18   
شناسه خبر: 12089   
تاریخ انتشار: 1395/05/05 05:00
صندوق ذخیره شهری برای پایتخت ایجاد شود
صندوق ذخیره شهری برای پایتخت ایجاد شود
محمدباقر قالیباف که صبح امروز به صورت سرزده در جلسه علنی شورای شهر تهران شرکت کرد، بااشاره به گزارش معاونت مالی شهرداری درخصوص دیون به افراد حقیقی و حقوقی ارائه شد، گفت: این امر که مباحث دیون در جلسه علنی روز سه‌شنبه مطرح شود، بسیار خوب است چراکه مردم باید درخصوص اقدامات مدیریت شهری اطلاعات لازم را دریافت کنند.

 

وی با بیان اینکه گزارش ارائه شده درخصوص میزان دیون مربوط به سال‌های اخیر تا خرداد سال 95 است، گفت: طبیعتا این گزارش قطعی نیست، چرا که پروژه‌های در دست اقدام زیاد است و ارائه مدارک و اسناد نیز زمانبر است. به عنوان مثال شورای شهر 180 میلیارد تومان بابت نمایشگاه شهر آفتاب هزینه کرد و در عوض ریز مخارج را خواسته است و ما از مسوولان امر درخواست کردیم که هرچه سریع‌تر اسناد را بیاورند، اما دقت داشته باشید همه چیز دست ما نیست و باید سیر قانونی آن طی شود.

شهردار تهران با بیان اینکه 109 هزار و 876 میلیارد تومان طی سال‌های اخیر برای شهرداری بودجه در نظر گرفتید که شامل 62 هزار و 26 میلیارد تومان نقد و 47 هزار و 850 میلیارد تومان غیرنقد بوده است، گفت: این مقدار بودجه مربوط به دهه اخیر است.

قالیباف در پاسخ به برخی انتقادات مبنی بر شهرفروشی شهرداری تهران برای انجام پروژه‌های عمرانی‌اش گفت: براساس اسناد و مدارک نه تنها املاک شهر کم نشده‌اند بلکه 2.5 برابر افزایش داشته و اینگونه نیست ما دارایی‌های شهر را فروخته‌ایم و افتخار می‌کنیم که در کارنامه خود 2.5 برابر به املاک شهر اضافه کرده ایم.

وی با بیان اینکه ما برای احداث اتوبان امام علی (ع) آپارتمان‌ها را متری 4 میلیون خریداری کرده‌ایم، گفت: ما حتی پرونده تملک این خانه‌ها را به دادگاه نبردیم که با استناد به ماده 9 آنها را بخریم، بلکه با رضایت کامل سکنه آنها را تملک کردیم.

شهردار تهران با بیان اینکه تنها در منطقه یک غریب به 8 هکتار باغ و فضای سبز به قیمت روز از مردم خریداری و به پارک تبدیل شده است، گفت: ما 200 هکتار برای شهر آفتاب و 180 هکتار زندان قصر را برای مردم خریداری کرده‌ایم و این در حالیست که این املاک برای شهر تهران باقی می‌مانند.

قالیباف با بیان اینکه در ساخت مترو مشکلات زیادی در حوزه پرداخت هزینه‌های تملک داریم، گفت: هزینه‌های ما در تملک، بیشتر از ساخت مترو است، چراکه ایستگاه‌ها عمدتا در مکان‌های حساس قرار دارند و این هنر ما است که با اقتصاد مقاومتی مدیریت بهینه داریم.

وی با بیان اینکه 25 سال است که عده‌ای مدعی هستند که پارک ساعی متعلقه به آنهاست، گفت: ما اسنادی که به دادگاه برده و در برخی موارد ممکن است محکوم شویم و باید جریمه پرداخت کنیم در لیست بدهی‌های املاک آورده‌ایم اما حق نداریم جزو دیون آنها را در نظر بگیریم.

شهردار تهران با بیان اینکه من شهردار تهران هستم و در قبل دیون و بدهی‌ها پاسخگو می‌باشم، گفت: با این حال دقت داشته باشید که از مجموع 9 هزار و اندی وام، 3400 میلیارد تومان آن مربوط به دوره قبلی بوده است.

قالیباف با بیان اینکه عمده وام‌ها و فاینانس برای توسعه مترو بوده که به اسم شرکت مترو از بانک‌ها وام گرفته‌ایم، گفت: براساس قانون، دولت باید 50 درصد به توسعه مترو کمک کند و در باز پرداخت وام‌ها نیز دولت 50 درصد سهم دارد اما متاسفانه دولت به تعهدات خود در بازپرداخت وام مترو عمل نکرده و حالا که می‌خواهیم ال‌سی جدید برای مترو باز کنیم، بانک‌ها اعلام کردند که به دلیل بدهی نمی‌توانند این مهم را انجام دهند و باید بگویم متاسفانه بخشی از دیون دولت را نیز در این بخش شهرداری پرداخت کرده است.

وی با بیان اینکه براساس قانون کلانشهرها مجاز به داشتن 30 درصد دیون هستند، گفت: دیون شهرداری تهران، نسبت به بودجه‌اش کمتر از 8 درصد است و این ظلم است که برخی می‌خواهند این شائبه را در ذهن مردم ایجاد کنند که شهرداری با ایجاد قرض، پروژه‌های عمرانی خود را انجام می‌دهد، چرا که مردم باید بدانند شهرداری دیون غیرمنطقی ندارد و حتی میزان دیونش از استانداردها کمتر است و نه تنها شهر را نفروخته بلکه 2.5 درصد به املاک شهر اضافه کرده است.

شهردار تهران با بیان اینکه 45 درصد زیرساخت‌های شهری طی 3 دوره اخیر شورای شهر ایجاد شده است، گفت: طلب ما از مردم در حوزه اخذ عوارض بیش از 1600 میلیارد تومان است که در این میان براساس قانون، دولت مکلف است 2 میلیارد دلار از محل صندوق ذخیره ارزی به شهرداری‌ها برای کمک به حمل و نقل بدهد که از این میان سهم شهرداری تهران یک میلیارد و 200 میلیون دلار است که دولت مکلف است از محل صندوق ذخیره ارزی بدهد که بازپرداخت این وام نیز صددرصد به عهده دولت و جزو دیون دولت به شهرداری بابت سهم 50 درصدی‌اش برای توسعه حمل و نقل است.

وی افزود: پیشنهاد می‌شود صندوق ذخیره‌ای برای شهر تهران ایجاد شود که 14 هزار میلیارد تومان طلب شهرداری از دولت به همراه 1600 میلیارد تومان طلب شهرداری از مردم و یک میلیارد و 200 میلیون دلار که باید از محل صندوق ذخیره ارزی به شهر تهران داده شود، در این صندوق ذخیره نگهداری شود تا برای آینده شهر سرمایه‌گذاری کنیم.

شهردار تهران با بیان اینکه شهردار تهران نیز باید به مانند دولت برای برداشت از این صندوق ذخیره شهری لایحه بدهد، گفت: امروز این پیشنهاد تقدیم هیات رییسه شورا می‌شود چراکه همه وزارتخانه‌ها می‌توانند سهم خود را از صندوق ذخیره ارزی بردارند و جای چک و چانه وجود ندارد.

اخبار مرتبط

جزییات بسته اقتصاد مقاومتی زنان

مستمری مددجویان ۲.۵برابرمی شود

همایش شیرخوارگان حسینی در پنجمین روز از ماه محرم برگزار می‌شود

ماموران راهور به مدرسه می‌روند

کمپین ازدواج سالم

حمایت مالی از زوجین نابارور

مراکز معاینه فنی دو شیفته شدن

شروع سال تحصیلی ٩٦-٩٥ توسط رئیس جمهور

غنچه ها و شکوفه ها امروز به مدرسه رفتن

جشن شکوفه ها و غنچه‌ها روز چهارشنبه 31 شهریور برگزار می‌شود

ایستگاه مترو شهید قدوسی افتتاح شد.

جشن شکوفه ها برای ورودی های پیش دبستانی و کلاس اولی در اول مهر

ورود 27 هزار معلم جدید به وزارت آموزش و پرورش

افزایش تنوع در پوشاک اسلامی بانوان

ازدواج بیمه شد.

کسب و کار در اردوگاه‌های دانش‌آموزی

نهمین نمایشگاه زنان و تولید ملی

همکاری میان وزارتخانه‌های بهداشت و راه و شهرسازی

تربیت نیروهای کارآفرین در مدارس تعاونی

رونمایی از برچسب سرویس مدارس

تعهد ۸۴۰ میلیارد تومانی خیرین برای مدرسه سازی

نامزدی شیراز برای پایتختی جوانان جهان اسلام

خبر خوش برای زوجهای نابارور

بازنشستگان و خانه امید جدید

1200 واگن مترو در راه تهران

موفقیت آزمایش فناوری انتقال صدا بر بستر نسل چهارم تلفن همراه

مراسم اربعین ثبت ملی شد/ تلاش برای ثبت جهانی راه‌پیمایی اربعین

موفقیت تیم دانش‌آموزی ایران در المپیاد جهانی کامپیوتر

100خط شبانه روزی مشاوره شیردهی در بیمارستانهای بزرگ دایر می شود

دانشگاه فرهنگیان تنها مرجع ورود نیروی آموزش و پرورش است

سرمایه بیمه «عمر» و «حوادث» بازنشستگان افزایش یافت

نصب کارت خوان و راه‌اندازی «کال سنتر» برای تاکسی‌های پایتخت تا پایان سال

افزایش 40 درصدی حقوق بازنشستگان سردفتر و دفتریار

موافقت بهزیستی با راه‌اندازی مهدکودک در مترو

تدوین و اجرای طرح کسب و کار در مناطق حفاظت شده تالابی ایران

رشد 2.2 درصدی آمار طلاق

قانون ممنوعیت به کارگیری دو شغله ها لازم الاجراست

معاون وزیر بهداشت: تنها نیمی از مادران به فرزندانشان تا دو سالگی شیر می دهند

عقیم سازی راهکار پیشگیری از تولد نوزاد معتاد نیست

اگزمای مقاوم به درمان میراث فرآورده های آرایشی تقلبی

زمین‌لرزه در اردبیل/ مرگ یک تن به علت ترس

وعده وزیر رفاه برای حذف کامل دفترچه‌های بیمه تا پایان دولت یازدهم دفترچه بیمه

پزشکانی که برای بیمارها وقت ندارند!

چاپ کارت هوشمند وسایل نقلیه کلید خورد

معاونت زنان در کاهش 11 عنوان آسیب اجتماعی همکاری می کند

صدور مجوز 60 مرکز مشاوره ازدواج تا ماه آینده

برنامه پیشگیری از ایدز کودکان خیابانی امسال گسترش می یابد.

5 آزمایشگاه خصوصی برای بررسی محصولات تراریخته مجوز گرفتند

تدوین سند ملی منشاء گرد و غبار در 16 استان کشور

10 درصد مساحت ایران درگیر خشکسالی شدید

خودروهای پلاک شهرستان با ورود به طرح ترافیک تهران اعمال قانون می شوند

وعده خوبان برای صدور کارت هوشمند ملی

captcha