87   
شناسه خبر: 23066   
تاریخ انتشار: 1395/06/27 16:46
هرگز نباید از همسر یا نامزد خود این سوالات را بپرسید.....
هرگز نباید از همسر یا نامزد خود این سوالات را بپرسید.....
روابط بین دو نفر، با کلام، شدت و ضعف پیدا می کند. اما وقتی بحث روابط زناشویی مطرح باشد،‌ باید روی مستحکم شدن رابطه تاکید داشت. پس لازم است که بدانیم چه به طرف مقابل می توانیم بگوییم و چه نگوییم،‌بهتر است.

به گزارش پایگاه خبری ایرانیان موفق، اگر در آنچه که به عنوان دیالوگ بین شما و همسرتان رد و بدل می شود اثری از آثار این سوالات وجود نداشته باشد پس طبیعی است که سرانجام رابطه شما معقول و قابل تحسین خواهد بود.

 به زبان ساده تر اینکه رابطه شما به سرانجام خوبی خواهد رسید. با این حال باید در مکالمات خود با همسر یا نامزدتان دایره لغات و جملات و سوالات سنجیده ای را انتخاب کنید.

این میان برخی پرسش ها هم هستند که بهتر است پرسیده نشوند. یا اگر بنا به پرسیدن آنهاست ، خب چرا از واژه های دیگری استفاده نکنید؟ متن پیش رو توصیه های متخصصین امر برای شکل گیری رابطه هر چه بهتر و مستحکم تر است.

1 "چت شده؟ چرا همیشه اینکارو انجام میدی؟"

یک قضاوت منفی ، هرگز نمی تواند ایده خوبی برای مواجهه شما با همسر یا نامزدتان باشد. بنابراین به جای اینکه طبق عقیده شخصی خودتان مبنی بر اینکه چه چیزهایی را دوست ندارید ؛ به طرف مقابلتان حمله کنید ، علایق خود را با او در میان بگذارید و بگویید چه چیزهایی را دوست دارید و اگر آنچه که از علایق شماست انجام دهد چه احساس خوبی خواهید داشت.

2 "چرا هیچوقت کاری رو که من میخوام انجام نمیدی؟"

مقصر نشان دادن همسرتان کار جالبی نیست. تبعات چنین حرکتی چیزی جز ناامیدی ، خشم ، بی اعتمادی و فاصله نخواهد بود.با این وصف نه تنها چنین اتفاقی به روابط شما صدمه میزند بلکه ذره ای کارآمد نیست.

بنابراین سعی کنید سراغ راهی بروید که قابل اعتماد و سازنده باشد. مواقعی که اینچنین از همسر یا نامزد خود ناراحت هستید ، کمی هم در قبال این ناراحتی نقش خودتان را در نظر بگیرید و خودتان بابت رفتارها و افکارتان احساس مسئولیت کنید.

بخشی از این سوال به خود شما بازمی گردد. به جای اینکه روی این موضوع تمرکز کنید که چرا همسرتان کاری را که شما خواسته اید انجام نداده است ، به این فکر کنید که خودتان چطور می توانید کیفیت رابطه تان را بالا ببرید. وقتی خودتان را در چنین موقعیتی قرار می دهید می توانید با ذهن بازتر در برابر همسرتان رفتار کنید و کیفیت ارتباط خود را بالا ببرید.

3 و 4 "چرا اینقدر تنبل ، نمک نشناس ، خودخواه یا آزاردهنده هستی؟ " "چرا سعی نمیکنی یه کم بهتر یا مهربانتر باشی؟"

وقتی افسرده و عصبانی هستید ، همسرتان را مورد هجمه انتقادات قرار ندهید. اینکار کمکی به رفع دلخوری شما نمی کند. اگر دنبال یک رابطه با کیفیت هستید باید بدانید که چطور ارتباط برقرار کنید.

بهترین راه برقراری یک ارتباط صحیح با همسرتان ، ابراز صادقانه احساسات شماست که به تبع آن پاسخ همدلانه ای هم دریافت خواهید کرد.

بیان صادقانه اینکه شما چطور هستید و چه چیزهایی را دوست دارید ، بدون انتقاد ، مقصر جلوه دادن طرف مقابل و طلبکار بودن ، راه برقراری یک ارتباط با کیفیت است.

در عین حال باید به پاسخ های همسرتان هم بدون اینکه بخواهید او را زیر سوال ببرید گوش کنید. شما در این گفت و شنود باید روی صحبت هایی که نشان از همراهی و همدلی دارد تمرکز کنید نه حرف هایی که انتقاد ، مقصر نشان دادن دیگری و طلبکاری در آنها وجود دارد.

دقیقا این نوع از ارتباط است که اساس آن با صداقت و درک متقابل همراه شده و این رابطه با همین فاکتورها تغذیه می شود و رشد می کند.

5 "چرا نمیتونی آروم باشی؟"

اگر همسر شما در حالت جنگ قرار دارد و پاسخ هایی از سر جنگ و لجبازی می دهد پس طبیعی است که نمی تواند آرام باشد. اگر استرس داشته باشد پس یعنی موضوعی او را آزار می دهد و نمی تواند آرام باشد در غیر اینصورت خب او به حالت عادی قاعدتا در آرامش به سر میبرد.

دلایل زیادی ممکن است وجود داشته باشد که آرامش را از همسر شما سلب کرده اما اینکه شما دقیقا در همان لحظات حساس عصبانیت از او بخواهید که آرام باشد روش درستی نیست.

بهترین راه در چنین شرایطی تلاش برای درک کردن اوست.در واقع شما ابتدا باید از یک موضوعی آگاه باشید و آن را درک کرده باشید تا بتوانید تغییرش بدهید. برای همین گاهی اوقات تنها چیزی که مورد نیاز است درک کردن و فهمیدن یک مساله است.

6 "میخوای از من جدا بشی؟"

استفاده هر روزه از این سوال در جر و بحث ها یک تهدید مخرب غیر ضروری و صرفا احساسی است.

اگر شما واقعا از جدا شدن از همسرتان وحشت دارید، نباید در لحظه ای که او عصبانیت این سوال را مطرح کنید. در عوض می توانید صادقانه بگویید "من واقعا ترسیده ام . چند دقیقه به من وقت بده تا آرام شوم و برگردم" بعد از اینکه کمی آرام تر شدید می توانید برگردید و سوالتان را این طور مطرح کنید:"الان چه حسی داری؟" یا اینکه بپرسید : "دقیقا چه چیزی میخوای؟" گزینه سومی هم وجود دارد که می گوید : "از این رابطه چی میخوای؟"

وقتی شما این سوال ها را در حالتی غیر تهدید آمیز مطرح کنید به اندازه کافی به همسرتان فضای فکر کردن داده اید تا بتواند پاسخ مناسبی بدهد. اگر همسر شما واقعا قصد جدایی داشته باشد خب این موضوع را در فضایی آرام بیان می کند اما در غیر اینصورت پرسیدن چنین سوال های روشن در شرایط آرام باعث می شود رابطه شما دو نفر قدرت بیشتری بگیرد.

7 "آیا مطمئنی که میخوای زندگی با منو ادامه بدی؟"

اگرچه در هر رابطه ای قدردانی و تحسین طرف مقابل به عنوان همسر مهم است اما در عین حال هر یک از دو طرف در برابر احترام به خود و اتکای به نفس خود هم مسئول است.

ابراز علاقه کردن به همسر در شکل های مختلف و تائید او در نهایت باعث شکل گیری رضایت خاطر در یک رابطه می شود. یادتان باشد که شما باید خودتان را دوست داشته باشید و از آنچه که هستید لذت ببرید. وقتی به لحاظ ذهنی به چنین جایی برسید ، احترام به خود را یاد گرفته اید.

 در اینصورت است که این احترام را از طرف مقابل هم دریافت کرده اید چون به اندازه کافی برای خودتان ارزش قائل هستید و این حس را به همسر یا نامزدتان هم منتقل می کنید.

8 و 9 "میتونم بهت اعتماد کنم؟" "داری راستشو بهم میگی؟"

پرسیدن این سوال ها در شکل خیلی رک و بی تعارف اصلا ایده خوبی نیست. اول از همه همسر شما بلافاصله در برابر این سوال حالت تدافعی به خود خواهد گرفت.و موضوع دیگر اینکه وقتی چنین سوالاتی را به چنین وضوحی مطرح می کنید ، مطمئن نباشید پاسخی که می گیرید عین واقعیت است!

دلیلش مشخص است. چون اگر شما اساسا نمی توانید به کسی اعتماد کنید، پس پرسیدن چنین سوالاتی از آنها بیشتر شما را کلافه می کند.

وقتی حسادت و حس مالکیت در یک رابطه بوجود می آید موضوع بسیار ساده است:یا شما به شریک زندگی تان اعتماد دارید یا ندارید. اگر اعتماد دارید پس سکوت کنید و از پرسیدن چنین سوالاتی بپرهیزید ، اگر هم اعتماد ندارید پس به همه لطفی بکنید و فاتحه این رابطه را بخوانید!

شاید هم با خودتان بگویید چطور می شود اگر من به همسرم اعتماد داشته باشم اما او به من دروغ بگوید. در چنین حالتی به آن روزی اعتماد کنید که متوجه این موضوع خواهید شد.

یادتان باشد دروغگوها هیچوقت نمی توانند تا ابد به این رویه ادامه بدهند. بالاخره روزی این ماجرا برملا می شود آنوقت است که باید برای برطرف کردن این مشکل دست به کار شوید.

10 "اگر میدونی این موضوع ناراحتم میکنه پس چرا مطرحش میکنی؟ "

یک رابطه با کیفیت صرفا یک رابطه بی دردسر نیست و مشکلات اجتناب ناپذیر هستند.در واقع یک رابطه خوب از آرامش واقعی دو نفر که هدف مشترکی دارند و در این مسیر به سرانجام خوبی می رسند و به صمیمت دست می یابند ، رشد می کند.

 بنابراین برای رشد یک رابطه خوب طبیعی است که شما باید درباره سختی ها و مسائلی که ناراحت تان می کند حرف بزنید و البته در حین حرف زدن با طرف مقابل آرامش خود را حفظ کنید.

با این تفاسیر وقتی در یک رابطه عاطفی زناشویی متعهد هستیم باید این توانایی را داشته باشیم که در مواقع مشکلات خودمان را تسکین بدهیم. در واقع این یک چالش برای توانایی های ما در زمینه آرامش دادن به خود در برابر ترس ها ، ناراحتی ها و نا امنی هاست ؛هر چند شاید خیلی هم این توانایی را دوست نداشته باشیم.

گاهی باید خودمان خود را تسکین بدهیم حتی وقتی در یک رابطه زناشویی هستیم.

پایگاه خبری ایرانیان موفق
اخبار مرتبط

نکات طلایی برای نامزدها

دلیل علمی عاشق شدن زنان

رفتارهایی که ثابت می کند همسرتان اختلال روانی دارد

نشانه های رابطه سالم

نقش زیبایی در عشق

واقعیت هایی درباره مغز مردان

دلیل پرطرفدار بودن مردهای بد

رفتارهایی که مردان دوست نداردند

خواستگاری کردن دخترها

حقایقی که همه متاهلین باید بدانند

بهترین سن برای عاشق شدن

نشانه های عشق بیمارگونه

اگر نامزدتان خسیس است این مطلب را بخوانید

مواردی که مردها پنهان می کنند

رازهایی که دختران قبل از ازدواج باید بدانند

رازهایی در مورد نوعروس ها و تازه دامادها

تفاوت عشق و هیجان

با این کارها محبت خود به همسرتان را افزایش دهید

دلایل طلاق عاطفی بین زوجین

اولویت بین والدین و همسرتان را تشخیص دهید

ازدواج پسر با دختر بزرگتر خوب است یا نه؟

رازهایی که نباید به همسرتان بگویید

رازهای ابراز عشق به همسرتان در دوران نامزدی

با همسرتان اینگونه دعوا کنید

اگر این نشانه ها را دارید ازدواج نکنید

ویژگی‌هایی که یک شوهر خوب داراست

توصیه مهم به کسانی که به خاطر فرزندشان طلاق نمی گیرند

شک‌هایی که زندگیتان را نابود می‌کند

5 علت اصلی دعوای زن و شوهر

اگر این 10 مورد بین شما همسرتان وجود دارد، خوشبخت هستید!!

چگونه همسر خود را برای بچه دار شدن متقاعد کنیم؟

شناسایی اخلاق فرد مورد علاقه برای ازدواج با وی!

بدترین عادات متولدین هر ماه در رابطه عاطفی

با رعایت ادبِ عاشقی رابطه عاشقانه موفق را تجربه کنید

با رعایت این نکات عشق بین زوجین پایدار میماند

عادات خوب و بد متولدین هر ماه در رابطه عاطفی

۸ نشانه ی جسمی که ابتلا به افسردگی را هشدار می‌دهند

راز زیبایی یک عروس در شب عروسی

برای اینکه عروسی زیبا باشیم چه باید بکنیم؟

کمپین ازدواج سالم

برای آن‌که رضایت از زندگی مشترک داشته باشیم باید دلبسته همسر و زندگی باشیم یا وابسته؟

رگ خواب مردها کجاست!

همسرت را عوض نکن، خودت را عوض کن

راه و روش شوهرداری شما چگونه است؟

نمره جذابیت عشق تان چند است؟

اولین آثار نویسنده زن ایرانی سیمین دانشور

همسرتان را مقدم بر والدین تان بدانید!

زبان عشق در رابطه همسران

بهترین اختلاف سنی برای ازدواج

ازدواج موفق از نظر قرآن

قبل از ازدواج خودتان را بشناسید.

طلاق عاطفی چیست؟

از ابتدای ازدواج باید به چه نکاتی توجه کنیم تا بتوانیم از طلاق پیشگیری کنیم؟

رسیدن به آرامش در زندگی زناشویی

عواقب دخالت در زندگی زوج های جوان

برخی ازدواج ها از پایه و اساس اشتباه هستند

همسران خود شیفته

ازدواج از نوع سنتی یا مدرن؟

آرام کردن شوهر بد اخلاق

آقای عزیز، خانم خانه را فراموش نکن!

۱۰ موضوع برای گفتگو با همسر وقتی حرفی برای گفتن ندارید

ویژگی های خانواده سلامت و پایدار

چطور یک عروس زیبا شویم ؟

توصیه هایی برای انتخاب کت و شلوار دامادی

جاده زندگی را با کلمات هموار کنید

راههای جلوگیری از دلشکستگی

چرا بعضی خانم‌ها نمی‌توانند شریکی برای زندگی‌شان پیدا کنند

به روایت تصویر

بدون منت، گذشت کنید

کارهای روزانه چه تاثیرات و مضراتی می توانند روی سرنوشت و هدفمان بگذارند؟

راهکارهای صمیمیت در زندگی زناشویی

ریاستی زنانه بر قلب مردان

جر و بحث و بگومگو در روابط زناشوئی، چه مشکلاتی برای سلامت بدن بوجود میاورد

ویژگی های رابطه سالم در زندگی مشترک

زندگی زنان پس از طلاق

تا کی مجرد می‌مانم؟؟

ازدواج و انتخاب همسر شانسی است؟

لطفـا مـرا بشنـو، گفت‌وگو با شریک زندگی‌مان را بیاموزیم

5 اشتباه بزرگ مردانه در زندگی زناشویی

40نکته برای اینکه همسری موفق باشیم

چگونه در اولین جلسه آشنایی رفتار کنیم

عجیب ترین اداب و رسوم ازدواج در دنیا

نشانه های پایان یک رابطه عاشقانه در زندگی

آشنایی با نکاتی که زوج‌های جوان در مورد مسایل مالی باید رعایت کنند

قرص آرام بخش برای آقای شوهر

به این دلایل بگویید که چرا ازدواج نکرده اید!

وقتی جهیزیه معضل ازدواج جوانان است!

دعوا زناشویی در ماه عسل!

با مخالفت های همسر با باورهای مذهبی مان چه کنیم؟

این شمشیر دولبه همسرتان را از شما می گیرد!!

مردها دوست دارند همسرشان این موارد را بداند

ویژگی های ازدواج پیامبر(ص) و خدیجه(س)

آیا مجازیم در رابطه عاشقانه دروغ بگوییم؟

چه مجردید چه متاهل، حتما بخوانید!

پیامدهای مقایسه کردن شوهر با دیگر افراد

وقتی تند تند عاشق می شوید!

عواقب ازدواج با تک فرزند

خودش خوب است؛ «قیافه»اش نه!

چگونه یک پسر می تواند در دل خانواده نامزدش جای بگیرد؟

بدون گذشته با همسر آینده!

captcha