339   
شناسه خبر: 1805   
تاریخ انتشار: 1395/03/24 10:02
گفتگو با احد عظیم‌زاده
بزرگترین تاجر موفق فرش و خیر نمونه کشور
بزرگترین تاجر موفق فرش و خیر نمونه کشور
بزرگترین تاجر فرش، یکی از بیزینس من های بزرگ دنیا، کارآفرین برتر ایران و خیر نمونه کشوری...

کارهای بزرگ تنها از مردان بزرگ ساخته است و مردان هنگامی بزرگ می شوند که بخواهند! بدون شک یکی از مصداق های بارز این جمله کسی نیست جز جناب آقای احد عظیم زاده. انسانی بزرگ و شریف که به قطع یقین، نام و نشانش را لایق است. مردی که عنوان های: "بزرگترین تاجر فرش، یکی از بیزینس من های بزرگ دنیا، کارآفرین برتر ایران و خیر نمونه کشوری" را یدک می کشد! پس خوشحالیم از انتخاب به حق و البته پذیرفتن و حضور ایشان را در پایگاه خبری ایرانیان موفق .

ایرانیان موفق (SIONA)  : مهمترین عاملی که باعث تغییر مسیر شما به سوی موفقیت شد چه بود!؟

احد عظیم زاده : " توکل به خدا "... او پشتوانه ی همیشگی من است. با توکل به او پنجاه درصد مسیر را طی میکنم. بعد از آن باید بگم من آدم ریسک پذیر و نترسی هستم. آدم های ریسک پذیر معمولا 90 تا 95 درصد برد دارند و البته 5 الی 10 در صد هم باخت که البته طبیعی است! انسان عاقل 90 درصد رو به 10 درصد نمی بازه پس ریسک میکنه... گاهی پیش میاد که بعد از ریسک کردن شکست بخوری، این برای من مهم نیست! به عنوان مثال آدم که تو یه جاده صاف هم داره راه میره به یک دست انداز برخورد میکنه و در نهایت ماشینش خراب میشه که قابل جبران است... پس در نتیجه باید نترس بود، ریسک کرد و توکل به خدا داشت و مسیر رو تا به انتها رفت.

من همیشه تو سخنرانی هام برای دانشجوها گفتم که پسربچه ای 7 ساله بودم روستایی... از زیر صفر شروع کردم ! 40 سال خاک خوردم، هر روزش به اندازه 20 روز زحمت کشیدم تا به اینجا رسیدم ! البته با جرات و شجاعت می گم  که من کسی نیستم و جایگاه خودم رو در کشور آخرین نفر میدونم... اصلا جایگاه مطرح نیست! جایگاه رو خدای یکتا تعریف میکنه و بعد از اون مردم هستن که نمره می دن.

ایرانیان موفق (SIONA): بعضی از آدمها معمولا از کودکی الگوی دارند که دلشون می خواهد مثل اون باشن آیا شما چنین الگویی برای زندگی خود داشتید!؟

احد عظیم زاده : "هیچ وقت"... الگو برداری یعنی کپی برداری و اینکه مثل اون باشم...این رو هیچ وقت دوست نداشتم، یا یک کاری رو انجام نمیدم یا تک کار میکنم. در حرفهی خودم می تونم بگم که یکسری فرش ها هستند که در کشور هیچ کس ندارد و خاص هستند... من پر از ایده ام  و بدنبال انجام کارهای خاص، چون میدونم دقیقاً می خوام چیکار کنم... به طور مثال: در حال حاضر در تبریز 4 تخته فرش در حال بافت است که 240 نفر در حال بافتنش هستند. این فرش ها در ابعاد 20×20 (دو جفت) و 20×30 (دو جفت) که در مجموع 2000 متر بافت است که در تاریخ 3000 ساله ی فرش ایرانی در تبریز، تا به حال همچنین فرشی بافته نشده!

ایرانیان موفق (SIONA): تعاریف متفاوت و متعددی از هنر شنیده ایم ، می خواهم بدانم که تعریف یک بیزینس من بین المللی از هنر چیست ؟

احد عظیم زاده : برای من کارآفرینی و اشتغالزایی بزرگترین هنرست! تمام سعی ام  تشویق جوان ها  به راه مستقیم و توصیه ام برایشان نترسیدن و ریسک کردنه... من از وقتی جوان بودم این روزها رو تو آیینه می دیدم، خودم رو یک تاجر بزرگ شناخته شده در کشور تصور میکردم و هر چی جلوتر رفتم خودم رو در نقش یک تاجر بین المللی می دیدم... خدا رو شکر به همه این ها رسیدم... بطوری که برند عظیم زاده را همه دنیا می شناسند... من از ابتدا برنامه داشتم! و با عنایت و خواست خدا به جایگاه های بالاتر از این هم خواهم رفت.

ایرانیان موفق (SIONA): ما کم و بیش با پروژه عظیم "قو الماس خاورمیانه " آشنایی داریم میشه  یک توضیح مختصر در خصوص این پروژه بفرمائید!؟

احد عظیم زاده : به نظر من چون این پروژه در کنار دریای خزر است باید خاص و نمونه باشه، سعی کردم پروژه ایی را شروع کنم که در هیج جای دنیا دیده نشده باشد، پروژه ایی در شان ایران و ایرانی  طراحی پروژه به شکل  یک کشتی است،  داخل کشتی یک مال وجود دارد که متشکل از 500 باب مغازه تجاری است... بالای کشتی 3 عدد برج است  که نمادی از بار کشتی اند و کابین آسانسورهای آنها از طلاست این یک پروژه تک است... من از حالا به بعد یا باید هیچ پروژه ایی را نسازم یا اگه تصمیم به شروع گرفتم، بهتر از این باشد.

ایرانیان موفق (SIONA): شنیدم که شما مدرسه ایی نمونه در یکی از شهرستانها ساختید، چرا موافق نبودید مدرسه به اسم خودتان ثبت شود!؟ 

احد عظیم زاده :  40درصد از اون مدرسه رو تعهد داشتم و 60 درصد مابقی رو  به صورت افتخاری انجام دادم در اون پروژه بهترین نوع مصالح استفاده و بعنوان دبیرستان نمونه مازندران شناخته شد... آموزش پرورش مدرسه رو به اسم من گذاشتن... راضی نبودم چون دلم می خواست اسمم در دفتر مرکزی خدا ثبت بشه و مطمئنم اجر اینکار وقتی با چراغ خاموش انجام بشه بیشتره! من بخاطر  خدا مدرسه ساختم، اسم مطرح نیست!

انسان باید مسیرش درست باشه، حرف و حدیث هایی مثل شراکتم با دیگر کشورها و غیره به گوش می رسه ولی به جرات می گم که "من تو هیچ پروژه ایی با هیچ شخص و یا کشوری شریک نیستم" اصلاً شراکت رو دوست ندارم! توکلم به خداست و سرم به کارهای خودم گرم ست... از پیشرفت همه خوشحال می شم و با حسادت بیگانه ام... معتقدم خدا به هرکس که دلش بخواهد می دهد... دخالت در کارهای او شدنی نیست.

ایرانیان موفق (SIONA): هدف بعدیتان در زندگی چیست !؟

احد عظیم زاده : تا روزی که زنده ام کار کردن و کسب در آمد هدف من ست! البته نه به این معنی که پول جمع کنم و به سودش فکر کنم! دوست دارم کارهایی بکنم که بعد از مرگم نام من به نیکی یاد بشه... کارهایی به مراتب بهتر از پروژه "قو الماس خاورمیانه" که رو به اتمام ست، این پروژه تا 200 سال آینده ماندگار خواهد بود من این پروژه ملی رو از خودم به جا گذاشتم... این کار رو دوست دارم، دلم می خواهد بعد از رفتنم یک نام نیک بماند و خدمات انجام شده ام.

ایرانیان موفق (SIONA): تا چه اندازه اهداف و فکر خودتون رو به آدمهای بزرگی مثل بیل گیتس نزدیک  می دونین!؟

احد عظیم زاده: برای آقای بیل گیتس احترام زیادی قائلم، انسان نابغه ایی هستند ولی خودم رو با ایشان مقایسه نمی کنم... کشور خودمان بیل گیتس ها و بالاتر از ایشان زیاد دارد فقط باید کشفشون کرد... خیلی ها به من پیشنهاد دادن که برم در کشورهای دیگه سرمایه گذاری کنم و یا حتی مقیم شوم من ارزش رو در موندن می دونم... کشوری که توش به دنیا امدم و همینجا هم از دنیا می رم ... ایران و ایرانی رو با هیچ کجا و هیچ کس مقایسه نمیکنم... پاسپورت ایرانی افتخار من است.

ایرانیان موفق (SIONA) : بزرگترین نوآوری و خلاقیت شما در کار فرش که باعث پیشرفت و رسیدن به بزرگترین تاجر فرش شده ، چه بوده ؟

احد عظیم زاده : "فرش گرد"... که تا قبل از انقلاب بافته نشده بود.

من در سن 21 سالگی اولین پاسپورت خودمو از اداره گذر نامه شهر تبریز برای آلمان گرفتم... شنیده بودم همه تاجرها و ثروتمندان برای خرید فرش به سوئیس می روند بنابراین ویزای 15 روزه سوئیس هم گرفتم و به ژنو رفتم بدون اینکه زبان بلد باشم. اونجا مهمان یک تاجر فرش شدم. ایده اصلی و الگوی بافت رو از ایشون گرفتم... فرش گرد بافتن هم خیلی سخته هم خیلی راحت! راحت به این دلیل که از یک گره شروع می شه و چون عرضش کمه سریع بافته می شه ولی همین کار در متراژ های بزرگ سخته. 

با مبلغ 100 هزار تومان که متشکل از (20 هزار تومان پس انداز، 20 هزار تومان قرض و 60 هزار تومان وام) تجارتم رو شروع کردم... ریسک تجارتی که در اون زمان مستلزم چیزی حدوده 5 میلیون تومان پول بود! 90 درصد دستگاه های خریداری شده به صورت اقساطی و همه ابریشم ها را به صورت اعتباری، نسیه برداشتم! بعد از 2 ماه اولین فرشهای خود را به تاجران فرش بنام های (کریم محمدی، رضا وانی و بعدتر علی میرزازاده) که بعدها اولین دوستان من شدند، فروختم... 4 تخته فرش که به مبلغ 12 میلیون پیش فروش شد. با این مبلغ زندگی من دگرگون شد! کارخانه ساختم و نیروها را افزایش دادم.

ایرانیان موفق (SIONA) : مطمئناً خیلی از جوانها دلشون میخواد از زبان یک تاجر موفق صحبت و توصیه ای بشنوند توصیه ایی که برای جوانها دارید چیه!؟

احد عظیم زاده: اگر نیت پیشرفت کردن دارن نباید که بخوان عظیم زاده باشن! عظیم زاده خودش هست به جلوتر بودن از او فکر کنند... دنبال ایده ها و کارهای جدید باشند. حتی به فرزندان خودم هم میگم که نباید به این فکر کنند که بابای من چی داره! من با سختی شروع کردم و با درس خواندن های شبانه توانستم مدرک فوق لیسانس MBA خودم رو بگیرم) شرایط الان برای آنها خیلی راحت تره... با داشتن یک پدر موفق بین المللی کارشون رو شروع می کنند، پس باید خیلی جلوتر از "احد عظیم زاده" باشند و پیشرفت کنند!

جوانان می بایست یاد بگیرن که چطور از دارایی هایشان نهایت استفاده رو ببرن و صد البته که به داشته هاشون مغرور نباشن! تمام این دارایی ها می تواند در کمتر از 30 ثانیه نباشد! همه چیز مال خداوند ست فقط سندهایش نزد ماست... باید یاد بگیریم چطور از این دارایی ها استفاده کنیم...

من در قبال این دارایی ها مسئولم خداوند من را یک وسیله قرار داده که باید این بار رو به دوش بکشم... پروژه های من همه باعث اشتغال زایی شدند و به نظر من اینکار یه نوع عبادت است... همانند یک درخت، که بشه از سایه اش استفاده کرد.

ایرانیان موفق (SIONA) : و در انتها با نهایت سپاس از حضور ارزشمندتون، دلمون می خواد نظرتون رو راجع به پایگاه خبری ایراینان موفق که در زمینه ی خود یک نوآوری ست بدونیم!؟

احد عظیم زاده: ما مغزهای فوق العاده و روشن فکری در کشور داریم... شما باید این پایگاه را به جهانیان معرفی کنین تا بدانند در ایران چنین افراد موفق و پروژه های موفق تری داریم... همه باید دست به دست هم بدهیم و ایرانی بهتر بسازیم و به همه دنیا بشناسانیم. خود من هم در هر زمینه ای با مجموعه ایرانیان موفق همکاری خواهم کرد. 

 

 

 

پایگاه خبری ایرانیان موفق
اخبار مرتبط

اکران با شکوه فیلم سینمایی ساعت ۵ عصر با حضور گسترده چهره ها

وزنه بردار معلول ایران به رکورد جهان دست یافت

میزبانی مهران مدیری از چهره‌ها در اولین رونمایی فیلمش

امکان پیش‌ثبت‌نام اینترنتی کارت هوشمند

تولید دستگاه اکسیژن‌سنج خون در کشور

سامانه یکپارچه کارت بازرگانی هوشمند رونمایی شد

زمان دیدار ایران - سوریه مشخص شد

نامزدهای 8 رشته حوزه تلویزیون جشن سینمایی حافظ معرفی شدند

تیم‌های المپیاد ریاضی و فیزیک ایران به برزیل و اندونزی اعزام شدند

برترین های جشنواره سلول های بنیادی معرفی شدند

اعطای تسهیلات ۸۰ میلیونی به متقاضیان تأسیس آموزشگاه‌ فنی‌وحرفه‌ای

هیات مدیره جدید صندوق حمایت از پیشکسوتان ورزش معرفی شد

نامزدهای بهترین چهره تلویزیونی جشن حافظ اعلام شد

کودکان دو زبانه قبل از ورود به دبستان آموزش می بینند

نمایشگاه الکامپ حضور بیش از300 شرکت داخلی و خارجی

دستورالعمل مشوق‌های کارفرمایی هفته آینده ابلاغ می‌شود

مرد موفق فوتبال ایران

عناوین روزنامه های 20 تیرماه 96

رامسر عروس شهرهای شمال ایران

رئیس جدید فدراسیون ژیمناستیک انتخاب شد

'بادیگارد' حاتمی کیا برنده سه جایزه شد

ازرنگی که متنفرید شخصیتتان را بشناسید!!

13 وزنه بردار به اردوی تیم های جوانان و نوجوانان ایران دعوت شدند

شهرداد روحانی سفیر فرهنگی ایران است

زمان واریز و مبلغ سود «سهام عدالت»

آموزش‌های الکترونیکی نوین برای ارتقای مهارت جوانان

تاریخ عشق را حتما بخوانید

هنر بانوی خوش سلیقه ایرانی در تزیین غذا

کدام مدل فرش برای دکوراسیون غذاخوری مناسب تر است؟

بهترین آدمها

برای کودک زیر 1 سال چه غذاهایی ممنوع است؟

چله زیارت عاشورا برای برآورده شدن حاجات

رابطه بین هوش افراد و طول عمر آنها چگونه است؟

تقدیر از دو بازیگر در جشن عکاسان سینما

برای کودکان اولین مرکز ام آر ای کودکان کشور افتتاح شد

نرم افزار سلول های بنیادی رونمایی می شود

نمایشگاه عکس جشن عکاسان سینما افتتاح شد

کیمیا علیزاده به فینال تکواندو جهان راه یافت

رخشان بنی‌اعتماد به اسکار دعوت شد

قسمت دوم «شهرزاد» در پردیس سینمایی کوروش به نمایش در می آید

کسب 3 مدال طلا،‌2 نقره و4 برنز حاصل تلاش نمایندگان ایران

مبلغ زکات فطریه

درمان زخم های سوختگی با پرده جنین

برای صنایع کوچک ضمانت نامه صادر می شود

طرح سنجش سلامت نوآموزان تا پایان شهریور ماه ادامه دارد

ظرفیت پذیرش در آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی اعلام شد

آغاز اجرای طرح کارورزی از دهه نخست تیرماه

رونمایی از پوستر نخستین فیلم سینمایی مهران مدیری

طب سوزنی، ابزاری موثر در برابر درد

جزئیات ثبت‌ نام چهارمین آزمون استخدامی کشور

آموزش تغییر ظاهر صندل

نکات مهم در انتخاب سایه چشم

چگونه همسر خود را برای بچه دار شدن متقاعد کنیم؟

بیماری‌های خاموشی که در کمین افراد کم خواب قرار دارد

«ای دریغا» محسن چاوشی برای شهرزاد

دانش آموزان زیارت اولی به اماکن مقدس اعزام شدند

تجهیزات آزمایشگاهی مقاومت مصالح توسط محققان ساخته شد

فارغ‌التحصیلان در قالب تعاونی مشغول به کار میشوند

دکتر علی‌ شریعتی‌

کاغذ باطله بدهید لوازم التحریر بگیرید

حسن فتحی کارگردان موفق

سالن سینمای ویژه فیلم کودک تأسیس شود

سامانه‌ای برای ذخیره انرژی اتلافی وسایط نقلیه خدماتی

تداوم حیات آموزش عالی در گرو حرکت به سمت کار آفرینی است

عناوین روزنامه های امروز 24 خرداد 96

اولین هتل کپری جهان در جنوب کرمان

بزرگترین قرآن طلقی جهان درگینس ثبت می‌شود

صعود مقتدرانه تیم ملی فوتبال ایران به جام جهانی 2018

آغاز ثبت نام داوطلبان " مدرس آموزش خانواده" از امروز

یک دقیقه سکوت پیش از شروع بازی تیم ملی فوتبال ایران

افطار با «حلیم گندم»

اختلال دوقطبی در کودکان

خدمت به 100 هزار سالمند با خط زندگی

مرکز کاکرین ایران افتتاح شد

صعود تیم ملی فوتبال ساحلی ایران به رتبه سوم جهان

خانه هنرمندان ایران میزبان نمایشگاه مهمانی هنر می ‌شود

اعطای نشان لیاقت فدراسیون جهانی پینگ پنگ به یک مقام ورزشی ایران

کتاب فرش نفیس قرآنی در کتابخانه ملی آنکارا به نمایش درآمد

مهلت ثبت نام کتب درسی تمدید شد

عناوین روزنامه های امروز 13 خرداد 96

مشهد میزبان یک اجلاس رادیو و تلویزیونی

سربازانی که غیبت دارن ثبت نام کنند

رنگ لباسی که به صورت شما می آید

تیم دونفره مردان ایران مقابل ایتالیا پیروز شد

اعلام نتایج پذیرفته‌شدگان «آزمون استخدامی سال 95» در تیرماه

روزه کودکان در ماه مبارک رمضان

بانوان قایقران ایران چهارم شدند

در جشنواره شهر 400 فیلم خارجی شرکت می کنند

ساعت کاری معاینه فنی ها در ماه رمضان تغییر می کند

عمل ارتوپدی با هیپنوتیزم در مشهد انجام شد

مراقبت از پوست در فصل های گرم سال

تیتراژ برنامه ماه رمضان با حامد همایون

به بازنشستگان و مستمری بگیران تسهیلات بانکی پرداخت میشود

کارآفرینان برتر ملی معرفی شدند

کاخ مروارید

اسرار ازل

موبایل

خانم‌ها چه زمانی همسرشان را خوش‌تیپ می‌دانند؟

محمد دانشور به نیمه نهایی دوچرخه سواری رسید

نحوه دریافت «پول» از اولیاء هنگام ثبت‌نام مدارس اعلام شد

captcha