41   
شناسه خبر: 1846   
تاریخ انتشار: 1395/04/12 16:09
سرکار خانم دکتر سیده فاطمه مقیمی (کارآفرین موفق ایرانی)
سرکار خانم دکتر سیده فاطمه مقیمی (کارآفرین موفق ایرانی)
گاهی می‏‎توان فرهنگ. علم. اقتصاد. تجارت. جسارت. مقاومت و صبوری را در یک قاب مشاهده کرد ! اینبار در قابی زیبا به نام "فاطمه مقیمی"... بانویی که با عبور از پنجره علم و دانش، به حرفه ای سخت می پردازد و دست آخر به گونه‌ای اخلاقی به سوی موفقیت های بیشتر پیش می رود.

ایرانیان موفق (SIONA): "سیده فاطمه مقیمی" کوتاه و مختصر از زبان خودش !؟

سید فاطمه مقیمی هستم. متولد 1337 . مهندسی عمران خواندم و بعنوان رشته ی دوم، مدیریت بازرگانی رو انتخاب کردم و تا دکترای مدیریت پیش رفته ام. بعد از ورودم به ایران در سال 58 در زمینه ی اقتصادی، صنعت حمل و نقل را انتخاب کردم. درحال حاضر هم شرکت کشتیرانی و حمل و نقلم را اداره می کنم. از جمله کارهای تشکلی و اجتماعی ام، اتاق بازرگانی ست که سومین دوره چهار ساله ایست که عضو هیأت نمایندگانش و همچنین هیأت رئیسه اتاق تهران نیز هستم. نمونه فعالیت های انجام داده ام ثبت چندین مورد توسعه کارآفرینی و عهده دار مدیریت آنها بوده ام، مانند: "انجمن ملی زنان کارآفرین ایران" و در حال حاضر "کانون زنان بازرگان ایران" که رئیس هیأت مدیره آن نیز هستم... عضویت در تشکل های تخصصی و عضو هیأت مدیره "انجمن شرکت حمل و نقل بین المللی ایران" به مدت 5 سال متوالی... همچنین در سال 2012 به عنوان "کارآفرین برتر جهان اسلام بین 56 کشور مسلمان" انتخاب شدم. 

 

ایرانیان موفق (SIONA): از نظر خودتون بزرگترین موفقیتتان در کار و زندگی چیست !؟

موفقیت در زندگی شخصی رسیدن به چیزهایی ست که یک خانواده آرام و امن برای انسان ایجاد میکند، ولی در کار، رسالت هایی وجود دارد که انسان در بخش های متقاوت به خود متصور می شود. در طول زندگی می توان یک کار اقتصادی انجام داد یک کار اجتماعی ! من به عنوان اولین زن در حمل و نقل ایران شروع بکار کردم... شروع کردن کاری که برای زنان، منع عرفی و اخلاقی در جامعه یا فرهنگ داشت ! و این اقدام به عقیده من از نظر ذهنی برای انسان، بسیار موفق آمیز است و می تواند راهی را باز کرده باشد که بسیاری از زنان دیگر به دنبالش بروند ! که البته این یک بُعد ایدولوژی کار است. موفقیت را وقتی نگاه می کنید که سازمانی و درآمدی و شغلی را ایجاد کرده باشیم و موفقیت را در خود و آن سازمان ببینیم...

اما در بُعد کارهای اجتماعی که انسان انجام می دهد، حرکتهایی صورت می گیرد، از جمله اتاق فکری که دارم و در آن بحث شروع کسب و کار برای جوانان است، کسانی که دانش آموخته دانشگاهی هستند و با یک دنیا آرزو به فکر کار در اجتماع هستند ولی وقتی با یک بحران مواجه می شوند، به طور مثال: امکان کار کردن پیدا نمی کنند و یا نمی توانند کار مورد علاقه ی خود را انجام دهند، یکسری ناهنجاری ها در ذهنشان شکل میگیرد... قدم به قدم جلو رفتن برای شروع به کسب و کار مهمترین عامل است... این وظیفه ی ماست که آن را یاد بدهیم. در واقع همون جمله ی معروف که می بایست اصول ماهیگیری را یاد داد نه خودِ ماهی را !

ما باید زمینه ای برای فراگیری و آموزش فوت و فن راه اندازی یک حرفه را هر چقدر هم کوچک، ایجاد کنیم، آن زمان است که می توانیم زمینه خوبی را در جهت اشتغال مهیا کنیم... اتاق فکر دقیقا همین کار را انجام می دهد ! سه سال و نیم ست که اتاق فکر را راه اندازی کرده ام و  باید بگویم در هفته فقط چیزی حدود 25 تا 35 وقت مشاوره دارم به غیر از خودِ اتاق فکر که اشخاصی می آیند تا چگونگی راه اندازی کسب و کار را یاد بگیرند و اشخاصی که بعد از راه اندازی دچار مشکل می شوند برمی گردند و دنبال راه چاره هستند.

 

ایرانیان موفق (SIONA): شما الگوی خاصی رو در زندگی و کارتان مدنظر داشتین !؟

" آرش کمانگیر " ... او همیشه به عنوان یک ایده آلیست در مغزم بوده است.  همیشه دلم می خواست کاری انجام بدهم که با بقیه متفاوت باشد، در بازی های بچگی هایم با همسالان دیگر همیشه نقش پسر قهرمان را داشتم که همه را از چنگ یک راهزن نجات می داد. فوتبال هم بازی می کردم، برای من تفاوت جنسی معنا نداشت ! بازی پسرانه چون هیجان بیشتری داشت باعث می شد بیشتر جذبشان شوم .

 

ایرانیان موفق (SIONA): بدون شک در شروع، انجام و البته ادامه ی مسیر برای هر کاری یکسری موانع و مشکلات هست ! این موانع و مشکلات برای شما چی بوده !؟

برای هر شخصی و شروع هر کاری در جامعه مشکلات فراوان است و البته اجتناب ناپذیر... ولی این جنس و شکل آنهاست که با هم متفاوت است. یکی از مهم ترین مسائلی که من داشتم مورد قانونی بوده است. یکی از مشکلاتی که در جامعه ما وجود دارد تفاوت جنسیتی ست، به خصوص در کسب و کاری که من داشتم ! در این نوع کسب و کار و حوزه، قبول وجود یک زن سخت بود... باور و فرهنگ جامعه نسبت به پذیرش یک الگوهایی در نوعی از کارها غیرقابل قبول است البته هنوزم هم هست ولی خیلی کمتر شده.

 

ایرانیان موفق (SIONA): چه چیزی درون شما بود یا ایجاد شد که قدرت و جسارت این شروع را به شما داد !؟

یک چیزهایی ذاتی و اجتناب ناپذیر است ! گاهی اوقات آدما دوست دارند تجربیاتی داشته باشند که این تجربیات برایشان خطرآفرین باشد... این تفاوت در ساختار انسان هاست، چیزی که به خاطر دوست داشتنش حاضرید ریسک خطر را بپذیرید... دوست داشتن نوع کارهایی که غیر ممکن به نظر می رسد همیشه جزء علایقم بوده . من همیشه آدم ریسک پذیری بودم.

 

ایرانیان موفق (SIONA): این قدرت ریسک پذیری که ازش صحبت کردین ذاتی ست یا اکتسابی !؟

یک مقدار ذاتی است و یک مقدار اکتسابی محیط است، محیط شما را آماده برای انجام یک کاری میکند و البته یک چیزهایی هم از روی عادت و غریضه انجام می شود ! و در مواردی دیگر یاد می گیریم یک سری چیزها را در خود به وجود آوریم. شخصی که در یک حرفه وارد میشود از ابتدا تبحر لازم برای انجامش را ندارد ولی زمینه سازی می کند... برخی افراد هستند که زود دلزده شده و از میانه ی راه برمی گردند برخی هم جذب میشوند و ادامه می دهند ! این ها رفتارهای اجتماعی است که در آدم ها متفاوت است و می تواند که شکل بگیرد. کارآفرینی قطعا ذاتی و اکتسابی نیست ! تلفیقی از هر دو می‌باشد.

 

 

 ایرانیان موفق (SIONA): نوع مدیریت شما تا چه اندازه در پیشترفتتان تاثیرگذار بوده !؟

 خیلی چیزها با برنامه ریزی پیش میرود. شما وقتی وارد یک  سازمان می شوید می گویید: یک تدوین چارت سازمانی دارم و با برنامه ریزی سازماندهی و مدیریت میکنم.

 روش مدیریت، برخورد، اخلاق و دیدگاهی که در کارتان دارید میتواند شما را  موفق یا ناموفق بکند ! نمیشه گفت شانس است، شانس یک چیز گذرا و مقطعی است. من روی شانس هیچ وقت برنامه ریزی کاری نمیکنم. مدیریت هیچ وقت روی شانس جلو نمی رود بلکه برنامه ریزیست که او را پیش می برد... به همین علت است که اگر توانستید برای مسیری که می روید نقشه، یک شروع و خاتمه داشته باشید و همچنین یک مسیر تعیین کنید، آن وقت ست که می توانید موفق شوید. من هدفم همیشه باید معلوم باشد! فقط ممکن است برای رسیدن به هدفم راهم را عوض کنم. می خواهم بگویم که : "راه و مسیر رسیدن به هدف ممکن است تغییر کند ولی هدف هرگز "

ایرانیان موفق (SIONA): مطالعات و آگاهی، حتی نگارش کتابهایتان تا چه اندازه در جایگاه امروزتان تاثیر گذار بوده !؟

در آخرین نمایشگاه کتاب که اخیراً دایر شد، کتاب جدیدم به عنوان "اقتصاد مقاومتی" رونمایی شد که در آن دیدگاه های خودم را پیاده کردم. مطالعه حتما خوب است، تا زمانی که به جایی می رسید که دلتان میخواهد ایدئولوژی خود را هم به دیگران انتقال بدهید. ممکن است این دیدگاه الان من برای مسیر بعدی باشد.

 

 ایرانیان موفق (SIONA): مقدار تاثیرگذاری "مثبت اندیشی" در موفقیتتان چه مقدار بوده !؟

 خیلی زیاد، من هم مثل خیلی از آدم ها اعتقاد دارم کاری که می خواهم انجام بدهم فقط از نظر فیزیکی نیست ! خیلی از کارها را با تفکری که به اون سمت می برم اتفاق می افتد. مثبت اندیشی همان انرژی مثبتی ست که از نظر روحی و روانی ما را در ادامه و روند تصمیمی که گرفته ایم کمک می کند .

 

 ایرانیان موفق (SIONA): "صبر" کجای مسیر پیشرفت شما بود !؟

کار من مسیر پیش ساخته ای نبود ! یعنی وارث یک مجموعه نبودم که برایم ساخته باشند و بعد من بر اون جایگاه تکیه بزنم ! اینجاست که باید قدم به قدم صبور بود...  از نظر من قدر چیزی که به راحتی به دست بیاید را نمی دانیم، ولی وقتی برای مرحله به مرحله یک کار زحمت می کشیم و به خاطراتی که داریم اجر می نهیم، برایمان مهم می شود و ارزشمند. وقتی چیزی با عشق و علاقه باشد تاثیرش چیز دیگری است.

 

ایرانیان موفق (SIONA): و با نهایت تشکر به عنوان آخرین سوال، توصیه ای که یاد جوانها بماند !؟

 توصیه من به جوان ها این است که خودباوری داشته باشند، یک جمله دارم که میگویم:

"اعتقاد داشته باشید که کارتان خاص است و اگر شما نباشید زندگی سخت خواهد شد." این جمله خطاطی شده همراه با نقاشی روی دیوار اتاقم هست. آدم باید تاثیرگذار باشد بخصوص در جریان زندگی آدم هایی را که دوستشان دارد و بداند که این تاثیر چه نتیجه ای خواهد داد. 

 

اخبار مرتبط

رامسر عروس شهرهای شمال ایران

کارآفرینان برتر ملی معرفی شدند

رونمایی از پوستر فیلم ویلایی ها

برداشت گل محمدی

اختتامیه سی و پنجمین جشنواره جهانی فیلم فجر

کاشت 120000 لاله هلندی در یکی از خیابان های تهران به یاد مادران

«قلمکاری» روی پارچه

تصاویری از خانه‌ای با کف پوش سکه

دهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته

سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر

آغاز ششمین جشنواره ملی سورنای وحدت

اختتامیه جشنواره موسیقی فجر

پایان مسابقات کشتی جام جهان پهلوان غلامرضا تختی

بافت فرش دو رو ابریشم

ویژگی های مهم یک کارآفرین موفق

جشن تولد هنرمندان پیشکسوت متولد دی ماه

آسمان مه آلود تهران

محلات ارامنه در شب کریسمس

ناپدید شدن برج میلاد در شب یلدا

پوریا پورسرخ در جشن تولد کودکان شهدای مدافع حرم

بازگشت باران به تهران

مدل های زیبا تزیین دسر و ژله

عکس های دیدنی (4)

عکس های دیدنی

عکس های دیدنی 6

نقاشی های باورنکردنی با مداد رنگی

۵ رکن موفقیت در کسب و کار به روش کریگ بالانتین

تصاویر زیبا 3

هنری زیبا به نام قالی بافی

عکس های دیدنی روز در جهان

نمایشگاه گل های داودی

آماده سازی ورزشگاه نقش جهان اصفهان

عکس هایی زیبا از عروسک های مینیاتوری

مجموعه تصاویر زیبا از طبیعت

مراحل ساخت برج ایفل به روایت تصویر

سیب زمینی های مارپیچ خوشمزه، جایگزین مناسبی برای چیپس

معرفی دریاچه شهدای خلیج فارس (چیتگر) تهران

عکس های جذاب و دیدنی -1

دکتر علیرضا نبی‌ کارآفرین برگزیده

تصاویر بسیاز زیبا از بزرگترین آکواریوم آمریکای لاتین

بانوی هنرمندی که با هنر خود کارآفرینی کرد

در میدان امام حسین تهران بزرگترین نمایش آیینی اجرا شد

بداهه نویسی یاد روز حافظ

برپایی قدیمی ترین خیمه گاه حسینی در اصفهان

حال و هوای بازار تهران در محرم

مسابقه برج‌های انسانی در اسپانیا

نفت ایران به انگلیس صادر میشود

نمایشگاه گل وگیاه

ستاره های متولد مهرماه

آیا من متولد شدم که یک کارآفرین باشم ؟؟؟

رونمایی از آلبوم جدید محمدرضا شجریان

آئین تجلیل از افتخار سینمای ایران برگزار شد

همکاری دانشگاه امام خمینی و مرکز دانش‌پژوهان

همکاری دی کاپریو و گوگل

طراحی داخل تاکسی به سبک کارتونی و سرگرم کننده

ثروتمندترین مرد جهان دیگر بیل‌گیتس نیست!

خانه‌ای که یک روزه بنا می‌شود

خودروهای خودران گوگل جریمه نمی‌شوند

پر ستاره‌ترین شب سال

تصاویر زیبا از داخل خانه پولدارترین مرد کره زمین

کشف بزرگترین مروارید جهان +عکس

نمایشگاه «دولتِ ملت» در کتابخانه ملی

10 روش برای انتخاب کردن شغل مناسب

آشنایی با شغل مهندس عمران

چگونگی راه اندازی شیرینی پزی و قنادی

چگونه محیط کار را برای کارکنان دلپذیر کنیم

هیچ گاه برای تغییر شغل دیر نیست

5رکن اصلی برای یک تجارت موفق

رازهای موفقیت این 6جوان ایرانی

تبلیغات در تلگرام، بی قانون، بی مالیات و بی فایده

ابر برندها اینگونه تبلیغ می‌کنند

موفقیت مالی در خانواده

با این نشانه ها اصلا ثروتمند نمی‌شوید

مشتریانی که باید از دستشان خلاص شد

از بورس چه می‌دانید

با مشتری مخالفت کنید اما...

رابطه تنگاتنگ کمال گرایی و فرسودگی شغلی

کلید موفقیت در بازاریابی مشاغل کوچک

کارآفرین موفق را بیشتر بشناسید

افسانه کارآفرینی!

۵ رمز یک مدیر واقعی

فاطمه‌ دانشور، کارآفرین موفق عرصه معدن، ورشکسته ای که میلیاردر شد !

بانوی موفق و کارآفرین کشور

منیژه غلامرضا

دکتر علی جوان

captcha