153   
شناسه خبر: 1178   
تاریخ انتشار: 1395/02/29 11:04
معرفی کوتاهی از نویسندگان ادبا . شعرا
معرفی کوتاهی از نویسندگان ادبا . شعرا
علی موسوی گرمارودی
 
• -زندگینامه
علی موسوی گرمارودی، در تاریخ 31 فروردین ماه سال 1320، در محله "چهار مردان" قم به دنیا آمد و از پنج سالگی آموزش را نزد پدر آغاز نمود. وی پس از گذراندن تحصیلات مقدماتی در قم، همراه پدر به مشهد رفت و پس از فراگیری علوم دینی، 4 سال بعد به قم بازگشت. او با قیام 15 خرداد سال 1342 و دستگیری امام خمینی(ره)، همراه پدر به شهرری آمد و به تدریس پرداخت.
گرمارودی در سال 1345، در مقطع کارشناسی علوم قضایی در دانشگاه تهران مشغول به تحصیل شد و سپس تحصیلات خود را در رشته زبان و ادبیات فارسی در مقطع فوق لیسانس و بعد دکترا در دانشگاه تهران ادامه داد و توانست دکترای زبان و ادبیات فارسی را دریافت نماید.
در سال 1348، اولین منظومه‏ وی با نام "خاستگاه نور" بهترین اثر شناخته شد و این آغاز شهرت گرمارودی به عنوان شاعری توانا بود.
گرمارودی در سال 1352، به سبب فعالیتهای انقلابی توسط ساواک دستگیر و 4 سال بعد از زندان آزاد شد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، چند اثر خویش یعنی مجموعه شعر "عبور"، "سایه سار نخل ولایت" و "سرود رگبار" را در دفتر نشر فرهنگ اسلامی به چاپ رساند. سپس "کانون فرهنگی نهضت اسلامی" که بعدها به "حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی" تغییر نام داد را تأسیس کرد.
گرمارودی از اسفند سال 1357 تا 1360، سرپرست انتشارات انقلاب اسلامی بود. این موسسه که در ابتدا فرانکلین نام داشت، در اواخر دهه 1360، با ادغام در "وزارت فرهنگ و آموزش عالی" از صورت یک مؤسسه خارج و از آغاز سال 1373، با نام "شرکت انتشارات علمی و فرهنگی" با انتشارات علمی و فرهنگی "بنگاه ترجمه و نشر کتاب سابق" ادغام شد.
گرمارودی در دوران ریاست جمهوری بنی‌صدر" مشاور فرهنگی رییس جمهور بود ولی بعد از 8 ماه استعفا داد. پس از فرار بنی‌صدر، به مدت دو سال بر اثر همکاری که سابقاً با بنی‌صدر داشت، خانه‌نشین شد.
سبزواری در دهه 60 و 70 مشاور وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی بود و مدت 4 نیز با سمت "رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران" در کشور تاجیکستان خدمت کرد. 
علی موسوی گرمارودی در سال 1385، "چهره ماندگار بخش شعر" و در سال 1390، به عنوان یکی از "مفاخر ایران زمین" معرفی شد و نیز در آبان ماه سال 1392، از مقام علمی وی در سرای اهل قلم تجلیل به عمل آمد.
 
• -خانواده
اصل و نصب
خانواده‌های گرمارودی از نظر اصل و نسب و ارتباط خویشاوندی به چند طایفه تقسیم می‌شوند که شامل طایفه‌های "قروچی بیگی"، "اورس بیک"، "باقری"، "صادقی"، "اندجی" و خانواده‌های "غربال بند"، "موسوی" و چند خانواده دیگر می‌باشند. خانواده موسوی از خانواده‌های مهاجر روستای "میخ سازه کجوربه" به مناطق "اوانک" و "گرمارود" می‌باشند.
موسوی گرمارودی در آبان 1381، در گفتگویی با روزنامه کیهان فرهنگی می‌گوید: «بنده به خاطر دارم، پدر می‌فرمودند که: «من با "آیت ا... مرعشی نجفی" درباره شجره‌نامه خانوادگی صحبت کردم» و البته خود پدر هم در این زمینه اطلاعاتی داشتند. تا آنجایی که به اصطلاح در ذهنم هست، ما از سادات طبرستان و از روستای "میخ ساز" کجور هستیم. اجداد ما در زمان قاجاریه، برای فرار از سرباز دولت شدن، آمدند به روستای "اوانک" در الموت در قلب کوه‌های البرز که آنجا منطقه‌ای صعب‌العبور است. بعد از اوانک آمدند به "گرمارود" که در وسط دره است.
جد پدری من که سید علی نقی نام داشته، از گرمارود زن می‌گیرد و همان جا مقیم می‌شود. پدرم، "محمد علی موسوی" در همان جا به دنیا می‌آیند، از حدود دوازده‌سالگی ایشان را می‌فرستند به تنکابن، چون آنجا به آمل خیلی نزدیک‌تر بود تا این که بیایند به قزوین و به اصطلاح خودشان به عراقات. پدر در "مزردشت" تنکابن به مدرسه علمیه می‌رفتند، زیرا آنجا مرکز روحانیت تنکابن بود».
 
پدر و مادر
پدر موسوی گرمارودی، "حجت‌الاسلام سید محمد موسوی گرمارودی" از دانشمندان اهل روستای "گرمارود الموت"، منطقه‌ای در استان قزوین و مادرش اهل "تنکابن"، از شهرهای استان مازندران است. پدر موسوی گرمارودی، مدرس عالی علوم اسلامی به ویژه کلام و فلسفه بود که ابتدا در مسجد جامع "گرمارود" مردم را راهنمایی می‌نمود و سپس در دوران جوانی به قم و بعد به نجف می‌رود و دوباره به قم برمی‌گردد و دو سال بعد، یعنی در سال 1318، به تنکابن می‌رود و در آنجا با دختر یکی از روحانیان سرشناس تنکابن به نام حاج شیخ جعفر روحانی ازدواج می‌کند و دوباره برای ادامه تحصیل و تدریس، به قم می‌رود. وی سرانجام در تاریخ 12 بهمن 1375، در مشهد و در سن 83 سالگی فوت می‌کند.
 
• -تحصیلات
تحصیلات آکادمیک
موسوی گرمارودی از 5 تا 8 سالگی، در قم نزد پدرش "سید محمد موسوی گرمارودی" شروع به فراگیری "قرآن"، "نصاب الصبیان" ابونصر فراهی، "گلستان و بوستان" سعدی، "طاقدیس" شیخ نراقی و گزیده‌هایی از "خمسه" نظامی کرد.
سپس به دبستان ملی "باقریه"، در ضلع جنوب غربی مدرسه فیضیه قم، جنب حرم حضرت معصومه(س) رفت و در کلاس اول ابتدایی مشغول تحصیل شد. چند روز بیشتر در کلاس نماند و به دلیل بالا بودن دانشش نسبت به همکلاسی‌هایش، اولیای مدرسه وی را به کلاس دوم و بعد از یک هفته به کلاس سوم بردند. دوران دبیرستان را در مدرسه "دین و دانش" که مرحوم بهشتی آن را در سال 1334، با سیزده شاگرد از جمله علی موسوی گرمارودی تأسیس کرده بود، گذراند و از محضر اساتید برجسته‌ای چون "علی اصغر فقیهی"، "حسین اشراقی"، "شهید مفتح"، "بزرگ نیا"، "مظاهر مصفا"، "شیمی"، "رضوانی" و "شهید بهشتی" بهره برد.
 
تحصیلات حوزوی
خرداد ماه سال 1338، در سن 18 سالگی، برای یادگیری زبان عربی همراه پدر از قم به مشهد رفت و مدت 4 سال در آنجا ماند و نزد علمای برجسته‌ به تحصیل علوم دینی پرداخت و در حوزه علمیه مشهد کتاب‌های "جامع المقدمات"، "انموزج"، "سیوطی"، "مغنی" و "مطول" را نزد "شیخ مجتبی قزوینی" و "شیخ محمد تقی ادیب نیشابوری" مشهور به "ادیب ثانی" و "فردوسی پور" و "واعظ طبسی" و"حکیمی" خواند و "منطق و مقدمات اصول و فقه" را نزد مرحوم "نهنگ" فراگرفت.
 
تحصیلات عالی
در سال 1345، با وجود اینکه در امتحان ورودی دانشگاه در رشته ادبیات نمره ممتاز احراز کرده بود اما به دلیل اینکه دانشکده حقوق تنها دانشکده نصف روز بود و او می توانست نصف روز دیگر را به امرار معاش بگذراند، وارد دانشکده حقوق دانشگاه تهران شد و توانست کارشناسی "علوم قضایی" را دریافت کند و سپس با دفاع از پایان‌نامه‌اش با موضوع "جوشش و کوشش در شعر" با راهنمایی "سید ضیاءالدین سجادی"، کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی را گرفت و با اخذ دکترای زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل شد. موضوع رساله دکترای وی "زندگی و شعر ادیب‌ الممالک فراهانی" بود که با راهنمایی "سید جعفر شهیدی" به انجام رسید. این اثر بعدها به صورت کتاب انتشار پیدا کرد و دو بار تجدید چاپ شد.
 
• -مشاغل و سمت‌های مورد تصدی
سرپرست انتشارات انقلاب اسلامی از اسفند سال 1357 تا 1360
مشاور مطبوعاتی و فرهنگی رئیس جمهور در دوران ریاست جمهوری بنی‌صدر از فروردین تا آبان 1359
مدیرعامل "شرکت افست"
مدیریت "تالار وحدت تهران" 
مشاور حقوقی اداره باستان‌شناسی
سخنگوی وزارت پست و تلگراف و تلفن
رایزن فرهنگی ایران در تاجیکستان در سال 1378 تا 1382
 
• -فعالیت‌های سیاسی و زندان
اولین رویداد سیاسی به وقوع پیوسته در زندگی موسوی گرمارودی، موضوع "انجمن‌های ایالتی و ولایتی" بود که در 16 مهر 1341، توسط هیئت دولت به تصویب رسیده بود. به موجب آن شرط اسلام و سوگند به قرآن از شرایط نمایندگان حذف و به زنان حق رأی داده می‌شد. پس از مخالفت‌های امام در برابر سیاست‌های غرب‌گرایانه محمدرضا پهلوی، شاه از مخالفت‌های امام به شدت برآشفته بود و در صدد رویارویی مستقیم با روحانیت برآمد تا آن‌ها را مرعوب و وادار به سکوت کند. سر انجام در دوم فروردین سال 1342، مصادف با شهادت امام جعفر صادق(ع) مأمورین مسلح رژیم به "مدرسه فیضیه" یورش بردند و به کشتار و مجروح کردن طلاب پرداختند که گرمارودی در واقعه مدرسه فیضیه حضور داشت و تا آستانه دستگیری و زندانی‏شدن نیز رفت که با تلاش "آیت ا... ربانی شیرازی" نجات پیدا کرد.
با ورود به دانشگاه با برخی فعالان سیاسی از جمله: شهید رجایی، شهید باهنر و شهید بهشتی آشنا شده و با شدت گرفتن مبارزات بر ضد رژیم پهلوی در سال 1352، به وسیله ساواک به جرم داشتن کتب ممنوعه، عکس و اعلامیه‌های امام خمینی(ره) و یکی دو فشنگ و سلاح کمری، دستگیر و نزدیک به چهار سال در زندان‌های "اوین" و "قصر" حبس شد. سپس در سال 1356، از زندان آزاد شد که شرح ماجرای دستگیری و زندانی شدن خود را طی مقاله‌ای در روزنامه "کیهان" تحت عنوان "از دوزخ بگو" در سال 1357، منتشر کرد.
 
• -فعالیت‌های آموزشی
تدریس در حوزه علمیه "مدرسه علیا و سفلا فردوس مشهد"، طی سال‌های 1340 تا 1341
تدریس در دبستان و دبیرستان "علوی"، در سال 1342
تدریس در اداره آموزش و پرورش از سال 1348
نگارش "برنامه آئین نگارش کل کشور" در اداره "برنامه‌ها" در وزارت آموزش و پرورش
تدریس در دانشگاه "دوشنبه" و "خجند" در تاجیکستان طی سال‌های 1378 تا 1382
برپایی 33 کلاس آموزش خط فارسی در یازده شهر تاجیکستان
 
• -فعالیت‌های ادبی و هنری
تأسیس کانون فرهنگی نهضت اسلامی
موسوی گرمارودی در آغاز پیروزی انقلاب اسلامی یعنی سال 1357، به همراه "طاهره صفارزاده" شاعر معاصر، "کانون فرهنگی نهضت اسلامی" که بعدها به "حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی" تغییر نام پیدا کرد را تأسیس نموده و به سمت دبیری کانون منصوب شد.
 
بازخوانی و خوانش ادبیات کهن
موسوی گرمارودی در بازخوانی و خوانش ادبیات کهن نیز فعالیت‌ داشته و مجموعه‌ای از دیوان حافظ با صدای او منتشر شده است، همچنین "خانه هنرمندان ایران" روایت "بوستان سعدی" را با صدای موسوی گرمارودی در 12 ساعت و 18 دقیقه ضبط کرده است.
 
راه‌اندازی، مدیریت و سردبیری ماهنامه ادبی "گلچرخ"
انتشار ماهنامه "گلچرخ" مصادف با دوره دکترای موسوی گرمارودی و شامل دو دوره بود که: در اولین دوره، به صورت ضمیمه ادبی روزنامه اطلاعات از تاریخ 12 شهریور 1364 تا خرداد 1365، منتشر شد و دوره دوم فعالیت این ماهنامه به طور مستقل چاپ می‌شد و برای تسریع بر فعالیت‌های روزنامه‌نگاری در قلمرو ادبیات داستانی و بازنویسی زندگانی معصومین بود.
 
انتشار مجله ادبی در تاجیکستان
موسوی گرمارودی در طی سالهای 1378 تا 1382، زمانی که رایزن فرهنگی ایران در کشور تاجییکستان بود اقدام به راه اندازی مجله‏ای ادبی در آن کشور کرد.
 
• -ویژگی شعر گرمارودی
حضور مستمر در عرصه شعر مذهبی و تکیه بر فرهنگ شیعی از ویژگی‌های بارز شعر گرمارودی است و تجربه موسوی گرمارودی در شعر سپید یا بدون وزن را به حد اعلای خود می‏رساند. او در اشعارش از کلماتی که دارای بار حماسی است بهره برده و این نشان‌دهنده آن است که او با آرا و اندیشه‏های امام خمینی(ره) گره خورده است. "میر احمد میر احسان" منتقد و تحلیلگر عرصه فرهنگ در تحلیل شعر و اندیشه موسوی گرمارودی، آن را به 5 دسته تقسیم نمود:
 
تقسیم‌بندی شعر گرمارودی 
دسته اول: شعرهایی است که معطوف بر زمان شعر است که در این بخش، اشعار گرمارودی از ملکوت حس یا پنهان‏ترین بخش احساس نشأت می‏گیرد. 
دسته دوم: هم شعرهایی است که از زمان به فرا‏زمان می‏رود و گرمارودی در آن از یک تجربه عشق زمینی جهت عروج بهره می‏برد. 
دسته سوم: فرازمان در زمان است که شاعر، عنصر سرایش معصومانه را در تجربه‏ای زمینی جلوه می‏دهد.
دسته چهارم: اشعاری است که شاعر شخصیت‏هایی مانند "حافظ"، "میرزا کوچک خان" یا "چمران" را به پدیده‏های جاری در تمام فصول تشبیه کرده است که البته در این نوع هم شاعر از زمان به فرا‏زمان می‏رود.
دسته پنجم: شامل اشعاری است که در آن شاعر ما را با خود به اعماق وجود ذهن و اندیشه خود می‏برد که نوعی شعر واگویه است، یعنی شاعر احساس می‏کند که زمان او را با خود برده است و سعی دارد به زمان درونی خود برگردد.
 
• -قالب‏های شعری گرمارودی
گرمارودی از نخستین شاعرانی است که در قالب شعر سپید و به شیوه‏ای نو سخن گفته و آثار ارزشمندی را خلق کرده است. این کوشش برای نوگرایی در اشعار اعتقادی سبب شده تا برخی از اشعار او در ذهن‏ها ماندگار و به فراموشی سپرده نشود. نمونه‌های موفق و جاودانه‌ای از موسوی گرمارودی در قالب شعر نیمایی و یا سپید وجود دارد اما او تجربه‌های بسیار موفقی در قالب‌های مختلف دارد؛ قصیده، غزل، مثنوی، ترکیب‏بند و… در آثار گرمارودی بسیار دیده می‏شود که هر یک نشان‌دهنده شعری پربار و ماندگار است؛ مانند ترکیب‌بند عاشورایی "‌آغاز روشنایی آینه‌" که در زیر آمده است:
 
                                                          یک نیزه از فرات حقیقت، فراتر است
                                                          آن سر که در تلاوتِ آیاتِ محکم است
                                                           ما مردگانِ زنده کجا، کربلا کجا!
                                                          بی تشنگی چه سود گر آبی فراهم است
                                                          جز اشک، زنگ غفلتم از دل که می‌برد؟
                                                          اکنون که رنگ حیرت آیینه، درهم است…
 
• -ارتباط شعر با موسیقی از نگاه موسوی گرمارودی
موسوی گرمارودی در تاریخ 21 اردیبهشت 1389، در نشست خبری که به مناسبت معرفی مجموعه آثارش برگزار شد در ارتباط شعر با موسیقی چنین بیان کرد که: «شعر ما هزاران سال با وزن عجین بوده است. شعر و موسیقی ارتباط نزدیکی با هم دارند و هر دو در مکاشفه نزدیک هستند. البته ما آشنایی بیشتری با آثار هزارساله خودمان داریم.
شعر ناب و خالص، شعری است که در اختیار خود شاعر نیست و شاعر منتظر می‏ماند که شعر به سراغ او بیاید. به محض اینکه شاعر به سراغ شعر رفت شعر به معنای اخص نخواهد بود. شعر از درون می‏جوشد و نیازمند آن است که نقد شود. البته منتقد بیش از آنچه که با آن روبرو است نمی‌تواند سخن بگوید».
 
• -آثار و تألیفات
اشعار
عبور
دستچین
چمن لاله
خط خون
باران اخم
سرود رگبار
تا ناکجاآباد 
خواب ارغوانی 
از ساقه تا صدر
گوشواره‌های عرش
گزیده شعر نیستان
صدای سبــز زندگ
آغاز روشنایی آیینه
در فصل مردن سرخ
تا محراب آن دو ابرو
بر افشاندن گیسوی تاک
سفر به فطرت گلسنگ
پیوند زیتون بر شاخه ترنج
ما کجا، آن خوب، آن زیبا کجا
در سایه سار نخل ولایت
 
کتاب‌ها
با دل شیر
بابا تاریخ
آموزش دین
مرد خوش دل
هر که نان از عمل خویش خورد
در مسلخ عشق
زندگی شیخ محمد تقی بافقی
شعر و زندگی ادیب الممالک فراهانی
نواب صفوی
زکریای رازی
یونس(ع)
نوح پیامبر
پرتو انسان‌ها (مجموعه داستان جلد اول)
پرتو انسان‌ها (مجموعه داستان جلد دوم)
داستان پیامبران (جلد اول: از آدم(ع) تا عیسی(ع))
داستان پیامبران (جلد دوم: حضرت محمد(ص))
‌غوطه در مهتاب: بررسی و نقد شعر 32 شاعر معاصر
دگر خند: بررسی طنز و هزل و هجو در ادب فارسی
قلم انداز: مجموعه مقالات علمی – ادبی و سفرنامه‌ها در مطبوعات فرهنگی
 
ترجمه‏ ها
ترجمه قرآن مجید
ترجمه نهج‌البلاغه
ترجمه "صحیفه سجادیه" با نام "سرود آسمانی"
ترجمه کتاب "در کرانه با دریا"
ترجمه کتاب "منشور دادگری"
 
• -بررسی آثار موسوی گرمارودی
کتاب "نگاه منتقدان به شعر گرمارودی"
این کتاب مجموعه نقدهای وارد شده به اشعار سید علی موسوی گرمارودی است و توسط وی گردآوری شده است که در ابتدا "در بوته نقد" نام داشت. "نگاه منتقدان به شعر گرمارودی"، شامل مجموعه نقدها و نظرهای برخی از ادیبان و منتقدان ایرانی، افغانستانی و تاجیکستانی است که در طول حدود 20 سال درباره شعر گرمارودی نوشته‌اند. هر یک از این نقدها قبلا در روزنامه یا ماهنامه یا کتابی چاپ‌شده و بدون تغییر، در این کتاب گرد آمده است.
مقالات ادیبان و منتقدانی که در این کتاب نقدهایی داشته‌اند عبارتند از: شعر موسوی گرمارودی، از "احمد مهدوی دامغانی" مقاله نخبه شعر و شعر نخبه گرمارودی، از "بهاءالدین خرمشاهی" شعری که به سراغ شاعر آمده است، از "حجت‌ا... بهمنی مطلق" از آن سوی دیدنی‌ها، از "محمد یزدان‌پرست" باستان‌گرایی در اشعار موسوی گرمارودی، از "منوچهر اکبری" من از باغ معنا می‌آیم، از "نورالدین خاکی" شاعری جامع‌الاطراف، از "حمید رضا شکارسری" حریر و حماسه، از "فاطمه حیدری" و "آرش مشفقی" اقیانوس بیکران شعر و "غلامحسین عمرانی" از جمله منتقدین ایرانی هستند. 
همچنین نقد شاعر و منتقد افغانستانی "محمد کاظم کاظمی" با ارائه مقاله شاعر عشق و اندیشه و نیز انتقادات شاعران و منتقدان تاجیکستانی از جمله: "محمد جان شکوری" چکامه‌های موسوی گرمارودی، "خدایی شریف اف" در غیاب من، "میرزا ملا احمد" سیری در باغ معنا، "عمر صفر" سروهای بلند اندیشه، "محمد علی عجمی" رسالتی در راستای خلاقیت شعر، "دارا نجات" نقد و تحلیل شعر خط خون، "مرضیه اسماعیل زاده" در آینه روزگار، "صفر عبدا..." قلم انداز شاعر و دانشمند ممتاز در این کتاب می‏باشد. 
زندگی‌نامه خودنوشت موسوی گرمارودی، نمونه‏هایی از شعر وی و همچنین فهرست آثار منتشر شده او، ملحقات کتاب را تشکیل می‏دهد.
 
کتاب "درباره هنر و ادبیات امروز" 
"مهدی اخوان ثالث" از جمله شاعران بزرگ معاصر است که گرمارودی با وی آشنایی و رفت و آمد داشت و شعری برای گرمارودی سروده بود. کتاب "درباره هنر و ادبیات امروز" گفت و شنودی میان مهدی اخوان ثالث و گرمارودی است که آن را "ناصر حریری" جمع‌آوری نموده است. این کتاب به وسیله انتشارات کتاب‌سرای بابل در سال 1368، قبل از وفات اخوان به چاپ رسید.
 
کتاب "گزینه پنجاه شعر"
کتاب "گزینه پنجاه شعر" موسوی گرمارودی را "بهاءالدین خرمشاهی" در سال 1375، به چاپ رساند. وی در بخشی از مقدمه‌ طولانی کتاب می‌نویسد: «کارنامه شعری گرمارودی هم پر بار است هم پر برگ، کارنامه‏ای است کلان و مشتمل بر کتاب که حاصل سلوک ساله شعری اوست».
 
• - جوایز و افتخارات
کسب رتبه اول در مسابقه شعر مجله ادبی یغما، در سال 1348
انتخاب به عنوان "چهره ماندگار بخش شعر" از طرف بنیاد چهره‏های ماندگار، در سال 1385
انتخاب او به عنوان یکی از "مفاخر ایران زمین" از طرف انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، در سال 1390
تجلیل از مقام علمی و ادبی وی در سرای اهل قلم، در سال 1392
 
اخبار مرتبط

شعری در مورد یلدا

پدر

شغال در خم رنگ

بهلول و وزیر عثمانی

معرفی چهار کتاب برای مطالعه در شب های طولانی زمستان

زندگی نامه نیما یوشیج

زندگینامه فروغ فرخزاد

داستان عشق ناکام استاد شهریار از زبان خودشان.

داستان رستوران رفتن کمال الملک دراروپا

معرفی کتاب ریش دراز وگیس دراز

معروفترین داستانهای عاشقانه تاریخ و ادبیات

خلاصه ای از داستان دزیره و ناپلئون بناپارت

داستان بهرام گور و گل اندام

داستانی از مولانا

معرفی پنج کتاب پرفروش این روزها

10 نویسنده زن برتر جهان

ضرب المثل نادر هم رفت و برنگشت

هندوانه خوشبختی

کتاب از شیطان آموخت و سوزاند

معرفی کتاب

هرگز برای کسی بیشتر از خودش نگران نباش!

دوست تلفنچی من

ضرب المثل

داستان عاشقانه موسی مندلسون و فرمتژه

ضرب المثل

متن زیبایی ازقیصر امین پور

ضرب المثل ها

داستان کوتاه

معرفی 5 کتاب پرفروش

شبیه، شبیه، شبیهــــــــــ

شعر در باره کربلا

داستان

داستان کوتاه

شعر

داستان کوتاه

شعر پادشاه فصل ها پاییز

داستان کوتاه

گزیده ایی از جملات برایان تریسی

کلماتی هایی که از زبان فارسی به زبان های دیگر صادر شده

ضرب‌المثل‌ها

داستان کوتاه

افسانه رستم دستان

شعر

معرفی چند آثار زیبا برای خواندن در شبهای طولانی پاییز

استاد شهریار

اولین آثار نویسنده زن ایرانی سیمین دانشور

شعر نو

شعرنو

کتاب هایی که همه باید پاییز امسال بخوانند

همه چیز در باره خالق هری پاتر

داستان

چند شعر کوتاه از شاعران مشهور ایران

داستان

لحضات فشنگ زندگی از زبان چارلی چاپلین

بهترین روزهای زندگی را از فلورانس تایتیگل

داستان

داستانهای مثنوی مولوی به نثر روان

داستان کوتاه

داستان ویس و رامین

داستان کوتاه

داستان کوتاه سگ ها و آدم ها

داستانهای مثنوی معنوی

قیصر امین پور وشعر بسیار زیبای {گاهی گمان نمیکنی ولی خوب میشود}

خلاصه داستان لیل و مجنون

شاعر عشق و معنی

«جوجه اردک زشت» اثر هانس کریستین اندرسن

تحلیلی بر آثار هنرمند کمیاب ایرانی

«خانواده تیبو» از بزرگترین رمانهای قرن بیستم

داستان سین

عاشقانه های نادر ابراهیمی

۱۰ رمان عاشقانه ای که هر کس باید بخواند

سخنان قصار و جالب کریستین بوین

10 شاهکار ادبی که ناتمام ماند

حکایت "ویرگول" از احمد شاملو

تاریخچه جایزه نوبل

جملات آغازین و به یادماندنی 15 شاهکار ادبی دنیا

حرف هایی ماندگار

شعرای کلاسیک

زندگینامه موریس مترلینگ

معرفی کوتاهی از نویسندگان . ادبا . شعرا

معرفی کوتاهی از نویسندگان . ادبا . شعرا

معرفی کوتاهی از نویسندگان . ادبا . شعرا

معرفی کوتاهی از نویسندگان . ادبا . شعرا

معرفی کوتاهی از نویسندگان . ادبا . شعرا

معرفی کوتاهی از نویسندگان . ادبا . شعرا

معرفی کوتاهی از نویسندگان . ادبا . شعرا

معرفی کوتاهی از نویسندگان . ادبا . شعرا

معرفی کوتاهی از نویسندگان . ادبا . شعرا

معرفی کوتاهی از نویسندگان . ادبا . شعرا

معرفی کوتاهی از نویسندگان . ادبا . شعرا

ده نویسنده مشهور و ثروتمند جهان

تحلیل زندگی چارلی چاپلین توسط روانکاو معروف: زیگموند فروید

سیمین بهبهانی، از عشق تا اعتراض

جزییات جدید از رابطه عاشقانه جلال و سیمین

نیما نوگراتر از اخوان

سهراب سپهریِ همیشه تنها

مرگ ملکه ی ادبیات پلیسی

نامه به استاد کدکنی ( در قالب شعر زلال )

سعدی و روزگار

تعلیق در شعر فارسی

captcha