12   
شناسه خبر: 76098   
تاریخ انتشار: 1397/07/16 20:28
تسهیل درمان روستاییان و عشایر/ استقرار ۳۰۰۰ پزشک فوق‌تخصص در مناطق محروم
تسهیل درمان روستاییان و عشایر/ استقرار ۳۰۰۰ پزشک فوق‌تخصص در مناطق محروم
معاون درمان وزیر بهداشت گفت:‌ در حال حاضر ۳۳۸۴ پزشک متخصص و فوق تخصص در ۲۴۶ بیمارستان در ۲۳۸ شهر کمتر توسعه یافته و محروم حضور دارند و همگی آنها در بیمارستان‌های دولتی تمام وقت شده‌اند تا خدمات درمانی را به مردم این مناطق ارائه کنند.

به گزارش ایسنا، دکتر قاسم جان‌بابایی درباره اقدامات وزارت بهداشت برای ارائه خدمات درمانی به روستاییان و عشایر، گفت: بعد از اجرای طرح تحول نظام سلامت، روستاییان، عشایر و ساکنین شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر که دارای دفترچه بیمه روستایی هستند و سایر افرادی که از طریق نظام ارجاع به بیمارستان‌های مشمول برنامه مراجعه می‌کنند، تنها پنج درصد از هزینه خدمات درمانی را از جیب‌شان و به عنوان فرانشیز می‌پردازند.

وی افزود: در عین حال در قالب طرح تحول سلامت برنامه ماندگاری پزشکان در مناطق محروم نیز برای ارتقای کیفیت خدمات سلامت در مناطق کمتر توسعه یافته کشور اجرا شد. هدف از اجرای این برنامه افزایش دسترسی مردم به خدمات و مراقبت‌های سلامت در سطح دوم و سوم خدمات و جذب و ماندگاری پزشکان در مناطق محروم و کمتر توسعه‌یافته بود. با تدوین و اجرای برنامه ماندگاری و تقویت آن از طریق پرداخت‌های تشویقی در مناطق کمتر توسعه یافته، زمینه‌ تمام‌ وقتی پزشکان و در نهایت کاهش پرداخت از جیب مردم، فراهم ‌شد.

جان‌بابایی با بیان اینکه جذب و ماندگاری پزشکان در مناطق کمتر توسعه یافته کشور، منجر به ارتقاء عدالت در دسترسی و بهره‌مندی مردم به خدمات سلامت در مناطق محروم شد، گفت: در حال حاضر ۳۳۸۴ پزشک متخصص و فوق تخصص  در ۲۴۶ بیمارستان در ۲۳۸ شهر کمتر توسعه یافته و محروم حضور دارند و همگی آنان در بیمارستان‌های دولتی تمام وقت شده‌اند که این مهم از اهداف برنامه پنجم توسعه است که تا حد زیادی محقق شده است. افزایش دسترسی مردم به خدمات سطح دو و سه در مناطق محروم کشور شامل رشد حدود سه برابری در خدمات سرپایی و رشد ۶۵ درصدی خدمات بستری و حذف کامل زیرمیزی در مناطق محروم از دستاوردهای این برنامه بوده است.  

جان‌بابایی در ادامه صحبت‌هایش به ساماندهی مناسب‌تر نظام ارجاع در سطح تخصصی و فوق تخصصی مناطق کمتر توسعه یافته اشاره و اظهار کرد: در عین حال در حوزه سرپایی هم وزارت بهداشت مکلف بود که برای مردم محروم و طبقاتی که نمی‌توانند از خدمات سرپایی بخش خصوصی استفاده کنند، امکان برخورداری از خدمات سرپایی را ایجاد کند. بر این اساس کلینیک‌های‌ تخصصی را ایجاد کردیم تا مردم مناطق محروم و اقشار کم‌ درآمد جامعه بتوانند تحت پوشش بیمه و با پرداخت حداقل حق ویزیت به  پزشک متخصص مراجعه کنند.

وی تاکید کرد: اولویت وزارت بهداشت در ایجاد کلینیک‌های تخصصی و فوق تخصصی، مناطق محروم، مناطق پرجمعیت حاشیه شهر و مناطقی بود که دسترسی مردم به خدمات سرپایی محدود است. در برنامه تحول نظام سلامت برای ساخت و توسعه ۲۴۹ کلینیک ویژه برنامه‌ریزی شد که دو سوم آن به بهره‌برداری رسیده است.

معاون درمان وزیر بهداشت همچنین گفت: حذف پرداخت‌های غیررسمی در مناطق روستایی، اجرای صحیح نظام سطح‌بندی در بخش نیروی انسانی و خدمات سرپایی و بستری این مناطق و ساخت واحدهای زایمانی در مناطق کمتر توسعه یافته و رایگان کردن زایمان طبیعی از دیگر اقدامات وزارت بهداشت برای تسهیل ارائه خدمات درمانی به مردم مناطق روستایی، عشایرنشین و محروم بوده است.

جان‌بابایی تاکید کرد: در عین حال در حوزه فوریت‌های پزشکی نیز اقدامات خوبی برای خدمت‌رسانی به مردم این مناطق انجام شده است؛ به‌طوریکه ناوگان آمبولانس زمینی اورژانس کشور با به کار گیری ۲۴۰۰ دستگاه آمبولانس پیشرفته توسعه یافته و نوسازی شد و تاکنون ۳۹ پایگاه اورژانس هوایی نیز برای امدادرسانی به مصدومان و مجروحان در مناطق صعب‌العبور راه‌اندازی شده است.

پایگاه خبری ایرانیان موفق

اخبار مرتبط

زندگینامه پدر اطفال ایران

کاهش قیمت داروهای پیوند

اقدامات وزارت بهداشت برای بیماری خاموش استخوان‌ها

داروی کمیاب ضدسرطان در کشور ساخته شد

قرص زعفران برای مهار سلول‌های سرطانی تولید می شود

سند حمایت از کسب‌ و کارهای نوپای دیجیتال سلامت رونمایی شد

اولین عمل فیکس مچ پا بر روی بیمار هموفیلی در تبریز انجام شد

روش جدید برای درمان مشکل بی‌خوابی

راه هایی برای کنترل و درمان «درد»

بیش از ۶ هزار پروژه بهداشتی در سراسر کشور اجرا شده است

ریزش موی خود را با استفاده از طب سنتی درمان کنید

کسانی باید واکسن آنفلوانزا بزنند

با موافقت وزارت بهداشت؛ سازمان پیوند اعضا تشکیل می شود

معضل سردرد به آسانی درمان نمی شود

علت بروز کبد چرب و راه درمان آن

دیابت را ۲۰ سال زودتر از ابتلا تشخیص دهید

راه اندازی کمپین برای حذف "هپاتیت" در کشور

هشدار؛ گرفتگی صدا را جدی بگیرید

تمهیدات مثبت وزارت بهداشت جهت رفع گرانی "بسته‌بندی" دارو

خوراکی هایی که نباید به کودکتان بدهید

راهکارهایی موثر برای پیشگیری و درمان سرماخوردگی‌های پائیزی

اگر به‌دنبال راهی قطعی برای کاهش وزن هستید، حتما این مطلب را بخوانید

پژهش جدید محققان دانشگاه علوم و تحقیقات؛ طراحی ایمپلنت اختصاصی برای هر انسان

فوایدی درباره ویتامین «کا» که احتمالا نمی‌دانید

بیماران دیالیز نگران نباشند؛ رفع مشکل کمبود محلول دیالیز صفاقی در کشور

دردهایی که باید آنها را جدی گرفت

دمنوش‌هایی که نباید در محل کار از خوردن آن غافل شوید

سن ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی در خراسان‌شمالی کاهش یافت

خواص فوق العاده سماق

وعده وزارت بهداشت در ارائه تسهیلات ویژه به فناوران فعال حوزه دارو و پزشکی

captcha