1098   
شناسه خبر: 23454   
تاریخ انتشار: 1395/07/14 12:36
به مناسبت روز دامپزشک
دامپزشکی؛ مهربانی بی‌شائبه
دامپزشکی؛ مهربانی بی‌شائبه
دامپزشکی به عنوان یکی از قدیمی‌ترین حرفه‌های بشری همواره و در هر عصر و قرنی یادآور مهربانی انسان بوده است؛ شغلی شایسته احترام که به حق یک روز را در تقویم ملی به خود اختصاص داده است. 14 مهر ماه روز دامپزشک بهانه‌ای نه چندان کافی برای قدردانی از این قشر کم حاشیه پزشکی است که ما را به گفت‌وگو با یکی از آن‌ها رسانده است.

به گزارش پایگاه خبری ایرانیان موفق، دامپزشکان نیز همانند پزشکان از زمانهای بسیار طولانی مورد احترام مردم قرار داشتند. در لوح حمورابی (2200 سال قبل از میلاد) ارزش کار فردی که به معالجه گاو و سایر حیوانات می پرداخته تعیین شده است. در سفرنامه فیثاغورث، در مورد زرتشت (پیامبر ایرانیان که زمان ظهور آن حدود 600 سال قبل از میلاد مسیح است) و آئین او نکته جالبی وجود دارد و آن نکته این است که زرتشت از فن دامپزشکی و درمان حیوانات اطلاع داشته است و در کتاب اوستا می توان نکات متعددی درباره پرورش حیوانات و روش درمان بیماریهای دام مشاهده کرددر این کتاب برای اولین بار به طبقه بندی حیوانات برمی خوریم.

دامپزشکان مراقب سلامت حیوانات هستند. آنها به تشخیص، درمان و تحقیق روی بیماریهای حیوانات خانگی، دام ها و حیوانات باغ وحش ها می پردازند. دامپزشکى نه تنها از لحاظ اقتصادى قابل توجه است بلکه از نظرگاه سلامت انسان و بهداشت جامعه نیز مى توان به آن نگریست. از قضا این دیدگاه اخیر نیازمند توجه خاص از سوى متولیان این رشته است. زیرا بحث بیماری های مشترک بین انسان دام نه تنها از جنبه اقتصادی بلکه از جنبه ی سلامت نیز قابل اهمیت است.

زندگی یک دامپزشک بسته به حوزه ای که در آن کار می کند متفاوت است.این کار ممکن است در کلینیک حیوانات باشد که صاحبان، حیوانات خانگی خود را مانند سگ، گربه و پرندگان برای معاینات و درمان می اورندویا درسازمان‌ دامپزشکی‌، مؤسسه‌ تحقیقات‌ و تولید واکسن‌ رازی‌ ، شرکت‌های‌ تولید دارو و فرآورده‌های‌ دامی‌، شرکت‌های‌ تولید مواد غذایی‌ با فرآورده‌های‌ دامی‌، واحدهای‌ دامپروری‌ دولتی‌ و خصوصی‌ و آزمایشگاه‌های‌ تشخیص‌ بیماری‌های‌ دامی‌ و بیماری‌های‌ انسانی‌ فعالیت‌ کنند 

 به پاسداشت روز دامپزشک  به یکی از کلینیک های دامپزشکی تهران سر میزنیم کلینیک دامپزشکی مهر نیاوران و در خدمت یکی از چهره های موفق وخادم در رشته دامپزشکی  جناب آقای دکتر سید غلامرضا احراری هستیم.

ایرانیان‌موفق (SIONA)‌: جناب دکتر احراری در وهله اول از فرصتی که در اختیار ما برای انجام این مصاحبه قرار دادید نهایت تشکر را داریم ، طبق روال معمول خودتان را به طور کامل برای خوانندگان ما معرفی نمایید؟

دکتر احراری: من دکتر سید غلامرضا احراری هستم در سال 1357 وارد دانشگاه تهران شدم و در سال 1364 موفق به اخذمدرک دکترای دامپزشکی ام از دانشگاه تهران شدم و حدود 31 سال است که در این حوزه فعالیت می کنم

ایرانیان‌موفق (SIONA)‌: چی شد که دامپزشکی را برای تحصیل در دانشگاه انتخاب کردید؟ 

دکتر احراری: با توجه به علاقه شدیدی که به حیوانات و رشته دامپزشکی داشتم این رشته را انتخاب کردم و تصور نمی کنم در هیچ رشته دیگری اگر تحصیل کرده و کار می کردم به اندازهای که الآن احساس رضایت و خشنودی از کار و رشته خود دارم راداشتم.

ایرانیان‌موفق (SIONA)‌: آقای دکتر میشه برای ما توضیح بدید که ایا اصلا نگه داشتن حیوانات خانگی کار درستی هست یا خیر چون عموم مردم براین باور هستند که کار زیاد درستی نیست؟!

دکتر احراری: در حال حاضر در تمام دنیا از پت (حیوان خانگی ) استفاده های متعددی انجام میشه، درروانپزشکی مبحثی ایجاد شده بنام پت تراپی و در ضمیمه بیماریهایی مانند الزایمر وحتی کنترل سرطان، در مراحل اولیه که هنوز قادر به تشخیص نیستند از این مسئله استفاده می کنند به اینصورت  کهاز روی استشمام بوی دهان افراد توسط سگ آموزش دیده در ابتدایی ترین مرحله مشخص میشه که شخص مبتلا به سرطان می باشد. استفاده ازپت های آموزش دیده درامدادونجات کوهستان وجنگلهاوکمک رسانی درزلزله ها به عنوان زنده یاب وحتی کمک به افراد نابینا و ناشنوا. سگهای آموزش دیده در مراکز نظامی  غیر نظامی برای جلوگیری از ورود افراد متفرقه به این مراکز و پیدا کردن مواد منفجره و مواد مخدر مورد استفاده قرار می گیرند . همچنین جدیدا علم ثابت کرده افرادی که حیوانات خانگی نگه میدارند کمتر دچاربیماری های افسردگی و فشارخون وبیماری های قلبی میشوند.

ایرانیان‌موفق (SIONA)‌: آقای دکترافرادی که حیوان خانگی ازجمله سگ، گربهوحتی پرنده نگه میدارند دچار بیماری مشترک با این حیوانات نمی شوند؟

دکتر احراری: در صورت نگهداری صحیح حیوانات خانگی، چکاپ منظم، واکسیناسیون علیه بیماری هاری و چندگانه وعدم خوراندن غذاهای خام، حیوانات خانگی دچار هیچ بیماریواگیرداری با انسان نمی شوند.

ایرانیان‌موفق (SIONA)‌: آقای دکتر هزینه این موارد برای افراد عادی که بخواهند گربه یا سگی را از خیابان برای عقیم سازی و واکسیناسیون چقدر هست؟

دکتر احراری: هزینه آنچنانی نمیشه مخصوصا که تعدادی از همکاران و خصوصا ما بصورت حمایتی یعنی از مبلغ ویزیت واقعی مقداری کمتر از کسانی که حمایت می کنند هزینه میگیریم.

ایرانیان‌موفق (SIONA)‌: آقای دکتر جدیدا مقوله حیوان آزاری و از طرفی هم حمایت ازحیوانات خیلی بر سر زبانها افتاده نظرتون راجع به این موارد میشه بفرمائید؟

دکتر احراری: مسلما آزار رساندن به هر موجود زنده ای کار بسیار بدی هست و افرادی که می توانند موجود زنده  یا حیوانی را آزار بدهند این افراد از لحاظ روانشناسی از سلامت روانی برخوردار نیستن و حتما باید به روانشناس یا روانپزشک مراجعه کنند. چون حیوانات واقعا بی آزار هستند مگردر مواقعی که دچار ترس و وحشت از اطراف شوند به کسی حمله کنند .

ایرانیان‌موفق (SIONA)‌: آقای دکتر چیزی که نظر من بیشترازهرچیزی جلب کرد قبل ازاینکه وارد مطب شما بشیم در اطراف مطب، گوشه گوشه هایی درتوی خیابان از غذاهای خشک مخصوص حیوانات برای حیوانهای خیابانی گذاشته بودید.واز طرفی وقتی وارد کلینیک شدم دیدم که افرادی که کم هم نبودن گربه و سگهایی که خیابونی و مریض یا تصادف کرده بودن به مطب شما آورده و شما با عشق هرچه تمامتر به این حیوانات کمک میکردین و کمترین هزینه هم می گرفتید میشهراجب این مسئله هم توضیح بدید ؟

دکتر احراری: در کلینیک مهر نیاوران از حیوانات خیابانی حمایت فراوانی می شود وحتی عمل جراحی و پانسمان انجام میشود و ازکلیه کسانی که در هر مکان و محلی که حیوانی دچار مشکل شده و مشاهده می کنند تقاضا داریم که حیوان را به این مرکز آورده و به نوعی همکاری انسانی انجام دهند . این نوع حیوانات تحت حمایت این دامپزشکی قرار می گیرند و کلیه ی هزینه های درمان اآنها بصورت نیم بها محاسبه می گردد.

ایرانیان‌موفق (SIONA)‌: ممنون از اینکه وقتتون به ما دادید جناب دکتر احراری در آخر اگه حرف یا راهنمایی خاصی هست عنوان  بفرمائید.

دکتر احراری: هوا رو بسردی رفته و از این به بعد اکثر حیوانات خیابانی به زیر خودرو ها یا زیر گلگیر ماشینها یا داخل موتور ماشینها پناه میگیرند قبل از سوار شدن و روشن کردن خودرو چند ضربه به روی ماشین بزنید تا حیوانات از ماشین دور شوند بعد ماشین روشن کنید .در ضمن کمی غذا توی این فصل گوشه و کنار خیابان یا تو پارکها بگذارید و حتی ظرف آب که بتونند بخورند چون همانطور که توی این شهر ما حق زندگی داریم آنها هم در کنار ما دارند زندگی می کنند.

 

ایرانیان‌موفق (SIONA)‌:  از شما آقای دکتر احراری  کمال تشکر را داریم و روز دامپزشک به شما تبریک عرض می کنیم.

ایرانیان‌موفق (SIONA)‌: با اقای دکتر حسینی همکار دکتر احراری هم صحبتی داریم جناب دکتر حسینی لطفا شما هم خودتان را معرفی کنید 

دکترحسینی: من حسین حسینی  هستم و حدود 4 سال در این کلینیک با اقای دکتر احراری همکاری می کنم و در سال 92 مدرک دکترای دامپزشک خود رااز دانشگاه آزاد گرفتم 

ایرانیان‌موفق (SIONA)‌: اکثر مردم بر این باور هستند که موی گربه بیماری زاست و حتی داشتن گربه باعث میشه که موی گربه درون ریه رفته و کیست های خاصی ایجاد کنه آیا این حرف درسته ؟

     دکترحسینی: گربه های خیابانی تا زمانی که تماس دستی با آنها بوجود نیاد بیماری انتقال نمی دهند و برای اینکه بیماری زا نباشند باید واکسیناسیون و انگل زدایی و در بعضی موارد عقیم سازی (که این مورد برای سلامت گربه هم بسیار مفید است ) شوند که خوشبختانه جدیدا            بسیاری از افراد بصورت حمایتی این گربه هارو به دامپزشکی اورده و این کارهارو انجام میدهند که امیدواریم تعداد این افراد روزبروز بیشتر بشود.

 

ایرانیان‌موفق (SIONA)‌: شما هم اگه مطلبی در مورد حیوانات هست که مردم باید بدونند لطفا بفرمائید.

دکتر حسینی: در مورد حمایت حیوانات هم من خواهش می کنم که یکم توی رانندگی دقت بیشتری کنیم چون گربه ها در سرعت، توانایی تشخیص کمتری دارند و ماشین براحتی آنها را زیر می کنه و حتی امکان داره راننده  متوجه هم نشه . ماداشتیم که گربه ها و سگهایی که براثر تصادف، فلج کور و یا حتی یک دست و یا پاشون قطع شده اند .که البته جدیدا بسیاری از مردم عزیزمون حمایت و نگهداری و هزینه مداوا انها را به عهده گرفتد.

خیلی ممنون باتوجه به شلوغی کلینیک بیشترازاین وقت شمارو نمیگیریم وروز دامپزشک هم به شماتبریک عرض می کنیم.

گزارش از سپیده فرجی 

 

 

 

 

 

 

1

1

2

2

4

4

5

5

6

6

7

7

8

8

10

10

11

11

1

1

پایگاه خبری ایرانیان موفق
اخبار مرتبط

اکران با شکوه فیلم سینمایی ساعت ۵ عصر با حضور گسترده چهره ها

وزنه بردار معلول ایران به رکورد جهان دست یافت

میزبانی مهران مدیری از چهره‌ها در اولین رونمایی فیلمش

امکان پیش‌ثبت‌نام اینترنتی کارت هوشمند

تولید دستگاه اکسیژن‌سنج خون در کشور

سامانه یکپارچه کارت بازرگانی هوشمند رونمایی شد

زمان دیدار ایران - سوریه مشخص شد

نامزدهای 8 رشته حوزه تلویزیون جشن سینمایی حافظ معرفی شدند

تیم‌های المپیاد ریاضی و فیزیک ایران به برزیل و اندونزی اعزام شدند

برترین های جشنواره سلول های بنیادی معرفی شدند

اعطای تسهیلات ۸۰ میلیونی به متقاضیان تأسیس آموزشگاه‌ فنی‌وحرفه‌ای

هیات مدیره جدید صندوق حمایت از پیشکسوتان ورزش معرفی شد

نامزدهای بهترین چهره تلویزیونی جشن حافظ اعلام شد

کودکان دو زبانه قبل از ورود به دبستان آموزش می بینند

نمایشگاه الکامپ حضور بیش از300 شرکت داخلی و خارجی

دستورالعمل مشوق‌های کارفرمایی هفته آینده ابلاغ می‌شود

مرد موفق فوتبال ایران

عناوین روزنامه های 20 تیرماه 96

رامسر عروس شهرهای شمال ایران

رئیس جدید فدراسیون ژیمناستیک انتخاب شد

'بادیگارد' حاتمی کیا برنده سه جایزه شد

ازرنگی که متنفرید شخصیتتان را بشناسید!!

13 وزنه بردار به اردوی تیم های جوانان و نوجوانان ایران دعوت شدند

شهرداد روحانی سفیر فرهنگی ایران است

زمان واریز و مبلغ سود «سهام عدالت»

آموزش‌های الکترونیکی نوین برای ارتقای مهارت جوانان

تاریخ عشق را حتما بخوانید

هنر بانوی خوش سلیقه ایرانی در تزیین غذا

کدام مدل فرش برای دکوراسیون غذاخوری مناسب تر است؟

بهترین آدمها

برای کودک زیر 1 سال چه غذاهایی ممنوع است؟

چله زیارت عاشورا برای برآورده شدن حاجات

رابطه بین هوش افراد و طول عمر آنها چگونه است؟

تقدیر از دو بازیگر در جشن عکاسان سینما

برای کودکان اولین مرکز ام آر ای کودکان کشور افتتاح شد

نرم افزار سلول های بنیادی رونمایی می شود

نمایشگاه عکس جشن عکاسان سینما افتتاح شد

کیمیا علیزاده به فینال تکواندو جهان راه یافت

رخشان بنی‌اعتماد به اسکار دعوت شد

قسمت دوم «شهرزاد» در پردیس سینمایی کوروش به نمایش در می آید

کسب 3 مدال طلا،‌2 نقره و4 برنز حاصل تلاش نمایندگان ایران

مبلغ زکات فطریه

درمان زخم های سوختگی با پرده جنین

برای صنایع کوچک ضمانت نامه صادر می شود

طرح سنجش سلامت نوآموزان تا پایان شهریور ماه ادامه دارد

ظرفیت پذیرش در آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی اعلام شد

رونمایی از پوستر نخستین فیلم سینمایی مهران مدیری

طب سوزنی، ابزاری موثر در برابر درد

جزئیات ثبت‌ نام چهارمین آزمون استخدامی کشور

آموزش تغییر ظاهر صندل

نکات مهم در انتخاب سایه چشم

چگونه همسر خود را برای بچه دار شدن متقاعد کنیم؟

بیماری‌های خاموشی که در کمین افراد کم خواب قرار دارد

«ای دریغا» محسن چاوشی برای شهرزاد

دانش آموزان زیارت اولی به اماکن مقدس اعزام شدند

تجهیزات آزمایشگاهی مقاومت مصالح توسط محققان ساخته شد

فارغ‌التحصیلان در قالب تعاونی مشغول به کار میشوند

دکتر علی‌ شریعتی‌

کاغذ باطله بدهید لوازم التحریر بگیرید

حسن فتحی کارگردان موفق

سالن سینمای ویژه فیلم کودک تأسیس شود

سامانه‌ای برای ذخیره انرژی اتلافی وسایط نقلیه خدماتی

تداوم حیات آموزش عالی در گرو حرکت به سمت کار آفرینی است

عناوین روزنامه های امروز 24 خرداد 96

اولین هتل کپری جهان در جنوب کرمان

بزرگترین قرآن طلقی جهان درگینس ثبت می‌شود

صعود مقتدرانه تیم ملی فوتبال ایران به جام جهانی 2018

آغاز ثبت نام داوطلبان " مدرس آموزش خانواده" از امروز

جلیقه هوشمند با قابلیت ارسال علائم حیاتی بیمار به پزشک ساخته شد

یک دقیقه سکوت پیش از شروع بازی تیم ملی فوتبال ایران

افطار با «حلیم گندم»

اختلال دوقطبی در کودکان

راه رسیدن به آرامش

خدمت به 100 هزار سالمند با خط زندگی

مرکز کاکرین ایران افتتاح شد

صعود تیم ملی فوتبال ساحلی ایران به رتبه سوم جهان

خانه هنرمندان ایران میزبان نمایشگاه مهمانی هنر می ‌شود

اعطای نشان لیاقت فدراسیون جهانی پینگ پنگ به یک مقام ورزشی ایران

کتاب فرش نفیس قرآنی در کتابخانه ملی آنکارا به نمایش درآمد

مهلت ثبت نام کتب درسی تمدید شد

عناوین روزنامه های امروز 13 خرداد 96

مشهد میزبان یک اجلاس رادیو و تلویزیونی

سربازانی که غیبت دارن ثبت نام کنند

رنگ لباسی که به صورت شما می آید

تیم دونفره مردان ایران مقابل ایتالیا پیروز شد

اعلام نتایج پذیرفته‌شدگان «آزمون استخدامی سال 95» در تیرماه

روزه کودکان در ماه مبارک رمضان

بانوان قایقران ایران چهارم شدند

در جشنواره شهر 400 فیلم خارجی شرکت می کنند

ساعت کاری معاینه فنی ها در ماه رمضان تغییر می کند

عمل ارتوپدی با هیپنوتیزم در مشهد انجام شد

مراقبت از پوست در فصل های گرم سال

تیتراژ برنامه ماه رمضان با حامد همایون

به بازنشستگان و مستمری بگیران تسهیلات بانکی پرداخت میشود

کارآفرینان برتر ملی معرفی شدند

کاخ مروارید

اسرار ازل

موبایل

خانم‌ها چه زمانی همسرشان را خوش‌تیپ می‌دانند؟

محمد دانشور به نیمه نهایی دوچرخه سواری رسید

shaghayegh😍 0 0

1395/07/15 19:48

بسيار عالى به اميد اينكه همه با حيوانات خوب باشند روزشون مبارك
captcha