13   
شناسه خبر: 24769   
تاریخ انتشار: 1395/09/20 15:16
پنجمین همایش "10 روز با عکاسان" آغاز شد
پنجمین همایش "10 روز با عکاسان" آغاز شد
افتتاحیه پنجمین همایش «۱۰ روز با عکاسان» با حضور عکاسان و انجمن‌های عکاسی، قدردانی از انجمن های تخصصی عکاسی و رونمایی از کتاب «روزهای انقلاب» ۱۹ آذرماه در تالار شهناز خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری ایرانیان موفق، به نقل از روابط عمومی این همایش، مجید رجبی معمار - مدیرعامل خانه هنرمندان ایران - در این مراسم گفت: خانه هنرمندان ایران با افتخار میزبان عکاسان است و ظرفیت‌های این خانه در خدمت جامعه عکاسی است. انجمن عکاسان ایران چند سال است که تشکیل شده و امروز یکی از فعال‌ترین انجمن‌های هنری است که عکاسان پیشکسوت و جوان از سراسر کشور در این انجمن عضو هستند و انجمن‌های تخصصی عکاسی نیز با این انجمن همکاری دارند.

او ادامه داد: ۱۰ روز با عکاسان علاوه بر نمایشگاه‌ها، نشست‌ها و کارگاه‌هایی را برگزار می‌کند و برای این دوره نیز شعار «عکاسی امروز، فرصت‌های جدید» انتخاب شده است. امروز هیچ هنر و صنعتی مانند عکاسی نیست که همه مردم با آن ارتباط داشته باشند و در حال حاضر با حجم تولیدی میلیاردی عکس گرفته می‌شود. با توجه به فرصت‌های جدید عکاسی، مخاطراتی هم ممکن است در شبکه‌های مجازی داشته باشد که انجمن‌ها در فضای مجازی بهتر عکس گرفتن را می‌توانند آموزش دهند.

در بخش دیگری از این مراسم، مسعود زنده‌روح کرمانی - رییس هیات مدیره انجمن عکاسان ایران - با گرامیداشت یاد سید محمود موسوی، اصغر بیچاره، علیقلی ضیایی و فرامرز قهرمانی‌فر گفت: امروز هفت انجمن تخصصی عکاسی مفتخر است که میزبان شماست. انجمن عکاسان ایران امسال تمام تلاش خود را برای الگوسازی و آینده‌نگری از طریق ساختارسازی کمیته همایش‌ها و جشنواره‌های خود و با جلسات متعدد و برنامه‌ریزی مدون، برنامه‌ای را در دست تدوین دارد تا بتواند در آن اهداف دوازده‌گانه خود و سایر انجمن‌های تخصصی را پیش‌بینی و برنامه‌هایی مانند ۱۰ روز با عکاسان را برنامه‌ریزی کند. ۱۰ روز با عکاسان یکی از برنامه‌های انجمن است و امیدواریم در سال آینده، سایر برنامه‌های خود را برای بسترسازی کمک و مساعدت جدی‌تر همه انجمن‌ها و تشکل‌های عکاسی کشور ایجاد کند.

رییس هیات مدیره انجمن عکاسان ایران اظهار کرد: امروز سعی ما این بوده که با تمام توان خود، درخواست تشکل‌های دیگر را به منصه ظهور گذاریم که بخشی از این برنامه‌ها، در پنجمین دوره ۱۰ روز با عکاسان به اجرا درمی‌آید. نگاه انجمن عکاسان ایران دعوت از تمام خانواده عکاسی ایران است و علاقه‌مند به همراهی و همکاری تشکل‌ها و انجمن‌های عکاسی سراسر کشور است.

زنده‌روح در ادامه گفت: انجمن عکاسان ایران برنامه‌هایی را که به شناخت مقتضی از نیازهای علمی و عملی جامعه منجر می‌شود، در کمیته راهبردی در دستور کار خود قرار داده و از همکاری و همراهی مراکز علمی از جمله دانشگاه‌ها و موسسات علمی، آموزشی برای غنای بیشتر برنامه های خود کمک می‌گیرد. امروز ما مفتخریم که به‌دنبال بالا بردن کیفیت برنامه‌ها و ارجحیت دادن به اندیشه عکاسی باشیم و از کمیت پرهیز کنیم. ما به‌دنبال تمرکززدایی هستیم و امیدواریم که سایر گروه‌ها و تشکل‌های خارج از تهران دست یاری این گروه پرتوان را بفشارند و گستره فعالیت خود را با هم در سراسر کشور پهناور افزایش دهیم.

او افزود: ۱۰ روز با عکاسان ایران در همه جوانب خود مستقل است و همواره به‌دنبال غنای محتوایی و اجرایی شایسته هنرمندان عکاس و اقتصاد غیروابسته به بودجه‌های فرهنگی و هنر محور است.

در همایش ۱۰ روز با عکاسان، سیدعباس میرهاشمی - دبیر پنجمین همایش ۱۰ روز با عکاسان - با اهدای گل از انجمن‌های عکاسان سینمای ایران، عکاسان خانه تئاتر، عکاسان تبلیغاتی و صنعتی ایران، عکاسان میراث فرهنگی به‌عنوان میزبان همایش و انجمن عکاسان نگاه و خانه عکاسان ایران به‌عنوان مهمانان این دوره همایش قدردانی کرد.
در بخشی از متن سخنرانی میرهاشمی - دبیر پنجمین همایش ۱۰ روز با عکاسان - که به‌دلیل گرفتگی صدایش توسط محمدمهدی رحیمیان - مدیر شورای علمی همایش - خوانده شد، آمده بود: امروز عکاسی در فرازی قرار دارد که پیش از این تجربه نکرده است. گسترش و ژرفای فناوری، عکاسان و عکاسی را به ورطه‌ای کشانده که تمام ساز و کارهای پیشین را دستخوش تغییراتی تامل‌برانگیز کرده است.  

شتاب همه جانبه و روبه افزایش فناوری تولید، ویرایش، عرضه و اشتراک‌گذاری عکس و تصویر، آدمی را با انبوه غیرقابل شمارشی از تصویر در جهان مواجه کرده است. با در نظر گرفتن فرصت‌ها و تهدیدهایی که از هر سو ما را فرا گرفته‌اند، این امر شورای برگزاری را بر آن داشت تا با هدف بررسی و پیمایش این پدیده، نگاه به عکاسی در این دوره را با عبارت «عکاسی امروز، فرصت‌های جدید» پیوند زده و عکاسان و پژوهشگران را به حضور در این رویداد فرا خواند.

او در ادامه افزوده بود: انجمن عکاسان ایران در تلاش برای محقق کردن اهداف اساسنامه و تشکیل کارگروه‌ها و کمیته‌های پیش‌بینی‌شده، نسبت به تنظیم شیوه‌نامه‌هایی برای ایجاد ساختاری مناسب و متناسب با نیازهای روز اعضای انجمن و تعاملات پیش روی با سایر تشکل‌ها و انجمن‌های عکاسی اقدام کرده است. در دستور کار سال ۹۵ علاوه بر گسترش فعالیت کمیته‌های اعضا و عضوگیری، رفاهی و سایر فعالیت‌های ساختاری، پرداختن به کمیته همایش‌ها و جشنواره‌های عکاسی در اولویت قرار گرفت.  

تلاش داریم با حفظ یکپارچگی دستاوردهای دوران پیشین، نسبت به تغییر، تحول، گسترش و عمق‌بخشی این همایش اقدام کنیم. درپی این گسترش علاوه بر برنامه‌های اصلی که شامل برگزاری نشست‌ها و سخنرانی‌های تخصصی طی ۱۰ روز و همچنین ارائه آثار عکاسی توسط انجمن‌های تخصصی در گالری‌های خانه هنرمندان ایران سعی شده تا با اضافه کردن بخش ویژه، فضایی برای نگاه نو و خلاقانه و همچنین بهره‌مندی بیشتر از فضای مجازی فراهم شود. طراحی بخش جنبی نیز باعث شده تا فضاهای نمایشگاهی فراتر از گالری خانه هنرمندان برود. در این بخش موزه امام علی (ع)، عکسخانه شهر، گالری‌های ارسباران و گالری مریم به ترتیب آثار و مراسم نکوداشت ۱۰ تن از پیشگامان عکاسی، عکس‌ها، کتب و دوربین‌های قدیمی، آثار اعضای انجمن عکاسان استان اراک، گزیده‌ای از آثار دوره‌های پیشین و آثار دانشجویان عکاسی دانشکده خبر را میزبانی خواهند کرد. هرچند همایش ۱۰ روز با عکاسان در بخش نمایشگاهی درپی پشتیبانی از مجموعه عکس‌های ایده‌محور و پروژه‌های عکاسی است، اما امروزه بر همه ثابت شده که طراحی، اجرا و برگزاری ۱۰ روز با عکاسان خود به پروژه‌ای عظیم مبدل شده است.

محسن راستانی - عکاس - نیز در این مراسم گفت: یکی از کارآمدی‌های عکس، آگاهی‌بخشی است و عکاسان تجربه‌های زیستی خود را به اشتراک می‌گذارند. نفوذی که امروز عکس‌ها در زندگی ما دارند، دیگر رقبا ندارند و عکس‌ها امروز یک مفهوم هستند که از ناحیه یک متن خواندنی به زندگی ما وارد شدند و عکاسی به ما امکان مشارکت اجتماعی می‌دهد. بخش مهمی از واقعیت جامعه پنهان و مبهم است و عکاسان می‌خواهند واقعیت را نشان دهند، روح عکاسان روح پرسشگری است و اگر امروز عکاسان تاثیر لازم را ندارند به‌دلیل این است که سازمان مولف عکاسی نداریم.  

او اظهار کرد: تولید عکس فقط توسط عکاس انجام نمی‌شود، بلکه در ارتباط با جامعه و فرهنگ عکس تولید می‌شود. خوشحالم که امروز کتاب عکس میشل ستبون منتشر شده است و وقتی این عکس‌ها را می‌بینم، فکر می‌کنم تاریخ از خود رویداد مهم‌تر است چون با گذشت زمان احساسات فروکش می‌کند و منطقی‌تر به رویدادها نگاه می‌شود و امروز چنان‌که از افتخارات خود در جنگ حرف می زنیم می‌توانیم از خطاهای‌مان هم حرف بزنیم.

در ادامه همایش با حضور جواد جباری - مدیرعامل بنیاد روایت -، سیدعباس میرهاشمی، میشل ستبون، علی قلم‌سیاه، اسماعیل عباسی، محسن شاندیز و محسن راستانی از کتاب «روزهای انقلاب» عکس‌های ستبون از وقایع انقلاب اسلامی ایران رونمایی شد و لوح و هدیه‌ای از سوی انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس به ستبون اهدا شد.

میشل ستبون - عکاس فرانسوی - نیز در این مراسم با قدردانی از انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس برای انتشار کتاب «روزهای انقلاب» گفت: برای من افتخار است که این کتاب بعد از فرآیندی طولانی منتشر شد. ایران بویژه کسانی که در زمان انقلاب اسلامی به من کمک کردند، همیشه برایم ویژه بوده‌اند. این عکس‌ها سال ۱۹۷۹ در فرانسه منتشر شد و حالا در ایران نیز منتشر شده است.

پس از مراسم افتتاحیه عکاسان و حاضران از نمایشگاه این همایش در گالری‌های خانه هنرمندان ایران دیدن کردند.

پنجمین همایش ۱۰ روز با عکاسان تا ۲۸ آذرماه در خانه هنرمندان ایران ادامه دارد.

پایگاه خبری ایرانیان موفق
captcha