181   
شناسه خبر: 1408   
تاریخ انتشار: 1395/06/02 16:19
«جوجه اردک زشت» اثر هانس کریستین اندرسن
«جوجه اردک زشت» اثر هانس کریستین اندرسن
دریچه‌ای نو برای نگاهی حرفه‌ای‌تر به آثاری چون «جوجه اردک زشت»، «دختر کبریت‌فروش» و ...

         به گزارش پایگاه خبری ایرانیان موفق و به نقل از خبرگزاری ایسنا، «فی ولدون» نویسنده‌ای است که قلم نویسنده‌ای دیگر را تحسین کرده و با شجاعت از تاثیر ناخودآگاه آثار او بر سبک ادبی خود نوشته. شاید خواندن یادداشت «ولدون» دریچه‌ای نو باشد برای نگاهی حرفه‌ای‌تر به آثار «هانس کریستین اندرسن» که عموما با قصه‌های ماندگاری چون «جوجه اردک زشت»، «دختر کبریت‌فروش» و ... شناخته می‌شود.
        «فی ولدون» نویسنده انگلیسی در یادداشتی که برای «ایندیپندنت» نوشته، ‌تجربه بازدید از موزه «هانس کریستین اندرسن» و کشف ناگهانی را که درباره تاثیر این نویسنده بر سبک ادبی خودش تجربه کرده بازگو می‌کند. به مناسبت صدوچهل‌ویکمین سالروز درگذشت خالق «بندانگشتی»، «جوجه اردک زشت» و «لباس جدید پادشاه»، ترجمه این یادداشت را به همراه زندگی‌نامه مختصری از این نویسنده مرور می‌کنیم.  

زیبایی‌های خالق «جوجه اردک زشت»

       افسانه‌های عامیانه «هانس کریستین اندرسن» به هیچ عنوان قصه جن و پری نیستند. خیلی تلخ و شیرین‌تر و هوشمندانه‌تر از دنیای پریان هستند. این داستان‌ها الگوهای ناخودآگاه جمعی ما غربی‌ها را شکل داده است؛ «پری دریایی کوچولو» هنوز هم وقتی شاهزاده مورد علاقه‌اش با دختری مناسب خود ازدواج می‌کند، ناراحت می‌شود، «دختر کبریت‌فروش» هنوز در گوشه‌های خیابان نشسته و صیدی برای مردان است، یک روز هم «جوجه اردک زشت» بال‌هایش را باز می‌کند و به شکل یک قو به پرواز درمی‌آید.
      این‌ها چیزهایی بود که من در کودکی خوانده و بعد فراموش کرده بودم، تا این که یک روز در دهه ۱۹۸۰ از موزه «هانس کریستین اندرسن» در اودنسه دانمارک بازدید کردم. در تور شناخت این نویسنده بودم و به صدای «لارنس اولیویه» که «ملکه برفی» را می‌خواند، گوش می‌کردم. داستان درباره جوانی دست‌نیافتنی بود که تراشه‌ای یخی در قلبش داشت و «گردا» کل دنیا را برای پیدا کردنش زیر پا گذاشته بود. شوکه شدم و فهمیدم همیشه خود را گول زده‌ام و منبع سبک ادبی من افسانه‌های عامیانه «کریستین اندرسن» هستند، نه نمایشنامه‌های بی‌پروای «برنارد شاو» یا رمان‌های روشنفکرانه «آلدوس هاکسلی». در آن زمان داشتم کتاب‌های «خواننده عزیز» را می‌نوشتم که در آن‌ها خواننده‌ها را از پشت یقه می‌گرفتم و تکانشان می‌دادم تا توجه کنند. در رمان سال ۱۹۷۶ «مرا به بیاد آور»، نوشتم: «اوه! گوش بده و یاد بگیر!» و «خب حالا». «اندرسن» سال ۱۸۴۴ نوشته است: «بیایید شروع کنیم. گوش کنید و در پایان بیشتر از آن چه الان می‌دانیم، یاد گرفته‌ایم.» (اوه، کپی‌برداری، چیزی که دائم از ذهن ناخودآگاه سر درمی‌آورد!)

زیبایی‌های خالق «جوجه اردک زشت»

مجسمه «هانس کریتسن اندرسن» در پارک مرکزی نیویورک 

         به جرأت می‌گویم که از آن سبک نوشتاری دور شدم، به نظر می‌آید خواننده‌ها روش محترمانه‌تر و رسمی‌تر را ترجیح می‌دهند. اما گمان می‌کنم این میل هنوز همان‌جا هست. «اندرسن» مدت‌ها از بابت مترجم‌هایش رنج می‌کشید، بانوان پارسای ویکتوریایی داستان‌ های او را به قصه‌های آموزنده‌ای تبدیل می‌کردند که از سوی منتقدان با عنوان مذهبی‌ گری سطحی و احساسی رد می‌شد. اما نویسندگان هم‌عصرش «اندرسن» را قبول داشتند؛ ‌ «دیکنز» دوست «اندرسن» و از تحسین‌کنندگان او بود.

         «تاکری» او را «موجود پرخیال ظریف و دلپذیر» می‌خواند. «اسکار وایلد» داستان‌های طردشدگان اجتماعی را به او مدیون است. همین‌طور «لوییس کارول» : «پودینگ» گفت: «چه جسارتی! دوست داری یکی یک تکه از تو رو بکند؟ تو دیگه چه موجودی هستی؟». «چسترتون»، «اندرسن» را «روستایی عجیب، بدخلق و خیالباف دانمارکی» و «نویسنده قصه‌های جاودان» خواند. اما «هانس کریستین اندرسن» باید تا سال ۱۹۵۴ (۷۹ سال پس از مرگش) صبر می‌کرد تا مترجم خوب و وفاداری به نام «رجینالد اسپینک» پیدا کند. «دیزنی» او را از آن خود کرد.
        «هانس کریستین اندرسن»، نویسنده، شاعر و هنرمند دانمارکی، روز دوم آوریل سال ۱۸۰۵ در شهر «اودنسه» دانمارک به دنیا آمد؛ نویسنده‌ای که سال‌روز تولدش را «روز جهانی کتاب کودک» نام نهاده‌اند. پدر او کفاشی کم‌درآمد بود و مادرش در خانه‌های مردم رختشویی می‌کرد. پدر «هانس» با وجود این‌که تحصیلات کافی نداشت، به خواندن داستان و نمایشنامه علاقه‌مند بود و بسیاری از داستان‌هایی را که می‌خواند، برای او بازگو می‌کرد. از این‌رو «اندرسن» از کودکی با کتاب‌ها و داستان‌های گوناگون مانند «هزار و یک‌ شب» آشنا شد.
       «هانس» در ۱۱ سالگی پدر خود را از دست داد و در آن سن مشغول به کار شد. در این سال‌ها سختی‌های زیادی کشید. در ۱۴ سالگی تنها به کپنهاگ سفر کرد. امیدوار بود که در تئاتر آن شهر برای بازیگری پذیرفته شود، اما موفق نشد. با این حال توانست با حمایت‌های فردی به نام «یوناس کالین» در مدرسه‌ به تحصیل بپردازد. «هانس» سرانجام در ۲۴ سالگی دوره‌ تحصیل در این مدرسه را به پایان رساند.

       پس از آن به سرودن شعر، نوشتن داستان و نمایشنامه، طراحی و کاردستی با کاغذ و قیچی پرداخت. او به بسیاری از کشورهای اروپایی سفر کرد و زندگی مردم این کشورها را از نزدیک دید. در این سفرها با نویسندگان معروف آن‌ دوران چون «ویکتور هوگو»، «والتر اسکات»، «چارلز دیکنز»، «الکساندر دوما»، «بالزاک» و برادران «گریم» آشنا شد.
      نخستین آثار «اندرسن» برای کودکان در سال ۱۸۳۵ منتشر شدند. علاقه و تشویق مردم، گرچه کمی دیرهنگام، سبب دلگرمی او بود؛ به طوری که تا پایان عمر نزدیک به ۱۵۷ قصه و داستان، هشت رمان، ۸۰۰ قطعه شعر، چهار زندگی‌نامه، چند سفرنامه و تعداد بی‌شماری طراحی و کاردستی به شکل کاغذ و برش خلق کرد.
       «هانس کریستین اندرسن» روز چهارم اوت سال ۱۸۷۵ در خانه‌ای در نزدیکی کپنهاگ که متعلق به دوست صمیمی‌اش بود، در سن ۷۰ سالگی درگذشت. وی قبل از مرگ با یک آهنگساز درباره‌ موسیقی مراسم تدفینش صحبت کرده و به او گفته بود از آن جایی‌ که بیشتر کسانی که در مراسم تدفین، وی را بدرقه خواهند کرد کودکان هستند، ضربات موسیقی را برای قدم‌های کوچک آن‌ها هماهنگ کند.

 زیبایی‌های خالق «جوجه اردک زشت»

       جسد «اندرسن» در کپنهاگ به خاک سپرده شد. این نویسنده که قبل از مرگ شهرت جهانی داشت، از طرف دولت دانمارک به عنوان گنجینه ملی، حقوقی دریافت می‌کرد. پیش از مرگش اقدام به ساختن مجسمه‌ای از او شده بود که بعد از اتمام، آن را در شهرداری کپنهاگ قرار دادند.

       آثار این نویسنده سرشار از واقعیت‌های زندگی هستند. پایه‌ بسیاری از آثار او، قصه‌ها و افسانه‌های عامیانه‌اند؛ اما این قصه‌ها و افسانه‌ها را چنان بازآفرینی کرده است که شکلی نو یافته‌اند. پیش از «اندرسن»، کسانی چون «شارل پرو» و برادران «گریم» قصه‌ها و افسانه‌های عامیانه را برای کودکان و نوجوانان گردآورده بودند؛ اما بازآفرینی‌های «اندرسن» پایه‌گذار راه و روشی نو در ادبیات کودکان جهان و به‌ویژه خلق فانتزی‌های کودکان شدند.
       نویسندگان بسیاری از روش او در داستان‌نویسی و بازآفرینی افسانه‌های عامیانه پیروی کردند و راه او را ادامه دادند. قصه‌ها و داستان‌های «اندرسن» به ۱۵۰ زبان‌ گوناگون ترجمه شده‌ و بسیاری از آن‌ها چون «بلبل»، «دخترک کبریت‌فروش»، «جوجه اردک‌ زشت»، «درخت صنوبر»، «لباس جدید پادشاه» و «پری دریایی کوچک» جهانی و جاودانه شده‌اند.
       دوست‌داران «اندرسن» برای بزرگداشت تلاش او در راه ادبیات کودکان و نوجوانان، جایزه‌ای جهانی به نام جایزه‌ «هانس کریستین اندرسن» بنیاد نهاده‌اند که هر دو سال یک‌بار به بهترین نویسندگان و تصویرگران کتاب‌های کودکان و نوجوانان اعطا می‌شود. این جایزه‌ که به نوبل کوچک معروف است، معتبرترین جایزه‌ ادبی و هنری در حوزه‌ ادبیات کودکان است که از سوی دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان به منظور بالا بردن سطح ادبی و هنری کتاب‌های کودکان به مجموعه آثار یک نویسنده و یک تصویرگر داده می‌شود.

       اعطای این جایزه‌ به مجموع آثار یک نویسنده از سال ۱۹۵۶ و به مجموع آثار یک تصویرگر از سال ۱۹۶۶ آغاز شده است. این جایزه شامل یک مدال طلا و یک دیپلم است که طی مراسمی در کنگره‌ای دوسالانه به برندگان اهدا می‌شود. نامزدهای این جایزه از سوی دفاتر ملی کاندیدا می‌شوند و داوران بین‌المللی جایزه از کارشناسان برجسته‌ ادبیات کودکان هستند.

پایگاه خبری ایرانیان موفق
اخبار مرتبط

تاریخ عشق را حتما بخوانید

کتاب هایی که از همان سطر اول جذب تان می کنند

خانم‌ها چه زمانی همسرشان را خوش‌تیپ می‌دانند؟

9 کتاب نویسندگان افغان در میان نامزدهای جایزه جلال‌آل‌احمد

شعری در مورد یلدا

پدر

نهمین جایزه "جلال" دی ماه برگزار می‌شود

ازدواجی موفق با در نظر گرفتن این موارد

مشارکت 1084 تن در جایزه داستان‌نویسی "بهرام صادقی"

بازگشت باران به تهران

تولید ماده ای شبیه کاغذ باظرفیت مشخص برای ذخیره نیروی برق

شغال در خم رنگ

بهلول و وزیر عثمانی

معرفی چهار کتاب برای مطالعه در شب های طولانی زمستان

زندگی نامه نیما یوشیج

زندگینامه فروغ فرخزاد

داستان عشق ناکام استاد شهریار از زبان خودشان.

داستان رستوران رفتن کمال الملک دراروپا

با رعایت این نکات ساده از چشمهایتان دربرابر خطرات محافظت کنید

روش های درمان افسردگی بدون دارو

معرفی کتاب ریش دراز وگیس دراز

معروفترین داستانهای عاشقانه تاریخ و ادبیات

خلاصه ای از داستان دزیره و ناپلئون بناپارت

درخت رنگین کمان

ساخت ربات نجات غریق

داستان بهرام گور و گل اندام

تصاویر زیبا و دیدنی روز

۵ رکن موفقیت در کسب و کار به روش کریگ بالانتین

داستانی از مولانا

معرفی پنج کتاب پرفروش این روزها

زندگینامه گالیلئو گالیله :

10 نویسنده زن برتر جهان

ضرب المثل نادر هم رفت و برنگشت

هندوانه خوشبختی

توصیه هایی برای داشتن یک محیط کار بانشاط و سالم

طرز تهیه کیک گوشت

باید و نبایدهای لباس پوشیدن در پاییز که آقایان بایدبه آنها عمل کنند

کتاب از شیطان آموخت و سوزاند

عکس هایی زیبا از عروسک های مینیاتوری

معرفی کتاب

ابتلای کودکان به بیماری های تنفسی توسط دود قلیان و سیگار

تو چشماش نگاه کن

هرگز برای کسی بیشتر از خودش نگران نباش!

دوست تلفنچی من

ضرب المثل

داستان عاشقانه موسی مندلسون و فرمتژه

ضرب المثل

متن زیبایی ازقیصر امین پور

طرز تهیه فینگرفود با قارچ

ضرب المثل ها

راز زیبایی یک عروس در شب عروسی

برای اینکه عروسی زیبا باشیم چه باید بکنیم؟

کرپ پنیر و ژامبون

میگو با خمیر بنیه

داستان کوتاه

راز رفتاری افراد شاد

راهنمای رفتار با کودک از بدوتولد تا بلوغ

پنج عادت روانی مرسوم که کارآیی فکری را تضعیف می‌کنند

آیا می دانید ارزش مادی جایزه نوبل چقدراست ؟

سیب زمینی پنیری سرخ شده

دستبند هوشمند سلامتی تام تام

جزئیات چهارمین جایزه هنر و ادبیات محتشم

زیباترین جزایر دنیا

معرفی 5 کتاب پرفروش

به مناسبت 15 مهر زادروز سهراب سپهری

محمد معین

شبیه، شبیه، شبیهــــــــــ

شعر در باره کربلا

داستان

داستان کوتاه

تصاویری از شهرهای رنگارنگ جهان

شعر

داستان کوتاه

7 کیلو کاهش وزن در 14 روز بارژیم شیر

فرمولی که در عرض ۳۰ ثانیه باعث می‌شود احساس بهتری پیدا کنید.

ویزگی های مشترک افراد موفق

شعر پادشاه فصل ها پاییز

داستان کوتاه

گزیده ایی از جملات برایان تریسی

کلماتی هایی که از زبان فارسی به زبان های دیگر صادر شده

ضرب‌المثل‌ها

معرفی مشاغل

خواندن احساسات افراد با کمک دستگاه الکترونیکی جدید

داستان کوتاه

افسانه رستم دستان

زندگینامه شمس لنگرودی

شعر

معرفی چند آثار زیبا برای خواندن در شبهای طولانی پاییز

طریقه ی درست کردن ته چین مرغ در فر

استاد شهریار

عجایب جنگل آمازون

ورود آیفون 7 به ایران

آماده کردن دکوراسیون منزل برای خوشگذرونی های پائیزی

ساخت گروه و کانال در تلگرام کامپیوتر Telegram Desktop

اولین آثار نویسنده زن ایرانی سیمین دانشور

بهترین رنگ های پیشنهادی برای یک دکوراسیون داخلی زیبا در سال 2017

اصول ست کردن لباس با رنگ های خنثی است.

روشهایی برای سلامت و پرپشت شدن موها

11 دلیل که باید رویاهایتان دنبال کنید .

عروسی پاییزی و مجلل

captcha