165   
شناسه خبر: 24356   
تاریخ انتشار: 1395/08/20 02:47
۵ مغز متفکر اول جهان کدامند و چه ثروتی برای خودشان ساخته اند؟
۵ مغز متفکر  اول جهان کدامند و چه ثروتی برای خودشان ساخته اند؟
۷ تریلیون دلار ثروت دنیا در دست تنها ۱۸۲۶ نفر است که خیلی‌هایشان نام‌هایی آشنا دارند. اما با این همه عدد و رقم و صفرهای بی‌شمار، بالاخره بخش اعظم ثروت دنیا در دست چه کسانی است؟

اگر میخواهید بدانید این ۵ مغز متفکر جهان چه ثروتی برای خودشان ساخته اند با ما در این نوشتار همراه باشید. به تخمین مجله فورس، ارزش مجموع دارایی‌های ثروت مندترین‌های جهان با شکستن رکورد ۶.۴ تریلیون دلاری پارسال، امسال به ۷ تریلیون دلار رسیده است. با اضافه شدن ۲۹۰ چهره جدید به لیست میلیاردرهای دنیا، تعداد این افراد به ۱۸۲۶ نفر در کل دنیا رسیده که در تمام سال‌های اخیرا این تعداد بی‌سابقه است.

۷ تریلیون دلار ثروت دنیا در دست تنها ۱۸۲۶ نفر است که خیلی‌هایشان نام‌هایی آشنا دارند. اما با این همه عدد و رقم و صفرهای بی‌شمار، بالاخره بخش اعظم ثروت دنیا در دست چه کسانی است؟

 

۱.مغز متفکر جهان که پولدار همیشگی است ($۷۹،۲۰۰،۰۰۰،۰۰۰)

 

مغز متفکر جهان

بیل گیتس سال‌ها است که نام آشنای تمامی لیست‌های «ثروتمند ترین‌ها» است. از سال‌ها پیش نام بنیانگذار مایکروسافت همیشه با عنوان ثروتمند ترین مرد دنیا همراه بوده است و در ۲۰ سال اخیر ۱۶ بار این عنوان به او تعلق گرفته است. دانشجوی اخراجی دیروز هاروارد، امروز ثروتی برابر ۷۹.۲ میلیارد دلار دارد.

بیل گیتس ۶۰ ساله که یک بار دیگر لقب ثروتمند ترین فرد دنیا را از آن خود کرده، امسال چهلمین سالگرد تاسیس کمپانی مایکروسافت را جشن می‌گیرد.

شاید دانستن این که بیل گیست از دانشگاه اخراج شده و امروز چنین ثروتی دارد، عجیب به نظر برسد اما گیتس جوان بعد از ترک دانشگاه بیکار ننشست و در ۲۰ سالگی کاری را شروع کرد که امروز او را به چنین مقامی رسانده است.

بیل گیتس و دوست دیرینه‌اش، پائول آلن، ۴۰ سال پیش کمپانی مایکروسافت را راه‌اندازی کردند. مایکروسافت به گفته گیست با این هدف متولد شد که تمام آدم‌های روی زمین بتوانند صاحب کامپیوتر شخصی خودشان باشند. ۴۰ سال بعد از تولد مایکروسافت، حالا ۸۴ درصد خانواده‌های امریکایی صاحب کامپیوترهای شخصی هستند و رویای بیل گیتس را زندگی می‌کنند.

بیل گیتس اما پر از رویاها و اهداف تازه است. ۱۵ سال پیش بیل گیتس و همسرش ملیندا گیتس موسسه خیریه‌شان را با هدف تمام کردن نابرابری درآمد و ثروت تاسیس کردند و نزدیک به ۳۰ میلیارد دلار برای این موسسه هزینه کردند.

در اوایل سال ۲۰۱۵ این زوج گام بعدی موسسه خیریه را بهبود بخشیدن به زندگی فقرا و قشر کم درآمد در ۱۵ سال آینده خواندند. به گفته آنها در ۱۵ سال آینده، زندگی قشر کم درآمد بیشتر از هر زمان دیگری در تاریخ تغییر خواهد کرد. برنامه‌های بیل گیتس برای این تغییر، ایجاد مراکز تغذیه سالم، آگاهی بخشی و درمان بیماری‌ها است. بیل گیتس همچنین عنوان کرده که یکی از اهداف بلندمدتش مبارزه با بیماری‌های اپیدمیک مثل ابولا و سارس در کشورهای افریقایی خواهد بود. میلیاردر شماره یک دنیا، حالا هدفی به جز نشاندن کامپیوتر شخصی روی تمام میزهای دنیا دارد.

 

۲.مغز متفکر جهان که ثروتمندترین فرد مکزیک است ($۷۷،۱۰۰،۰۰۰،۰۰۰)

 

مغز متفکر جهان

کارلوس اسلیم هلو، نام شماره دو لیست ثروتمند ترین‌ها، نامی است که برای بیشتر ما به اندازه بیل گیتس آشنا نیست. اما این نام غریبه غیرامریکایی، دومین فرد ثروتمند دنیا و ثروتمند ترین فرد مکزیک، کشور زادگاهش، است. اما باید که ثروت ۷۷.۱ میلیارد دلاری آقای هلو از کجا آمده است؟

کارلوس اسلیم هلو که لقب «نجیب‌زاده ارتباطات» را دارد، ثروتش را از طریق کمپانی ارتباطات تلفن همراه امریکا موویل به‌دست آورده است. شرکتی که درحال‌حاضر در ۱۹ کشور دنیا بیش از ۳۰۰ میلیون کاربر دارد و در کشور مکزیک، ۷۰ درصد از کاربران تلفن همراه و ۸۰ درصد از کاربران تلفن ثابت، مشتری‌اش هستند.

این تسلط بی‌چون و چرای آقای هلو بر بازار ارتباطات مکزیک اما، دوام طولانی نخواهد داشت. بنا به قانون تازه‌ای در این کشور، ارائه خدمات ارتباطی نباید تنها توسط یک کمپانی صورت بگیرد و هیچ شرکتی نمی‌تواند بیشتر از ۵۰ درصد کاربران را در اختیار خود داشته باشد.

نجیب‌زاده ارتباطات اما تنها به امریکا موویل بسنده نکرده و در حال سرمایه‌گذاری روی نفت در کشور مکزیک است و قرار است در زمینه ارتباطات و تلفن همراه هم مرزهای بیشتری را طی کند تا شکست‌اش در مکزیک جبران شود روی دیگر قصه این میلیاردر، شخصیت نیکوکار و خیر او است. کارلوس اسلیم هلو در زادگاهش مکزیک بنیاد عام‌المنفعه‌ای برای کمک به بیماران اوتیسمی تاسیس کرده است. آقای هلو با تاسیس این بنیاد و جمع کردن تیم‌های تخصصی پزشکی قصد دارد تا راهی برای کنترل و شاید در آینده‌ای دورتر، درمان این بیماری، پیدا کند.

۳.مغز متفکر جهان که سالخورده‌ترین میلیاردر دنیا است ($۷۲،۷۰۰،۰۰۰،۰۰۰)

مغز متفکر جهان

جمله ایتالیایی «پول‌های بزرگ را مثل خامه باید هم زد تا بزرگ شوند و پف کنند» می‌تواند بهترین توصیف برای کمپانی برکشایر هاتوی به ریاست وارن بافت باشد. سومین میلیاردر دنیا در ۸۵ سالگی، صاحب شرکت عریض و طویلی است که شهرت و سرمایه‌اش را مدیون هوشمندی در انتخاب شرکایش بوده.

کمپانی برکشایر هاتوی، شرکتی چندمنظوره و اختلاطی است. این شرکت سرمایه کلان و پیشرفتش را مدیون سهامداری در چندین شرکت بزرگ دنیا است. وارن بافت با ثروتی معادل ۷۲.۷ میلیارد دلار، رییس کل این کمپانی عظیم است و همین امسال بزرگترین سرمایه‌گذاری تاریخ این شرکت را رقم زده.

برکشایر هاتوی با پرداخت رقم تاریخی ۳۷ میلیارد دلار برای شرکت سازنده قطعات فضاپیما، وارد عرصه سرمایه‌گذاری فضایی شد. برکشایر هاتوی صاحب بخش عظیمی از سهام شرکت‌های زنجیره‌ای خدمات غذایی نیز است. وارن بافت هنوز هم در زادگاهش در اوماهای امریکا در خانه‌ای که در سال ۱۹۵۸ به قیمت ۳۱۵۰۰ دلار خریده بود زندگی می‌کند.

۴.مغز متفکر جهان که رییس کمپانی زارا است ($۶۴،۵۰۰،۰۰۰،۰۰۰)

مغز متفکر جهان

شاید آمانسیو اورتگای اسپانیایی، در کودکی هرگز فکرش را هم نمی‌کرد که روزی بین ۵ فرد ثروتمند دنیا قرار بگیرد. ارزش دارایی‌های آمانسیو اورتگا توسط فوربس حدود ۶۴.۵ میلیارد دلار تخمین زده شده است. کمپانی عظیم زارا که حالا یکی از شناخته‌شده‌ترین برندهای پوشاک در سرتاسر دنیا است، راه طولانی پیشرفتش را از اتاق نشیمن آقای اورتگا در سال ۱۹۷۵ شروع کرد.

آمانسیو اورتگا و همسر سابقش «روزالیا مرا»، در کنار یکدیگر شروع به تولید لباس‌های خانگی و حوله‌های حمام کردند تا امروز زارایی ساخته شود که پای ثابت لباس فروشی‌های شیک دنیا است. زارا به سرعت راهش را از آن اتاق کوچک باز کرد و در اوایل دهه ۸۰، کل اسپانیا را فرا گرفت و آماده سفر به کشورهای دیگر شد. اورتگا با تکنیک‌های منحصر به فرد تبلیغاتی، گسترش سریع و همه جانبه و کنترل کامل روی محصولاتش، بازار را با شگفتی‌های زارا رو به رو کرد.

دنیل پیت، کارگردان و مدیر طراحی برند لویی ویتون، در توصیف زارا، این کمپانی را خلاق‌ترین و سریع‌ترین کمپانی مد دنیا خوانده است. اورتگا با هوش اقتصادی‌اش توانست در برابر بحران اقتصادی اسپانیا دوام بیاورد و سر خم نکند. او بین سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۴ و در اوج بحران توانست شخصا ۴۵ میلیارد دلار به ثروتش اضافه کند و سهامش یکی از شاخص‌ترین فاکتورهای بازار بورس اسپانیا باشد.

۵.مغز متفکر جهان که صاحب غول نرم افزاری اوراکل است($۵۴،۳۰۰،۰۰۰،۰۰۰)

مغز متفکر جهان

بنیانگذار و رییس سابق شرکت نرم افزاری اوراکل، لری الیسون، با این که در سال ۲۰۱۴ از سمت خود به عنوان مرد شماره یک اوراکل کناره‌گیری کرد اما هنوز هم مغز متفکر این شرکت است. الیسون با ثروتی معادل ۵۴.۳ میلیارد دلار، پنجمین میلیاردر دنیا است. لری الیسون در ژوئن ۲۰۱۵ اعلام کرد که اوراکل کسب و کار تجارت اینترنتی‌اش را گسترش خواهد داد.

اوراکل که امسال با اندکی سقوط سرمایه، دارایی هایش به ۳۸.۲ میلیارد دلار رسیده به این فرصت و سرمایه‌گذاری اینترنتی، به چشم منبع درآمدی تازه نگاه می‌کند. الیسون در جوانی از دو دانشگاه شیکاگو و ایلینویز اخراج شده بود اما نبوغش باعث شد تا کاری را به عهده بگیرد که سکوی پرتابش باشد.

پایگاه خبری ایرانیان موفق
اخبار مرتبط

راه هایی برای راه‌اندازی یک شرکت دارویی

کسب و کارهای که می توانید تک نفره راه بیاندازید

کسب و کارهای کوچکی که امروزه تبدیل به غول شدند

پرسودترین کسب و کارهای دنیا

ایده هایی که صاحبانشان را میلیونر کردند

آموزش راه اندازی یک کسب و کار میلیاردی

کارهایی که افراد موفق صبح ها انجام می دهند

اصول کلیدی برای رشد در کسب و کار

توصیه های عالی برای موفقیت در کسب و کار

کارهایی که پولتان را هدر می دهد

اکران با شکوه فیلم سینمایی ساعت ۵ عصر با حضور گسترده چهره ها

وزنه بردار معلول ایران به رکورد جهان دست یافت

میزبانی مهران مدیری از چهره‌ها در اولین رونمایی فیلمش

امکان پیش‌ثبت‌نام اینترنتی کارت هوشمند

تولید دستگاه اکسیژن‌سنج خون در کشور

سامانه یکپارچه کارت بازرگانی هوشمند رونمایی شد

زمان دیدار ایران - سوریه مشخص شد

نامزدهای 8 رشته حوزه تلویزیون جشن سینمایی حافظ معرفی شدند

تیم‌های المپیاد ریاضی و فیزیک ایران به برزیل و اندونزی اعزام شدند

برترین های جشنواره سلول های بنیادی معرفی شدند

اعطای تسهیلات ۸۰ میلیونی به متقاضیان تأسیس آموزشگاه‌ فنی‌وحرفه‌ای

هیات مدیره جدید صندوق حمایت از پیشکسوتان ورزش معرفی شد

نامزدهای بهترین چهره تلویزیونی جشن حافظ اعلام شد

کودکان دو زبانه قبل از ورود به دبستان آموزش می بینند

نمایشگاه الکامپ حضور بیش از300 شرکت داخلی و خارجی

دستورالعمل مشوق‌های کارفرمایی هفته آینده ابلاغ می‌شود

مرد موفق فوتبال ایران

عناوین روزنامه های 20 تیرماه 96

رامسر عروس شهرهای شمال ایران

رئیس جدید فدراسیون ژیمناستیک انتخاب شد

'بادیگارد' حاتمی کیا برنده سه جایزه شد

ازرنگی که متنفرید شخصیتتان را بشناسید!!

13 وزنه بردار به اردوی تیم های جوانان و نوجوانان ایران دعوت شدند

شهرداد روحانی سفیر فرهنگی ایران است

زمان واریز و مبلغ سود «سهام عدالت»

آموزش‌های الکترونیکی نوین برای ارتقای مهارت جوانان

تاریخ عشق را حتما بخوانید

هنر بانوی خوش سلیقه ایرانی در تزیین غذا

کدام مدل فرش برای دکوراسیون غذاخوری مناسب تر است؟

بهترین آدمها

عناوین روزنامه های 12 تیرماه 96

برای کودک زیر 1 سال چه غذاهایی ممنوع است؟

چله زیارت عاشورا برای برآورده شدن حاجات

رابطه بین هوش افراد و طول عمر آنها چگونه است؟

اگر این 10 مورد بین شما همسرتان وجود دارد، خوشبخت هستید!!

تقدیر از دو بازیگر در جشن عکاسان سینما

برای کودکان اولین مرکز ام آر ای کودکان کشور افتتاح شد

نرم افزار سلول های بنیادی رونمایی می شود

بیوگرافی شهرام ناظری

نمایشگاه عکس جشن عکاسان سینما افتتاح شد

کیمیا علیزاده به فینال تکواندو جهان راه یافت

رخشان بنی‌اعتماد به اسکار دعوت شد

قسمت دوم «شهرزاد» در پردیس سینمایی کوروش به نمایش در می آید

عید فطر چه روزی است؟

جشن «ماه عسل» با حضور مهمانان منتخب

کسب 3 مدال طلا،‌2 نقره و4 برنز حاصل تلاش نمایندگان ایران

مبلغ زکات فطریه

درمان زخم های سوختگی با پرده جنین

برای صنایع کوچک ضمانت نامه صادر می شود

طرح سنجش سلامت نوآموزان تا پایان شهریور ماه ادامه دارد

رونمایی از پوستر نخستین فیلم سینمایی مهران مدیری

طب سوزنی، ابزاری موثر در برابر درد

جزئیات ثبت‌ نام چهارمین آزمون استخدامی کشور

عکس نوشته های زیبای ماه رمضان

آموزش تغییر ظاهر صندل

کتاب هایی که از همان سطر اول جذب تان می کنند

خدایا منو ببخش

نکات مهم در انتخاب سایه چشم

چگونه همسر خود را برای بچه دار شدن متقاعد کنیم؟

بیماری‌های خاموشی که در کمین افراد کم خواب قرار دارد

«ای دریغا» محسن چاوشی برای شهرزاد

تجهیزات آزمایشگاهی مقاومت مصالح توسط محققان ساخته شد

فارغ‌التحصیلان در قالب تعاونی مشغول به کار میشوند

دکتر علی‌ شریعتی‌

کاغذ باطله بدهید لوازم التحریر بگیرید

سالن سینمای ویژه فیلم کودک تأسیس شود

سامانه‌ای برای ذخیره انرژی اتلافی وسایط نقلیه خدماتی

تداوم حیات آموزش عالی در گرو حرکت به سمت کار آفرینی است

درخواست توجه ویژه رئیس جمهوری به فوتبال ملی

عناوین روزنامه های امروز 24 خرداد 96

اولین هتل کپری جهان در جنوب کرمان

حضرت علی (ع)

صعود مقتدرانه تیم ملی فوتبال ایران به جام جهانی 2018

آغاز ثبت نام داوطلبان " مدرس آموزش خانواده" از امروز

یک دقیقه سکوت پیش از شروع بازی تیم ملی فوتبال ایران

افطار با «حلیم گندم»

اختلال دوقطبی در کودکان

خدمت به 100 هزار سالمند با خط زندگی

مرکز کاکرین ایران افتتاح شد

عناوین روزنامه های امروز 17 خرداد 96

صعود تیم ملی فوتبال ساحلی ایران به رتبه سوم جهان

خانه هنرمندان ایران میزبان نمایشگاه مهمانی هنر می ‌شود

اعطای نشان لیاقت فدراسیون جهانی پینگ پنگ به یک مقام ورزشی ایران

کتاب فرش نفیس قرآنی در کتابخانه ملی آنکارا به نمایش درآمد

مهلت ثبت نام کتب درسی تمدید شد

مشهد میزبان یک اجلاس رادیو و تلویزیونی

سربازانی که غیبت دارن ثبت نام کنند

یک شرکت دانش بنیان ایرانی نیروگاه خورشیدی ساخت

رنگ لباسی که به صورت شما می آید

نحوه تزئین آشپزخانه

captcha