24   
شناسه خبر: 75741   
تاریخ انتشار: 1397/07/05 12:06
۲۹دانشگاه ایرانی در جمع برترین دانشگاه‌های جهان قرار گرفتند
۲۹دانشگاه ایرانی در جمع برترین دانشگاه‌های جهان قرار گرفتند
نتایج رتبه‌ بندی بین‌المللی تایمز ۲۰۱۹ اعلام شد و حضور دانشگاه‌های کشور در این رتبه‌بندی جهانی با رشد ۶۰ درصدی مواجه شده است.

به گزارش پایگاه خبری ایرانیان موفق، محمدجواد دهقانی سرپرست ISC گفت: پایگاه رتبه‌بندی تایمز یکی از معتبرترین نظام‌های رتبه‌بندی بین‌المللی است که دانشگاه‌های جهان را رتبه‌بندی می‌کند. در حالی که در سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ از ایران تنها یک دانشگاه و در سال ۲۰۱۵ دو دانشگاه صنعتی شریف و صنعتی اصفهان در این رتبه‌بندی حضور داشتند.

دهقانی گفت: در سال ۲۰۱۶ تعداد دانشگاه‌ها به ۸ مورد، در سال ۲۰۱۷ به ۱۳ دانشگاه و در ۲۰۱۸ این تعداد به ۱۸ دانشگاه افزایش یافته است. در رتبه‌بندی اخیر در سال ۲۰۱۹ با ورود ۱۱ دانشگاه جدید شاهد حضور ۲۹ دانشگاه از جمهوری اسلامی ایران در جمع ۱۲۵۸ دانشگاه برتر جهان از ۸۶ کشور بوده است.

وی افزود: این موضوع نوید بخش حرکت هر چه بیشتر دانشگاه‌های توانمند ایران در رتبه‌بندی‌های معتبر بین‌المللی است.

سرپرست ISC گفت: دانشگاه‌های کاشان، علوم پزشکی مشهد، صنعتی شیراز، شهید مدنی آذربایجان، علوم پزشکی ایران، مازندران، علوم پزشکی شهید بهشتی، خوارزمی، شهید باهنر کرمان، صنعتی شاهرود و ارومیه برای اولین بار در رتبه‌بندی تایمز حضور یافته‌اند.

سرپرست ISC افزود: بر اساس رتبه بندی تایمز در سال ۲۰۱۹، دانشگاه‌های کاشان، علوم پزشکی مشهد، صنعتی شیراز، شهید مدنی آذربایجان که برای اولین بار در این رتبه‌بندی حضور داشتند رتبه‌های خوبی کسب کرده‌اند.

وی گفت: با این‌حال دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل با بازه رتبه‌ای ۳۵۱-۴۰۰ و دانشگاه صنعتی امیرکبیر و نیز دانشگاه کاشان با قرار گرفتن در بازهای رتبه‌ای ۵۰۱-۶۰۰ در بین دانشگاه‌های برتر در این نظام رتبه‌بندی قرار دارند.

دهقانی اظهار کرد: سه دانشگاه آکسفورد و کمبریج (از انگلیس) و استنفورد ( از آمریکا) در رتبه‌بندی سال ۲۰۱۹ به ترتیب در رتبه‌های اول تا سوم و نیز دانشگاه‌های MIT ، صنعتی کالیفرنیا، هاروارد، پرینستون، ییل و کالج لندن به ترتیب دررتبه‌های ۴ الی ۱۰ دنیا قرار گرفته‌اند. در بین ۱۰ دانشگاه برتر جهان ۳ دانشگاه از کشور انگلستان و ۷ دانشگاه از ایالات متحده بوده‌اند.

وی افزود: کشور آمریکا با ۱۷۲ دانشگاه، انگلیس با ۹۸ دانشگاه آلمان ۴۷ دانشگاه، استرالیا ۳۵ دانشگاه، فرانسه ۳۴ دانشگاه و کانادا ۲۷ دانشگاه در این رتبه‌بندی داشته‌اند. دانشگاه سوربن فرانسه با کسب رتبه ۷۳ بالاترین رتبه را در میان دانشگاه‌های تازه وارد ( newcomer) در رتبه‌بندی دارد.

سرپرست ISC افزود: در منطقه آسیا کشور چین با۷۲ دانشگاه و کسب رتبه جهانی ۲۲ از سوی دانشگاه تسینگ هوا ((Tsinghua بهترین رتبه جهانی در میان دانشگاه‌های آسیا معرفی شده و کشور سنگاپور با دو دانشگاه و کسب رتبه جهانی ۲۳ از سوی دانشگاه NUS در جایگاه بعد قرار دارد. کشور ژاپن با ۱۰۳ دانشگاه بیشترین تعداد دانشگاه و دانشگاه توکیو رتبه جهانی ۴۲ را کسب کرده است. کشور چین ۷ دانشگاه، ژاپن ۲ دانشگاه و سنگاپور نیز ۲ دانشگاه رتبه زیر ۲۰۰ داشته‌اند.

دهقانی گفت: از نظر تعداد دانشگاه‌ها، جمهوری اسلامی ایران با ۲۹ دانشگاه بیشترین تعداد حضور را داشته است.

captcha