35   
شناسه خبر: 75974   
تاریخ انتشار: 1397/07/13 15:08
د‌استان زندگی یک کارآفرین؛ شخصی که مشاغل سنتی را در منطقه خود احیا کرد
د‌استان زندگی یک کارآفرین؛ شخصی که مشاغل سنتی را در منطقه خود احیا کرد
‌عبدالرحمن ایرندگانی از کارآفرینان برتر کشوری با احیای مشاغل سنتی فعالیت های خود در مباحث توسعه نخلستان، پرورش ماهی، زنبور عسل، تهیه خوراک دام و طیور، تبدیل مواد، کمپوست سازی و اصلاح خاک را رونق بخشید.

به گزارش ایسنا، این کارآفرین و تولیدکننده برتر در شهر ایرندگان شهرستان خاش فارغ التحصیل رشته مهندسی فناوری باغبانی و تولیدات گلخانه ای از دانشگاه جامع علمی کاربردی در خانوده ای روحانی و کشاورز در ایرندگان بدنیا آمده و بدلیل محیط روستایی و شرایط شغلی خانواده با فعالیتهای کشاورزی و دامداری آشنا شده و با کوشش فراوان به یک کارآفرین موفق در سطح کشور تبدیل شده است‌.

ایرندگانی در خصوص معرفی خود گفت: دوران تحصیل ابتدایی را در روستای ایرندگان و دوره راهنمایی و دبیرستان را در خاش و ایرانشهر گذراندم بعد از آن در تربیت معلم پذیرفته و به مدت 14 سال در مدارس ایرندگان به تدریس علوم پایه مشغول بودم و در ایام تعطیلات و تابستان به همراه خانواده در کارهای کشاورزی دامداری و تولیدی فعالیت می کردم، سپس در رشته فیزیک مقطع کارشناسی تحصیلات خود را ادامه و حدود 16 سال در مشاغل اداری، آموزشی و فناوری اطلاعات ارائه خدمت نمودم تا به بازنشستگی نائل شدم و از سال 85 بعد از بازنشستگی به دلیل علاقه و تجربیات قبلی در زمینه کشاورزی و باغداری با همکاری اعضای خانواده و سرمایه گذاری شخصی فعالیت کسب و کار را روی زمین کشاورزی متمرکز نمودم و با نگاه علمی روی طرحها و برنامه ریزی اجرایی از ابعاد مختلف مانند شرایط آب و هوایی، آب، خاک و اقتصادی بودن کارها و بهره وری به این نتیجه رسیدیم که محور اصلی فعالیتمان کشاورزی و باغداری باشد. لذا اقدام به ایجاد نخلستان و در کنار آن فعالیتهای وابسته مثل دامداری، پرورش مرغ و طیور، پرورش ماهی، پرورش زنبور عسل و ایجاد شرایط لازم برای انجام کارهای وابسته نمودیم و زمینه ادامه فعالیت برای تهیه خوراک دام و طیور و کشت یونجه، گل، گیاهان و احداث محل نگهداری و تامین شرایط اکوسیستم در چرخه تولید، چرخه بازیافت، تبدیل مواد، کمپوست سازی، کود حیوانی اصلاح خاک، بیشترین بهره و استفاده بهینه نیز فراهم آمد‌.

وی عوامل تاثیرگذار در موفقیت کار خود را شامل اعتقاد به اهمیت کار، بکارگیری تجربیات گذشته، همکاری و مساعدت خانواده و استفاده از دانش و تحصیلات علمی بویژه تحصیل در رشته مهندسی فناوری باغبانی و تولیدات گلخانه ای در مرکز آموزش عالی علمی کاربردی بمپور ایرانشهر و همکاری جهاد کشاورزی با اجرای آبیاری سیستم های نوین دانست و عوامل مشکل زا در حیطه کار خود را شامل شرایط سخت و بسیار گرم آب و هوایی، خشکسالی، عدم رطوبت کافی برای رشد و نمو گیاهان، حاصلخیز نبودن اراضی و ph قلیایی و شوره و نمک‌های موجود در آب و خاک، عدم ثبات قیمتها، عدم حمایت دولت با خرید تضمینی محصولات کشاورزی و دامی، تورم، کنترل بازار توسط دلالان، عدم برنامه ریزی و مدیریت اقتصادی در صادرات و واردات در راستای توسعه و حمایت از کشاورزان دانست .

* برنامههای اجرا شده توسط کارآفرین نمونه

این کارآفرین برتر کشور تصریح کرد: احداث باغ نخلستان با صدور 500 اصله درخت خرمای پیاروم و 500 اصله ربی، مضافتی، سنگ شکن و هلیله که حدود سی درصد آنها به ثمر رسیده و بقیه در حال رشد هستند، احداث دامداری پرورش گاو و گوسفند حدود 40 راس، احداث جایگاه پرورش مرغ و طیور در انواع مختلف به روش سنتی، احداث جایگاه پرورش زنبور عسل در دو وضعیت زمستانی و تابستانی گذرا، احداث استخر پرورش ماهی از نوع گرم آبی، آماده سازی اراضی و کشت محصولات زراعی حدود 20 هکتار برای کشت یونجه گندم ذرت و ... جهت تامین خوراک دام و طیور، احداث سایت تهیه کود و کمپوست و برنامه حاصلخیزی خاک و اصلاح آن، احداث فضای سبز و درختان غیرمثمر و بادشکن با درختان اوکالیپتوس و گز بیش از دو کیلومتر طول(سه هزار اصله درخت) از دیگر برنامه هایی بوده که به مرحله اجرا رساندیم .

ایرندگانی در خصوص حمایت‌های سایر نهادها اظهار کرد: اجرای سیستم‌های آبیاری تحت فشار توسط جهاد سازندگی، تولید و توزیع نهال درختان غیرمثمر توسط منابع طبیعی، احداث بصورت مشارکت استخر پرورش ماهی، استفاده از تسهیلات بانک کشاورزی در اجرای بعضی از طرح‌ها در راستای حمایت ها و پشتیبانی کار بوده‌اند، ولیکن نقش اداره آب و فاضلاب روستایی و امور آب در توسعه روستا بسیار حائز اهمیت است. متاسفانه در خرید تضمینی محصولات کشاورزی، بازاریابی، تقویت تولید داخلی، صادرات و واردات سیاست‌های حمایتی وجود ندارد‌.

این تولید کننده محصولات کشاورزی و دامی ادامه داد: در تغییر الگوی کشت و جایگزین محصولات استراتژیک به جای کشت‌های سنتی و غیراقتصادی متناسب با شرایط آب و هوایی و موقعیت‌های جغرافیایی مدیریت برنامه ای اعمال نمی شود و به تنهایی کشاورزان قادر به برنامه ریزی و رعایت همه جوانب و رسیدن به حرفه و صلاح اقتصادی نیستند.

وی از تعداد افراد به کار گمارده شده در کسب و کار خود گفت: در مواقعی که نیاز به کار گروهی باشد، همه اعضای خانواده حضور دارند و در جهت تقویت روحیه و پیشبرد کارها مشارکت دارند ولی در سایر مواقع به نسبت کارهای فصلی حدود 6 نفر اشتغال دارند که سه نفر در حوزه دامی و طیور و سه نفر در حوزه کشاورزی و نخلیات فعالیت دارند.

کارآفرین برتر از جامعه بلوچستان خاش بیان کرد: در حال حاضر در سطح تولید برای رفع نیازهای مصرفی خانواده های شاغل و وابسته فعالیت می کنیم و به مرحله تولید انبوه هنوز نرسیده ایم، مثل تولید عسل، مرغ، تخم مرغ و شیر. در مجموع با در نظر گرفتن روند افزایشی در تولید محصول درختان خرما و ارزش افزوده باغ نخیلات و سایر محصولات زراعی و گیاهی حدود 500 میلیون تومان در سال درآمد داریم.

ایرندگانی یکی از عوامل موثر و بسیار تعیین کننده در توسعه پیشرفت کارها، نقش دانش و علم و آگاهی دانست که صاحبان مشاغل باید داشته باشند و گفت: در این راستا مرکز علمی کاربردی تحقیقات جهاد کشاورزی با آموزش‌های دوره ای پودمانی انجام تحقیقات و آزمایشات آب و خاک، بیماری‌ها، آفت‌ها و عناصر مورد نیاز و بذر، کود و برگزاری آموزش کاردانی و کارشناسی بصورت عملی و قابل اطمینان برای بنده بسیار مفید واقع شد و با رویکرد جایگزینی روش‌های علمی و نوین به جای شیوه های سنتی و محدود و غیرکارآمد تحول آفرین بود. بنده با استفاده از ظرفیت‌های دانشگاهی منطقه ادامه تحصیل داده و بسیاری از اشکالات و اصلاحات برنامه ها با استفاده از آموخته بهره برداری کرده و توانسته ام در اراضی کشاورزی پیاده کنم.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه جامعه کشاورزی غالباً بی سواد یا کم سواد هستند و شیوه های کشاورزی به صورت سنتی اداره می شود و از امکانات جدید تکنولوژی جدید کمتر بهره گیری می شود، لازم است دانشجویان کشاورزی با نوآوری و خلاقیت و استفاده از تسهیلات اشتغالزا و برخورداری از حمایتهای قانونی در راستای تولید و خودکفایی براساس نیاز فیزیولوژیکی و وابستگی حیات بشری به غذا و تولیدات کشاورزی در حوزه های مختلف کارآفرینی فعالیت نموده و با استفاده از دانش تحصیلات تخصصی تلاش برای بکاربردن علم و فناوری در قالب تعاونی ها یا بصورت گروهی یا فردی نقش فعالی داشته باشند و زندگی خود و دیگران را متحول سازند.

این کارآفرین بلوچ خواسته های خود از مسئولان را اینگونه مطرح کرد: مسئولین باید اهمیت خودکفایی غذایی و نقش آن در سلامت جامعه و مقابل با تحریمها و بحرانها را در اولویت قرار دهند و سیاست‌های حمایتی را به صورت خرید تضمینی محصولات کشاورزی و تقویت اقتصاد کشاورزی با تنظیم سیاست‌های صادرات و واردات کالاهای تولید شده داخلی را حمایت کنند. با حمایت و پشتیبانی و تجهیز و گسترش مراکز تحقیقات کشاورزی و دانشگاههای علمی کاربردی نسبت به آموزش کشاورزان اهتمام بیشتری بنمایند و در هر نوع رشته شغلی که طرحی اجرا می شود، آموزش کارکنان و نیروی انسانی به اندازه مورد نیاز جزء شرایط لازم و ضروری برای استفاده از تسهیلات و فعالیت‌ها قرار دهند.

وی در خصوص اینکه آیا این مدل کسب و کار را می توان به عنوان یک منبع واحد دائمی تلقی کرد، افزود: کسب و کارهایی که فعالیت و تولید مبتنی بر نیازهای اساسی و حیاتی جامعه باشد تا زمانیکه نگاه به موضوع استقلال، بقا و حیات جامعه باشد و امکانات آن در کشور فراهم باشد، جزء لاینفک حیات بشمار می رود و نظر به امنیت غذایی از نظر کمیت و کیفیت (محصولات ارگانیک) بعنوان ضرورت مطرح و باید نهادینه و گسترش یابد.

این کارآفرین برتر کشوری تصریح کرد: هر چقدر در اثر تعاملات بین المللی و روابط کشورها اگر جامعه ای بخواهد استقلال و پیشرفت و ماندگاری خویش را حفظ کند، باید در نیازهای اولیه و فیزیولوژیک وابستگی خودش را به بیگانگان به حداقل برساند، لذا مسئولین کشور در راستای تحقق سیاستهای استقلال نگر و خودکفا باید سیاست‌های حمایتی تولید غذا در داخل را دنبال و مشاغل مرتبط با این فعالیت‌ها را حمایت و ماندگار نمایند.

ایرندگانی درباره چگونگی نمایش مجموعه طرح‌ها و برنامه های کشاورزی و مشاغل وابسته، پاسخ داد: وقتی که فعالیت کشاورزی و باغداری در جایی انجام می گیرد در این نوع اکوسیستم بصورت کلی یک سری اکوسیستم های کوچکتر قرار می گیرند که زحمات راه اندازی آنها بسیار کم بوده و از اکو سیستم کشاورزی بهره می گیرند، مثل پرورش زنبور عسل که از گل، گیاه و فضای سبز طبیعت و مزارع استفاده می کند و به کشاورزی در گرده افشانی نیز کمک می کند و فعالیت مستقل نیست بلکه بصورت تکمیلی و وابسته است پرورش دام و طیور نیز با استفاده از تولیدات گیاهی انجام می شود و به نوعی استفاده از گیاه برای خوراک است و از کود دام و طیور برای تقویت کشاورزی بهره گیری می شود، این نوع مشاغل بایستی بصورت مکمل و در جوار همدیگر تعریف و اجرا شود.

وی افزود: بنده معتقد هستم جامعه ای مترقی و توانمند است که تمام آحاد و افراد آن جامعه جایگاه کاری و نوع فعالیت مشخص بگونه ای داشته باشند که خود و دیگر افراد آن جامعه به آن فعالیت و تولید محصول حاصل از آن نیاز داشته باشند.

ایرندگانی ادامه داد: نوع محصول و تولید ناشی از فعالیت و کسب و کار هر فرد باید مورد نیاز دیگر افراد جامعه باشد و مورد عرضه و تقاضا قرار گیرد و ارزش اقتصادی هم داشته باشد، این نوع نگاه مشمول همه مشاغل و فعالیت‌های دولتی و غیر دولتی هم می شود.

وی افزود: ارزش هر نوع کسب و کار بستگی به نوع تولید و نوع نیاز انسانی دارد مثلاً نیازهای فیزیولوژیک و حیاتی مثل امنیت غذایی در نتیجه کسب و کارهای مرتبط با تامین نیازهای اساسی از اولویت بیشتری برخوردارترند و پایدارترند.

پایگاه خبری ایرانیان موفق

اخبار مرتبط

راه هایی برای راه‌اندازی یک شرکت دارویی

تاثیر «کارآفرینی» در تسهیل اقتصاد دانش بنیان

خبر خوش به کارآفرینان/ تدوین بسته قانونی برای کارآفرینی

غنی بودن میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان از ۱۰۰ کشور جهان

جذاب تر شدن مشاغل خدماتی

زیبا عزیزی در میان برترین زنان روستایی جهان قرار گرفت

نصب ۲۰۰۰ مگاوات دیزل اضطراری تولید برق در کشور برای مقابله با خاموشی

حقوق کارمندان 20 درصد افزایش می یابد

معرفی کسب وکارهای جدید در دنیا

اشتغالزایی از طریق احداث شهرک‌های گردشگری

1200معدن سنگ های تزیینی در کشور فعالیت می کنند

کسب و کارهای که می توانید تک نفره راه بیاندازید

فعال شدن معادن کوچک در کشور

کسب و کارهای کوچکی که امروزه تبدیل به غول شدند

پرسودترین کسب و کارهای دنیا

راه های پولدار شدن از زبان وارن بافت

با پانصد هزار تومان کسب و کار موفق راه بیاندازید

مصاحبه با جوان 19 ساله کارآفرین/ با 100 هزار تومان هم می توان کار کرد

روش اطلاع رسانی درست در مواقع بحرانی

هشتگرد به زودی قطب تولید سیب می شود

فعالیت دانشگاه کارآفرینی شهرستان فامنین آغاز شد

دو بسته حمایتی از سرمایه‌گذاران در بنادر ایران تدوین شد

لزوم یاد گرفتن کار با اینترنت توسط زنان روستایی

افزایش ۱۴برابری حضور زنان در شوراهای محله و دهیاری‌ها

کسب و کارهایی که مناسب برای دوران دانشجویی است

راه هایی برای کسب و کار موفق در دوران رکود

نکاتی از ریچارد برانسون برای شروع یک کسب و کار موفق

کارآفرینی یک مددجوی کمیته امداد برای زنان سرپرست خانوار

ایده هایی که صاحبانشان را میلیونر کردند

اصول مهم برای نجات یک کسب و کار خانوادگی

نجات اشتغال جوانان با توسعه فضای کسب و کارهای نوین

آموزش راه اندازی یک کسب و کار میلیاردی

راه اندازی کسب‌ و کار خانگی ارزان

۳۰۰ روستای بدون بیکار ایجاد می شود

کارهایی که افراد موفق صبح ها انجام می دهند

راه اندازی یک کسب و کار عالی با گل و گیاهان

اصول کلیدی برای رشد در کسب و کار

توصیه های عالی برای موفقیت در کسب و کار

راه های کار کردن با افرادی که خوشتان نمی آید

دلایل گرایش دانشجویان به رشته‌های پردرآمد

اصول مهم حسابداری که شرکت‌ها باید بدانند

معرفی بهترین دانشگاه های جهان در زمینه «کسب و کار»

تصمیم جدی ایران برای توسعه روابط بین‌المللی مبتنی بر فناوری و نوآوری

تلاش برای ایجاد جریان توسعه‌ای در روستاها

آخرین اطلاعات از کارخانه ایرانی مونتاژ خودرو در عراق

سازمان تامین اجتماعی ایران در ایسا خوش درخشید

کسب‌ و کارهای فناورانه در پارک دانشگاه تهران توسعه یافت

راه های کنار گذاشتن تنبلی در محیط کار

راهکارهایی که جیب‌تان را پر از پول می‌کند

ابتکار جالب یک کار آفرین؛ پرورش بیش از 100 نوع گل و گیاه روی پشت‌بام

تلاش برای پرورش دانشجوهای کارآفرین

دسترسی شرکت‌های دانش‌بنیان به تسهیلات صندوق کارآفرینی

تسهیلات جدید دولت برای حمایت از تولیدی‌ها و مراکز کارآفرینی

کارهایی که افراد پولدار انجام نمی دهند

توانایی ذهنی افراد با کارآفرینی تقویت می شود

حمایت از تولید ملی با بهبود کیفیت

اشتغال ۱۱ هزار نفری تعاونی‌ها

اختصاص یک میلیارد و 500 میلیون دلار تسهیلات

نخستین قرارداد جدید نفتی امضا شد

نفت ایران به انگلیس صادر میشود

آیا من متولد شدم که یک کارآفرین باشم ؟؟؟

خبر خوب برای بازنشستگان

مشاغل خانگی وام دریافت میکنند

افزایش ۶درصدی صادرات زعفران

این طرح باعث اشتغال بیکاران میشود

وام‌گیرندگان مسکن در شهرهای کوچک دست به کار شدند

اجلاس بین المللی سرمایه گذاری هوانوردی

پرداخت تسهیلات به صنایع کوچک

وزارت کار برای تأمین امنیت شغلی کارگران بسیج شد.

ارز آوری برای کشور با صنعت پوشاک

وام قرض الحسنه 100 میلیون تومانی برای تعاونیهای نمونه

وام مسکن روستایی تا سقف ۲۰ میلیون تومان با بازپرداخت ۱۲ ساله

سرعت در پرداخت وام ازدواج

تربیت نیروهای کارآفرین در مدارس تعاونی

وام ۱۰ تا ۵۰ میلیونی خرید کالا و خدمات با باز پرداخت 36 ماهه

پرداخت ۲۰ میلیون تومان وام قرض الحسنه برای مقاوم سازی مسکن

منابع آب زیرزمینی خوراکی میشوند

کاهش زمان سفر ریلی تهران - مشهد کمتر از 10 ساعت

فراهم نمودن 600 هزار شغل تا پایان امسال

تسهیلات برای ترغیب افراد به خود اشتغالی و کارآفرینی

زمان استعفا رسیده است، اگر…

21 درصد افزایش صادرات غیر نفتی به رشد اقتصادی کشور انجامید.

10 روش برای انتخاب کردن شغل مناسب

بزرگترین نمایشگاه فرش دستباف جهان در تهران

جذب 70 درصد فارغ‌التحصیلان دانشگاه علم و فرهنگ به بازار کار

مشاغل خانگی فرصتی برای خودکفا شدن

مذاکرات جدید اشتغالی ایران و آلمان/ پیشنهاد همکاری در ۴ بخش

برگزاری دوره‌های ویژه کسب‌وکار برای مدیران بنگاه‌های اقتصادی

مرحله دوم احیای دریاچه ارومیه از امسال آغاز شد

رتبه کارآفرینی ایران در دنیا 20 پله بهبود یافت

آشنایی با شغل مهندس عمران

چگونگی کاهش استرس در محیط کار

مسکن مهر شهرهای جدید در هفته دولت افتتاح میشود

دانشگاه‌ها باید دانش آموختگان را مهارتی بار بیاورند

چگونگی راه اندازی شیرینی پزی و قنادی

ایران عضو باشگاه صادرکنندگان فرآورده نفتی جهان شد

مهارت‌آموزی رمز پایداری اشتغال فارغ‌التحصیلان

هیچ گاه برای تغییر شغل دیر نیست

5رکن اصلی برای یک تجارت موفق

8درس از مدیرعامل آمازون

captcha