43   
شناسه خبر: 12100   
تاریخ انتشار: 1395/05/09 23:39
شخصیت های منفی در کتاب کودکان
شخصیت های منفی در کتاب کودکان
در کتاب‎های کودک، افرادی هستند که سعی می‎کنند بچه‎ها را بدزدند. از افسانه فلوت‎زن هاملین (که بچه‎های دهکده را با خودش برد) وکارولین نیل گایمن گرفته تا شخصیت دروغ‎گو و عجیب و غریب کنت اولاف در سری داستان‎های...

 

لحن طنزآمیز و در عین حال دقیق او در این نوشته هر چند از سبک و سیاق نقدهای رسمی به‎دور است اما برای منتقدان و نویسندگان ادبیات کودک ایران بسیار آموزنده و تاثیرگذار است. بعضی از کتاب‎هایی که او بررسی کرده به فارسی برگردان شده‎اند و لینک وبسایت ناشرشان به متن افزوده شده است.

در ادبیات بزرگسالان، شخصیت‎ها هر چقدر هم بد و منفی باشند باز هم باید برای انتخاب‎ها و رفتارهایشان منطق و انگیزه ظریف و دقیقی وجود داشته باشد. تنها به هنگام نوشتن برای کودکان است که نویسنده کاملا مختار است شخصیت‎های مطلقا شرور و خبیث را خلق کند. ادبیات کودک سرشار از افرادی است که به شکل اغراق‎آمیزی پلید و بدجنس‎اند و تنها انگیزه‎های رفتاری آنها حرص و آز، سادیسم، کینه‎توزی و نفرت است.
 

 

۱. بچه‎دزدی (آدم‎ربایی)

    در کتاب‎های کودک، افرادی هستند که سعی می‎کنند بچه‎ها را بدزدند. از افسانه فلوت‎زن هاملین (که بچه‎های دهکده را با خودش برد) وکارولین نیل گایمن گرفته تا شخصیت دروغ‎گو و عجیب و غریب کنت اولاف در سری داستان‎های ماجراهای بچه‎های بدشانس کودکان هیچ‎وقت امن نیستند. یک لحظه غفلت والدین یا همراه کودک کافی است تا قبل از آنکه متوجه شوید فرزندتان به‎دنبال فلوت‎زن راهی غار شود و یا از مسیرهای اسرارآمیزی سر در آورد که او را به دام سوداگران و خلافکاران می‎اندازد. آیا تکرار همیشگی این قصه برای خاطر ایجاد ترس پدر و مادر از این اتفاق است یا ترس کودک؟ و یا هر دو؟ در هر صورت روشن است که به‎این ترتیب ما به شکل متناقضی جذب کتاب‎های شده‎ایم که باعث می‎شوند درباره چیزی تامل کنیم که اصلا دوست نداریم فکرش را هم بکنیم.
 

 

۲. نفرت از کودکان

 بزرگترین نویسنده ادبیات کودک در عصر ما رولد دال است. کتاب‎های او در میلیون‎ها نسخه در سراسر جهان به فروش رفته و احتمالا همه افرادی که کتاب‎های او را برای سرگرم کردن بچه‎ها خوانده‎اند عاشق آنها شده‎اند. اما در کتاب‎های او تقریبا همه بزرگسالان از کودکان بیزارند. از همه بدتر احتمالا عمه اسپونژ و عمه اسپایکر در کتاب جیمز و هلوی غول‎پیکر هستند که جیمز بیچاره تحت سرپرستی بی‎رحمانه و بدون عطوفت آن‎هاست.  شاید اگر جیمز راهی به‎درون آن هلو پیدا نمی‎کرد و در عوض تحت همان شرایط بزرگ می‎شد، پس از درمان می‎توانست سوژه مناسبی برای نوشتن پرفروش‎ترین خاطرات شوربختی داشته باشد!
 

 

۳. کشتن شخصیت اصلی

اگر شما یک شخصیت اصلی کودک در یک داستان پرماجرا باشید، می‎توان به‎راحتی گفت که حتما کسی هست که سعی می‎کند شما را بکشد. چند سال پیش، در یک فروشگاه کتاب دست دوم، به یک کتاب نایاب درباره یک پسربچه جادوگر به اسم هری (شاید هم بری) برخوردم۱. درست به‎خاطر نمی‎آورم و متاسفانه تنها نسخه‎ای که از آن کتاب داشتم تصادفا در اسید هیدروکلریک ذوب شد و از دست رفت اما به‎طور مشخص، کارکتر یک لُردِ اسمشو نیار۲ را به‎یاد می‎آورم که همواره در تلاش بود او را بکشد و به‎نظر می‎رسید همه صفات کینه‎توزانه ماجراهای کلاسیک در قالب این لرد متبلور شده بود.
 

 

۴. خوردن شخصیت اصلی

 

اگر شما کاراکتر حیوانی یک کتاب کودک باشید شرط می‎بندم که کسی دارد تلاش می‎کند شما را بخورد. اگر بخواهید کل ادبیات داستانی کودکان زیر هشت سال را در یک جمله خلاصه کنید چندان بی‎راه نیست اگر همه آن‎را یک مانیفست علیه گوشت‎خواری تلقی کنید. این موضوع مسلما درباره تقریبا همه کتاب‎های بئاتریکس پاتر و شخصیت‎های داستان‎های او صدق می‎کند که تنها به‎خاطر دنبال کردن رژیم غذایی طبیعی‎شان این‎همه منفی تصویر می‎شوند. هر سه کودک من عاشق بئاتریکس پاتر هستند اما در عین حال هیچ خوراکی را به اندازه استیک دوست ندارند. پس به‎نظر می‎رسد که تبلیغات همیشه به هدف نمی‎زنند!
 

 

۵. کندن پوست شخصیت اصلی

و اما اگر شخصیت اصلی داستان سگ باشد، احتمالا کسی هست که می‎خواهد پوستش را بکند. مشخص است که دارم به کروئلا دویل و نقشه‎هایش برای آن صد و یک سگ خالدار اشاره می‎کنم. کروئلا بهترین گواه برای آن است که در ادبیات کودک یک شخصیت می‎تواند به شکل بسیار چشمگیر و زننده‎ای خبیث باشد و به علاوه این خباثت بلافاصله در بدو ظهور او در داستان در صفحات کتاب به چشم بیاید.
 

 

۶. آنارشیسم

‌قای گام واقعا چه می‎خواهد؟ این مساله می‎تواند یکی از پرسش‎های بزرگ ادبی عصر ما باشد. تئوری من این است: او تنها می‎خواهد همه چیز بد پیش برود. دزدی فقط یک شروع است. او در واقع یک آنارشیست است با سنت پرباری که از گربه کلاه به سر تا مدهتر۳ سابقه دارد. آن‎جا که در یک کتاب کودک یک شخصیت آنارشیست با روحیه هرج و مرج طلب وجود داشته باشند، پاسخ به ‎این سوال که چه کسی قهرمان و چه کسی ضآد قهرمان است اغلب محل بحث است. در این‎گونه کتاب‎ها کودکان بیشتر با نیروهای هرج و مرج طلب احساس نزدیکی می‎کنند تا نیروهای نظم و ترتیب طلب. حداقل بچه‎های من این‎گونه‎اند؛ که البته با یک نگاه به اتاق نشیمن خانه‎ام به‎راحتی متوجه آن می‎شوید! در هرحال اگرچه این شخصیت‎ها یه عنوان «بد» معرفی می‎شوند اما واجد شرایط قهرمانان بزرگ ادبیات کودک هم هستند.
 

 

۷. دوست نداشتن عید (کریسمس)

جادوگر سفید در داستان شیر، کمد و جادوگر سرزمین نارنیا را در یک زمستان صد ساله فرو برده و هیچ‎وقت اجازه آمدن کریسمس را نمی‎دهد. گرینچ (در داستان چگونه گرینچ کریسمس را دزدید) هم سعی می‎کند جلوی آمدن عید را بگیرد. ابنزر اسکروچ۴ البته این قدرت را ندارد تا جلوی جشن‎های عید را بگیرد اما به‎ سادگی با بدخلقی نقش شخصیت بد داستان را ایفا می‎کند. در زندگی واقعی دوست تداشتن کریسمس احتمالا به این معناست که مسیحی نیستید و یا اینکه از خریدن یک خروار اسباب و اثاث مخصوص آن که واقعا به درد هیچ‎کس نمی‎خورد متنفرید اما در ادبیات داستانی کودک احساسات ضد کریسمسی یک اشاره سریع و صریح به شرارت است.
 

 

۸. گرسنه خواباندن بچه‎ها

شخصیت‎های شرور و شیطانی در بسیاری اشکال عجیب و غریب در کتاب‎های کودک ظاهر می‎شوند، اما گاهی آدم بدهای داستان هم خیلی معمولی و هم بسیار نزدیک به خانه هستند. همان‎طور که همه بچه‎ها می‎دانند، کمتر چیزی در زندگی آزاردهنده‎تر از والدین است. والدین بیشتر وقت‎ها کسل کننده‎اند و دقیقا به همین دلیل است که اغلب در ادبیات داستانی کودک سر و کله‌شان پیدا نمی‎شود. در واقع برای آنکه داستان‎های جالب اتفاق بیفتد باید از دست پدر و مادر خلاص شد تا کودک بتواند در سرنوشت خودش کاملا مختار باشد. در کتاب سفر به سرزمین وحشی‎ها ماجراجویی‎ها و رویای مکس تحقق استعاری آرزوی کودک برای دور شدن از دست پدر و مادرش است که سرانجام به این واقعیت اجتناب‎ناپذیر می‎رسد که هر چقدر هم عصبانی یا ناراحت باشد، باز هم بهتر آن است که در خانه باشد.
 

 

۹. تمایلات دیکتاتوری

سیاست اغلب سری داستان‎های آستریکس درباره فاتحان و فتوحاتشان است که در آن گل‎ها در برابر غلبه امپراطوری روم مقاومت می‎کنند.  داستان‎های آستریکس نمونه کاملی برای توصیف «شرارت به شکل فکاهی» است که در آن رومی‎ها بدون استثنا نه تنها بدخواه هستند بلکه همگی احمق و بی‎کفایت هم هستند و ستمدیده دلیر در آن‎ها همیشه پیروز می‎شود. ژانر داستانی غالب در ادبیات امروزی نوجوانان نیز داستان یک سرزمین تحت سلطه (ویرانشهر)۵ است که دشمن اصلی مردم، اغلب فرد مسلط و دیکتاتور است. شخصیت مظلوم و دلیر داستان‎های ویرانشهر ممکن است مشابه آستریکس وارد جنگ شود اما به طور قطع با سرنوشت بی‎رحمانه‎تری روبه‎رو خواهد شد.
 

 

۱۰ بچه‎ننه

آدم بدهای کتاب‎های کودک همیشه بزرگسال نیستند. گاهی اوقات او یک کودک است و رایج‎ترین گناه برای بدی یک کودک، لوس و بچه‎ننه بودن اوست. از ویولت الیزابت۶ گرفته تا وروکا سالت۷ و پیتر بی‎نقص۸، کودکی که پدر و مادرش لوسش کرده‎اند و هر چیزی بخواهد بلافاصله برایش فراهم می‎شود ممکن نیست که بتواند قهرمان هیچ داستانی باشد. در عوض شاید بتوان قاطعانه گفت که یک بچه‎یتیم کثیف و طردشده همان شخصیت ایده‎ال و قهرمانی است که نویسنده در جست‎وجوی اوست.

اخبار مرتبط

تاثیر تلویزیون در خشونت کودکان

تاثیر تغذیه در درمان کودکان مبتلا به اتیسم

با این کارها از نق زدن کودکتان جلوگیری کنید

روش درست برخورد با دختر لوس

هشدار به والدین/ مراقب استفاده نادرست فرزندتان از اسباب‌بازی‌ها باشید

ریشه دروغ گویی در فرزندتان را پیدا کنید

نکاتی که هنگام دادن شیر خشک باید رعایت کنید

هرگز کودکتان را با دیگران مقایسه نکنید

نحوه رفتار با کودک قدرت طلب

تشریح اهمیت تکامل کودک در ۸ سال اول زندگی

توصیه هایی برای پیشگیری از کم‌خونی در شیرخواران

غذاهایی که برای افزایش وزن کودک مناسب است

روش مناسب گرفتن ناخن نوزاد

راهکاری برای نترسیدن بچه‌ها از رفتن به آرایشگاه

تاثیرات مخرب دود سیگار بر نوزادان

چگونه کودکمان را بخوابانیم؟

روش های مختلفی برای جایگزینی تنبیه بدنی

چگونه بچه هایی موفق تربیت کنیم ؟

روش صحیح برخورد با دختر بچه های بی نظم

چگونه با نوجوان خود صحبت کنید

راههای آموزش دفاع ازخود به کودک

درمان تیک های عصبی کودکان

علائم کودکان مبتلا به اوتیسم چیست؟

چگونه کودکانی با اعتماد به نفس تربیت کنیم

4 ویژگی شخصیت کودکان مختلف و روش صحیح برخورد با انها

چگونگی روش تربیت درست فرزندان

راهکارهای روش برخورد صحیح با دوستان خیالی کودکان

آموزش تنها خوابیدن به کودک

قوانینی برای استفاده صحیح نوجوانان از اینترنت

رفتارهایی که هر پدر و مادری بایدجلوی چشم فرزندشان انجام‌ دهند.

راهکارهایی تربیتی برای داشتن یک کودک سالم

روش درست رفتار کردن با فرزند

راهکارهایی برای آموزش تنها خوابیدن به کودک

از روی نقاشی های کودکتان به نکته هایی پی خواهید برد که تا به حال حتی به آن فکر هم نکرده بودید!!!

روش های تربیتی مقابله با رفتارهای بد کودکان

چگونگی صحیح رفتار کردن مادر شاغل با فرزند خود

تاثیر ۱۰ رنگ اصلی بر سلامت روان نوزاد

مراقب باشید فرزندانتان نظاره گر اعمالتان هستند!!!

آسیب های روانی کودکان هنگام مشاهده دعوا پدر و مادر

نیازهای روانی یا ثانویه دوران نوجوانی چیست

پسران نوجوانی که با پدر خود دچار مشکل می شوند

روش های مقوی کردن غذای کودکان کم وزن

روشهای رفتار با کودک بیش فعال

با بهانه گیری کودکان هنگام خرید چه کنیم

روش صحیح رفتار با کودکان کار در خیابان

آموزش دفاع از خود، به کودک

راهنمای رفتار با کودک از بدوتولد تا بلوغ

علت تنفر کودکان از والدین

اما آیا می دانید بوسیدن کودک در طولانی مدت برایش مزایایی هم دارد؟

احتمال تنبیه و بدرفتاری با فرزندمان را بوسیله این موارد تا حدّ زیادی کاهش داده ایم.

جملاتی که نباید برای کودکان به کار برد

چگونگی آماده کردن فرزند خردسال خانواده برای خواهر یا برادر شدن است

دلایل بیش از حد چسبیدن فرزند به والدین

با دوران عاشقی فرزندانمان چگونه برخورد کنیم؟

دروغگویی در کودکان از چه سنی بروز می کند

ارتباط مشکلات روحی روانی فرزندان بامسائل گذشته در کودکی اشان

وقتی که نوجوانتان درگیر یک ارتباط مخرب شده است

بجای تنبیه بدنی ازچه روشهایی استفاده کنیم

چه غذاهای را نباید به کودکان بدهیم

با کودکی که دزدی می کند چگونه رفتار کنیم ؟

درست رفتارکردن با کودکان لوس

چگونه با فرزندانمان رفتار کنیم که حرف شنو شوند

6 بازی که تاثیر برهوش و استعداد کودکان دارد

با دوستان ناباب فرزندانمان چه کنیم ؟

ایده ها و نکات طلایی را برای دکوراسیون اتاق نوزاد

چگونگی رفتار با خشونت فرزند!

کودکتان بی‌اشتها است، بخوانید!

توصیه‌هایی که قبل از پدر شدن باید آویزه گوش‌تان کنید

بهترین روش برای آموزش نظم و انضباط به یک کودک نوپا چیست؟

تک فرزندی، صحیح یا غلط؟!

با کودک خجالتی چگونه برخورد کنیم

روش های آموزش اعتماد به نفس به کودکان

 چگونه به کودک رفتار خوب بیاموزیم؟

چطور با نوجوانمان که سیگاری شده، رفتار کنیم؟

تغذیه فرزندانمان در دوران نوجوانی و بلوغ

با کودک بداخلاق خود چگونه رفتار کنم

تنفر از والدین

چگونه گریه نوزاد را آرام کنیم؟

استفاده کودکان از اینترنت

10 صبحانه متنوع برای کودکان

کالری مورد نیاز کودکان (2)

کالری مورد نیاز کودکان در روز(1)

راهنمای تغذیه کودک سالم

رازهای تربیت فرزند باهوش

قصه مادربزرگ ها درباره تعیین جنسیت جنین

درمان بی اشتهایی کودکان از چه راهی

علاقه کودکان به انجام دادن کارهای خود

چه کار کنیم کودک در مهمانی رفتار خوبی داشته باشد

نقش والدین در رشد اجتماعی کودک چیست؟

مزایا و معایب خوابیدن به همراه کودک در یک تخت

دشمن سرنوشت کودک را بشناسید

گاز نگیر! فحش نده!

آداب تربیت کودکان در مدرسه

۴ واکنشی که نشان دهنده عشق نوزاد به شماست

علائم بیماری دیابت در کودکان

آیا گذراندن دوره پیش دبستانی لازم است؟

رفتارهای اشتباه درباره نوزاد تازه متولد شده

به کمک این روش‌ها بچه هایتان را کارآفرین بار بیاورید

اعتماد به نفس کودکتان را شکوفا کنید

۱۳ نکته درباره دارو دادن به کودکان

captcha