11   
شناسه خبر: 24342   
تاریخ انتشار: 1395/08/19 01:05
۹ ویژگی شخصیتی که با نگاه کردن پی به انها می برید
۹ ویژگی شخصیتی که با نگاه کردن پی به انها می برید
ظاهر آدم‌ها می‌تواند فریبنده باشد. اما گاهی اوقات این‌طور نیست. مجموعه‌ی در حال رشدی از پژوهش‌ها حاکی از آن است که آدم‌ها فقط با نگاه کردن به شما خیلی خوب حدس می‌زنند که شما چگونه هستید-

در این نوشتار از ۹ ویژگی شخصیتی که از ظاهرتان قابل درک است صحبت می‌شود با این ۹ ویژگی شخصیتی که از ظاهرتان قابل درک است دیگران تنها با یک نگاه می‌توانند به شخصیت‌تان پی ببرند.

ظاهر آدم‌ها می‌تواند فریبنده باشد. اما گاهی اوقات این‌طور نیست. مجموعه‌ی در حال رشدی از پژوهش‌ها حاکی از آن است که آدم‌ها فقط با نگاه کردن به شما خیلی خوب حدس می‌زنند که شما چگونه هستید- چه‌قدر باهوش هستید، گرایش جنسی‌تان چیست. ما برخی از این داده‌های مشوش‌کننده را کاویده‌ایم و حاصل را در ادامه به شما ارائه کرده‌ایم. این مقاله را بخوانید تا بدانید ناآگاهانه چه پیامی به اطرافیان می‌فرستید، چه دوست داشته‌باشید چه نداشته‌باشید.

۱. تا چه حد پذیرای تجربه‌های جدید هستید

در ۲۰۱۵ دانشمندان از دانشجویان دانشگاه چین خواستند به عکس‌های سلفی نگاه کنند و سعی کنند شخصیت آدم‌های عکس را ارزیابی کنند.

اکثر گمان‌های دانشجویان اشتباه بود. اما یک مشاهده‌ی دقیق آنها این بود که هیجان مثبت مشهود در سلفی‌ها عموما حاکی از پذیرندگی فرد نسبت به تجربیات جدید است.

۲. گرایش جنسی شما

۹۰ دانشجوی کارشناسی خانم و آقا در ۲۰۰۸ طی پژوهشی کوچک به عکس صورت مردها نگاه کردند. نیمی از مردان دگرجنس‌گرا و نیمی دیگر هم‌جنس‌گرا بودند.

نتایج نشان داد به‌طور متوسط شرکت‌کنندگان در یک‌بیستم ثانیه گرایش جنسی مردان را در ۵۷ درصد موارد دقیق تشخیص دادند، که ۷ درصد بیش‌تر از شانس است.

چه‌قدر باهوش هستید

علم می‌گوید مشاهده‌کنندگان می‌توانند هوش شما را با یک تعامل مختصر دقیقا تشخیص دهند- اما تنها در صورتی که فعالانه سعی کنید باهوش‌تر به نظر برسید.

در ۲۰۰۷ طی پژوهشی از ۱۸۲ دانشجو خواسته‌شد در گروه‌های ۲ نفره درباره‌ی موضوع تعیین‌شده مدت ۵ دقیقه گفت‌وگو کنند. به نیمی از شرکت‌کنندگان به‌طور خصوصی گفته شده‌بود که هوشمندانه و ماهر رفتار کنند؛ به دیگران این راهنمایی داده نشده‌بود. از تمام تعامل‌ها فیلم‌برداری شد.

سپس هم‌گروهی‌ها به میزان هوش یک‌دیگر امتیاز دادند. ۲۰ زن و مرد نیز که فیلم‌های ضبط‌شده‌ی مکالمات را تماشا کردند، همین کار را کردند.

همان‌طور که مشاهده شده‌است، شرکت‌کنندگان عموما نتوانستند هوش هم‌گروهی‌شان را دقیق تشخیص دهند. اما به‌طور متوسط آدم‌هایی که فیلم‌های ضبط‌شده را تماشا کردند توانستند این کار را بکنند- اما فقط هنگام ارزیابی آن دسته از شرکت‌کنندگان که به آنها گفته شده‌بود هوشمندانه رفتار کنند.

این پژوهشگران به عنوان توضیح می‌نویسند: “رفتارهایی که علامت هوش بالا یا پایین در یک تعامل اجتماعی است، ممکن است در فضایی که مدیریت برداشت در آن اعمال می‌شود بزرگ‌نمایی شود. شاید انگیزه‌ی القای یک برداشت خاص، وقوع طبیعی آن رفتار را تقویت می‌کند.”

mean girls cafeteria

۴. تا چه حد تهاجمی هستید

در ۲۰۰۹ طی آزمایشی در کانادا با خانم‌های دانشجوی کارشناسی نشان داد به‌طور متوسط آنها قادر بودند بعد از نگاه کردن به عکس صورت ۳۷ مرد مختلف به مدت ۳۹ میلی ثانیه، دقیقا ارزیابی کنند که آنها تا چه حد تهاجمی هستند.

پژوهشگران برای سنجش میزان تهاجم مردان آن را به یک بازی واداشتند که طی آن می‌توانستند از بازی‌کن دیگر امتیاز بدزدند.

هم‌چنین پژوهشگران پی‌بردند بین بزرگی نسبت عرض به طول چهره‌ی مردان (بدون در نظر گرفتن عبارات کلامی) ‌و میزان تهاجم آنها رابطه وجود دارد، و استدلال کردند که این می‌تواند به علت عبارات خشنی باشد که در هنگام به زبان آوردن آنها ابرو پایین می‌آید و لب فوقانی بالا می‌رود، که نسبت عرض به طول را افزایش می‌دهد.

۵. به عنوان یک رهبر تا چه حد باکفایت هستید

در ۲۰۱۰ پژوهشگران از دانشجویان کارشناسی خواستند تصویر سر حدود ۱۰۰ زوج مدیریتی را در شرکت‌های حقوقی برتر ببینند و آنها را از لحاظ ویژگی‌های شخصیتی مختلف، از جمله تسلط، پختگی چهره، دوست داشتنی بودن، و قابل اعتماد بودن رتبه‌بندی کنند.

پژوهشگران امتیاز زوج‌های کاری را در زمینه‌ی تسلط و پختگی چهره ترکیب کردند تا یک امیتاز یگانه‌ی ‘قدرت’ به‌دست بیاورند، و امتیاز آنها در دوست داشتنی بودن و قابل اعتماد بودن ترکیب کردند تا امتیاز یگانه‌ی “صمیمیت” به‌دست بیاورند. آدم‌هایی که امتیاز قدرت بالاتری داشتند معمولا شرکت‌هایی را رهبری می‌کردند که سودآوری بیش‌تری داشتند.

حتی از این عجیب‌تر این‌که وقتی شرکت‌کنندگان عکس‌های ۷۳ زوج مدیریتی را که در سالنامه‌ی دانشگاه چاپ شده‌بود نگاه کردند، همین یافته‌ها صدق می‌کرد. برخی از این عکس‌های نیم‌قرن قبل‌تر گرفته شده‌بودند.

۶. تا چه حد برون‌گرا هستید

اکثر آدم‌ها تنها در ۵۰ میلی‌ثانیه می‌توانند دقیقا پیش‌بینی کنند شما خودتان را برون‌گرا می‌دانید یا نه.

این بر اساس پژوهشی کوچک در ۲۰۰۹ است که پژوهشگران آلمانی آن را رهبری می‌کردند و طی آن آدم‌ها به عکس صدها صورت نگاه می‌کردند و افراد حاضر در عکس را از لحاظ ویژگی‌های شخصیتی مختلف رتبه‌بندی می‌کردند. این پژوهشگران می‌گویند آدم‌های برون‌گرا معمولا در عکس‌ها حالت چهره‌ی بشاش‌تری دارند، برای همین شناسایی آنها آسان است.

آن‌ها می‌نویسند: “بسیاری از آدم‌ها سعی می‌کنند با لبخند هیجان‌های مثبت را ابراز کنند، به‌ویژه هنگامی که از آنها عکس گرفته می‌شود، اما به نظر می‌رسد آدم‌های درون‌گرا کم‌تر هیجان‌هایشان را ابراز می‌کنند، مهارت کم‌تری در آن دارند، و به شیوه‌های خوددارانه‌تری این کار را می‌کنند.”

jpg (10)

۷. تا چه حد آسیب پذیر هستید

آدم‌ها در حدس زدن شخصیت یک‌دیگر بر اساس نحوه راه رفتن‌شان خیلی ضعیف عمل می‌کنند.

اما پژوهش‌ها حاکی از آن است که بعضی آدم‌ها- از جمله مجرمان سایکوپت – می‌توانند آسیب‌پذیری یک فرد را از طریق چند دقیقه تماشای راه رفتن او تشخیص دهند.

مثلا در ۲۰۱۳ پژوهشی نشان داد زندانیانی که در سنجش اختلالات روانی امتیاز بالایی دارند، می‌توانند بر اساس راه رفتن آدم‌ها تا حدودی کسانی را که در گذشته قربانی شده‌اند، شناسایی کنند.

متاسفانه دانشمندان می‌گویند سخت است که خودتان را آموزش دهید طور دیگری راه بروید. بنابراین اگر می‌خواهید امنیت تان را حفظ کنید، بهتر است در کنار راه رفتن‌تان روی عوامل دیگر تمرکز کنید.

۸. تا چه حد مذهبی هستید

شاید آدم‌ها بتوانند تنها از طریق نگاه کردن به حالت بدن شما بگویند تا چه حد مذهبی هستید.

پژوهشی در ۲۰۰۹ نشان داد به‌طور متوسط ۱۲۳ دانشجوی کارشناسی توانستند دقیقا میزان مذهبی بودن ۱۱۳ نفر را به سادگی با نگاه کردن به عکس تمام قد آن افراد ارزیابی کنند.

در این مورد، برای سنجش میزان مذهبی بودن افراد، از آنها و ۳ نفر دیگر که آنها را به خوبی می‌شناختند خواسته‌شد یک پرسش‌نامه را کامل کنند.

کسانی که ظاهری با لبخند، پرانرژی، و مرتب داشتند مذهبی‌تر قلمداد می‌شدند – و در واقع معمولا همین طور بود.

جالب است بدانید که این پژوهش در عین حال نشان داده‌است شرکت‌کنندگان می‌توانند دقیقا قضاوت کنند آدم‌های حاضر در عکس تا چه حد برون‌گرا، گشاده‌رو، دوست داشتنی، و از خودشان مطمئن هستند.

تا چه حد خودشیفته هستید

پنهان کردن علاقه‌مندی غیرعقلانی نسبت به خود دشوار است.

طی پژوهشی در ۲۰۰۹ پژوهشگران از ۱۶۰ دانشجوی کارشناسی خواستند یک سری تست شخصیت‌شناسی انجام بدهند، از جمله تستی که خودشیفتگی را می‌سنجید. هم‌چنین پژوهشگران از شرکت‌کنندگان درخواست کردند از ۳ فرد نزدیک بخواهند پرسش‌نامه‌هایی درباره‌ی شخصیت‌شان پر کنند.

سپس، ۷ دانشجوی کارشناسی دیگر به عکس تمام‌قد تمام شرکت‌کنندگان نگاه کردند و سعی کردند آنها را از لحاظ ویژگی‌های شخصیتی مختلف رتبه‌بندی کنند.

نتایج نشان داد به‌طور متوسط مشاهده‌کنندگان در شناسایی خودشیفتگی تنها بر اساس ظاهر فیزیکی شرکت‌کنندگان ماهر بودند. سرنخ‌های خاصی که مشاهده‌کنندگان به آنها اتکا می‌کردند شامل ظاهر مرتب و منظم، پرزرق و برق، لباس‌های بدن‌نما، آرایش، و لباس‌های گران و مد روز بود.

این پژوهشگران می‌نویسند: “این نتایج حاکی از آن است که به نظر می‌رسد خودشیفته‌ها (آگاهانه یا ناآگاهانه) واقعا به نحوی ظاهرشان را تغییر می‌دهند که انگیزه‌های ظاهرگرایانه‌شان را بازتاب می‌دهد.”

پایگاه خبری ایرانیان موفق
اخبار مرتبط

رسوم جالب بچه داری در فرهنگ های مختلف

امام حسین(ع) ، علمدار کربلا ابوالفضل العباس و حضرت امام زین‏ العابدین علیه السلام

دشت لاله های واژگون

اختتامیه سی و پنجمین جشنواره جهانی فیلم فجر

هاکی ایران قهرمان جام ملت های آسیا شد

بزودی موزیک ویدئوی «شهرزاد» منتشر می شود

آغاز انتخاب رشته دکتری ۹۶ از امروز

جشنواره ملی شیخ بهایی برگزیدگان خود راشناخت

شرکت تعاونی زنان در کشور تشکیل میشود

ترکیب تیم‌ملی تکواندو مشخص شد

مجری اختتامیه جشنواره جهانی فجر مشخص شد

بخشی از مطالبات فرهنگیان پرداخت می‌شود

راه‌اندازی آزمایشگاه میکروسکوپ نیروی اتمی انجام شد

افتتاح هزار واحد مسکونی در پرند

هنرمند موفق

مسابقات کشوری گلف جام جهان‌نما قهرمان خود را معرفی کرد

امشب ساعت پخش مناظره ها مشخص میشود

دانش آموزان سفیر سلامت شدن

رتبه نخست رشد مقالات برتر نصیب ایران شد

اجلاس منطقه ای مجمع جهانی تعاون در ایران برگزار میشود

با رعایت این نکات عشق بین زوجین پایدار میماند

آغاز مسابقات بین المللی قرآن با حضور 276 قاری و حافظ قرآن از 80 کشور

بسکتبال بانوان ایرانی بین المللی میشود

از امروز دانشگاهیان برای بن خرید کتاب ثبت نام میکنند

دفترچه بیمه تأمین اجتماعی حذف شد

یارانه امشب واریز میشود

برنامه پزشک خانواده اجرایی می شود

نتایج آزمون دکتری فردا اعلام می‌شود

سکته و سرطان، غربالگری میشود.

مددجویان همراه با یارانه ، مستمری می گیرند

عطار نیشابوری

کاشت 120000 لاله هلندی در یکی از خیابان های تهران به یاد مادران

بازی نمادین بانوان بسکتبالیست

اصفهان میزبان کنسرت وحید تاج می شود

مترو به حرم حضرت عبدالعظیم(ع) رسید

نخستین اختراع حوزه علوم انسانی کشور به ثبت رسید

جذب بازار کار با مهارت آموزی جوانان

26 فوتبالیست به اردوی نوجوانان دعوت شدند

خرید کتاب های درسی از طریق اینترنت

تیم والیبال ایران چهارم شد

همایش روز جهانی سلامت برگزار می‌شود

فرصت مجددی برای ثبت نام در ۶ رشته تخصصی پزشکی

عمو نوروز

شست وشوی خودرو بدون آب توسط دو مهندس ایرانی

المپیکی‌های ایران روی «نیمکت داغ»

حضور برومند و عروسکی‌ها در ایستگاه‌های آتش‌نشانی

سازمان تأمین اجتماعی استخدام میکند

عناوین روزنامه های امروز

جشنواره فرهنگی جاده ابریشم ایران و کره جنوبی

بانک سرمایه قهرمان لیگ برتر والیبال شد

نوروز با سری جدید «دورهمی»

مشاور وزیر ورزش بیژن ذوالفقارنسب شد

اکران بهاری کمپین «خوب برای همه» در تهران در آستانه نوروز

آزمون دکتری دانشگاه آزاد از امروز ثبت نام کنند

کارگران ساختمانی تحت پوشش تأمین اجتماعی قرار می گیرند

چهارشنبه‌سوری با تلویزیون

استفاده از فارغ التحصیلان برای تشکیل شرکت های دانش بنیان

عناوین روزنامه های امروز

جوانان و نوجوانان ایرانی نائب قهرمان اسکی آسیا شدند

پژمان بازغی مجری برنامه تحویل سال شبکه دو

اولین جشنواره کارآفرینی «بوم‌تک»

پیروزی تیم فوتبال جوانان دختر ایران برابر اوکراین

طرح نوروزی پلیس‌ در معابر شهری آغاز شد

پروژهای عمرانی دانشگاه تهران افتتاح شد

حقوق و عیدی بازنشستگان پرداخت می شود

مهلت مجدد ثبت‌ نام کنکور از فردا شروع میشود

ورود مدرن‌ترین هواپیمای برجامی به ایران

رقبای همگروه تیم والیبال ایران مشخص شدند

ذخیره انرژی در گل رُز

معافیت های بیمه ای برای اشتغال جوانان

«قلمکاری» روی پارچه

تجلیل از قهرمانان المپیک و پارالمپیک برگزار می شود

اولین آلبوم پرویز پرستویی منشر شد

آماده باش نوروزی همیاران پلیس

اسامی پذیرفته‌شدگان آزمون ارشد فراگیر پیام نور امشب اعلام میشود

حداقل مزد کارگران مشخص شد

«فروشنده» دومین اسکار فرهادی

ادامه ثبت‌نام جریمه ریالی سربازی تا پایان سال‌

جوانسازی سلول‌های بنیادی خون‌ساز

برگزاری نمایشگاه بهاره از ١١ اسفنددرتهران

زندگینامه حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)

پایان ساخت سریال نوروزی مرز خوشبختی

750 بازرس بهداشت محیط در نوروز

ارتقای سلامت دهان و دندان دانش‌آموزان ابتدایی

ویرایش اطلاعات در سامانه ثبت نام «آزمون ورودی مدارس سمپاد» تا 7 اسفند

اسامی تیم ملی کشتی فرنگی اعلام شد

آغاز توزیع کارت آزمون دکتری 96

زمان برگزاری فینال لیگ برتر وزنه برداری

ربات پیشخدمت ویژه رستوران ساخته شد

تیم شمشیربازی بانوان به جمع ۱۶ تیم برتر جهان صعود کرد

احسان علیخانی با «سه ستاره» می آید

تصاویر جادویی شکوفه های گیلاس در ژاپن

آغاز همایش بین المللی ورزش های همگانی

5 اسفند آغاز ثبت‌نام اسکان نوروزی فرهنگیان

تصاویری از خانه‌ای با کف پوش سکه

زمان دقیق برگزاری دیدار ایران و چین

غربالگری ناشنوایی برای نوزادان از سال آینده

با سلول بنیادی مشکل جوش‌نخوردن استخوان‌های بلند حل شد

جزئیات و نحوه توزیع سبد حمایت غذایی

«روزهای بیقراری» سریال جدید تلویزیون

captcha