40   
شناسه خبر: 23612   
تاریخ انتشار: 1395/07/18 14:18
در دیدار با معاون وزیر آموزش و تحقیقات آلمان مطرح شد
فرهادی: به آلمان هیئت علمی اعزام می کنیم
فرهادی: به آلمان هیئت علمی اعزام می کنیم
وزیر علوم کشور در دیدار با هیات علمی آلمان از اعزام هیات علمی از ایران به کشور آلمان با هدف گسترش همکاری‌های علمی و آموزشی و همچنین عملیاتی کردن تفاهم‌های صورت گرفته در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری ایرانیان موفق، دکتر محمد فرهادی، وزیر علوم در نشست مشترک هیات علمی عالی‌رتبه آلمان که امروز یکشنبه در وزارت علوم برگزار شد، رابطه و همکاری‌های علمی ایران و آلمان را یک رابطه تاریخی دانست و گفت: دو کشور ایران و آلمان از گذشته رابطه تاریخی و گسترده‌ای در زمینه‌های مختلف بخصوص در زمینه‌های علمی و آموزشی داشته‌اند.

وی در این باره ادامه داد: بسیاری از اساتید، محققان و پژوهشگران کشور ما براساس همین رابطه علمی و تاریخی در کشور آلمان تحصیل کرده‌اند و در حال حاضر در دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی داخل کشور مشغول فعالیت هستند بنابراین ما خواهان گسترش همکاری‌های علمی، آموزشی، تحقیقاتی و فناوری بخصوص در زمینه‌های فنی و حرفه‌ای با کشور آلمان هستیم.

وزیر علوم با اشاره به جایگاه خوب برخی دانشگاه های ایران در دتبه بندی جهانی خاطرنشان کرد: در جمهوری اسلامی ایران دانشگاه‌های خوبی وجود دارد که در رنکینگ‌ها و رتبه‌بندی‌های بین‌المللی جایگاه خوبی دارند. همچنین در بین کشورهای منطقه جزء دانشگاه‌های برتر قرار داریم. بنابراین همکاری‌های علمی در عرصه‌های بین‌المللی بخصوص با کشور آلمان می‌تواند در کسب جایگاه علمی خوب کمک‌کننده باشد.

دکتر فرهادی در ادامه اظهاراتش به همکاری های علمی میان دو کشور اشاره و تشریح کرد: ما معتقد هستیم باید همکاری‌های آینده بین دو کشور در عرصه‌های دانشگاهی، آموزشی و علمی با استفاده از روابط و سابق گذشته دو کشور ایران و آلمان در دو سطح بین‌المللی و بین دانشگاهی گسترش پیدا کند. در واقع در بعد آموزش بیشتر دنبال گسترش همکاری‌های آموزشی فنی‌وحرفه‌ای هستیم که از یک قرن پیش این همکاری‌ها بین دو کشور وجود داشته است.

وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران خواهان گسترش همکاری‌های علمی مشترک با کشور آلمان در زمینه تحقیقات مشترک علمی بخصوص در حوزه مطالعات آب، مدیریت آب، انرژی‌های تجدیدپذیر و سایر عرصه‌هایی که نقش علم و تکنولوژی در آن دخیل است، هستیم.

وی در ادامه افزود: گسترش دوره‌های آموزشی مشترک بخصوص در دوره دکتری از دیگر علایق جمهوری اسلامی ایران برای همکاری با کشور آلمان است اگرچه عملا در این زمینه همکاری‌هایی وجود دارد به طوری که دانشجویان مقطع دکتری از کشور آلمان فارغ‌التحصیل و در داخل کشور مشغول فعالیت هستند. اما خواهان آن هستیم که این همکاری گسترده‌تر باشد.

دکتر فرهادی از اعزام 150 دانشجو برای آموزش دوره‌های مشترک به کشور آلمان خبر داد و گفت: این دانشجویان در دوره دکتری برای مدت‌زمانی مشخص به کشور آلمان اعزام خواهند شد بنابراین ایران خواهان گسترش همکاری‌های تحقیقاتی با موسسات بین‌المللی بزرگ در کشور آلمان است و در این زمینه یکی از دانشگاه‌های داخل به عنوان مسئول گسترش این همکاری‌ها انتخاب شده است.

وزیر علوم با تاکید بر اینکه ایران آماده جذب دانشجویان آلمانی در حوزه‌های آموزشی مختلف است، گفت: ما اعلام می‌کنیم در زمینه آموزش‌های متفاوت که علاقه‌مندی‌هایی به این آموزش‌ها در کشور آلمان وجود دارد، دانشجویانی از این کشور به ایران بیایند و آموزش‌های لازم را کسب کنند.

وی همچنین ادامه داد: هنرهای اسلامی، هنر ایرانی، مطالعات خاورمیانه و مطالعات مربوط به علوم اسلامی و ایرانی از جمله آموزش‌هایی است که کشور ما می‌تواند به دانشجویان آلمانی ارائه دهد.

در ادامه گئورگ شوته معاون وزارت آموزش و تحقیقات فدرال آلمان با استقبال از گسترش همکاری‌های علمی بین دو کشور آلمان و ایران گفت: در آلمان یک ضرب‌المثل وجود دارد که می‌گوید «همه چیزهای خوب سه تا هستند» بنابراین خیلی خوشحال هستیم که برای سومین بار با وزیر علوم کشور جمهوری اسلامی ایران ملاقات کرده و در زمینه توسعه همکاری‌های علمی و آموزشی صحبت می‌کنیم.

دکتر شوته، معاون وزیر آموزش و تحقیقات جمهوری فدرال را در این سفر که بزرگترین سفر یک هیات علمی فناوری کشور آلمان به کشور دیگر است، معاون وزیر آموزش و تحقیقات آلمان، مدیر کل وزارت آموزش و تحقیقات آلمان،مشاور وزیر آموزش و تحقیقات آلمان، مدیر منطقه‌ای وزارت آموزش و تحقیقات آلمان، کارشناس میز ایران و کشورهای منطقه، وزارت آموزش و تحقیقات آلمان، مشاور وزارت آموزش و تحقیقات آلمان، رئیس موسسه تبادلات آکادمیک آلمان (DAAD)، معاون موسسه فدرال آموزش فنی‌وحرفه‌ای، از مدیران موسسه تحقیقاتی فراون هوفر آلمان، از انجمن علمی Senkenberg آلمان، و روسای بنیاد تحقیقات آلمان (DFG) و انجمن ماکس پلانک (MPG) همراهی می‌کردند.

وی در ادامه تصریح کرد: همکاری‌های دو کشور آلمان و ایران نباید تنها در سطوح آموزش‌های فنی‌وحرفه‌ای محدود شود بلکه باید در همه عرصه‌های علمی و آموزشی این همکاری‌ها وجود داشته باشند. همچنان که در گذشته گفتگوهای بسیاری برای توسعه همکاری‌های علمی انجام شده است.

شوته همچنین خاطرنشان کرد: ما بسیار خوشحال هستیم که شرایط جهانی به صورتی پیش رفته که امروز بتوانیم رابطه تاریخی بین دو کشور در زمینه‌های علمی و آموزشی را مجدداً توسعه بدهیم و علاقه‌مندی برای گسترش همکاری‌ها از طرف کشور آلمان و هیات بزرگی که امروز به ایران سفر کرده است، وجود دارد.

معاون وزارت آموزش و تحقیقات فدرال آلمان ساختار علمی آلمان را بسیار متنوع و گسترده توصیف کرد و گفت: یکی از قدرت‌های ساختار علمی کشور ما تنوع نهادهای مختلف علمی در این کشور است که نشان می‌دهد این نهادها کاملا مستقل هستند و همواره گفت‌وگوهای مشترکی بین دو کشور ایران و آلمان به منظور شناسایی عرصه‌های همکاری وجود دارد.

وی در ادامه به سابقه تاریخی همکاری‌های علمی و آموزشی دو کشور ایران و آلمان اشاره کرد و گفت: وقتی که آرشیو همکاری‌های دو کشور را مرور می‌کردم مشخص شد که همواره در حوزه آموزش‌های فنی‌وحرفه‌ای از سال 1907 میلادی بین دو کشور همکاری خوبی وجود داشته و در زمینه همکاری‌های علمی نیز در سال 1975 تفاهمنامه‌ای بین دو کشور ایران و آلمان امضا شده که این تفاهمنامه از سال 1977 اجرایی شد. بنابراین این سابقه همکاری کاملا تاریخی بوده و به یک قرن پیش برمی‌گردد و ما می‌توانیم از این تجربه برای همکاری‌های آینده استفاده کنیم.

شوته همچنین به ضرورت تاسیس کمیته مشترک علمی بین دو کشور ایران و آلمان اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه علاقه‌مندی زیادی برای توسعه همکاری‌های علمی و آموزشی بین دو کشور وجود دارد برای اینکه این همکاری‌ها عملیاتی شود پیشنهاد تاسیس کمیته مشترک بین دو کشور را می‌دهم تا نمایندگان علمی دو وزارتخانه در این کمیسیون برای پیشبرد این همکاری‌ها وجود داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه کشور آلمان از تبادل دانشمندان بین دو کشور ایران و آلمان استقبال و حمایت می‌کند، گفت: باید موضوعاتی که در آن زمینه لازم است همکاری وجود داشته باشد دقیقاً مشخص شود. کشور آلمان پتانسیل‌های علمی و آموزشی بسیاری دارد اما من مایل هستم همکاری بین دو کشور بیشتر در حوزه‌هایی صورت بگیرد که در انحصار کشور ما قرار دارد و در این زمینه باید همکاری و دیدارهای مشترک اعضای دو کشور کاملاً گسترده‌تر شود.

معاون وزارت آموزش و تحقیقات فدرال آلمان به ضرورت تاسیس روز علم در دو کشور ایران و آلمان اشاره کرد و افزود: به نظر من روزی به منظور آشنایی هرچه بیشتر دانشجویان، محققان و اساتید دو کشور ایران و آلمان یک روزی را به عنوان روز علم ایران در آلمان و آلمان در ایران برگزار شود تا شناخت و آشنایی بیشتری از دستاوردهای علمی و آموزشی دو کشور ایجاد شود.

همچنین دکتر فرهادی در پایان خاطرنشان کرد: کشور ایران از تاسیس روزی با عنوان روز علم در دو کشور و همچنین تشکیل کمیته مشترک ایران و آلمان حمایت می‌کند و تلاش می‌کنیم به زودی این روز را برگزار و کمیته مشترک را نیز تا اوایل سال میلادی تشکیل دهیم.

در پایان این نشست تفاهمنامه همکاری در حوزه آموزش‌های فنی‌وحرفه‌ای و تحقیقات توسط دکتر حسین سالارآملی قائم‌مقام وزیر علوم و رئیس مرکز همکاری‌های علمی و بین‌المللی با گئورگ شوته معاون وزارت آموزش و تحقیقات فدرال آلمان امضا شد.

 

انتهای پیام

پایگاه خبری ایرانیان موفق
اخبار مرتبط

نکاتی برای مدیریت مراسم ها و رویدادها

راهکارهای تبدیل شدن به خانم کارآفرین موفق

استراتژی هایی برای آنکه یک مدیر عامل کارکشته شوید

نکاتی برای نوشتن بهتر توضیحات محصول

نکاتی مهم برای شروع یک کسب و کار کوچک

موانع موفقیت کسب و کار در منزل

گام هایی برای رسیدن به یک برنامه کاری موثر

راه های حفظ پول برای کارآفرینان

نکاتی مهم در بازاریابی برای کسب و کارهای حوزه تجارت الکترونیک

کسب و کارهای کوچکی که امروزه تبدیل به غول شدند

پرسودترین کسب و کارهای دنیا

سامانه یکپارچه کارت بازرگانی هوشمند رونمایی شد

اعطای تسهیلات ۸۰ میلیونی به متقاضیان تأسیس آموزشگاه‌ فنی‌وحرفه‌ای

کودکان دو زبانه قبل از ورود به دبستان آموزش می بینند

دستورالعمل مشوق‌های کارفرمایی هفته آینده ابلاغ می‌شود

آموزش‌های الکترونیکی نوین برای ارتقای مهارت جوانان

برای صنایع کوچک ضمانت نامه صادر می شود

تداوم حیات آموزش عالی در گرو حرکت به سمت کار آفرینی است

کارآفرینان برتر ملی معرفی شدند

حرکت به سمت مهارت آموزی به جای مدرک‌گرایی

شروع کار سامانه ثبت نام کارورزی

توانایی ذهنی افراد با کارآفرینی تقویت می شود

همزمان با اشتغال مشمول بیمه تأمین اجتماعی میشوید

وام ۲۰۰ میلیون تومان برای خانه اولی ها

شرکت تعاونی زنان در کشور تشکیل میشود

افتتاح هزار واحد مسکونی در پرند

افزایش حقوق مستمری بگیران و بازنشستگان تأمین اجتماعی

یارانه امشب واریز میشود

جذب بازار کار با مهارت آموزی جوانان

حقوق و عیدی بازنشستگان پرداخت می شود

حداقل مزد کارگران مشخص شد

جزئیات و نحوه توزیع سبد حمایت غذایی

۲ تصفیه خانه جدید آب افتتاح شد

نخستین شهرک انرژی کشور در پایتخت

با گذراندن طرح کارورزی شاغل شوید

توزیع دو سبد غذایی دیگر تا پایان سال

آغاز پیش‌فروش بلیت‌های نوروز از ۱۷ بهمن

اختصاص ۲۰۰میلیارد تومان جهت تأمین خدمات مسکن مهر کشور

معافیت کارفرمایان در صورت استخدام فارغ التحصیلان دانشگاهی

ایجاد مرکز ملی و منطقه‌ای «کلان داده» با همکاری دانشگاه امیرکبیر و فرانسه

"امکان ایجاد 100 هزار فرصت شغلی را داریم"

بازگشت باران به تهران

احتمال همکاری ایران و آلمان در ایجاد موزه منطقه‌ای یزد

سفر پروفسور مهاجر از آلمان به ایران برای درمان جانبازان کشور

امضای تفاهم‌نامه همکاری میان دانشگاه فردوسی و دانشگاه‌های لبنان

"حتی اگر برای پول کار می کنید با عشق کار کنید"

۵ رکن موفقیت در کسب و کار به روش کریگ بالانتین

اساتید غیرایرانی مشاور پایان نامه می شوند

نمایشگاه آلمان میزبان پاویون فناوریهای پزشکی ایران

اثر سه زبانه «رنج و رنگ» در موزه گوته به ثبت رسید

اتصال راه آهن آلمان به کریدور شمال-جنوب برای تجارت با ایران

توافق ایران و چین برای تشکیل کمیته مشترک همکاری علمی و فناوری

تقدیر میشاییل بالاک از علی کریمی

گلدان زیبا میوه

چگونگی اجرایی‌ شدن 10 پروژه برای سرمایه‌گذاری مشترک ایران و چین

چیزکیک نارنگی مناسب همین فصل

معاملات نفتی ایران با «دویچه بانک» آلمان آزاد شد

معرفی پذیرفته‌شدگان آزمون استخدامی هلال احمر طی هفته آتی

بانوی هنرمندی که با هنر خود کارآفرینی کرد

آموزش ژله تزریقی و ایده های تزیین آن

ایران و آلمان باید روابط استراتژیک حوزه علم و فناوری را گسترش دهند

آغاز ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش

۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات برای مشاغل خانگی

عبور جمعیت ایران از مرز 80 میلیون نفر

موفقان در نهمین جشنواره ملی حرکت معرفی شدند

کارآفرینی عرصه خلاقیتی شجاعانه

تست روانشناسی انتخاب شغل

همکاری دانشگاه امام خمینی و مرکز دانش‌پژوهان

فراخوان ششمین دوره جایزه هفت اقلیم

هندوانه به شکل لبخند

تجلیل از ریاضیدانان موفق کشور

آموزش ساخت کانال تلگرام

ششمین نمایشگاه کار در دانشگاه شریف

وزارت کار برای تأمین امنیت شغلی کارگران بسیج شد.

بوشهر مرکز انرژی ایران است

ایران شاهراه ارتباطی مخابراتی

بخش مسکن به عنوان پیشران اقتصاد

بسکتبال ایران در راه کسب سهمیه مسابقات جهانی

چگونه بازاریاب موفقی باشیم

فراهم نمودن 600 هزار شغل تا پایان امسال

نحوه دانلود از یوتیوب بسیار آسان

معرفی مشاغل

از عادت بد کارکردن در زمان ناهار خلاص شوید

زمان استعفا رسیده است، اگر…

عادت های بد را چگونه ترک کنیم

5 مهارت برای داشتن موفقیت شغلی

شغل‌های پردرآمد جهانی با مدرک دیپلم!

فضای محیط کاری خوب چه شرایطی دارد

مذاکرات جدید اشتغالی ایران و آلمان/ پیشنهاد همکاری در ۴ بخش

بخش آی سی تی به کمک ایجاد اشتغال پایدار در کشور می آید

چگونه محیط کار را برای کارکنان دلپذیر کنیم

شغلتان باعث سوزاندن چه مقدار کالری در بدن شما می شود؟

جذب سه هزار و 569 مربی آموزش فنی و حرفه ای حق التدریسی

۱۰ روش ساده برای تخلیه استرس

چگونگی آموزش کارمندان تازه وارد

۵ رمز یک مدیر واقعی

منیژه غلامرضا

علی اصغر کیهانی

مدیر موفق ایرانی

بانوی موفق و قهرمان دو میدانی آسیا

captcha