1283   
شناسه خبر: 24510   
تاریخ انتشار: 1395/08/30 00:00
کارآفرین موفق و مولف دایرةالمعارف مشاوره آموزشی
"حتی اگر برای پول کار می کنید با عشق کار کنید"
"حتی اگر برای پول کار می کنید با عشق کار کنید"
"دکترمحمدرضا ذاکر" از معدود انسانهای توانمندی است که توانسته با تلاشهای مداوم در چندین عرصه از جمله میدان کارآفرینی به موفقیتهایی دست یابد. همین دلیل کافی است که پای صحبتهایش نشست و حال این روزهایش را پرسید.

عده ای بر این باورند که آدمی می بایست با شناخت استعدادهایش یک راه پیش رو گذاشته و تمامی امکانات و توانایی‌های خود و محیط اطراف را صرف شکوفایی آن نماید. به باور این عده عمر و توانایی بالقوه بشر فرصت کندن بیش از یک چاه در زمین زندگانی را نمی‌دهد، پس باید تمام تلاش‌ها جهت هرچه عمیق‌تر شدن آن چاه صورت گیرد و نه کندن چاه‌های بیشتر.

صحبت کردن پیرامون این فلسفه له یا علیه آن مبحثی است که به اهل فن مربوط است و مجال آن نیز در این زمان و فضای اندک نیست اما مسئله روشن این است که ما در زندگی با نمونه‌هایی برمی‌خوریم که مثال کامل نقض این فسلفه تلقی می‌شوند اما در این میان انسان‌های خاصی هستند که توانسته‌اند در دو یا سه رشته مختلف به درجات عالی برسند و هیچ یک از این زمینه‌ها خللی در موفقیت دیگری ایجاد نکرده است


 

یکی از این افراد "دکتر محمدرضا ذاکر" است. او در زمینه های پزشکی، کارآفرینی، مشاوره و استراتژیست مراکز آموزشی به موفقیت‌هایی دست یافته که او را از سایر انسان‌های موفق متمایز کرده است.و ساده‌تر این است که بگوییم در چند رشته به مقام قهرمانی رسیده است.

دکتر محمدرضا ذاکر فارغ التحصیل پزشکی طب در  تهران، مشاور و استراتژیست مراکز آموزشی در کشور، مدرس دوره های ضمن خدمت مشاوره و برنامه ریزی تحصیلی برای مشاوران کشور، نویسنده کتاب دایره المعارف مشاوره تحصیلی، مولف  بیش از 10 عنوان کتاب مشاوره ای و کمک آموزشی ویژه دانش آموزان ، توفیق به اخذ تقدیرنامه های متعدد از سوی وزارت آموزش و پرورش، کارشناس و مشاور تحصیلی در صدا و سیما، موسس و مدیر کلینیک تحصیلی مشاور سفید، موسس اولین کتابخانه کنکور کشور با مجوز رسمی، دارای معتبرترین مدارک کیفیت مدیریت آموزشی از مرکز بین المللی QAL انگلستان

این جنبه برجسته شخصیت دکتر ذاکر برای توجیه انجام یک مصاحبه با او کافی بود.  او که یکی از قوی‌ترین مراکز آموزشی را در تهران مدیریت می‌کند و به تبع آن از کارآفرینان موفق این حوزه محسوب می‌شود با گشاده‌رویی دعوت این گفت‌وگو را پذیرفت و در آغازین سوالات درباره مجموعه "مشاوره سفید" گفت:  مجموعه مشاور سفید در زمینه های متعددی فعالیت می‌کند. زیر مجموعه های ما شامل کلینیک تحصیلی مشاور سفید است که اقدامات کمک آموزشی را در کنار کار مدارس انجام می‌دهد و محصلین را از نظر هدف گذاری ، شناخت و کنترل وضعیت علمی، نظارت علمی و ... تحت نظر دارد .

دکترذاکر ادامه داد: زیر مجموعه ی بعدی، مدارس تحت نظر ما هستند که شامل دبستان اندیشه سفید ، متوسطه یک تفکر سفید و متوسطه دو فارابی می‌شود. زیر مجموعه ی بعدی کتابخانه های VIP (هم دخترانه و هم پسرانه) در خیابان محمودیه  هستند که از جمله مهم‌ترین اقدامات کمک آموزشی ما و محلی برای درس خواندن به ویژه برای کنکور سراسری است. زیر مجموعه بعدی مرکز همایش های ماست. ما در طول سال سلسله همایش‌های مختلفی را در زمان های مختلفی برای آموزش بیشتر دانش آموزان و مطلع ساختن خانواده‌ها و همچنین برای آموزش مشاوران برگزار می‌کنیم که هماهنگی‌های لازم در این مرکز صورت می‌گیرد و دفتر مرکزی ما که در خیابان میرداماد واقع شده و در آخر مرکز انتشارات ما در خیابان انقلاب هستش.

وی درباره طرح کتابخانه VIP  به عنوان طرح متحصر به فرد این مجموعه توضیح داد: تاسیس این کتابخانه ها یکی از ابداعات و اقدامات ما در جهت خدمت به دانش‌آموزان و خانواده‌ها بوده است که هم از خانواده‌ها رفع استرس شود و هم دانش‌آموزان بتوانند در یک محیط امن و با آرامش با برنامه‌ریزی و زمان‌بندی مشخص با امکانات ویژه دور از فضای مجازی و اینترنت و هرنوع مزاحمت درس بخوانند. در این مجموعه به صورت دائم امکاناتی مانند حضور مشاوران تحصیلی و هدایت تحصیلی، حضور رتبه‌های برتر کنکورهای سال قبل، برنامه‌ریزی تحصیلی مطابق با وضعیت دانش‌آموز، برگزاری کلاس های رفع اشکال و کلاس های انگیزشی و ... در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌گیرد.

این کارآفرین موفق عرصه آموزش هم‌چنین خاطرنشان می‌کند، دانش‌آموزان مشمول این طرح که توانسته‌اند رتبه‌های بالا را در کنکور کسب کنند ( مانند رتبه های 5 ، 12 ، 18 ، ...) بلافاصله در کتابخانه‌های مذکور مشغول به کار می‌شوند و به دوستان خود که در این مسیر قرار دارند کمک می‌کنند.  

دکتر ذاکر که به "قهرمان تغییرات در مدارس کشور" شهرت یافته است علت این لقب را به خود  این‌چنین تشریح کرد: هم لطف خدا بوده و هم اینکه ما توانستیم در سه سال اخیر مجموعه مدارس منتسب به خود را فعال کنیم . در سال اول با 70 نفر دانش‌آموز شروع کردیم و امسال بعد از گذشت 3 سال به بیش از 400 دانش‌آموز رسیده‌ایم.این میشه تقربا بیش از 500 درصد رشد

وی چنین رشد کم‌سابقه‌ای را آن هم در شرایط رکود موسسات آموزشی مرهون برنامه ریزی، سیاست‌گذاری درست، به کارگیری افراد متخصص و روش‌های نوین آموزشی در دنیا، استفاده از خرد جمعی و دوره های Teacher Training برای آموزش معلم‌ها، تغییر سبک آموزش سنتی به نوین دانست.

ذاکر که خود فارغ‌تحصیل پزشکی است معتقد است " تبدیل یک مدرسه معمولی به مدرسه پژوهش‌محور که در آن فقط جای درس آموختن نیست استفاده از تکنولوژی تخته های هوشمند و تغییر سبک آموزش سنتی به سبک آموزش مدرن که دانش آموزان فرمول های ریاضی و فیزیک را در قالب پروژه های مختلف علمی درک کنند و بتوانند درک درستی از رشته‌های دانشگاهی و اهداف آینده خود داشته باشند و برگزاری  هرساله یک نمایشگاه از دستاوردهای دانش‌آموزان " از دیگر دلایل استقبال از طرح مجموعه مشاوره سفید دانست.

این استاد مشاوره آموزشی در ادامه به اردو‌های نوروزی که ظاهرا به عنوان بهترین اردوی مطالعاتی دانش آموزی است که سالهاست در دانشکده پزشکی دانشگاه شهید بهشتی برگزار می‌شود به عنوان دیگر ویژگی برتر مجموعه مشاوره سفید پرداخت و عنوان کرد:  نمی توانم ادعا کنم که ما بهترین هستیم اما می‌توانم بگویم که ما تمام تلاشمان را می‌کنیم که بهترین باشیم. این اردوها در طول دوران عید برگزار میشه و ما بچه ها رو به دانشگاه میبریم که در یک محیط علمی و رفاهی بالا مطالعه کنند و از اقداماتی مانند مشاوره و برنامه ریزی درسی، رتبه های برتر و حضور مراقبین و تمامی امکانات دانشگاه استفاده می کنیم و یکی از اهداف اصلی این است که بچه ها را چند ماه زودتر از اینکه به آرزوشون برسند با هدفشون رو به رو کنیم که تا امروز هم یکی از پرطرفدارترین و موفق ترین پروژه های ما بوده است.

 

 

این استراتژیست آموزشی در کنار تمام فعالیت‌های نوین خود در عرصه آموزشی کتابی تحت عنوان "دایره‌المعارف مشاوره تحصیلی" تالیف و منتشر کرده که به عنوان اثر برتر آموزش و پرورش انتخاب شد و  درباره این کتاب نیز عنوان کرد:  این کتاب برای آموزش مشاوران تحصیلی در کشور تالیف شده است و توانست توسط وزیر آموزش و پرورش وقت به عنوان اثر برتر آموزش و پرورش انتخاب شود. در این کتاب سعی شده تمامی مسائلی که یک مشاور تحصیلی در برخورد با دانش‌آموز به ویژه در مقطع دبیرستان لازم دارد بیان شود و امروزه به عنوان مرجع مشاوره و برنامه ریزی در کشور توصیه شده است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ایرانیان موفق درباره علت روی‌آرودن از مشاوره و خدمات آموزشی به مدیریت و کارآفرینی اظهار کرد:  من صرفا نتوانستم که شخص خودم را در قالب یک راهنما ببینم  و احساس کردم که باید بیشتر تاثیرگذار باشم و در قالب مراکز آموزشی بستری برای تحقق اهداف ایجاد کنم. و در ضمن به یاد می آرم که یک روز فردی نقدی به ما داشت و می گفت مشاوران فقط حرف می زنند و نصیحت می کنند و خودشون بلد نیستن که چیزی رو خلق کنند . این حرف به من برخورد و می خواستم خودم محک زده و ببینم چقدر این حرف درسته و بسیار محرک خوبی برای من بود که بفهمم فقط یک مشاورهستم  و یا می توانم چیزهایی را خلق و مدیریت وکارآفرینی  کنم.

ذاکر در پایان تاکید کرد: به یاد داشته باشید که هر کسی که بخواهد می‌تواند ایجاد تغییر کند و فقط کافی است که بخواهد و تلاش کند. روزی بوده که من فقط خودم بودم و خودم ، اما امروز توانستم این مجموعه را دور هم جمع کنم و قاطعانه بگویم که تمامی افراد این سیستم افراد موثر و موفقی هستند. هدف بزرگ داشتن، عاشق کار بودن و روح اجتماعی و جمعی کار کردن همه آرزوهای آدمی را محقق می‌کند؛ حتی اگه برای پول هم کار می‌کنید با عشق کار کنید.

 

 

تهیه از: سپیده فرجی 

 

دکتر ذاکر

دکتر ذاکر

دکتر ذاکر

دکتر ذاکر

دکتر ذاکر

دکتر ذاکر

دکتر ذاکر

دکتر ذاکر

دکترذاکر

دکترذاکر

دکتر ذاکر

دکتر ذاکر

دکتر ذاکر

دکتر ذاکر

دکتر ذاکر

دکتر ذاکر

پایگاه خبری ایرانیان موفق
اخبار مرتبط

ویژگی های مشترک افراد موفق

کارهایی که افراد موفق صبح ها انجام می دهند

اکران با شکوه فیلم سینمایی ساعت ۵ عصر با حضور گسترده چهره ها

وزنه بردار معلول ایران به رکورد جهان دست یافت

میزبانی مهران مدیری از چهره‌ها در اولین رونمایی فیلمش

امکان پیش‌ثبت‌نام اینترنتی کارت هوشمند

تولید دستگاه اکسیژن‌سنج خون در کشور

سامانه یکپارچه کارت بازرگانی هوشمند رونمایی شد

زمان دیدار ایران - سوریه مشخص شد

نامزدهای 8 رشته حوزه تلویزیون جشن سینمایی حافظ معرفی شدند

تیم‌های المپیاد ریاضی و فیزیک ایران به برزیل و اندونزی اعزام شدند

برترین های جشنواره سلول های بنیادی معرفی شدند

اعطای تسهیلات ۸۰ میلیونی به متقاضیان تأسیس آموزشگاه‌ فنی‌وحرفه‌ای

هیات مدیره جدید صندوق حمایت از پیشکسوتان ورزش معرفی شد

نامزدهای بهترین چهره تلویزیونی جشن حافظ اعلام شد

کودکان دو زبانه قبل از ورود به دبستان آموزش می بینند

نمایشگاه الکامپ حضور بیش از300 شرکت داخلی و خارجی

دستورالعمل مشوق‌های کارفرمایی هفته آینده ابلاغ می‌شود

مرد موفق فوتبال ایران

عناوین روزنامه های 20 تیرماه 96

رامسر عروس شهرهای شمال ایران

رئیس جدید فدراسیون ژیمناستیک انتخاب شد

'بادیگارد' حاتمی کیا برنده سه جایزه شد

ازرنگی که متنفرید شخصیتتان را بشناسید!!

13 وزنه بردار به اردوی تیم های جوانان و نوجوانان ایران دعوت شدند

شهرداد روحانی سفیر فرهنگی ایران است

زمان واریز و مبلغ سود «سهام عدالت»

آموزش‌های الکترونیکی نوین برای ارتقای مهارت جوانان

تاریخ عشق را حتما بخوانید

هنر بانوی خوش سلیقه ایرانی در تزیین غذا

کدام مدل فرش برای دکوراسیون غذاخوری مناسب تر است؟

بهترین آدمها

عناوین روزنامه های 12 تیرماه 96

برای کودک زیر 1 سال چه غذاهایی ممنوع است؟

چله زیارت عاشورا برای برآورده شدن حاجات

رابطه بین هوش افراد و طول عمر آنها چگونه است؟

اگر این 10 مورد بین شما همسرتان وجود دارد، خوشبخت هستید!!

تقدیر از دو بازیگر در جشن عکاسان سینما

برای کودکان اولین مرکز ام آر ای کودکان کشور افتتاح شد

نرم افزار سلول های بنیادی رونمایی می شود

بیوگرافی شهرام ناظری

نمایشگاه عکس جشن عکاسان سینما افتتاح شد

کیمیا علیزاده به فینال تکواندو جهان راه یافت

رخشان بنی‌اعتماد به اسکار دعوت شد

قسمت دوم «شهرزاد» در پردیس سینمایی کوروش به نمایش در می آید

عید فطر چه روزی است؟

جشن «ماه عسل» با حضور مهمانان منتخب

کسب 3 مدال طلا،‌2 نقره و4 برنز حاصل تلاش نمایندگان ایران

مبلغ زکات فطریه

درمان زخم های سوختگی با پرده جنین

برای صنایع کوچک ضمانت نامه صادر می شود

طرح سنجش سلامت نوآموزان تا پایان شهریور ماه ادامه دارد

رونمایی از پوستر نخستین فیلم سینمایی مهران مدیری

طب سوزنی، ابزاری موثر در برابر درد

جزئیات ثبت‌ نام چهارمین آزمون استخدامی کشور

عکس نوشته های زیبای ماه رمضان

آموزش تغییر ظاهر صندل

کتاب هایی که از همان سطر اول جذب تان می کنند

خدایا منو ببخش

نکات مهم در انتخاب سایه چشم

چگونه همسر خود را برای بچه دار شدن متقاعد کنیم؟

بیماری‌های خاموشی که در کمین افراد کم خواب قرار دارد

«ای دریغا» محسن چاوشی برای شهرزاد

تجهیزات آزمایشگاهی مقاومت مصالح توسط محققان ساخته شد

فارغ‌التحصیلان در قالب تعاونی مشغول به کار میشوند

دکتر علی‌ شریعتی‌

کاغذ باطله بدهید لوازم التحریر بگیرید

سالن سینمای ویژه فیلم کودک تأسیس شود

سامانه‌ای برای ذخیره انرژی اتلافی وسایط نقلیه خدماتی

تداوم حیات آموزش عالی در گرو حرکت به سمت کار آفرینی است

درخواست توجه ویژه رئیس جمهوری به فوتبال ملی

عناوین روزنامه های امروز 24 خرداد 96

اولین هتل کپری جهان در جنوب کرمان

حضرت علی (ع)

صعود مقتدرانه تیم ملی فوتبال ایران به جام جهانی 2018

آغاز ثبت نام داوطلبان " مدرس آموزش خانواده" از امروز

یک دقیقه سکوت پیش از شروع بازی تیم ملی فوتبال ایران

افطار با «حلیم گندم»

اختلال دوقطبی در کودکان

خدمت به 100 هزار سالمند با خط زندگی

مرکز کاکرین ایران افتتاح شد

عناوین روزنامه های امروز 17 خرداد 96

صعود تیم ملی فوتبال ساحلی ایران به رتبه سوم جهان

خانه هنرمندان ایران میزبان نمایشگاه مهمانی هنر می ‌شود

اعطای نشان لیاقت فدراسیون جهانی پینگ پنگ به یک مقام ورزشی ایران

کتاب فرش نفیس قرآنی در کتابخانه ملی آنکارا به نمایش درآمد

مهلت ثبت نام کتب درسی تمدید شد

مشهد میزبان یک اجلاس رادیو و تلویزیونی

سربازانی که غیبت دارن ثبت نام کنند

یک شرکت دانش بنیان ایرانی نیروگاه خورشیدی ساخت

رنگ لباسی که به صورت شما می آید

نحوه تزئین آشپزخانه

تیم دونفره مردان ایران مقابل ایتالیا پیروز شد

اعلام نتایج پذیرفته‌شدگان «آزمون استخدامی سال 95» در تیرماه

در جشنواره شهر 400 فیلم خارجی شرکت می کنند

ساعت کاری معاینه فنی ها در ماه رمضان تغییر می کند

عمل ارتوپدی با هیپنوتیزم در مشهد انجام شد

مراقبت از پوست در فصل های گرم سال

تیتراژ برنامه ماه رمضان با حامد همایون

به بازنشستگان و مستمری بگیران تسهیلات بانکی پرداخت میشود

captcha