22   
شناسه خبر: 76157   
تاریخ انتشار: 1397/07/17 22:34
انتشار کتابی که درباره کار ناتمام "علی حاتمی" است
انتشار کتابی که درباره کار ناتمام "علی حاتمی" است
کتاب "مرشد و پهلوان" فیلمنامه‌ای درباره آخرین فیلم مرحوم علی حاتمی با عنوان "جهان پهلوان تختی" است که به صورت نیمه‌تمام باقی ماند و به پایان نرسید.

به گزارش هنرآنلاین، فیلمنامه‌ "مرشد و پهلوان" به قلم حامد قربانی در ۱۲۴ صفحه و با قیمت ۱۶۰۰۰ تومان از سوی انتشارات کتاب نیستان منتشر شده است.

در معرفی ناشر از این کتاب آمده است: "مرحوم علی حاتمی در سال ۱۳۷۳ با جلب رضایت خانواده مرحوم غلامرضا تختی دست به ساخت و تهیه فیلمی با موضوع زندگی وی می‌زند. گفته شده که او پس از ناکامی در ساخت دو پروژه سینمایی که نخستین آن‌ها با موضوع زندگی همسران محمدرضا پهلوی تدارک دیده شده بود و دومی با موضوع پیامبراکرم (ص)، به ساخت این اثر سینمایی اقدام کرده است که به دلیل بیماری و فوت موفق به اتمام آن نشد".

حامد قربانی در فیلمنامه مستند خود در این کتاب سعی کرده به روایتی از چرایی شکل‌گیری این ایده در ذهن علی حاتمی بپردازد و از این منظر این فیلمنامه از چند منظر قابل توجه است.

با وجود این‌ که شخصیت اول این فیلمنامه، علی حاتمی در زمان نگارش این اثر دار فانی را وداع گفته است اما نویسنده این فیلمنامه با بهره‌گیری از صدای وی در ساخت این سناریو، به آن استناد بیشتری داده است و مخاطب را در این موضوع قرار می‌دهد که گویی حاتمی برای ساخت چنین اثری خود به سخن نشسته است.

قربانی در مقام نویسنده این فیلمنامه همچنین به سراغ بازنمایی لوکیشن‌هایی رفته است که علی حاتمی در آن به دنیا آمده و بسیاری از آثار خود را در سودای چنین جغرافیایی ثبت و ضبط کرده است. او در لابه‌لای تصاویری که سودای ضبط آن را در سناریو خود مطرح کرده توجه ویژه‌ای به بازنمایی مناطقی داشته که حاتمی در آن‌ها رشد و نمو پیدا کرده و اسلوب و چهارچوب اندیشه خود را در آن‌ها شکل بخشیده است.

جهان پهلوان تختی و زندگی او با وجود سال‌ها پس از درگذشت عجیب این ورزشکار و ارائه حجم زیادی از داستان و گزارش و تحلیل درباره او، همواره یکی از داستان‌های جنجالی در تاریخ اجتماعی ایران معاصر بوده و معمای درگذشت او همانند درگذشت چهره‌ای چون جلال آل‌احمد لاینحل باقی مانده است.

حامد قربانی در این فیلمنامه مستند تلاش کرده است که به سهم خود و به شیوه روایی یک اثر سینمایی مستند به ماجرای ساخته شدن این اثر و رمزگشایی از ناتمام ماندنش بپردازد.

پایگاه خبری ایرانیان موفق

اخبار مرتبط

پنهان چو دل

ترجمه میرعباسی از رمان «۱۹۸۴» منتشر شد

۴۵۰ میلیون تومان کتاب در طرح پاییزه فروش رفت

شروع به کار سامانه‌ای جهت راهنمایی در حوزه کتاب و ادبیات

گریه را به مستی بهانه کردم

رونمایی از مجموعه دو جلدی کتاب «بلدچی»

نمایش سازهایی به یاد استاد شجریان

«حمام تُرکی» منتشر شد

مجموعه‌ای برای ۹۰ سالگی سهراب سپهری منتشر می شود

برگزاری مراسم تقدیر از چهره پیشکسوت زبان و ادبیات فارسی

راه هایی برای چیدن کتابخانه

انتشار 2 اثر داستانی

برگزاری نمایشگاهی از نقاش آثار علی حاتمی

کتاب "برندسازی رسانه در ایران" منتشر شد

فراخوان جشنواره جهانی فیلم فجر به فیلم سازان

کتاب «مذاکرات ایران و آمریکا» منتشر شد

کتاب «آخرین مصاحبه ادوارد سعید» منتشر شد

برگزاری بزرگداشت 4 تن از مفاخر فرهنگ و ادب

ترجمه چند کتاب درباره تاریخ ایران منتشر شد

"همزاد" بهترین رمان سال 1395 معرفی شد

«عقاید یک دلقک» به چاپ سوم رسید

کتاب هایی که از همان سطر اول جذب تان می کنند

داستان رستوران رفتن کمال الملک دراروپا

10 نویسنده زن برتر جهان

معرفی کتاب

معرفی چند آثار زیبا برای خواندن در شبهای طولانی پاییز

کتاب هایی که همه باید پاییز امسال بخوانند

داستان سین

captcha