78   
شناسه خبر: 65488   
تاریخ انتشار: 1396/03/09 18:08
گفتگو با حسین نایبی دبیر کل هیئت موسس بنیاد اقتصادی سیرت اسلامی
گفتگو با حسین نایبی دبیر کل هیئت موسس بنیاد اقتصادی سیرت اسلامی

به گزارش پایگاه خبری ایرانیان موفق، با گسترش صنعت بانکداری، متفکران مسلمان به این فکر افتادند که به شکلی از این پدیده استفاده کنند اما به دلیل آن که بیش تر فعالیت های بانک براساس قرض با بهره است که از نظر اسلام ربا و ممنوع می باشد, از این رو ابتدا تلاش نمودند با حفظ عملیات بانکداری متعارف, توجیه های شرعی پیدا کنند اما در عمل استدلالی که مورد پذیرش علمای دین باشد به دست نیامد، در این جا بود که برخی اندیشمندان اسلامی درصدد طراحی بانکی براساس معاملات اسلامی برآمدند و نتیجه آن را امروزه در قالب بانک های بدون ربا و اسلامی در سراسر دنیا مشاهده می کنیم. در ایران به دنبال پیروزی انقلاب اسلامی و برقراری جمهوری اسلامی، لزوم استقرار نظام اقتصاد اسلامی بعنوان یکی از ضرورتهای اساسی کشور مطرح شد. مهمترین اقدام عملی در این جهت می توانست ریشه کن کردن ربا از سیستم بانکی کشور باشد تا بدینوسیله بنیان یک اقتصاد توحیدی مبتنی بر قسط و عدل گذارده شود. بهمین منظور پس از انقلاب در سال 1358 اقداماتی در جهت اسلامی کردن نظام بانکی بعمل آمد، که این اقدامات را می توان در کوششهای اولیه برای حذف بهره و برقراری کارمزد در سیستم بانکی و تاسیس بانک اسلامی و توسعه صندوقهای قرض الحسنه خلاصه نمود.
در نظر داریم با بهره گیری از رهنمودات علماء عالیقدر و متخصصین حوزه دینی در جهت نگاه عمقی به مبانی فقهی و شرعی در نظام بانکداری اسلامی ، بنیادی تخصصی در جهت انجام امور پژوهشی و تحقیقاتی در این راستا ایجاد گردد.
در این خصوص طی دیدار انجام شده با مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی دکتر بطحائی گلپایگانی ، نماینده محترم مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری و ارائه رهنمودات بسیار ارزشمند در این خصوص ، انشاءالله امکان ارائه خدمات پژوهشی ، فقهی و دینی در خصوص نظام بانکداری اسلامی به سیستم بانکی کشور و بانکهای خارجی فراهم خواهد شد .

پایگاه خبری ایرانیان موفق
captcha