62   
شناسه خبر: 12059   
تاریخ انتشار: 1395/05/06 00:40
وقتی تند تند عاشق می شوید!
وقتی تند تند عاشق می شوید!
در میان جماعت جوان امروز شاید حکایت یک روز عاشق و یک روز فارغ را زیاد دیده باشید. آنها مدام از فردی به فرد دیگر و از رابطه ای به رابطه دیگر می روند تا بتوانند عشق ابدی شان را پیدا کنند و با او پیوند ببندند.

 

دنبال فرد مناسب گشتن اتفاق عجیبی نیست اما مدام عاشق و فارغ شدن و درگیر روابط متعدد بودن، یک اختلال جدی است.

 

تنوع طلبی های دردسرساز
گاهی فرد از لحاظ شخصیتی دچار مشکل است و گاهی پای یک بیماری عمده روان پزشکی مثل اختلال دوقطبی درمیان است، اما در وهله اول بهتر است در مورد تیپ شخصیتی این افراد صحبت کنیم. اگر فرد در سن جوانی تعدد روابط عاشقانه داشته باشد یا مدام دلبسته شود و خیلی زود رابطه را قطع کند، باید مدل شخصیتی اش مورد بررسی قرار گیرد. 
بنا به گزارش آکاایران : وقتی فرد نه فقط در عاشق شدن بلکه در تمام تصمیم های زندگی اش لحظه ای عمل می کند و بدون اینکه به عاقبت رفتارش فکر کند، هرچیزی که به ذهنش می آید عملی می کند، فردی است هیجانی و تکانشی.

مثلا به ذهنش می آید که به کسی پیشنهاد دوستی بدهد یا اگر به خودش پیشنهاد دوستی داده شده، بدون فکر کردن به عاقبت قبول کردن این پیشنهاد، جواب مثبت بدهد یا بدون فکر وارد رابطه ای شود. این مشکلات در تمام زمینه ها با این افراد همراه است، مثلا در امتحان مواد مخدر مختلف، خیلی راحت باشند و بدون فکر هر نوع ماده ای که به دستشان رسید، امتحان کنند! 
این احساس های ناپایدار حتی در مورد حسی که نسبت به خودشان دارند هم وجود دارد؛ یک لحظه به شدت شیفته خودشان هستند و به آینده امیدوار، یک لحظه دیگر احساس پوچی شدیدی دارند! پس در روابطشان با دیگران هم همین برخوردها را دارند؛ خیلی زود هم ممکن است رابطه را قطع کنند؛ مثلا با دیدن کوچک ترین رفتار مخالف میلشان، احساس منفی پیدا می کنند و بدون قضاوت درست، سریع رابطه را قطع و رابطه دیگری را آغاز می کنند.


نمی خواهم تنها بمانم!
گروه اول، به دلیل بی ثباتی این کار را انجام می دهند اما گروه دومی هم وجود دارد که به دلیل ترس از تنهایی روابط مکرری دارند. این افراد احساس می کنند همیشه باید کسی باشد که به آنها توجهی خاص داشته باشد. آنها احساسات بسیار سطحی دارند و با کوچک ترین توجهی احساس می کنند چقدر شخصیت خواستنی و جذابی دارند چراکه کمبود توجه دارند! بنابراین وارد رابطه ای می شوند و بعد ممکن است توجهی که انتظارش را دارند، نگیرند و به همین دلیل رابطه را تمام و فرد دیگری را جایگزین می کنند. البته روابط این گروه در مقایسه با گروه اول، آشفتگی کمتری دارد. در مجموع این تیپ شخصیتی در جامعه کمتر وجود دارد.


من که بیمار نیستم!
این افراد معمولا رفتارهای پرتب و تاب خود را پای بیمار بودن نمی گذارند و اصلا احساس نمی کنند مشکل از خودشان است! این خانواده شان است که باید متوجه رفتارهای تکانشی آنها شوند و برای درمانش اقدام کنند. این افراد معمولا زود عصبانی می شوند و از کوره درمی روند، تهدید به خودکشی و خودزنی یا حتی آسیب به دیگری می کنند، بنابراین اطرافیان باید با توجه به این علائم به اختلال فرد پی ببرند و در مرحله بعد برای درمانش اقدام کنند. البته این کار بسیار سخت است چراکه شخصیت این افراد از کودکی شکل گرفته و از نوجوانی هم به ثبات رسیده و به بیمار بودن خود باور ندارند. 
خانواده ها هم نباید روی رفتارهای بیمارگونه این افراد انگشت بگذارند و بگویند: «چون فلان رفتار را می کنی، بیمار هستی و باید به محض مراجعه کنیم!» این کارها فقط باعث جبهه گرفتن فرد می شوند بنابراین باید از در احساسات وارد شوند و مثلا بگویند: «ما درک می کنیم که تو الان خیلی به هم ریخته ای و احساس ناامنی می کنی، حتی شاید احساس کنی خانواده خوبی نداری؛ من هم که پدر/ مادرت هستم، نمی دانم برای اینکه حس بهتری نسبت به زندگی ات پیدا کنی و آرامش بیشتری داشته باشی چه باید بکنم، پس بهتر است به متخصص مراجعه کنیم.» این افراد قطعا به درمان نیاز دارند و ممکن است برحسب مورد درمان دارویی و غیردارویی همزمان، یا فقط به درمان غیردارویی نیاز داشته باشند که درمان غیر دارویی شامل انواع مختلف روان درمان هایی است که حتما باید از افراد متخصص حوزه روان کمک گرفت تا درمان مرتب و فشرده ای انجام شود.

افراد مبتلا به اختلال دوقطبی در فاز افسرده، بی حوصله و ناامید هستند، به پوچی می رسند و اصلا انگیزه ای ندارند که بخواهند با دیگران ارتباط برقرار کنند، چه برسد به عاشق شدن!

 

شاید بیمارم!
گروه سوم افرادی هستند که به دلیل بیماری روانی اختلال دوقطبی- تکرر رابطه دارند! رفتار افراد مبتلا به اختلال دوقطبی، همان طور که از نام بیماری پیداست، دو قطب مخالف هم است: دوره هایی از زندگی شان افسردگی دارند و دوره هایی دیگر دچار «شیدایی» یا «مانیا» می شوند! 
در موارد شدید این بیماری که می تواند با پرخاشگری فرد همراه باشد، نیاز به بستری وجود دارد اما در مورد تعدد روابط، معمولا افرادی با علائم خفیف تر با این بیماری درگیر می شوند و به اصطلاح دچار اختلال دوقطبی تیپ ۲ یا اختلال دوقطبی هایی که چندان اختصاصی نیستند و همچنین اختلال دوقطبی هایی که فازهایشان سریع تغییر می کند و به اصطلاح دچار «تندچرخی» هستند، می شوند. 
این افراد ممکن است در فازهای مانیا یا شیدایی به رفتارهای خطرناک علاقه مند می شوند و این رفتارهای پرخطر از ولخرجی گرفته تا سوء مصرف مواد و رانندگی های پرخطر یا ایجاد روابط عاشقانه متعدد، عاقبت خوشی ندارند. این افراد در فاز بیماری دچار این پدیده می شوند و وقتی با دارو یا هرچیزی خوب شوند، الگوی شخصیتی شان این نیست؛ فرد زندگی معقولی دارد تا اینکه دوباره بیماری عود کند و در فاز مانیا دچار حالت های این چنینی شود!


به علائم دقت کنید
چنین رفتارهایی باید کاملا جدی مورد بررسی قرار گیرد و به درمان اساسی نیاز دارد. اصولا خانواده ها به مواردی مثل اعتیاد، اقدام به خودکشی و ... توجه بیشتری نشان می دهند و لزوم درمانش را احساس می کنند و ممکن است تعدد روابط عاشقانه را، به خصوص اگر فرد جوان و مجرد باشد، به سادگی پای سبک زندگی اش بگذارند و لحظه ای به بیمار بودن فرد شک نکنند! 
پس خانواده ها باید به علائم بالینی این افراد دقت کنند به خصوص که خود فرد هم احساس بیماری ندارد. افراد مبتلا به اختلال دوقطبی در فاز افسرده، بی حوصله و ناامید هستند، به پوچی می رسند و اصلا انگیزه ای ندارند که بخواهند با دیگران ارتباط برقرار کنند، چه برسد به عاشق شدن! 
اما در فاز شیدایی بی خواب یا کم خواب و انرژی شان چند برابر می شود، شادی بیش از حد دارند و ممکن است مدام در حالعاشق شدن باشند! به همین دلیل اطرافیان هم تصور می کنند عملکرد فرد بهبود یافته و حتی خیالشان از بابت او راحت می شود درصورتی که این تازه شروع ماجراست و باید از افراد متخصص برای درمان کمک گرفت.


باز هم معتادها!
گروه چهارم افرادی هستند که به دلیل سوءمصرف مواد محرک مثل آمفتامین، کوکائین و اکستازی رفتاری مشابه ۳ گروه ذکر شده پیدا کرده اند، خطرپذیری شان زیاد و اجتناب از خطرشان کم می شود و ممکن است عاشق و فارغ شدن مکرر را هم تجربه کنند. در نهایت اگر بخواهیم دسته بندی کنیم و بگوییم تعداد کدام یک از گروه های ذکر شده در میان عاشق پیشه ها بیشتر است، با توجه به آمار روبه افزایش معتادان می توان گفت افراد گروه چهارم یعنی «معتادان به مواد محرک» و بعد افراد گروه اول «هیجان طلب های تکانشی» بیشتر از دیگران در این قضیه سهم دارند.

 

در مورد عشق و ازدواج باورهای نادرستی وجود دارد که فرد را در شناخت خود و دیگران و تصمیم گیری برای انتخاب یک همسر دچار لغزش و اشتباه می کند. در اینجا نکاتی مهم و قابل توجه

ازتصوراتی صحیح که فرد باید در مورد عشق و ازدواج داشته باشد گرد هم آورده ایم

 

عشق، ازدواج و دیگر هیچ...

تو حیاط دانشگاه دیدمش، پسر خوب و موجهی بود. خوش سر و زبون و خوش تیپ. تو اولین برخورد متوجه شدم اونم از من خوشش اومده! هر چند رشته هامون مختلف بود و سر کلاس نمی

دیدمش اما بالاخره سلف و کتابخونه و راهرو ها و نگاه های یواشکی کار دستم داد. 

عاشق شدن در یک نگاه

با یک نگاه عاشق شده اید و انگار در مورد یک موجود خیالی حرف می زنید. برایتان این تازه وارد، یک فرد بی عیب و نقص است؛ یک موجود رویایی که می تواند زندگی تان را زیر و رو کند.

اخبار مرتبط

نکات طلایی برای نامزدها

دلیل علمی عاشق شدن زنان

نشانه های رابطه سالم

اگر خواهان رابطه طولانی مدت هستید، بخوانید

در این موارد از شریک زندگی تان فاصله بگیرید

نقش زیبایی در عشق

واقعیت هایی درباره مغز مردان

دلیل پرطرفدار بودن مردهای بد

رفتارهایی که مردان دوست نداردند

خواستگاری کردن دخترها

حقایقی که همه متاهلین باید بدانند

بهترین سن برای عاشق شدن

نشانه های عشق بیمارگونه

اگر نامزدتان خسیس است این مطلب را بخوانید

مواردی که مردها پنهان می کنند

رازهایی که دختران قبل از ازدواج باید بدانند

رازهایی در مورد نوعروس ها و تازه دامادها

تفاوت عشق و هیجان

با این کارها محبت خود به همسرتان را افزایش دهید

دلایل طلاق عاطفی بین زوجین

اولویت بین والدین و همسرتان را تشخیص دهید

ازدواج پسر با دختر بزرگتر خوب است یا نه؟

رازهایی که نباید به همسرتان بگویید

رازهای ابراز عشق به همسرتان در دوران نامزدی

با همسرتان اینگونه دعوا کنید

اگر این نشانه ها را دارید ازدواج نکنید

ویژگی‌هایی که یک شوهر خوب داراست

توصیه مهم به کسانی که به خاطر فرزندشان طلاق نمی گیرند

شک‌هایی که زندگیتان را نابود می‌کند

5 علت اصلی دعوای زن و شوهر

اگر این 10 مورد بین شما همسرتان وجود دارد، خوشبخت هستید!!

چگونه همسر خود را برای بچه دار شدن متقاعد کنیم؟

بدترین عادات متولدین هر ماه در رابطه عاطفی

با رعایت ادبِ عاشقی رابطه عاشقانه موفق را تجربه کنید

با رعایت این نکات عشق بین زوجین پایدار میماند

عادات خوب و بد متولدین هر ماه در رابطه عاطفی

راز زیبایی یک عروس در شب عروسی

برای اینکه عروسی زیبا باشیم چه باید بکنیم؟

کمپین ازدواج سالم

برای آن‌که رضایت از زندگی مشترک داشته باشیم باید دلبسته همسر و زندگی باشیم یا وابسته؟

رگ خواب مردها کجاست!

همسرت را عوض نکن، خودت را عوض کن

راه و روش شوهرداری شما چگونه است؟

نمره جذابیت عشق تان چند است؟

اولین آثار نویسنده زن ایرانی سیمین دانشور

هرگز نباید از همسر یا نامزد خود این سوالات را بپرسید.....

همسرتان را مقدم بر والدین تان بدانید!

زبان عشق در رابطه همسران

بهترین اختلاف سنی برای ازدواج

قبل از ازدواج خودتان را بشناسید.

طلاق عاطفی چیست؟

از ابتدای ازدواج باید به چه نکاتی توجه کنیم تا بتوانیم از طلاق پیشگیری کنیم؟

رسیدن به آرامش در زندگی زناشویی

عواقب دخالت در زندگی زوج های جوان

برخی ازدواج ها از پایه و اساس اشتباه هستند

ازدواج از نوع سنتی یا مدرن؟

آرام کردن شوهر بد اخلاق

آقای عزیز، خانم خانه را فراموش نکن!

۱۰ موضوع برای گفتگو با همسر وقتی حرفی برای گفتن ندارید

ویژگی های خانواده سلامت و پایدار

چطور یک عروس زیبا شویم ؟

توصیه هایی برای انتخاب کت و شلوار دامادی

جاده زندگی را با کلمات هموار کنید

راههای جلوگیری از دلشکستگی

چرا بعضی خانم‌ها نمی‌توانند شریکی برای زندگی‌شان پیدا کنند

بدون منت، گذشت کنید

کارهای روزانه چه تاثیرات و مضراتی می توانند روی سرنوشت و هدفمان بگذارند؟

راهکارهای صمیمیت در زندگی زناشویی

ریاستی زنانه بر قلب مردان

جر و بحث و بگومگو در روابط زناشوئی، چه مشکلاتی برای سلامت بدن بوجود میاورد

ویژگی های رابطه سالم در زندگی مشترک

زندگی زنان پس از طلاق

تا کی مجرد می‌مانم؟؟

ازدواج و انتخاب همسر شانسی است؟

لطفـا مـرا بشنـو، گفت‌وگو با شریک زندگی‌مان را بیاموزیم

5 اشتباه بزرگ مردانه در زندگی زناشویی

40نکته برای اینکه همسری موفق باشیم

چگونه در اولین جلسه آشنایی رفتار کنیم

عجیب ترین اداب و رسوم ازدواج در دنیا

نشانه های پایان یک رابطه عاشقانه در زندگی

آشنایی با نکاتی که زوج‌های جوان در مورد مسایل مالی باید رعایت کنند

قرص آرام بخش برای آقای شوهر

به این دلایل بگویید که چرا ازدواج نکرده اید!

وقتی جهیزیه معضل ازدواج جوانان است!

با مخالفت های همسر با باورهای مذهبی مان چه کنیم؟

این شمشیر دولبه همسرتان را از شما می گیرد!!

مردها دوست دارند همسرشان این موارد را بداند

ویژگی های ازدواج پیامبر(ص) و خدیجه(س)

آیا مجازیم در رابطه عاشقانه دروغ بگوییم؟

چه مجردید چه متاهل، حتما بخوانید!

پیامدهای مقایسه کردن شوهر با دیگر افراد

عواقب ازدواج با تک فرزند

خودش خوب است؛ «قیافه»اش نه!

چگونه یک پسر می تواند در دل خانواده نامزدش جای بگیرد؟

بدون گذشته با همسر آینده!

چگونه می توانیم شخصیت دیگران را بشناسیم

چرا عاشقی چشمتان را کور می کند؟

شباهت ها باعث به وجود آمدن ازدواج موفق می شود یا تفاوت ها؟

تقلب های همسرداری!

بدون منت کشی، با عشق تان آشتی کنید

captcha