5   
شناسه خبر: 23951   
تاریخ انتشار: 1395/08/03 12:53
باحضور ایران به عنوان مهمان ویژه این دوره؛
شصت‌ و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب بلگراد افتتاح شد
شصت‌ و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب بلگراد افتتاح شد
شصت‌ و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب بلگراد، با حضور ایران به عنوان «مهمان ویژه» این دوره، گشایش یافت.

به گزارش پایگاه خبری ایرانیان موفق، به نقل از اداره‌ کل روابط عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، شصت‌ و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب بلگراد، دوم آبان‌ماه با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، ولادان وکوساولیویچ، وزیر فرهنگ و رسانه صربستان، نماینده شهرداری بلگراد، رییس العلماء صربستان، وزیر فرهنگ کرواسی، سفرای برخی از کشورهای مستقر در این کشور و ناشران و نویسندگان، افتتاح شد.

در این دوره از نمایشگاه که تا ۹ آبان ماه دایر است، جمهوری اسلامی ایران به دعوت وزارت فرهنگ و رسانه صربستان، به عنوان میهمان ویژه حضور یافته و با ایجاد عرفه‌ای به ارائه کتب و آثار مختلف فرهنگی و هنری پرداخته است.

 

سخنرانی نرگس آبیار در افتتاحیه شصت و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب بلگراد

در آیین افتتاحیه این نمایشگاه که دو نماینده از صربستان و ایران سخنانی را ایراد کردند، نرگس آبیار، نویسنده و کارگردان کشورمان در خصوص جایگاه کتاب و کتابخوانی در ایران اسلامی مطالبی را بیان کرد و پس از آن، ابراهیمی‌ترکمان به همراه وزیر فرهنگ و رسانه صربستان از غرفه ایران و بخش‌های مختلف نمایشگاه بازدید کردند.

غرفه جمهوری اسلامی ایران به عنوان میهمان ویژه این دوره از نمایشگاه به همت معاونت فرهنگی و اداره‌کل همکاری‌های فرهنگی و هنری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، انتشارات بین‌المللی الهدی، مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران و رایزنی فرهنگی کشورمان در بلگراد برپا شده است که تا نهم آبان‌ماه به کار خود ادامه خواهد داد.

در این نمایشگاه ۴۵۰ ناشر به‌طور مستقیم تولیدات خود را به نمایش گذاشته‌اند که حدود ۵۰ ناشر آن از کشورهای خارجی از جمله بلاروس، بوسنی و هرزگوین، هند، مجارستان، ژاپن، چین، روسیه، اسلوونی، کرواسی و مونته نگرو هستند.

در غرفه کتاب ایران در این دور از نمایشگاه ناشران و نویسندگان ایرانی و برنامه‌های متعددی ترتیب داده شده است و سعی شده است ادبیات معاصر ایران محور اصلی غرفه قرار گیرد.

افزون بر نشان دادن مجموعه‌ای از ۱۰۰ عنوان کتاب که از زبان فارسی به زبان صربی ترجمه شده است، کتاب‌های دیگری نیز از جمله درباره فرهنگ، زبان و آثار تاریخی کشورمان در غرفه ایران در معرض دید بازدیدکنندگان قرار دارد.

طی روزهای نمایشگاه بین‌المللی بلگراد، هشت عنوان کتاب ترجمه شده از زبان فارسی به زبان صربی رونمایی خواهد شد و چهار میزگرد درباره ادبیات ایران و صربستان، مانند ترجمه کتاب ادبیات صربستان در ایران، ترجمه کتاب ادبیات ایران در صربستان، دیدار دو فرهنگ «گفت‌وگوی دو رمان‌نویس از ایران و صربستان»، دیدار دو فرهنگ «گفت‌وگوی دو نویسنده ادبیات کودکان» برگزار می‌شود.

همچنین، هفت نویسنده و ۱۰ تفسیرگر کتاب ایرانی در نمایشگاه بین‌المللی کتاب بلگراد حضور دارند. نمایشگاه عکس ایران امروز، نمایشگاه آثار تصویرگران کتاب ایرانی، نمایشگاهی از آثار ایرانی ترجمه شده به زبان صربی یا درباره ایران‌شناسی که در کتابخانه شرق شناسی دانشگاه بلگراد وجود دارد، نیز از برنامه‌های رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه کتاب خواهد بود.

بنا بر اعلام این خبر، در آیین افتتاحیه شصت‌ و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب بلگراد، مجی فهیم‌پور، سفیر کشورمان در بلگراد، محسن سلیمانی، وابسته فرهنگی ایران، آگاهی، مدیرکل همکاری‌های فرهنگی و هنری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، محمدعلی کیانی و علی اصغر عامری، رایزنان فرهنگی کشورمان در بلغارستان و بوسنی، امیرمسعود شهرام نیا، مدیرعامل مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، نیکنام حسین‌پور، مشاور معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، فرهاد حسن‌زاده و مصطفی مستور، از نویسندگان کشورمان نیز حضور داشتند.

همچنین بر اساس این گزارش ابوذر ابراهیمی‌ترکمان رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی که به منظور شرکت در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه، ملاقات با مقامات عالی، امضاء تبادلات فرهنگی و همکاری‌های دو کتابخانه ملی و بازدید از مراکز فرهنگی و هنری و بحث و تبادل نظر برای گسترش همکاری‌ها به صربستان سفر کرده است، روز گذشته نیز با ولادان وکوساولیویچ، وزیر فرهنگ و رسانه صربستان دیدار کرد.

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در این دیدار با اشاره به حضور ایران به عنوان میهمان ویژه شصت‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب بلگراد، گفت: این رویداد و حضور پررنگ جمهوری اسلامی ایران در قالب غرفه ایران، نشانه اهمیت توسعه روابط فیمابین با عنایت به زمینه‌ها و ظرفیت‌های فراوان در اختیار است و امیدوارم با هماهنگی و برنامه‌ریزی‌های لازم بتوان در این خصوص گام‌های جدی‌تری را برداشت.

وی در ادامه با توجه به بروز و تأثیر نه‌چندان مناسب جهانی شدن در دوره معاصر افزود: متأسفانه شاهد هستیم که برخلاف گذشته، توجه به معنویت و آمیختگی آن با فرهنگ بسیار کمرنگ و روح و معنویت از فعالیت‌های فرهنگی جدا شده است؛ بنابراین باید تلاش کرد تا برای تعالی انسان امروز این روح و معنویت به فرهنگ بازگردانده شود.

ابراهیمی‌ترکمان سپس به برخی اقدامات و فعالیت‌های فرهنگی به ویژه گسترش فضای معنوی و مذهبی در حوزه فرهنگی در ایران اشاره کرد و گفت: کشور صربستان ظرفیت‌های خوبی در اختیار دارد که می‌توان برای تبادل تجربیات از این ظرفیت‌ها استفاده کرد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین به اقدامات مهم و تأثیرگذار سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با گفتگوی ادیان اشاره و تصریح کرد: شناخت متقابل از ادیان و فرهنگ‌ها، تأثیر بسیار زیادی در ایجاد همکاری و صلح و ثبات در سطح جهان دارد و جمهوری اسلامی ایران در این زمینه به عنوان کشوری پیشرو برای گفت‌وگو با ادیان و فرهنگ‌های مختلف اقدام کرده است. دوره‌های مختلف گفت‌وگو را با کشورهای مختلف اجرا کرده‌ایم که می‌توان این برنامه را بین دو کشور ایران و صربستان هم طراحی و اجرا کنیم.

وی در پایان سخنانش بر ضرورت توجه و اجرایی شدن توافقنامه‌ها و تبادلات فرهنگی بین دو کشور تأکید کرد.

بنا بر اعلام این گزارش، وزیر فرهنگ و رسانه صربستان هم با بیان سخنانی ضمن ابراز خرسندی از حضور رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در این کشور و حضور ایران به عنوان میهمان ویژه نمایشگاه بین‌المللی کتاب بلگراد، خطاب به ابراهیمی‌ترکمان گفت: مطالب ارزشمند شما در خصوص دوری از معنویت و بی‌توجهی به روح در فرهنگ برای من بسیار قابل توجه بود و همین مهم ضرورت همکاری کشورهای دارای میراث ماندگار فرهنگی با یکدیگر را مورد تأکید قرار می‌دهد.

ولادان وکوساولیویچ در ادامه به نام‌های بزرگی همچون سعدی، حافظ، مولوی، فردوسی، خیام، عطار و دیگر نام‌آوران ایرانی اشاره کرد و گفت: این افراد شخصیت‌های ماندگار و میراث مشترک فرهنگی بشریت هستند و باید برای معرفی و استفاده از آنان برای جوامع مختلف اقدام کرد. بر این اساس آمادگی خود را برای ترجمه و انتشار اشعار و آثار فاخر ادیبان ایرانی به زبان صربی اعلام می‌کنیم.

وی در ادامه با اشاره به اولویت بخشیدن به توسعه همکاری فرهنگی با جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: توسعه همکاری‌های فرهنگی با ایران را بدون ملاحظات سیاسی برای رشد فرهنگی کشورمان در اولویت قرار می‌دهیم.

در ادامه این دیدار رؤسای کتابخانه ملی و همچنین مرکز آرشیو یوگسلاوی، گزارشی از فعالیت‌های خود و همکاری‌هایی که تاکنون با مرکز فرهنگی ایران در صربستان داشته‌اند، ارایه دادند.

مجید فهیم‌پور، سفیر کشورمان و محسن سلیمانی، وابسته فرهنگی ایران در صربستان نیز در برخی توضیحات لازم را در خصوص همکاری‌های مشترک فرهنگی بین دو کشور ارایه کردند.

بنابر اعلام این خبر، ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به منظور شرکت در مراسم افتتاحیه شصت‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب بلگراد و افتتاح غرفه ایران و همچنین، ملاقات با وزیر فرهنگ و رسانه صربستان، امضای تبادلات فرهنگی و همچنین همکاری‌های دو کتابخانه ملی ایران و صربستان و بازدید از مراکز فرهنگی و هنری و بحث و تبادل نظر برای گسترش همکاری‌ها، به صربستان سفر کرده است.

پایگاه خبری ایرانیان موفق
اخبار مرتبط

کتاب هایی که از همان سطر اول جذب تان می کنند

یک دقیقه سکوت پیش از شروع بازی تیم ملی فوتبال ایران

اجلاس منطقه ای مجمع جهانی تعاون در ایران برگزار میشود

جشنواره فرهنگی جاده ابریشم ایران و کره جنوبی

فرمانده یگان های ویژه ناجا از ضریب امنیتی کشور سخن می گوید

«کلنل» در تفلیس رونمایی شد

نفت ایران، رکورددار افزایش قیمت شد

ایران در میان بزرگترین دارندگان سازمان‌های تحقیقاتی

سینا صنعت ایذه پیروز سومین دوره رقابت‌های کشتی فرنگی باشگاه‌های جهان

ابراز تمایل مصری‌ها برای حضور در نمایشگاه کتاب تهران

بازگشت باران به تهران

انعقاد قرارداد شرکت آمریکایی و ایران با وجود ترامپ

"طاووس طلا" در دستان "دختر" میرکریمی

لغو صدور روادید میان ایران و روسیه از یک ماه دیگر

ایران رتبه‌ چهارم کشورهای غرب آسیا در تولید مقالات گروهی نمایه نیچر

موفقیت در افزایش صادرات کشور به سوییس

همکاری بورسی ایران و هند

وزیر اقتصاد عازم برزیل شد

نوجوانان وزنه‌برداری ایران در سکوی اول و دوم قهرمانی آسیا

۵ رکن موفقیت در کسب و کار به روش کریگ بالانتین

هفت سانداکار در راه چین

10 نویسنده زن برتر جهان

طلایی دیگر برای کومیته ایران

امضای 9 تفاهم نامه همکاری میان ایران و بلژیک

آغاز ثبت‌نام ناشران برای حضور در نمایشگاه‌های کتاب استانی

ارتباط شرکت ملی نفتکش ایران با یونانی ها گسترش می یابد

عباسعلی بر سکوی سوم کاراته جهان ایستاد

نمایشگاه آلمان میزبان پاویون فناوریهای پزشکی ایران

تفاهم‌نامه نشر ایران و صربستان امضاء شد

اتصال راه آهن آلمان به کریدور شمال-جنوب برای تجارت با ایران

همکاری تهران و هلسینکی در زمینه سرمایه‌گذاری و صنایع دانش‌بنیان

وزیر بهداشت به الجزایر رفت

نایب قهرمانی نوجوانان وزنه‌بردار ایران در مسابقات جهانی

توافق ایران و چین برای تشکیل کمیته مشترک همکاری علمی و فناوری

قطعی شدن 3 مدال نقره ایران در مسابقان کشتی قهرمانی دانشجویان جهان

کاراته‌کاهای ایران رقبای خود را شناختند/ برنامه شش نماینده ایران

"روز ایران" در نمایشگاه کتاب بلگراد

"دولت هند برای همکاری مشترک در میدان «فرزاد بی» جدی است"

حضور شرکت‌های نفت و گاز فراساحلی ایران در نمایشگاه انرژی آمستردام

"میرک" 63 هزار سال قدمت دارد!

رونمایی از 10 محصول جدید صنایع هوایی فضایی برای اولین بار در کشور

راه اندازی خط کشتیرانی گردشگری بین مسقط و چابهار

تیم فوتبال جوانان ایران به جام جهانی صعود کرد

جایزه موفقیت متعلق به ظریف و کری

تقدیر میشاییل بالاک از علی کریمی

تیم چهارنفره ایران به نیمه‌نهایی صعود کرد

ایران مقصد مناسبی برای سرمایه‌گذاری شرکت‌های اروپایی است

چگونگی اجرایی‌ شدن 10 پروژه برای سرمایه‌گذاری مشترک ایران و چین

12 پیروزی کاروان ایران حاصل سومین دور رقابت‌های شطرنج رده‌های سنی جهان

معاملات نفتی ایران با «دویچه بانک» آلمان آزاد شد

امضای تفاهم‌نامه گمرکی ایران با پاکستان و آذربایجان

معرفی نامزدهای جایزه ادبی مهرگان

19 آبان تاریخ دیدار ایران و عراق در دبی

سربلندی انیمیشن ایران در جشنواره "وترانز" استرالیا

افتتاح دومین نمایشگاه بیمارستان‌سازی با حضور شرکت های داخلی و خارجی

وقتی هیتلر از افسانه‌ها فاصله می‌گیرد

ایتالیایی‌ها خواهان سرمایه گذاری در پتروشیمی جم هستند

انتقال فناوری و امکانات فنی منابع آب از فرانسه به ایران

دعوت از هشت تکواندو کار ایرانی برای حضور در رقابت‌های جایزه بزرگ

انتخاب شیراز به عنوان پایتخت جوانان جهان اسلام در سال ۲۰۱۷

تلاش برای احیای ذخایر آبی ایران/ بازگشت زندگی به زاینده رود

ابراز امیدواری سرمربی تیم ملی پرسپولیس نسبت به پیروزی تیم ملی در مقابل کره

ثبت نام بن‌کارت نمایشگاه‌های کتاب آغاز شد

حسن مستوفی

نفت ایران به انگلیس صادر میشود

گردشگران هر نفر 800 دلار به ایران می آورند

همکاری دانشگاه امام خمینی و مرکز دانش‌پژوهان

امیرکبیر

بوشهر مرکز انرژی ایران است

بسکتبال ایران در راه کسب سهمیه مسابقات جهانی

موفقیت ملی پوشان فوتبال کشورمان در مقابل تیم ملی قطر

پیروزی تیم ملی فوتبال بانوان نوجوان ایران

شیخ بهایی

ایران تولید کننده ایزوتوپ های پایدار

نمایشگاه «دولتِ ملت» در کتابخانه ملی

محمد جهان آرا

موفقیت تیم دانش‌آموزی ایران در المپیاد جهانی کامپیوتر

ابراز امیدواری وزیر بهداشت و درمان به موفقیت کاروان ورزشی ایران در المپیک ریو

۵ رمز یک مدیر واقعی

مصطفی رحماندوست

سید مرتضی علم الهدی

معروف ترین زنان موفق ایرانی در جهان

captcha