111   
شناسه خبر: 24510   
تاریخ انتشار: 1395/08/30 00:00
کارآفرین موفق و مولف دایرةالمعارف مشاوره آموزشی
"حتی اگر برای پول کار می کنید با عشق کار کنید"
"حتی اگر برای پول کار می کنید با عشق کار کنید"
"دکترمحمدرضا ذاکر" از معدود انسانهای توانمندی است که توانسته با تلاشهای مداوم در چندین عرصه از جمله میدان کارآفرینی به موفقیتهایی دست یابد. همین دلیل کافی است که پای صحبتهایش نشست و حال این روزهایش را پرسید.

عده ای بر این باورند که آدمی می بایست با شناخت استعدادهایش یک راه پیش رو گذاشته و تمامی امکانات و توانایی‌های خود و محیط اطراف را صرف شکوفایی آن نماید. به باور این عده عمر و توانایی بالقوه بشر فرصت کندن بیش از یک چاه در زمین زندگانی را نمی‌دهد، پس باید تمام تلاش‌ها جهت هرچه عمیق‌تر شدن آن چاه صورت گیرد و نه کندن چاه‌های بیشتر.

صحبت کردن پیرامون این فلسفه له یا علیه آن مبحثی است که به اهل فن مربوط است و مجال آن نیز در این زمان و فضای اندک نیست اما مسئله روشن این است که ما در زندگی با نمونه‌هایی برمی‌خوریم که مثال کامل نقض این فسلفه تلقی می‌شوند اما در این میان انسان‌های خاصی هستند که توانسته‌اند در دو یا سه رشته مختلف به درجات عالی برسند و هیچ یک از این زمینه‌ها خللی در موفقیت دیگری ایجاد نکرده است


 

یکی از این افراد "دکتر محمدرضا ذاکر" است. او در زمینه های پزشکی، کارآفرینی، مشاوره و استراتژیست مراکز آموزشی به موفقیت‌هایی دست یافته که او را از سایر انسان‌های موفق متمایز کرده است.و ساده‌تر این است که بگوییم در چند رشته به مقام قهرمانی رسیده است.

دکتر محمدرضا ذاکر فارغ التحصیل پزشکی طب در  تهران، مشاور و استراتژیست مراکز آموزشی در کشور، مدرس دوره های ضمن خدمت مشاوره و برنامه ریزی تحصیلی برای مشاوران کشور، نویسنده کتاب دایره المعارف مشاوره تحصیلی، مولف  بیش از 10 عنوان کتاب مشاوره ای و کمک آموزشی ویژه دانش آموزان ، توفیق به اخذ تقدیرنامه های متعدد از سوی وزارت آموزش و پرورش، کارشناس و مشاور تحصیلی در صدا و سیما، موسس و مدیر کلینیک تحصیلی مشاور سفید، موسس اولین کتابخانه کنکور کشور با مجوز رسمی، دارای معتبرترین مدارک کیفیت مدیریت آموزشی از مرکز بین المللی QAL انگلستان

این جنبه برجسته شخصیت دکتر ذاکر برای توجیه انجام یک مصاحبه با او کافی بود.  او که یکی از قوی‌ترین مراکز آموزشی را در تهران مدیریت می‌کند و به تبع آن از کارآفرینان موفق این حوزه محسوب می‌شود با گشاده‌رویی دعوت این گفت‌وگو را پذیرفت و در آغازین سوالات درباره مجموعه "مشاوره سفید" گفت:  مجموعه مشاور سفید در زمینه های متعددی فعالیت می‌کند. زیر مجموعه های ما شامل کلینیک تحصیلی مشاور سفید است که اقدامات کمک آموزشی را در کنار کار مدارس انجام می‌دهد و محصلین را از نظر هدف گذاری ، شناخت و کنترل وضعیت علمی، نظارت علمی و ... تحت نظر دارد .

دکترذاکر ادامه داد: زیر مجموعه ی بعدی، مدارس تحت نظر ما هستند که شامل دبستان اندیشه سفید ، متوسطه یک تفکر سفید و متوسطه دو فارابی می‌شود. زیر مجموعه ی بعدی کتابخانه های VIP (هم دخترانه و هم پسرانه) در خیابان محمودیه  هستند که از جمله مهم‌ترین اقدامات کمک آموزشی ما و محلی برای درس خواندن به ویژه برای کنکور سراسری است. زیر مجموعه بعدی مرکز همایش های ماست. ما در طول سال سلسله همایش‌های مختلفی را در زمان های مختلفی برای آموزش بیشتر دانش آموزان و مطلع ساختن خانواده‌ها و همچنین برای آموزش مشاوران برگزار می‌کنیم که هماهنگی‌های لازم در این مرکز صورت می‌گیرد و دفتر مرکزی ما که در خیابان میرداماد واقع شده و در آخر مرکز انتشارات ما در خیابان انقلاب هستش.

وی درباره طرح کتابخانه VIP  به عنوان طرح متحصر به فرد این مجموعه توضیح داد: تاسیس این کتابخانه ها یکی از ابداعات و اقدامات ما در جهت خدمت به دانش‌آموزان و خانواده‌ها بوده است که هم از خانواده‌ها رفع استرس شود و هم دانش‌آموزان بتوانند در یک محیط امن و با آرامش با برنامه‌ریزی و زمان‌بندی مشخص با امکانات ویژه دور از فضای مجازی و اینترنت و هرنوع مزاحمت درس بخوانند. در این مجموعه به صورت دائم امکاناتی مانند حضور مشاوران تحصیلی و هدایت تحصیلی، حضور رتبه‌های برتر کنکورهای سال قبل، برنامه‌ریزی تحصیلی مطابق با وضعیت دانش‌آموز، برگزاری کلاس های رفع اشکال و کلاس های انگیزشی و ... در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌گیرد.

این کارآفرین موفق عرصه آموزش هم‌چنین خاطرنشان می‌کند، دانش‌آموزان مشمول این طرح که توانسته‌اند رتبه‌های بالا را در کنکور کسب کنند ( مانند رتبه های 5 ، 12 ، 18 ، ...) بلافاصله در کتابخانه‌های مذکور مشغول به کار می‌شوند و به دوستان خود که در این مسیر قرار دارند کمک می‌کنند.  

دکتر ذاکر که به "قهرمان تغییرات در مدارس کشور" شهرت یافته است علت این لقب را به خود  این‌چنین تشریح کرد: هم لطف خدا بوده و هم اینکه ما توانستیم در سه سال اخیر مجموعه مدارس منتسب به خود را فعال کنیم . در سال اول با 70 نفر دانش‌آموز شروع کردیم و امسال بعد از گذشت 3 سال به بیش از 400 دانش‌آموز رسیده‌ایم.این میشه تقربا بیش از 500 درصد رشد

وی چنین رشد کم‌سابقه‌ای را آن هم در شرایط رکود موسسات آموزشی مرهون برنامه ریزی، سیاست‌گذاری درست، به کارگیری افراد متخصص و روش‌های نوین آموزشی در دنیا، استفاده از خرد جمعی و دوره های Teacher Training برای آموزش معلم‌ها، تغییر سبک آموزش سنتی به نوین دانست.

ذاکر که خود فارغ‌تحصیل پزشکی است معتقد است " تبدیل یک مدرسه معمولی به مدرسه پژوهش‌محور که در آن فقط جای درس آموختن نیست استفاده از تکنولوژی تخته های هوشمند و تغییر سبک آموزش سنتی به سبک آموزش مدرن که دانش آموزان فرمول های ریاضی و فیزیک را در قالب پروژه های مختلف علمی درک کنند و بتوانند درک درستی از رشته‌های دانشگاهی و اهداف آینده خود داشته باشند و برگزاری  هرساله یک نمایشگاه از دستاوردهای دانش‌آموزان " از دیگر دلایل استقبال از طرح مجموعه مشاوره سفید دانست.

این استاد مشاوره آموزشی در ادامه به اردو‌های نوروزی که ظاهرا به عنوان بهترین اردوی مطالعاتی دانش آموزی است که سالهاست در دانشکده پزشکی دانشگاه شهید بهشتی برگزار می‌شود به عنوان دیگر ویژگی برتر مجموعه مشاوره سفید پرداخت و عنوان کرد:  نمی توانم ادعا کنم که ما بهترین هستیم اما می‌توانم بگویم که ما تمام تلاشمان را می‌کنیم که بهترین باشیم. این اردوها در طول دوران عید برگزار میشه و ما بچه ها رو به دانشگاه میبریم که در یک محیط علمی و رفاهی بالا مطالعه کنند و از اقداماتی مانند مشاوره و برنامه ریزی درسی، رتبه های برتر و حضور مراقبین و تمامی امکانات دانشگاه استفاده می کنیم و یکی از اهداف اصلی این است که بچه ها را چند ماه زودتر از اینکه به آرزوشون برسند با هدفشون رو به رو کنیم که تا امروز هم یکی از پرطرفدارترین و موفق ترین پروژه های ما بوده است.

 

 

این استراتژیست آموزشی در کنار تمام فعالیت‌های نوین خود در عرصه آموزشی کتابی تحت عنوان "دایره‌المعارف مشاوره تحصیلی" تالیف و منتشر کرده که به عنوان اثر برتر آموزش و پرورش انتخاب شد و  درباره این کتاب نیز عنوان کرد:  این کتاب برای آموزش مشاوران تحصیلی در کشور تالیف شده است و توانست توسط وزیر آموزش و پرورش وقت به عنوان اثر برتر آموزش و پرورش انتخاب شود. در این کتاب سعی شده تمامی مسائلی که یک مشاور تحصیلی در برخورد با دانش‌آموز به ویژه در مقطع دبیرستان لازم دارد بیان شود و امروزه به عنوان مرجع مشاوره و برنامه ریزی در کشور توصیه شده است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ایرانیان موفق درباره علت روی‌آرودن از مشاوره و خدمات آموزشی به مدیریت و کارآفرینی اظهار کرد:  من صرفا نتوانستم که شخص خودم را در قالب یک راهنما ببینم  و احساس کردم که باید بیشتر تاثیرگذار باشم و در قالب مراکز آموزشی بستری برای تحقق اهداف ایجاد کنم. و در ضمن به یاد می آرم که یک روز فردی نقدی به ما داشت و می گفت مشاوران فقط حرف می زنند و نصیحت می کنند و خودشون بلد نیستن که چیزی رو خلق کنند . این حرف به من برخورد و می خواستم خودم محک زده و ببینم چقدر این حرف درسته و بسیار محرک خوبی برای من بود که بفهمم فقط یک مشاورهستم  و یا می توانم چیزهایی را خلق و مدیریت وکارآفرینی  کنم.

ذاکر در پایان تاکید کرد: به یاد داشته باشید که هر کسی که بخواهد می‌تواند ایجاد تغییر کند و فقط کافی است که بخواهد و تلاش کند. روزی بوده که من فقط خودم بودم و خودم ، اما امروز توانستم این مجموعه را دور هم جمع کنم و قاطعانه بگویم که تمامی افراد این سیستم افراد موثر و موفقی هستند. هدف بزرگ داشتن، عاشق کار بودن و روح اجتماعی و جمعی کار کردن همه آرزوهای آدمی را محقق می‌کند؛ حتی اگه برای پول هم کار می‌کنید با عشق کار کنید.

 

 

تهیه از: سپیده فرجی 

 

دکتر ذاکر

دکتر ذاکر

دکتر ذاکر

دکتر ذاکر

دکتر ذاکر

دکتر ذاکر

دکتر ذاکر

دکتر ذاکر

دکترذاکر

دکترذاکر

دکتر ذاکر

دکتر ذاکر

دکتر ذاکر

دکتر ذاکر

دکتر ذاکر

دکتر ذاکر

پایگاه خبری ایرانیان موفق
اخبار مرتبط

بافت فرش دو رو ابریشم

احداث پارک بانوان با اختصاص بیش از سه میلیارد تومان

معافیت کارفرمایان در صورت استخدام فارغ التحصیلان دانشگاهی

جشنواره زن، خانواده و رسانه

مناطق مشکل ‌دار تسهیلات 40 میلیونی دریافت می کنند

گفتگو با خدا

اصول موفقیت کسب و کار به روایت از دنی گارسیاست

اصول تربیت صحیح در کودکان

باورهای اشتباه در مورد ازدواج

روانشناسی انتخاب دوست و تاثیر برآینده زندگی افراد

این کارهارا پس از صرف غذا انجام ندهید

مصطفی دلیریان بهترین کوراش کار جهان شد

«فروشنده» نامزد جوایز فیلم آسیا شد

پرندگان مهاجر جزیره آشوراده

پنجشنبه نخستین هواپیمای جدید ایرباس وارد مهرآباد می‌شود

خلق اثر هنری خلاقانه با طناب در گالری زیپر سائو پائولو برزیل

عناوین روزنامه های امروز

مریم آزمون سرمربی تیم ملی فوتبال زنان شد

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی درگذشت

رتبه سوم ایران در شتاب علمی در میان 25 کشور توسعه‌یافته

حضرت معصومه (س)

دومین جایزه «استادمحمد» برندگانش را شناخت

تصاویری شگفت انگیز از دنیای زیبا

عناوین روزنامه های امروز

مراسم جشن ازدواج 55 زوج معلول در برج میلاد برگزار شد.

نمایشگاه آجیل و خشکبار

این کمربند هوشمند افزایش یا کاهش وزن را به شما خبر میدهد

رونمایی از نام اولین آلبوم محمدرضا فروتن

سوابق و مسئولیت‌های دکتر مرتضی احمدی منش

آسمان مه آلود تهران

محلات ارامنه در شب کریسمس

معرفی برترین فناوری‌های سال 2016

ناپدید شدن برج میلاد در شب یلدا

فیل سواری جالب یزدانی و رادان

برداشت گل نرگس در شیراز

راهکارهای جلب رضایت مشتری

تکنیک‌هایی برای غلبه بر ترس‌ از ازدواج

آیا شما آدم موفقی هستید ؟

با داشتن این علائم در بدن حتما کمبود ویتامین دارید

جزئیات دفن شدن حضرت محمد در خانه خود

آیا احساس می‌کنید روند پیشرفت شما متوقف شده است؟

چگونه بچه هایی موفق تربیت کنیم ؟

روابطی موفق، پایدار و سرشار از عشق با احترام به همسر

دشوارترین سؤالات زندگی را ازخود بپرسید

راهکارهایی برای پیشگیری از بیماری های چشم

پدر

دجال چه کسی می تواند باشد؟

چگونه زندگی خود را سرشار از عشق و صمیمیت کنید

تام هاپکینز از 8 اصل موفقیت در کسب و کار می گوید

روش صحیح برخورد با دختر بچه های بی نظم

ازدواجی موفق با در نظر گرفتن این موارد

به جای اینکه نگران نظر مردم باشید اول نگران خود باشید

دردهایی که نیاز به پیگیری اورژانسی دارند

شوخی حمید ماهی صفت با همدانی ها

خطای دید

شرح مختصری از زندگی نامه حضرت الیاس

مزایا و معایب کارکردن در منزل

چگونه با نوجوان خود صحبت کنید

قبل از ازدواج حتما به این مسایل فکر کنید !!!

راههای داشتن اعتماد به نفس

عملکردهای مهم ویتامین B12 در بدن انسان

بازگشت باران به تهران

اگر زمین دور خودش نمی چرخید چه می شد؟

با بهانه گیری کودکان چطور مقابل کنیم ؟

راههای آموزش دفاع ازخود به کودک

درمان تیک های عصبی کودکان

مواظب باشید به این دلایل ازدواج نکنید!!!

زوج های موفق چگونه رفتار می کنند ؟

اگر به دنبال شریک زندگی هستید، وقت خود را با مردهایی که در زیر به آنها اشاره می کنیم تلف نکنید!!

17 دلیل برای اینکه صبح ناشتا آب و لیمو بخورید

با نگاه کردن به پوست، ناخن و مو سلامتی شما مشخص می شود

راهکارهای پیشگیری و درمان زگیل

تولید ماده ای شبیه کاغذ باظرفیت مشخص برای ذخیره نیروی برق

کشف درمانی برای قطع نخاع

راهکارهایی برای کاهش استرس

قوانینی برای داشتن زندگی موفق و شاد

با انجام ندادن این موارد آینده خود رابدون پشیمانی بسازید !!

9 اشتباه مدیران که باعث میشود کارمندان شایسته کارشان را ترک کنند را بشناسید

با این 6 گام مسیر کارآفرینی را با فراز و فرودهای کمتری تجربه کنید

اگر این علایم را دارید حتما به مرخصی بروید

زندگی نامه بهلول و دین اسلام

چند درس آموزنده از زندگی حضرت یونس (ع)

پاسخ به هیجانی ترین سوال عالم هستی با توجه به شواهد و تحقیق مفسران دینی دنیا

راهکار و علت خیانت همسران

زیبایی طبیعی با کمک ویتامین E

پرخوری احساسی چیست ؟

علائم کودکان مبتلا به اوتیسم چیست؟

چگونه کودکانی با اعتماد به نفس تربیت کنیم

بانوی افعان برنده جایزه نوآوری زنان انگلستان

22 رفتاری که زنان دارای اعتماد به نفس انجام نمی دهند

۸ راهکار فوق‌العاده برای تقویت اعتماد به نفس

با 10 نفر اول برترین داشمندان و نوابغ زنده جهان آشنا شوید

فناوری سیستم روشنایی برای کفشهای ورزشی

آیا می دانید گجت چیست؟

دکوراسیونی از رنگ بادمجانی عمیق به بنفش کمرنگ

قوانین خوشبختی در زندگی مشترک

دسر انار شب یلدا

4 ویژگی شخصیت کودکان مختلف و روش صحیح برخورد با انها

پیش از بچه دار شدن این موارد را انجام دهید!

هر شب پیش از رفتن به رختخواب (یا پس از بیدارشدن) این پرسش ها را از خود بپرسید !

captcha