34   
شناسه خبر: 55412   
تاریخ انتشار: 1396/02/26 11:39
اقتصاد مقاومتی و کارآفرینی
اقتصاد مقاومتی و کارآفرینی
کارآفرینی به معنای خلاقیت در کار و ایجاد فرصت های جدید اقتصادی و تولیدی و خلق ارزش جدید با خطرپذیری در منابع مالی، از عوامل رشد و شکوفایی اقتصادی است، زیرا کارآفرینی در یک جامعه و اقتصاد به معنای پویایی و بالندگی است.

پایگاه خبری ایرانیان موفق: مقاومت اشاره به استعداد بازیابی و برگشت به وضعیت اولیه پس از مواجهه با تکان (شوک) دارد. و همچنین میزان انعطاف‌پذیری و پیش‌بینی تدابیر اولیه برای مواجهه با شوک‌های ناگهانی است. با توجه  به تعریف مقاومت اقتصاد پایدار و مقاوم را اینگونه می‌توان معنا کرد: تشخیص بخش‌های کم طاقت و ضعیف درشرایط بحران و تحریم و تلاش برای کنترل و بی اثر کردن و انعطاف پذیری در برابر شوک‌های ناگهانی و در شرایط ایده‌آل، تبدیل این تهدیدات به فرصت، که ایجاد چنین شرایطی قطعا  نیاز مند مشارکت ملی و اعمال مدیریت‌های عقلایی و آینده‌نگرانه است.

این نوع اقتصاد را  نیز می توان اقتصاد تاب آور نام نهاد، اقتصادی که در برابردست کاری‌ها و دخالت‌های خارجی و  مشکلات داخلی تاب بیاورد و بتواند آن مشکل‌ها را در خود حل کند. کاهش وابستگی‌ها و تاکید بر مزیت‌ها و ویژگی‌های داخلی،‌ اعم از نیروی انسانی، جغرافیا، تکنولوژی و دیگر عوامل تاثیرگذار که می‌تواند خوداتکایی و خودباوری را به ارمغان بیاورد.

منظور از اقتصاد مقاومتی یک اقتصاد محدود و بسته نیست بلکه یک اقتصاد پویا و مترقی است که از تمام مزیت‌ها و توانایی‌های داخلی حداکثر استفاده را می‌نماید و در برابر تکانه‌ها و زلزله‌های اقتصادی مقاوم خواهد بود.

بند اول سیاست‌های کلی «اقتصاد مقاومتی» که توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شد به موضوع کارآفرینی پرداخته است: تأمین شرایط و فعال‌سازی کلیه امکانات و منابع مالی و سرمایه‌های انسانی و علمی کشور به منظور توسعه کارآفرینی و به حداکثر رساندن مشارکت آحاد جامعه در فعالیت‌های اقتصادی با تسهیل و تشویق همکاری‌های جمعی و تأکید بر ارتقاء درآمد و نقش طبقات کم‌درآمد و متوسط.

با توجه به این بند به مبحث کارآفرینی و تاثیر آن بر اقتصاد کشور می پردازیم.

کارآفرینی به معنای خلاقیت در کار و ایجاد فرصت های جدید اقتصادی و تولیدی و خلق ارزش جدید با خطرپذیری در منابع مالی، از عوامل رشد و شکوفایی اقتصادی است، زیرا کارآفرینی در یک جامعه و اقتصاد به معنای پویایی و بالندگی است.

کارآفرینی را به این دلیل که جامعه را به سمت تغییرات تکنیکی و مبتکرانه سوق داده و باعث رشد اقتصادی می‌شود و همچنین چون کارآفرینی دانش جدید را به خدمات و محصولات جدید تبدیل می‌کند حایز اهمیت است. سالازار(1383)

امروزه در کشورهای مختلف توجه خاصی به کارآفرینی  و کارآفرینان می­شود که با تقویت کارآفرینی و ایجاد بستر مناسب برای توسعه آن از ابزار پیشرفت اقتصادی کشورها و به ویژه کشورهای در حال توسعه شمرده می‌شود.« درهرکشوری کارآفرینان به صورت بالقوه وجود دارند و باید تلاش کرد که توانایی‌های آنها بیشتر شود و مهم‌تر از همه، ساختارهای اقتصادی،‌ اجازه ابراز وجود کارآفرینان و توانایی های بالفعل آنان را فراهم آورد».(ابراهیمی،2:1379)

موضوع کارآفرینی و ظهور کارآفرینی از زوایای مختلف از جمله توسعه ملی، نقش دولت در اجرای برنامه‌های توسعه،‌ شناسایی و هدایت کارآفرینان و عملیات کارآفرینی از جایگاه مهمی برخوردار است، بخش‌های مختلف جامعه شامل بخش­های دولتی، خصوصی، تعاونی‌های محلی و... بخش عمده‌ای از منابع خود را صرف ارتقای کارآفرینی و توسعه سرمایه­گذاری‌های کوچک می‌کنند. اما امروزه دانش­آموختگان دوره­های مختلف دانشگاهی به جای ایجاد اشتغال برای خود و دیگران در جست­وجوی شغل هستند. زیرا معتقدند آینده کارآفرینی چندان درخشان نیست و موفقیتی را که مد­نظر است در برندارد.(هزار جریبی،159:1382)

دامنه تاثیرات کارآفرینی بر جامعه بسیار وسیع است. از تغییر در ارزشهای اجتماعی تا رشد شتابان اقتصادی. محققین تغییرات مختلفی را که کارآفرینی در یک جامعه ایجاد می ‌ کند ، بررسی کرده و آثار آن را از دیدگاه‌های متفاوت مورد بحث قرار داده ‌ اند . برخی از این تأثیرات عبارتند از:

  • اشتغال زایی
  • انتقال تکنولوژی
  • ترغیب و تشویق سرمایه‌گذاری
  • شناخت، ایجاد و گسترش بازارهای جدید
  • افزایش رفاه
  • ساماندهی و استفاده اثربخش از منابع

پیامدهای مثبتی که توسعه کارآفرینی در اقتصاد کشور ایجاد می ‌ کند، غیر قابل انکار است. بسیاری از محققان معتقدند که ، کارآفرینان از رسیدن نظام اقتصادی به تعادل ایستا جلوگیری کرده و بواسطه رفتارهای فرصتجویانه خود، اقدام به فرصت ‌ سازی برای کلیت نظام اقتصادی می‌نمایند.

با توجه به مباحث مطروحه یکی از کارهای ارزشمند توجه به کارآفرینان و معرفی آنان و استفاده از روش‌هایی در جهت گسترش فرهنگ کارآفرینی است.

کارآفرینان سربازان فداکاری هستند که در راه استقلال و مقاوم سازی اقتصاد کشور در برابر بیگانگان تلاش می کنند و با تمام توان و استفاده از منابع سرشار داخلی و بالا بردن سطح بهره‌وری  مانع از وابستگی به بیگانگان می ‌شوند. و باید از  این مجاهدان و تلاشگران عرصه جهاد اقتصادی که با تمام توان درجهت استقلال و پیشرفت کشور در تلاش هستند و در این راستا از هیچ فداکاری فروگذار نمی‌کنند تقدیر و تشکر نمود.

صیافی، مهدی
captcha