17   
شناسه خبر: 24776   
تاریخ انتشار: 1395/09/22 11:20
افزایش مبادلات ایران و جمهوری چک تا سقف 500 میلیون دلار طی دو سال آتی
افزایش مبادلات ایران و جمهوری چک تا سقف 500 میلیون دلار طی دو سال آتی
وزیر امور اقتصادی و دارایی در سخنان خود در اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و جمهوری چک گفت: می توان امیدوار بود با همکاری جدی دو کشور، حجم مبادلات ایران و چک را به 500 میلیون دلار طی دو سال آتی رساند.

به گزارش پایگاه خبری ایرانیان موفق، به نقل از شبکه اخبار اقتصادی و دارایی (شادا)، علی طیب نیا طی سخنانی با بیان این مطلب اظهار داشت: حجم مبادلات بازرگانی و تجاری دو کشور ایران و چک در سال 2015 میلادی به حدود 52 میلیون دلار رسیده است که با توجه به ظرفیت ها و پتانسیل های فراوان اقتصادی دوکشور، رقم بسیار ناچیزی است که می توان با تلاش و همکاری جدی دو طرف حجم مبادلات را طی و سال آتی به 500 میلیون دلار رساند.

وی گفت: پس از حصول توافق ایران با گروه 1+5 هیاتهای سیاسی و اقتصادی متعددی از پنج قاره جهان به ایران آمدند تا علاقمندی و آمادگی خود را برای از سرگیری روابط و مناسبات اقتصادی اعلام نمایند.

وزیر اقتصاد خاطرنشان کرد: ما اعلام کرده ایم که سیاست ما مبتنی بر گسترش تعاملات اقتصادی؛ حمایت از سرمایه گذاری مشترک؛ انتقال و تبادل فناوری و گسترش روابط مالی و بانکی است.

طیب نیا افزود: این رویکرد همچنان در دستور کار جدی دولت است و در این راستا، با توجه به تنوع ظرفیت های اقتصادی و مزیت های فراوان رقابتی ایران و گستردگی حوزه ها و رشته های فعالیت، استفاده از ظرفیت های فنی و مالی خارجی جزو سیاست های اصولی دولت است.

وی تصریح کرد: پروژه های زیربنایی و توسعه ای از قبیل احداث خطوط ریلی و جاده ای، توسعه و گسترش فرودگاه ها، خطوط قطارهای شهری، احداث نیروگاه ها با تاکید بر انرژی های تجدیدپذیر، احداث کارخانجات فولاد، مطالعه، اکتشاف و بهره برداری و توسعه میادین نفت و گاز، احداث مجتمع های پتروشیمی، توسعه و گسترش فعالیت های کشاورزی، ظرفیت های فراوانی برای همکاری مشترک و سرمایه گذاری وجود دارد و ما هیچگونه محدودیتی برای توسعه همکاری های اقتصادی دو کشور ایران و جمهوری چک به عنوان یک شریک و دوست خوب و تاریخی در حوزه های مذکور نداریم و از هر گونه ابتکار عمل برای گسترش و تعمیق روابط استقبال می کنیم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان همچنین گفت: امکانات و ظرفیت های بسیاری برای گسترش همکاری ها در دو کشور وجود دارد که باید تلاش گردد عملی شوند.

طیب نیا تاکید کرد: در این زمینه دولت ها می بایست از این فعالیت ها حمایت کنند، به گونه ای که بنگاه های اقتصادی، به ویژه بخش های خصوصی دو کشور، با اطمینان خاطر و اعتماد به نفس برنامه همکاری های متقابل سودمند بین خود را تنظیم و اجرا نمایند.

وی یادآور شد: به نظر اینجانب اقتصادهای دوکشور می تواند به عنوان مکمل یکدیگر عمل کنند.

وزیر اقتصاد کشورمان ابراز امیدواری کرد، با بهره گیری از اراده سیاسی فیمابین، بتوانیم به سرعت روابط اقتصادی بین دو کشور را بهبود بخشیم.

طیب نیا تاکید کرد؛ به اعتقاد من مراقبت از دستاوردهای گذشته، ارتقاء مناسبات اقتصادی و تجاری دو کشور از وظایف کمیسیون مشترک است و باید جریان مناسبات اقتصادی دو کشور به صورت مستمر بررسی، موانع آن برطرف و برای رسیدن به اهداف آن تلاش شود.

وی ادامه داد: با توجه به لغو تحریم های مالی و بانکی ایران و پایبندی بانک های ایران به اصول و قواعد بین المللی در زمینه مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم و شفاف سازی مناسبات بانکی بین المللی، انتظار داریم با حمایت و پشتیبانی دولت محترم و بانک ملی جمهوری چک، گام های عملی و جدی برای از سرگیری مناسبات بانکی با بانک های ایرانی برداشته شود.

طیب نیا بار دیگر تاکید کرد: ما بر این عقیده ایم که می بایست از فرصت تشکیل اجلاس کمیسیون مشترک به بهترین نحو ممکن استفاده شود تا صاحبان صنایع، سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی دو کشور هر چه بیشتر با یکدیگر آشنا شده و ظرفیت های موجود برای تقویت همکاری های دو جانبه را شناسایی نمایند.

 وزیر اقتصاد افزود: در جریان گفتگوها و مذاکرات سازنده نمایندگان دستگاه های دو طرف، طی دو روز گذشته نتایج خوب و ارزشمندی در حوزه های مختلف اقتصادی از جمله بخش صنعت و معدن، انرژی، بانکی و مالی، کشاورزی، بهداشت ، تجارت، فناوری اطلاعات و حمل و نقل به دست آمده، با جدیت در عملیاتی نمودن آنها و گزارش به وزرای مسئول کمیسیون دو کشور اهتمام لازم را به عمل آورد.

طیب نیا در پایان گفت: لازم می دانم از تلاش های بی دریغ هیات های دوکشور، به واسطه انجام مذاکرات فشرده همراه با حسن نیت و همچنین زحمات سفراء و اعضای نمایندگی های دو کشور قدردانی نمایم و برای شما و دولت و ملت جمهوری چک آرزوی سربلندی و موفقیت دارم.

پایگاه خبری ایرانیان موفق
اخبار مرتبط

وزیر اقتصاد بر اولویت تامین مالی بنگاههای کوچک و متوسط تاکید کرد

تمدید تحریم‌های 10ساله در حوزه محیط زیست بی‌تأثیر است

نفت ایران، رکورددار افزایش قیمت شد

تهران و مسکو تشکیل بانک مشترک اسلامی را بررسی می کنند

ایجاد مرکز ملی و منطقه‌ای «کلان داده» با همکاری دانشگاه امیرکبیر و فرانسه

بازار گرمی "Bench" برای سرمایه‌گذاری در ایران

روس‌ها در راه نیروگاه‌های ایران

ایجاد شعب بانک‌های ایرانی در استکهلم

قدرت‌نمایی نفتی ایران و اروپا در آخرین روزهای سال ۲۰۱۶

بازگشت باران به تهران

انعقاد قرارداد شرکت آمریکایی و ایران با وجود ترامپ

تحقق امکان ورود کالاهای ایرانی به 67 کشور جهان

آزادی بخشی از پول‌های بلوکه شده ایران در فیفا

همکاری بورسی ایران و هند

وزیر اقتصاد عازم برزیل شد

۵ رکن موفقیت در کسب و کار به روش کریگ بالانتین

پیشرفت در مذاکرات ایران با بانک‌ها و بیمه‌های جهانی

ایرباس و بویینگ امتیازساخت قطعه به ایران دادند

وضعیت کشتیرانی تا سال آینده به وضعیت عادی بازمی گردد

بازگشت هندی ها به آسمان ایران

برگزاری کمیسیون مشترک ایران و برزیل طی ماه جاری

معاملات نفتی ایران با «دویچه بانک» آلمان آزاد شد

تهیه چشم‌انداز 10 ساله برنامه راهبردی کشورهای اکو

حضور ۶۰ شرکت تجاری اروپایی فعال در تهران

با آمریکا برای بهبود روابط بانکی ایران مذاکره می‌کنم

رایزنی های بانکی وزیر اقتصاد در سفر به واشنگتن

مذاکره با آمریکا برای رفع موانع بانکی ایران

تمایل ایتالیا نسبت به انجام تعهدات اقتصادی در قبال ایران

۵ رمز یک مدیر واقعی

captcha