74   
شناسه خبر: 1832   
تاریخ انتشار: 1395/04/12 14:39
سرکار خانم آزاده داننده
بانوی موفق IT
بانوی موفق IT
گفتگویی با سرکار خانم آزاده داننده، مدیرعامل شرکت فن آوران اطلاعات بهاران

پایگاه خبری ایرانیان موفق(Siona): خانم داننده لطف می‌کنید یک بیوگرافی از خودتان برای ما بگویید؟

خانم مهندس داننده: من در سال 1338در تهران متولد شدم. در دانشگاه شیراز در مقطع لیسانس در رشته مهندسی کامپیوتر درس خواندم و از سال 1364 مشغول به کار هستم و امسال سی‌ و ‌دومین سالگرد کار کردن من است. حدوداً 8 سال در یک شرکت داده‌پردازی کار کردم و بعد از آن از سال 1372 تا سال 1383 در جاهای مختلف به عنوان مشاور و کارشناس و به عنوان مدیر پروژه مشغول بود.

در اواخر سال 1383 ما به فکر شرکت فن‌آوران اطلاعات بهاران که از قبل تأسیس شده بود افتادیم، زمانی ‌که ما به شرکت ملحق شدیم، یکسال از فعالیت شان می‌‌گذشت. از اول فروردین  1384 من به همراه شرکت بهاران با یک تیم از همکاران قدیمی مشغول به کار شدیم و 10سال است که در حوزۀ IT در اینجا مشغول فعالیت‌های مشاوره‌ای مدیریت هستیم.

پایگاه خبری ایرانیان موفق(Siona): این مسیر موفقیت را چگونه طی کردید و برخوردتان با موانع چگونه بود؟

خانم مهندس داننده: من همیشه سخت کار می‌کردم و در دورانی که در جاهای مختلف مشغول و کارمند بودم، نسبت به کمیت و کیفیت کارم حساسیت داشتم. همیشه سعی می‌کردم خوب، درست و با مسئولیت با کارم برخورد کنم و درنتیجه آدم پرکاری بودم. کار ما بسیار کار دانش برداری است و اگر مطالعات و اطلاعات تان به روز و کافی نباشد خیلی زود دانش و اطلاعات تان از مد می‌افتد و دیگر کاربردی ندارد، بنابراین سعی می‌کردم همیشه به دنبال دانش مرتبط با کارم باشم.

در مورد موانع باید بگویم واقعیت این است که شرایط در کشور ما برای کسی که بخواهد کار انجام بدهد محیاست، می‌دانید که قوانین ما زن و مرد نمی‌شناسد هرکسی می‌تواند کسب‌ و کاری را شروع کند، من فکر می‌کنم بزرگترین مانعی که ممکن است در راه پیشرفت ما زن‌ها باشد خودمان و فرهنگ‌مان است نه دیگران، مردی نیست که جلوی ما را بگیرد و بگوید نه تو نباید بروی جلو... ما مطابق با ظرفیت‌مان می‌توانیم جلو برویم.

پایگاه خبری ایرانیان موفق(Siona): فعالیت‌هایی که تا امروز داشتید؟

خانم مهندس داننده: فعالیت‌‌های اجتماعی زیادی داشتم و دارم، در تشکلهای مختلف از جمله تشکل حوزۀ زنان و تشکلهای حرفه‌ای در حوزۀ IT  و مربوط به کار خودمان، حضور و فعالیت زیادی داشتم. به طور مثال رئیس هیئت مدیره بودم و کارهایی در این حد... و در کنار همه‌ این‌ها فعالیت‌های اجتماعی هم می‌کردم.

پایگاه خبری ایرانیان موفق(Siona): از نظر شما در جامعۀ امروزی، چه محدودیت‌ها و موانعی بر سر راه زنان برای پیشرفت در هر زمینه‌ای وجود دارد؟

خانم مهندس داننده: به لحاظ فرهنگی همۀ ما چه خود من و چه شما و سایر جوانان نسبت به زنان همین درک را داریم! به عنوان مثال در بانک وقتی برای گرفتن تسهیلات اقدام می‌کنیم به یک شکل دیگر نگاه می‌کنند از ما ضامن و طرح و ... می‌خواهند ولی کسی نمی‌گوید چون زن هستید به شما تسهیلات نمی‌دهیم، این چیزها بیشتر یک فرهنگ است تا عقاید شخصی!

ما زن‌ها دوست داریم همیشه تحت حمایت و مواظبت باشیم و اینطور هم نیست که جلوی زنی را برای انجام کاری بگیرند، ولی مسائل فرهنگی است که در جلوی راه ما باعث مسأله شده است و اینکه خودمان هم باور نداریم که یک زن به اندازۀ یک مرد توانمندی دارد.

بنابراین با توجه به هر چیزی ما احتیاج به ظرفیت‌سازی و آموزش در خانم‌ها داریم و احتیاج به این داریم که زن‌ها فارغ از مسائل جنسیتی و بدون فکر کردن به جنسیت، بتوانیم کاری را انجام بدهیم. وقتی خودمان می‌خواهیم از ما حمایت بشود، به ما توجه بشود و این نابرابری رو طلب می‌کنیم پس چرا شکایت می‌کنیم؟! بنابراین، این مسأله یک جنبۀ فرهنگی دارد و فکر می‌کنم اگر قرار است اتفاقی متفاوت بیافتد باید سخت کار کرد و بپذیریم که با سختی‌ها و ناملایمت و ناهمواری‌های کار باید برخورد جدی داشته و کسب‌ و کاری داشته باشیم.

در تربیت فرزندان و نسل جوانمان باید به این همه مظلوم نمایی و اینکه چون ما زن هستیم به ما ظلم شده پایان دهیم. ما باید خودمان از یک جایی شروع کنیم و خودمان را نشان بدهیم و اگر نشد بعد شاکی باشیم! ما الان شاهد هستیم که در خیلی از سطوح، زنان کار می‌کنند و اینکه زنان یک سری ویژگی‌ها دارند که متناسب با آن خودشان را با کار و محیط تطبیق می‌دهند.

زنان ویژگی‌هایی دارند به طور مثال ریسک‌پذیری کمتر و دقت‌ بیشتر و عموماً اهل فساد نیستند. وجود این ویژگی‌ها، توجه به شرایط فیزیکی بانوان و ظرفیت‌های روحی و روانی آنها، نشان می‌دهد که برای چه کارهایی مناسب هستند.

وقتی ما کسب‌ و‌ کار‌های زنان را نگاه می‌کنیم عموماً در مقایسه با مردان کسب‌ و کار‌های کوچکتری هستند به همان دلایلی که خدمت‌تان عرض کردم و بخصوص اینکه ما الگوهای متناسب و خوبی نداریم و این الگو نداشتن است که برای ما مسأله ایجاد کرده ‌است و وقتی هیچ حمایت و خدمات اجتماعی وجود نداشته باشد ما به عنوان یک زن شاغل نمی‌دانیم چگونه با مسائل خانوادگی و یک سری مسائل از قبیل نگهداری فرزند و بحث زمان‌بندی و ... برخورد کنیم! بخاطر همین مسائل، زنان محدودتر هستند و مجبور می‌شوند بین خانواده و کار یک کدام رو انتخاب کنند که این کار اشتباهی‌ است. باید مسیری را رفت که هر‌دوی این‌ها را با هم داشته باشیم درغیراین صورت تعادل و توازن نداریم. در کار، ما خیلی از خانم‌ها را می‌بینیم که اینگونه مشکلات و مسائل را دارند. خود من در طی دوران کارم از این مسائل داشتم که اگر حمایت و کمکهای خانواده‌ام نبود من الان در این جایگاه نبودم و مجبور به صرف نظر از خیلی کارها می‌شدم. واقعاً باید از زنان و کار زنان حمایت اصولی شود و امکاناتش فراهم شود. زنان می‌توانند هم ازدواج کنند، هم بچه دار شوند و هم کار کنند و هیچ‌گاه با این نقطه مواجه نشوند که بین کار و زندگی یکی را انتخاب کنند.

امروزه درمیان زوج‌های جوان مسأله‌ای به وجود آمده که چون کار می‌کنند بچه‌دار نمی‌شوند و می‌گویند اگر بچه‌دار بشوم این منبع درآمدم از بین می‌رود و این پیچیدگی‌ها در این زمان بسیار شایع شده است! در راستای این مساله شخص برای از دست ندادن شغل و منبع درآمدش بچه‌دار نمی‌شود و وقتی زنی بچه‌دار نمی‌شود، بسیاری از زوایای شخصیتی‌اش تکمیل نمی‌شود و بعدها با خودش فکر می‌کند که چرا من بچه‌دار نشدم و در سنین بالا باردار می‌شوند که امکان بارداری ناقص وجود دارد چون هر چیزی را از طبیعت و ذاتش دور کنید مشکل پیدا می‌کند.

می‌بایست در سنی که سلامت خود و فرزندش تضمین شده است این حس رو تجربه کند. بنابراین آنچه که موانع حضور زنان برای کار کردن و برای فعالیت اجتماعی‌شان در جامعه است نباید با نقشی که طبیعت برای زن قائل شده در تضاد باشد اگر این تضاد وجود داشته باشد مانع اصلی آن است. مادری که ارتباطات اجتماعی دارد و به مسائل روز جامعه آگاه است حتماً فرزند بهتری را تربیت می‌کند. من هم موافق نیستم که زنی در منزل بماند چون کسی که در خانه نشسته است باید خیلی توجیه شده باشد و حتماً باید ارتباطات اجتماعی‌اش را حفظ کند و با جامعه تماس داشته باشد و درغیر این صورت نمی‌تواند زندگی خانوادگی‌اش را درست اداره کند.

پایگاه خبری ایرانیان موفق(Siona): حامی و پشتیبان اصلی شما در این مسیر چه کسی بوده و هست؟

خانم مهندس داننده: همسرم بزرگترین پشتیبان و همراه من بوده است. در زندگی‌ای که زن و مرد در مورد مسیر زندگی‌شان تفاهم نداشته باشند و یکدیگر را پشتیبانی و حمایت نکنند، این زندگی جهنم می‌شود. من هنوز هم تا به این سن ‌و سال اگر کاری را انجام می‌دهم با کمک و پشتیبانی همسرم است. برنامۀ زندگی زن و مرد یک برنامۀ خانوادگی‌ است نه برنامۀ انفرادی.

پایگاه خبری ایرانیان موفق(Siona): الگوی شما چه کسی بوده است؟

خانم مهندس داننده: الان دغدغۀ دختران جوان ما شاید نداشتن الگوی مناسب و نداشتن اعتماد به نفس باشد. وقتی با خانم‌هایی که استاد دانشگاه هستند صحبت می‌کنیم می‌گویند که وقتی در کلاس‌ها دختران و پسران هستند، دخترها خیلی اعتماد‌به‌نفس پایین‌تری دارند نسبت به زمانی‌که در کلاس‌ها فقط دختران حضور دارند. در حضور استاد مرد نیز به همین صورت اعتماد‌به‌نفس پایین‌تری دارند. این نوع موضوعات است که به دلیل تغییراتی که در جامعه به وجود آمده دختران ما نتوانستند الگوی مناسبی داشته باشند و نداشتن این الگو در زندگی باعث سردرگمی می‌شود و اینکه نمی‌دانند چه کاری باید انجام بدهند و مسیرهایی که می‌روند شاید مسیرهای درستی نباشد.

در جهانی که همه چیز دائماً درحال تغییر است، بیم و ترس همگان از آینده است و اینکه نمی‌دانند درآینده چه اتفاقاتی قراراست رخ دهد و چیزی که همۀ ما امروزه نیازمند آن هستیم این است که ظرفیت داشته باشیم و توانمند باشیم و بتوانیم خودمان را انطباق بدهیم و در مقابل تغییرات پیرامون خودمان انعطاف‌پذیر باشیم.

همسر من خیلی با من همراه بودند و من همیشه فکر می‌کردم در این مورد شانس آورده‌ا‌م ولی خب دقت و تلاش خودم را هم کردم که با معیاری درست انتخاب کنم. تفکیک دخترها و پسرها از بچگی باعث شده که ما نسبت به جنس مخالفمان شناخت کافی نداشته باشیم، منتهی اگر در خانواده‌هایمان این شرایط وجود داشته باشد ارتباطمان با خواهر و برادرمان و سایر دختر و پسرهای فامیل فراهم باشد که در جامعه همچین شرایطی فراهم نیست مثلاً در سن 18 سالگی وارد دانشگاه می‌شویم و اولین تماس‌مان با همکلاسی‌مان را در این سن تجربه می‌کنیم که خیلی دیر است. اگر ما این شناخت را در دورانی مناسب کشف نکنیم هیچ‌گاه همسرمان را نمی‌توانیم درک کنیم این عدم آگاهی در هر دو گروه دختر و پسر وجود دارد ولی خب پسران ما در جامعه جدا از قید ‌و ‌بندهایی که برای ما می‌گذارند ممکن است آزادی‌هایی داشته باشند که با جنس مخالف آشنا شوند که همۀ دختران ما این مسأله را ندارند و ای کاش داشتند. تفکر اشتباهی است مبنی بر اینکه اگر نزدیک هم باشید سوءاستفاده می‌کنید! کاش این مسأله طور دیگری پیش ‌آید که وقتی ما وارد جامعه می‌شویم، مجهز و آگاه باشیم. نسل جدید آگاهی‌شان خیلی بیشتر است ولی خب باید فهمید آگاهی و درک درستی دارند یا خیر؟ چون در شرایط عادی این آگاهی را کسب نمی‌کنند یعنی ممکن است از طریق شبکه‌های مجازی به روش نادرست و در زمان نامناسب و نابهنگام و به شکل نامناسب این داده‌ها و آگاهی‌ها را کسب کنند که ممکن است منجر به آگهی درست نشود.

 

 

 

پایگاه خبری ایرانیان موفق
اخبار مرتبط

اکران با شکوه فیلم سینمایی ساعت ۵ عصر با حضور گسترده چهره ها

وزنه بردار معلول ایران به رکورد جهان دست یافت

میزبانی مهران مدیری از چهره‌ها در اولین رونمایی فیلمش

امکان پیش‌ثبت‌نام اینترنتی کارت هوشمند

تولید دستگاه اکسیژن‌سنج خون در کشور

سامانه یکپارچه کارت بازرگانی هوشمند رونمایی شد

زمان دیدار ایران - سوریه مشخص شد

نامزدهای 8 رشته حوزه تلویزیون جشن سینمایی حافظ معرفی شدند

تیم‌های المپیاد ریاضی و فیزیک ایران به برزیل و اندونزی اعزام شدند

برترین های جشنواره سلول های بنیادی معرفی شدند

اعطای تسهیلات ۸۰ میلیونی به متقاضیان تأسیس آموزشگاه‌ فنی‌وحرفه‌ای

هیات مدیره جدید صندوق حمایت از پیشکسوتان ورزش معرفی شد

نامزدهای بهترین چهره تلویزیونی جشن حافظ اعلام شد

کودکان دو زبانه قبل از ورود به دبستان آموزش می بینند

نمایشگاه الکامپ حضور بیش از300 شرکت داخلی و خارجی

دستورالعمل مشوق‌های کارفرمایی هفته آینده ابلاغ می‌شود

مرد موفق فوتبال ایران

نمایشگاه لوازم التحریر و تجهیزات مهندسی در شهرآفتاب گشایش یافت

عناوین روزنامه های 21 تیرماه 96

عناوین روزنامه های 20 تیرماه 96

رامسر عروس شهرهای شمال ایران

رئیس جدید فدراسیون ژیمناستیک انتخاب شد

'بادیگارد' حاتمی کیا برنده سه جایزه شد

زمان واریز یارانه نقدی تیرماه

حمایت ستاد زیست فناوری ازچهار پروژه کلان ملی

آغاز طرح اشتغال فارغ‌ التحصیلان از چهارشنبه

رضا کیانیان به «شهرزاد» می‌آید

فغانی «سوت طلایی» را گرفت

علی نصیریان به پاس 7 دهه هنرنمایی در صحنه تجلیل شد

«یزد» ثبت جهانی یونسکو شد

ازرنگی که متنفرید شخصیتتان را بشناسید!!

خبر خوش برای مربیان حق‌التدریس فنی‌وحرفه‌ای

تب کنکور

13 وزنه بردار به اردوی تیم های جوانان و نوجوانان ایران دعوت شدند

شهرداد روحانی سفیر فرهنگی ایران است

زمان واریز و مبلغ سود «سهام عدالت»

ساخت بانداژ هوشمند برای مراقبت از زخم‌های باز

آموزش‌های الکترونیکی نوین برای ارتقای مهارت جوانان

بهترین لپ تاپ‌ ها

تاریخ عشق را حتما بخوانید

هنر بانوی خوش سلیقه ایرانی در تزیین غذا

تفریح های آبی هیجان انگیز در تهران

مینی پیتزای سیب زمینی

رفع چروک های دور چشم با ترفندهای آرایشی!

کدام مدل فرش برای دکوراسیون غذاخوری مناسب تر است؟

بهترین آدمها

برای کودک زیر 1 سال چه غذاهایی ممنوع است؟

چله زیارت عاشورا برای برآورده شدن حاجات

رابطه بین هوش افراد و طول عمر آنها چگونه است؟

تقدیر از دو بازیگر در جشن عکاسان سینما

برای کودکان اولین مرکز ام آر ای کودکان کشور افتتاح شد

نرم افزار سلول های بنیادی رونمایی می شود

ایجاد شغل در بخش فرش دستباف

عناوین روزنامه های امروز 11تیر 96

کیمیا علیزاده

جالب ترینها

نمایشگاه عکس جشن عکاسان سینما افتتاح شد

عناوین روزنامه های 10 تیرماه 96

کیمیا علیزاده به فینال تکواندو جهان راه یافت

رخشان بنی‌اعتماد به اسکار دعوت شد

قسمت دوم «شهرزاد» در پردیس سینمایی کوروش به نمایش در می آید

مهلت ثبت‌نام آزمون استخدامی فردا به اتمام میرسد

نسل سوم شبکه علمی کشور به بهره برداری می رسد

ضمانت طرح های دانش بنیان تا سقف 500 میلیون تومان

کسب 3 مدال طلا،‌2 نقره و4 برنز حاصل تلاش نمایندگان ایران

مبلغ زکات فطریه

فردا آخرین مهلت ثبت نام در آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی آزمون

درمان زخم های سوختگی با پرده جنین

برای صنایع کوچک ضمانت نامه صادر می شود

سیزدهمین دوره رقابت های فوتسال بانوان با 14 تیم آغاز می شود

طرح سنجش سلامت نوآموزان تا پایان شهریور ماه ادامه دارد

افزایش واگن‌های خط ۷ مترو

آغاز فرآیند انتخاب دانشجوی نمونه علمی کاربردی

اشتغال مستقیم صنعت خودرو به ۴۰۰ هزار نفر می‌رسد خط تولید خودرو

کمک ٦٠ میلیارد تومانی خیرین در ٣٠٠ جشن گلریزان ماه رمضان

ظرفیت پذیرش در آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی اعلام شد

آغاز اجرای طرح کارورزی از دهه نخست تیرماه

کسب نخستین مدال ایران در قهرمانی وزنه برداری جوانان جهان

رونمایی از پوستر نخستین فیلم سینمایی مهران مدیری

یک میلیون واحد مسکن مهر افتتاح شد

طب سوزنی، ابزاری موثر در برابر درد

اجرای طرح اشتغال فارغ التحصیلان از فردا

عناوین روزنامه های 31 خرداد 96

مسقط میزبان دیدار پرسپولیس و الاهلی عربستان شد

دومین پوستر نمایش شهاب حسینی رونمایی شد

جزئیات ثبت‌ نام چهارمین آزمون استخدامی کشور

خبر خوش وزیر کار به مددجویان

آموزش تغییر ظاهر صندل

چیدمان خانه‌های نقلی با دکوراسیونی ساده اما شیک

طرز تهیه فرنی قالبی با نشاسته

ذهن کودک را آماده ورزش کنید

دو رکعت نمازی که آدمی را عباد الرحمن می کند

نکات مهم در انتخاب سایه چشم

چگونه همسر خود را برای بچه دار شدن متقاعد کنیم؟

خوراکی هایی که اخلاقتان را خوب میکند

بیماری‌های خاموشی که در کمین افراد کم خواب قرار دارد

گام بلند فرنگی کاران جوان برای قهرمانی جهان

«ای دریغا» محسن چاوشی برای شهرزاد

دانش آموزان زیارت اولی به اماکن مقدس اعزام شدند

تجهیزات آزمایشگاهی مقاومت مصالح توسط محققان ساخته شد

captcha