129   
شناسه خبر: 4   
تاریخ انتشار: 1394/08/04 17:52
جناب آقای جهانگیری(کارآفرین موفق ایرانی)
جناب آقای جهانگیری(کارآفرین موفق ایرانی)
دکتر جهانگیری کارآفرین موفق ایرانی تحرک و جنب و جوش را اساس موفقیت خود می‌داند و معتقد است هیچ کشوری بدون کمک مردمش نتوانسته از بحران‌ها به سلامت عبور کند. پس باید در حال حاضر برای حل مشکلات کشور، خود مردم به میدان بیایند و … .

 

در زندگی‌اش شکست مفهومی ندارد بلکه پله‌ای برای بالا رفتن و موقعیتی برای آموختن تعبیر می‌شود. در این زندگی پول انگیزۀ اصلی و اولیۀ فعالیت‌های اقتصادی‌اش نیست و فقط عاملی برای گسترش تفکراتش محسوب می‌شود تفکراتی همچون کمک به همنوع، توسعۀ همه جانبه کشور و در نهایت تحرک و جنب و جوشی که به رشد و تعالی منجر شود.

براین باور است که بیشتر راه حل‌ها در جای دیگر کشف شده است و فقط باید آن را شناسایی کرد و از حوزه کشف شده به حوزۀ خود انتقال داد. معتقد است این کار از استعدادهای مهم کارآفرینان است یعنی شناسایی راه حل‌ها، به دست آوردن آنها و تبدیل آنها به فرآورده‌های موفق.

دکتر جهانگیری کارآفرین موفق ایرانی تحرک و جنب و جوش را اساس موفقیت خود می‌داند و معتقد است هیچ کشوری بدون کمک مردمش نتوانسته از بحران‌ها به سلامت عبور کند. پس باید در حال حاضر برای حل مشکلات کشور، خود مردم به میدان بیایند و … .

 

جناب جهانگیری براساس چیزهایی که ما از شما شنیده و خوانده‌ایم خیلی برایمان جالب بود اینکه شما با ذهن خلاقی که دارید از هر چیزی که می‌بینید به اصطلاح از آن پول در‌می‌آورید.

بله همینطور است هر آن چیزی که در عالم هستی هست، توانایی و قابلیت این را دارد که به ثروت یا به فرصت تبدیل شوند.

 

شما چطور توانستید این توانایی‌ها را به ثروت یا فرصت تبدیل کنید؟

من در یکی از روستاهای مازندران به نام روستای کندلوس متولد شدم. با وجود خانواده پرجمعیت و فرصت اندک یادگیری، از طبیعت به عنوان بهترین و بزرگترین آموزگار بهره بردم، نعمتی که متأسفانه بچه‌های نسل فعلی و نیز نسل آینده از آن محروم هستند.

به ناچار و با توجه به اینکه آینده تحصیلاتی و کاری را در رفتن از ایران می‌دیدم، از پسرعمویم حدوداً ۲۸۰۰ تومان قرض گرفتم و راهی آمریکا شدم. وقتی به فرودگاه دالاس رسیدم نمی‌دانستم چقدر می‌توانم دوام بیاورم و به اصطلاح با این پول چند ساندویچ دیگر می‌توانم بخورم.

بنابراین در یک حرکت ابتکاری و خلاقانه در مدت ۲۴ ساعت بعد وارد مرکز تحقیقات وزارت نفت آمریکا شدم و گفتم من آمده‌ام که به علم و دانش خدمت کنم و با اینکه هیچ نیاز مالی هم ندارم می‌خواهم ظرف‌های تمام مراکز علمی جهان را بشویم و در این راستا به دانش خدمت کنم. آنها از ‌این حرف من بسیار خوششان آمد و بخاطر استعداد و توانمندی و یادگیری بالایی که در من دیدند پذیرفتند که در آنجا کار کنم.

بعد از سه ماه رئیس آن قسمتی شدم که در آن مشغول به فعالیت بودم و همزمان هم در دانشگاه دالاس درس می‌خواندم. پس از اتمام تحصیلاتم به ایران بازگشتم، و پیشنهاد ساخت سیمان تیپ ۵ را به سیمان تهران دادم اما متوجه شدم کار کردن در ایران خیلی مشکل است.

بعد از مدتی در کنکور پلی‌تکنیک شرکت کردم و در رشته پلیمر پذیرفته شدم. آن زمان سازمان ملل به کشورهای در حال رشد یک بورسیه داد که ایران هم شامل آن می‌شد. در کنکور این بورسیه که پذیرفته شدم عازم کشور اتریش شدم و در دانشگاه وین، پلاستیک و پلیمر خواندم و پس از آن استخدام سازمان ملل شدم به عنوان کارشناس یونیدو مشغول به کار شدم و کارشناسی صنایع ۱۴ کشور اروپایی را به عهده گرفتم.

در همان ایام مدرکphd را از دانشگاه لندن گرفتم و به ایران برگشتم و تا ۱۰سال به عنوان مدیرعامل تولید دارو مشغول فعالیت بودم. تا به الان هم حدود ۴۰ کارخانه تولیدی در ایران تأسیس کرده‌ام و می‌توانم بگویم خانه‌ای نیست که محصولات تولیدی من در آن نباشد.

 

 

همانطور که خودتان مطرح کردید، به عنوان یک نخبه از یک روستای دور افتاده و محروم به اینجا رسیدید. چه خدمتی به روستای خودتان کردید؟(شاید امثال شما در این روستا و یا روستاهای دیگر زیاد باشند.)

برای جبران شیطنت‌های کودکی‌ام که در حق مردم روستا انجام داده‌ام، تصمیم گرفتم برای مردمم کاری را انجام دهم. وقتی به روستایمان رفتم دیدم که هیچ امکاناتی از قبیل جاده، برق و خیلی چیزهای دیگر در آن‌جا وجود ندارد. من این را یاد گرفته بودم که در هر مکان و زمان، با هر امکاناتی که موجود است باید ثروت‌آفرینی کنم.

در آنجا تنها امکان موجود، طبیعت زیبا بود اما تخصص من نفت بود. در مرحلۀ نخست کاری که انجام دادم ساخت یک مدرسه برای بچه‌های روستا بود اما به دلیل فقر و تنگ‌دستی مردم روستا و اینکه بچه‌ها هم باید کار می‌کردند، کسی از تحصیل در مدرسه استقبال نکرد. برای این موضوع هم فکری کردم که بچه‌ها را به سمت کلاس درس و مدرسه بکشانم. بنابراین پیشنهاد دادم که برای من گیاهان دارویی جمع‌آوری کنند

و من در ازای آن به آنها پول می‌دهم مشروط به اینکه به مدرسه بیایند و درس بخوانند. این شد که این پیشنهاد با استقبال مواجه شد و الان اکثر بچه‌های روستا جز افراد معروف و سرشناس هستند از جمله آقای شیخ الاسلامی وزیر کار دولت احمدی‌نژاد.

تا به امروز ۸۳۰۰ شیء فرهنگی ایران، از هزارۀ قبل از میلاد تا اواخر دورۀ قاجار را جمع کردم و غنی‌ترین موزۀ ایران را در روستای خودم ساختم که اولین موزۀ روستایی در جهان است و اینکه شاید برای اولین بار است که می‌شنوید سعدی کتابی دارد به نام خارستان که نزد من در موزه کندلوس است. جالب است بدانید این کتاب را از یک لبوفروش خریداری کردم که از کتابخانۀ فتحعلی شاه دزدیده شده بود و به عنوان کاغذ باطله از آن استفاده می‌شد. سوژه‌های جالب زیادی در این موزه وجود دارد. در حال حاضر استاد دانشگاه تهران نیز هستم و یک گذشتۀ مفصلی از خودم دارم که شاید از حوصلۀ شما خارج باشد. اینکه چگونه این واحدها را ایجاد کردم مثلاً از درآمد همان گیاهان دارویی ۶۵ روستا را برق‌رسانی کردم، خانه بهداشت، موزه، رستوران، زمهمانسرا، مزرعه، کارخانه و هر چه که یاد گرفته بودم را ایجاد کردم.

من خانوادۀ پولداری نداشتم و تمام ارثی که از پدر مرحومم به من رسید ۶۰۰ هزار تومان بود، ولی توانستم با تلاش و سعی خودم ۲۷ پروژه را در کشور اجرا کنم.

تمام زندگینامه و بیوگرافی من در یک کتاب تحت عنوان رنج و گنج به چاپ رسیده است. در حال حاضر ۲۲ ساعت در شبانه روز کار می‌کنم و در حال حاضر شرکتی را راه‌اندازی کردم که در زمینۀ تولید لوازم آرایشی و بهداشتی از طبیعت فعالیت می‌کند و تا ۲ ماه آینده در بازار تهران عرضه خواهد شد.

ما به نسل جدیدمان خیلی بد کردیم. یک سری تئوری‌هایی که برای غرب است را به خورد آن‌ها دادیم در رابطه با این قضیه باید با‌ آن‌ها صادق باشیم و اگر الان بیدار نشویم نسل بعدی نسل سوخته نیست بلکه نسل خاکستر شده است. دیگر زمان آن رسیده که آگاه شویم ببینیم اشکال کار ما کجاست. امیدوارم که صدای ما به گوش دولتمردان برسد صدای ملتی که کارآفرینی به طرز عجیبی در خونش است، ملتی که بی‌نظیر است چه در گذشته چه در حال، و این سرنوشت واقعاً حقش نیست.

 

تعریف و درک شما از موفقیت چیست؟

بشر ویزایی می‌گیرد، به زمین می‌آید و برای مدتی روی زمین می‌چرخد تا وقتی که توسط پلیس دستگیر شود و به اصطلاح به بیرون انداخته می‌شود.”زندگی یعنی هیاهو، زندگی یعنی تکاپو، زندگی یعنی شب نو، روز نو و اندیشۀ نو. زندگی یعنی غم نو، حسرت نو و پیشۀ نو. زندگی باید که سرشار از سرور باشد، زندگی باید که حتی یک نفس یک‌دم زجنبش وا نماند، گرچه این جنبش برای مقصدی بیهوده باشد!” برای مقصد بعدی بیهوده هم که باشد باید این جنبش و جوش را داشته باشد زیرا که جهان هستی در گردش است. این است موفقیت چرا که شما دارید نقشی را ایفا می‌کنید.

 

ترس از دزیدن طرح و حسادت در مورد ابتکارات و اختراعات مانع پیشرفت و مطرح کردن آن می‌شود. نظر شما در این مورد چیست؟

اگر مخاطب را قانع کنند در رابطه با اینکه چرا این کار را نمی‌کنند این دستاویز خوبی است، من وقتی کاری را شروع می‌کنم تشویق می‌کنم که ایدۀ من را انجام بدهید، نیاز نیست ایدۀ شما دزدیده شود وقتی کالای شما وارد بازار شود من آن را خریداری کنم اگر خوشم بیآید آن را کپی می‌کنم پس این حق برای همه فراهم است، شما تأمین کنندۀ نیاز کشور که نمی‌توانی باشی شما یک تولیدکنندۀ کوچکی هستی که یک سهمی ازاین بازار را داری پس به تنهایی نمی‌توانی تولید انبوه داشته باشی، من همیشه درخواست می‌کنم که از ایدۀ من کپی کنید تا باهم پیش برویم.

 

نظرتان در مورد ایرانیان موفق و خیرین کارآفرین چیست ؟

من تصورم این است که این موج‌هایی که در جامعه پرتاب می‌شود برای این کسری ‌ها، کمبودها، نگرانی‌ها و سیاهی‌هایی که در روبروی ما می‌باشد، این موج موجب تولد موجودی شد که درست همان نگرش و نگاه و دغدغه را دارد که من تمام این سال‌ها با‌ آن درگیرم، آدمی دو آموزنده دارد: روزگار و آموزگار که روزگار به بهای جانت و آموزگار به بهای جانش. این مجموعه‌ها دارند جانشان را می‌گذارند که بیاموزند و این کار شما بسیار مقدس است. در کشوری که می‌توان بیزنس‌های دیگر انجام داد و پول بیشتری کسب کرد همانند سکه و دلار، کار شما بسیار مقدس است و من بسیار تبریک می‌گویم به این اندیشه‌ای که دچار آن وسوسه‌ها نشد و امانت‌دار است “می‌توان اندر دل یاران نشست با

حیات دیگران از مرگ رست، ما به جان دیگران آویختیم اینچنین از مرگ تن بگریختیم” من نه فردوسی هستم نه یک فرد معمولی که هزار سال و ۷ شبه فراموش شوم. من احساس می‌کنم تا ۵۰ سال آینده نیز نسل بعدی با من زندگی می‌کند و این مجموعه‌های این‌چنینی به جان دیگران آویزان می‌شوند و زنده می‌مانند این چراغی که روشن می‌کنید ممکن است تا دو نسل آینده را ببینید که حاصل این روزها است.

 

 

 

 

توصیه یا سخنی با مخاطب‌های خودتان دارید؟

ما باید با همکاری هم به دولت در راستای این همه مصائبی که دچارش شده کمک کنیم. در طول تاریخ هرگاه کشوری دچار بحران می‌شد، مردمش کمک می‌کردند و حل می‌کردند و این ملت است که از تنگنا‌ها عبور کرده و حال هم خودش باید از تنگنا عبور کند. من یک ایده‌ای دادم تحت این عنوان که کشورهایی مثل ما باید بانکی تأسیس کنند تحت عنوان بانک اشتغال که موجودی این بانک ایده‌های موفق جهانیان است که در سازمان ملل مطرح و برنده شده است. ما برای حل بحران خشکسالی و ریزگردها و آتش‌سوزی جنگل‌ها و بی‌آبی‌ها که دارد ما را به سومالی تبدیل می‌کند، باید فکری بکنیم.

نابودی این جنگل‌ها باید جبران شود به همین منظور نهال‌های بومی و دیمی که میلیون‌ها سال است که در کوه‌ها است را تولید کنیم و عرضه و آموزش رایگان بدهیم و در هر سال آن نهال را با درصد سود مشخص از آن شخص بخریم و بعد این نهال‌ها را صادر و در راستای همان اهدافی که عرض کردم بهره‌برداری می‌کنیم. در حال حاضر در ۲۳ استان چندین هزار نفر مشغول این کار هستند. من آدم تئوری نیستم و صرفاً کاربردی هستم و صد هزار کارنامۀ موفق دارم و در سراسر ایران نام من شناخته شده است و همیشه در صحنه‌ام. من در سال ۹۳ دویست هزار توریست به روستایی که جاده و برق ندارد بردم و همینطور ۱۴ تا برندۀ جایزۀ نوبل را برای کندلوس به ارمغان آوردم. هیچ‌کس باور نمی‌کرد که این کار من موجب درآمد زایی بشود.

 

 

 

اخبار مرتبط

مصاحبه با جوان 19 ساله کارآفرین/ با 100 هزار تومان هم می توان کار کرد

اکران با شکوه فیلم سینمایی ساعت ۵ عصر با حضور گسترده چهره ها

وزنه بردار معلول ایران به رکورد جهان دست یافت

میزبانی مهران مدیری از چهره‌ها در اولین رونمایی فیلمش

امکان پیش‌ثبت‌نام اینترنتی کارت هوشمند

تولید دستگاه اکسیژن‌سنج خون در کشور

سامانه یکپارچه کارت بازرگانی هوشمند رونمایی شد

زمان دیدار ایران - سوریه مشخص شد

نامزدهای 8 رشته حوزه تلویزیون جشن سینمایی حافظ معرفی شدند

تیم‌های المپیاد ریاضی و فیزیک ایران به برزیل و اندونزی اعزام شدند

برترین های جشنواره سلول های بنیادی معرفی شدند

اعطای تسهیلات ۸۰ میلیونی به متقاضیان تأسیس آموزشگاه‌ فنی‌وحرفه‌ای

هیات مدیره جدید صندوق حمایت از پیشکسوتان ورزش معرفی شد

نامزدهای بهترین چهره تلویزیونی جشن حافظ اعلام شد

کودکان دو زبانه قبل از ورود به دبستان آموزش می بینند

نمایشگاه الکامپ حضور بیش از300 شرکت داخلی و خارجی

دستورالعمل مشوق‌های کارفرمایی هفته آینده ابلاغ می‌شود

مرد موفق فوتبال ایران

عناوین روزنامه های 20 تیرماه 96

رامسر عروس شهرهای شمال ایران

رئیس جدید فدراسیون ژیمناستیک انتخاب شد

'بادیگارد' حاتمی کیا برنده سه جایزه شد

ازرنگی که متنفرید شخصیتتان را بشناسید!!

13 وزنه بردار به اردوی تیم های جوانان و نوجوانان ایران دعوت شدند

شهرداد روحانی سفیر فرهنگی ایران است

زمان واریز و مبلغ سود «سهام عدالت»

آموزش‌های الکترونیکی نوین برای ارتقای مهارت جوانان

تاریخ عشق را حتما بخوانید

هنر بانوی خوش سلیقه ایرانی در تزیین غذا

کدام مدل فرش برای دکوراسیون غذاخوری مناسب تر است؟

بهترین آدمها

برای کودک زیر 1 سال چه غذاهایی ممنوع است؟

چله زیارت عاشورا برای برآورده شدن حاجات

رابطه بین هوش افراد و طول عمر آنها چگونه است؟

تقدیر از دو بازیگر در جشن عکاسان سینما

برای کودکان اولین مرکز ام آر ای کودکان کشور افتتاح شد

نرم افزار سلول های بنیادی رونمایی می شود

نمایشگاه عکس جشن عکاسان سینما افتتاح شد

کیمیا علیزاده به فینال تکواندو جهان راه یافت

رخشان بنی‌اعتماد به اسکار دعوت شد

قسمت دوم «شهرزاد» در پردیس سینمایی کوروش به نمایش در می آید

کسب 3 مدال طلا،‌2 نقره و4 برنز حاصل تلاش نمایندگان ایران

مبلغ زکات فطریه

درمان زخم های سوختگی با پرده جنین

برای صنایع کوچک ضمانت نامه صادر می شود

طرح سنجش سلامت نوآموزان تا پایان شهریور ماه ادامه دارد

ظرفیت پذیرش در آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی اعلام شد

آغاز اجرای طرح کارورزی از دهه نخست تیرماه

رونمایی از پوستر نخستین فیلم سینمایی مهران مدیری

طب سوزنی، ابزاری موثر در برابر درد

جزئیات ثبت‌ نام چهارمین آزمون استخدامی کشور

عکس نوشته های زیبای ماه رمضان

آموزش تغییر ظاهر صندل

نکات مهم در انتخاب سایه چشم

چگونه همسر خود را برای بچه دار شدن متقاعد کنیم؟

بیماری‌های خاموشی که در کمین افراد کم خواب قرار دارد

«ای دریغا» محسن چاوشی برای شهرزاد

دانش آموزان زیارت اولی به اماکن مقدس اعزام شدند

تجهیزات آزمایشگاهی مقاومت مصالح توسط محققان ساخته شد

فارغ‌التحصیلان در قالب تعاونی مشغول به کار میشوند

دکتر علی‌ شریعتی‌

کاغذ باطله بدهید لوازم التحریر بگیرید

حسن فتحی کارگردان موفق

سالن سینمای ویژه فیلم کودک تأسیس شود

سامانه‌ای برای ذخیره انرژی اتلافی وسایط نقلیه خدماتی

تداوم حیات آموزش عالی در گرو حرکت به سمت کار آفرینی است

عناوین روزنامه های امروز 24 خرداد 96

اولین هتل کپری جهان در جنوب کرمان

بزرگترین قرآن طلقی جهان درگینس ثبت می‌شود

صعود مقتدرانه تیم ملی فوتبال ایران به جام جهانی 2018

آغاز ثبت نام داوطلبان " مدرس آموزش خانواده" از امروز

یک دقیقه سکوت پیش از شروع بازی تیم ملی فوتبال ایران

افطار با «حلیم گندم»

اختلال دوقطبی در کودکان

خدمت به 100 هزار سالمند با خط زندگی

مرکز کاکرین ایران افتتاح شد

صعود تیم ملی فوتبال ساحلی ایران به رتبه سوم جهان

خانه هنرمندان ایران میزبان نمایشگاه مهمانی هنر می ‌شود

اعطای نشان لیاقت فدراسیون جهانی پینگ پنگ به یک مقام ورزشی ایران

کتاب فرش نفیس قرآنی در کتابخانه ملی آنکارا به نمایش درآمد

مهلت ثبت نام کتب درسی تمدید شد

عناوین روزنامه های امروز 13 خرداد 96

مشهد میزبان یک اجلاس رادیو و تلویزیونی

سربازانی که غیبت دارن ثبت نام کنند

رنگ لباسی که به صورت شما می آید

تیم دونفره مردان ایران مقابل ایتالیا پیروز شد

اعلام نتایج پذیرفته‌شدگان «آزمون استخدامی سال 95» در تیرماه

بانوان قایقران ایران چهارم شدند

در جشنواره شهر 400 فیلم خارجی شرکت می کنند

ساعت کاری معاینه فنی ها در ماه رمضان تغییر می کند

عمل ارتوپدی با هیپنوتیزم در مشهد انجام شد

مراقبت از پوست در فصل های گرم سال

تیتراژ برنامه ماه رمضان با حامد همایون

به بازنشستگان و مستمری بگیران تسهیلات بانکی پرداخت میشود

کارآفرینان برتر ملی معرفی شدند

کاخ مروارید

اسرار ازل

موبایل

خانم‌ها چه زمانی همسرشان را خوش‌تیپ می‌دانند؟

محمد دانشور به نیمه نهایی دوچرخه سواری رسید

captcha