26   
شناسه خبر: 24661   
تاریخ انتشار: 1395/09/12 15:03
موفقیت محقق ایرانی دانشگاه تایوان در ساخت دستگاه MRI با وضوح بالا
موفقیت محقق ایرانی دانشگاه تایوان در  ساخت دستگاه MRI با وضوح بالا
محقق ایرانی دانشگاه ملی تایوان دستگاه تصویربرداری با وضوح بالا را عرضه کرده است و از طریق ارائه تصاویر با وضوح بالا پزشکان را در ردیابی ابزارهایی چون داروهای هدفمند و سلول‌های بنیادی در بدن یاری می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری ایرانیان موفق، حسین حسین خانی مجری طرح و استاد دانشگاه ملی تایوان، با بیان اینکه تمرکز پروژه‌های تحقیقاتی ما بیشتر تولید محصولات کاربردی است، گفت: بر این اساس در حال حاضر مطالعات وسیعی در زمینه تجهیزات تصویربرداری پزشکی در دستور کار ما قرار دارد.

وی با بیان اینکه امروزه ابزارهای زیادی برای وارد کردن به بدن تولید شده است، گفت: اینکه آیا این ابزارها آسیبی به بافت‌های بدن وارد می‌کنند یا خیر اطلاع دقیقی نداریم از این رو لازم است تا ابزارهایی که با هدف خاصی به بدن وارد می‌شود، ردیابی شوند.

حسین خانی اضافه کرد: روش‌های ردیابی به ما کمک می‌کند تا اثرات جانبی این ابزارها را مورد بررسی قرار دهیم از این رو ما مجبور هستیم برای ردیابی از روش‌های تصویربرداری استفاده کنیم.

این محقق ایرانی استنت‌های داخل عروق قلبی و داروهای هدفمند را از جمله ابزارهایی دانست که به بدن وارد می‌شوند و اظهار کرد: سلول‌های بنیادی نیز از دیگر محصولاتی است که به بدن تزریق می‌شوند و ما برای آنکه بدانیم به کدام ناحیه از بدن مهاجرت می‌کنند و اینکه آیا ماموریت‌های مورد نظر را انجام می‌دهند یا خیر لازم است آنها را ردیابی کنیم.

وی با بیان اینکه در این راستا اقدام به طراحی و ساخت دستگاه‌هایی برای ردیابی این ابزارها کردیم، یادآور شد: برای این منظور تلاش شد تا دستگاهی با عنوان «تصویربرداری با وضوح بالا از بافت‌های داخل بدن» را برای ردیابی ارائه دهیم که از ویژگی‌هایی چون ساده بودن، کاربردی برای همه اعضای بدن و کاهش هزینه‌ها برخوردار باشند.

حسین خانی،‌با بیان اینکه در این مطالعات اقدام به توسعه تکنولوژی دستگاه MRI شد، اظهار کرد: تکنولوژی به کار رفته در دستگاه‌هایی چون CT‌ اسکن و MRI قدیمی هستند از این رو تصاویری که از این دستگاه‌ها به دست می‌آیند تصاویری با وضوح بالا و شفاف نیست و ما در این مطالعات دستگاه‌های جدیدی را به گونه‌ای طراحی کردیم که مشکلات سیستم‌های قدیمی را برطرف کند.

مجری طرح اضافه کرد: از آنجایی که تصاویر ارائه شده از سوی دستگاه MRI تصاویر روشنی نیست، برای تفسیر تصاویر نیاز به حضور متخصص رادیولوژی است ولی دستگاه‌های تصویر برداری ما به گونه‌ای عرضه شده که تصاویر به دست آمده قابل تفسیر برای پزشکان نیز باشد.

به گفته وی با استفاده از این دستگاه پزشکان قادر به ردیابی ابزارهای وارد شده به بدن هستند و  می‌توانند از آسیب‌های احتمالی وارد شده به سایر بافت‌ها مطلع شوند. ضمن آنکه می‌توانند تشخیص دهند که ابزار وارد شده به بدن در مدت زمان معین ماموریت‌های مورد نظر را انجام داده است یا خیر.

وی ساده بودن فناوری به کاربرده شده در این دستگاه تصویربرداری را از دیگر مزایای این محصول نام برد و گفت: تصاویر به دست آمده از این دستگاه جدید MRI به گونه‌ای است که گویی یک تصویر واقعی از اعضای بدن انسان است.

حسین خانی با اشاره به تغییرات اعمال شده در دستگاه MRI، خاطر نشان کرد: وضوح تصاویر در دستگاه‌های CT اسکن و MRI‌ بالا نیست که این امر مربوط به مغناطیس دستگاه می‌شود و برای افزایش وضوح تصاویر نیاز به ایجاد میدان‌های مغناطیسی بالاتری هستیم.

مجری طرح میدان مغناطیسی ایجاد شده در این دستگاه را 5 تا 7 تسلا ذکر کرد و ادامه داد: این دستگاه با ایجاد میدان‌های مغناظیسی شدیدتر وضوح تصاویر را افزایش دادیم.

وی با بیان اینکه دستگاه ساخته شده نسبت به سایر دستگاه‌ها دارای وضوح تصاویر بالاتری است، یادآور شد: این امر موجب شده است که تفسیر تصاویر به دست آمده توسط پزشکان امکان پذیر شود. علاوه بر آن قیمت دستگاه ساخته شده نسبت به سایر دستگاه‌های مشابه کمتر است.

به گفته این استاد ایرانی دانشگاه ملی تایوان این دستگاه علاوه بر بافت مورد، بر بافت‌های مجاور نیز متمرکز می‌شود.

مجری طرح از تجاری سازی این دستگاه خبر داد و گفت: دستگاه «تصویربرداری با وضوح بالا از بافت‌های داخل بدن» ساخته شده در کشورهای شرق آسیا چون تایوان و سنگاپور و آمریکای شمالی کاربردی شده است.

اخبار مرتبط

ارتقای سلامت دهان و دندان دانش‌آموزان ابتدایی

افتتاح نخستین مرکز جامع سلول‌های بنیادی و پزشکی

موفقیت محققان کشور در زمینه یافته‌های جدید ماده عالم اولیه

ساخت کوادکوپتر عمودپرداز برای کنترل خطوط لوله‌های نفت و گاز

راه‌اندازی تکنیک آنالیز کینون‌های تنفسی برای شناسایی میکروارگانیسم‌ها

ضرورت ورود خیرین به عرصه پژوهش

تبدیل دانشگاه علم و صنعت به دانشگاه کارآفرین طی 5 سال آینده

ایران در میان بزرگترین دارندگان سازمان‌های تحقیقاتی

ایجاد میز مشترک با کشور برزیل برای تبادل اطلاعات در حوزه علوم شناختی

بازگشت باران به تهران

دانشمند ایرانی نظریه انیشتین را به چالش می کشد!

بانوی افعان برنده جایزه نوآوری زنان انگلستان

۵ رکن موفقیت در کسب و کار به روش کریگ بالانتین

وعده وزارت بهداشت در ارائه تسهیلات ویژه به فناوران فعال حوزه دارو و پزشکی

افزایش حمایت از پژوهش‌های مرز دانش

موفقیت محققان کشور در تهیه زخم پوش هوشمند از ابریشم با قابلیت حمل دارو

نمایشگاه آلمان میزبان پاویون فناوریهای پزشکی ایران

دعوت معاونت امور زنان و خانواده از پژوهشگران و محققان

تجلیل از برگزیدگان جشنواره «ایده‌های برتر» در هفته پژوهش

آغاز به کار سومین کنگره پزشکی بازساختی از امروز

موفقیت محققان کشور در استفاده از نانوذرات طلا و گیاه بادرنجبویه برای درمان آلزایمر

بازیافت و هنرآفرینی با درب بطری

اثار جادویی نماز از نظر پزشکی

رابطه تنگاتنگ کمال گرایی و فرسودگی شغلی

۵ رمز یک مدیر واقعی

دکتر فریدون عزیزی

ابوعلی سینا

captcha