزنامه های 12 تیرماه 96

برای کودک زیر 1 سال چه غذاهایی ممنوع است؟

چله زیارت عاشورا برای برآورده شدن حاجات

رابطه بین هوش افراد و طول عمر آنها چگونه است؟

اگر این 10 مورد بین شما همسرتان وجود دارد، خوشبخت هستید!!

تقدیر از دو بازیگر در جشن عکاسان سینما

برای کودکان اولین مرکز ام آر ای کودکان کشور افتتاح شد

نرم افزار سلول های بنیادی رونمایی می شود

ایجاد شغل در بخش فرش دستباف

عناوین روزنامه های امروز 11تیر 96

بیوگرافی شهرام ناظری

کیمیا علیزاده

جالب ترینها

نمایشگاه عکس جشن عکاسان سینما افتتاح شد

کیمیا علیزاده به فینال تکواندو جهان راه یافت

رخشان بنی‌اعتماد به اسکار دعوت شد

قسمت دوم «شهرزاد» در پردیس سینمایی کوروش به نمایش در می آید

مهلت ثبت‌نام آزمون استخدامی فردا به اتمام میرسد

نسل سوم شبکه علمی کشور به بهره برداری می رسد

ضمانت طرح های دانش بنیان تا سقف 500 میلیون تومان

عید فطر چه روزی است؟

کسب 3 مدال طلا،‌2 نقره و4 برنز حاصل تلاش نمایندگان ایران

مبلغ زکات فطریه

فردا آخرین مهلت ثبت نام در آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی آزمون

درمان زخم های سوختگی با پرده جنین

برای صنایع کوچک ضمانت نامه صادر می شود

سیزدهمین دوره رقابت های فوتسال بانوان با 14 تیم آغاز می شود

طرح سنجش سلامت نوآموزان تا پایان شهریور ماه ادامه دارد

افزایش واگن‌های خط ۷ مترو

آغاز فرآیند انتخاب دانشجوی نمونه علمی کاربردی

اشتغال مستقیم صنعت خودرو به ۴۰۰ هزار نفر می‌رسد خط تولید خودرو

کمک ٦٠ میلیارد تومانی خیرین در ٣٠٠ جشن گلریزان ماه رمضان

ظرفیت پذیرش در آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی اعلام شد

آغاز اجرای طرح کارورزی از دهه نخست تیرماه

کسب نخستین مدال ایران در قهرمانی وزنه برداری جوانان جهان

رونمایی از پوستر نخستین فیلم سینمایی مهران مدیری

یک میلیون واحد مسکن مهر افتتاح شد

طب سوزنی، ابزاری موثر در برابر درد

اجرای طرح اشتغال فارغ التحصیلان از فردا

مسقط میزبان دیدار پرسپولیس و الاهلی عربستان شد

دومین پوستر نمایش شهاب حسینی رونمایی شد

جزئیات ثبت‌ نام چهارمین آزمون استخدامی کشور

خبر خوش وزیر کار به مددجویان

عکس نوشته های زیبای ماه رمضان

آموزش تغییر ظاهر صندل

کتاب هایی که از همان سطر اول جذب تان می کنند

چیدمان خانه‌های نقلی با دکوراسیونی ساده اما شیک

طرز تهیه فرنی قالبی با نشاسته

ذهن کودک را آماده ورزش کنید

دو رکعت نمازی که آدمی را عباد الرحمن می کند

نکات مهم در انتخاب سایه چشم

چگونه همسر خود را برای بچه دار شدن متقاعد کنیم؟

خوراکی هایی که اخلاقتان را خوب میکند

بیماری‌های خاموشی که در کمین افراد کم خواب قرار دارد

گام بلند فرنگی کاران جوان برای قهرمانی جهان

«ای دریغا» محسن چاوشی برای شهرزاد

captcha