11   
شناسه خبر: 76204   
تاریخ انتشار: 1397/07/18 19:40
رینگ گردشگری شرق طهران افتتاح شد
رینگ گردشگری شرق طهران افتتاح شد
رینگ گردشگری «دروازه دولاب» یا «دارالمومنین شهر طهران» با معرفی آرامستان روس‌ها، لهستانی‌ها و ارامنه، یکی از مسجدهای قدیمی پایتخت و خانه وثوق‌الدوله یا لوکیشن فیلم شهرزاد افتتاح شد.

به گزارش ایسنا، این مسیر گردشگری که امروز با حضور دو نفر از اعضای شورای شهر تهران معرفی شد، در محله تاریخی «دروازه دولاب» قرار دارد، دروازه‌ای که دیگر وجود خارجی ندارد.

مسیر گردشگری دارالمونین که نامگذاری آن متاثر از بافت مذهبی این منطقه کهن در تهران است، از محله «قیاسی» با بازدید از مسجد قدیمی «زیر بازارچه» با نام امروزی «بقیه‌الله» آغاز می‌شود. مسجدی که متولی متعصب آن قدمتش را تا یک هزار سال پیش تخمین می‌زند و یکی از مکان‌های متبرک به حضور امام رضا (ع) می‌داند.

متولی مسجد در بازدیدی که با حضور حسن خلیل‌آبادی و حجت نظری اعضای شورای شهر تهران همرا بود، از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شکوه کرد که برای گمانه‌زنی سن تاریخی مسجد آمده‌اند اما اعتباری برای احیای آن نداده‌اند. او با این باور که سازمان میراث فرهنگی می‌خواهد این مسجد قدیمی را به سرانجام مسجد شاه دچار و به موزه تبدیل کند، توضیح داد که بودجه این مسجد وقفی کاملا مردمی تامین می‌شود. سازمان میراث فرهنگی تامین بودجه مشروط به واگذاری بنا را دارد که هیات امنای مسجد تا به حال در برابر این خواسته مقاومت نشان داده است.

شهرام شهریار سفرنویس و مجری تورهای تهران اما درباره قدمت این مسجد توضیح داد که با بررسی تنور داخل مسجد قدمت «بنا» به دوره قاجار رسیده است، اما ترانشه‌های کارشناسان میراث فرهنگی به شن و ماسه‌هایی رسیده که قدمت این مسجد را به دوره ایلخانی تشبیه می‌کند. علاوه بر این سکه‌ای در این مسجد یافت شده که به دوره صفوی مربوط است. قناتی هم در مسجد یافت شده که به رشته قنات‌های محله دروازه دولاب مرتبط است.

بنا بر اعلام شهرداری منطقه ۱۴ که این مسیر گردشگری را تعریف کرده است، مسجد زیر بازارچه در فهرست میراث ملی ثبت شده، اما در حریم آن ساخت و سازهای زیادی انجام شده است. دیوارهای داخلی مسجد نیز طبله کرده و رطوبت در دیوارهای بیرونی آن نمود دارد. پیرایش مسجد نیز از نظر بصری بهم ریختگی دارد که قدمت اثر را محفوظ کرده است. متولی به اعضای شوراری شهر تاکید کرد که مسجد به مرمت فوری نیاز دارد اما بودجه‌ای برای آن وجود ندارد و بودجه مشروط میراث فرهنگی را هم نمی‌خواهد.

«زورخانه شیر» دومین مقصد گردشگری در محله دروازه دولاب است. زورخانه‌ای که ۵۰ سال است در خیابان نبرد شمالی برپا شده است، هرچند چهار نسل از پایه‌گذاران آن به مدت ۱۱۰ سال بی‌وقفه این وروزش باستانی را که ثبت ملی هم شده است، حفظ کرده‌اند.

ورود به زورخانه شیر در حالت عادی برای خانم‌ها ممنوع است، اما مرشد علی‌اکبر طاهری، نسل جهارم از صاحبان این زورخانه می‌گوید که با هماهنگی امکان حضور بانوان و گردشگران خارجی و داخلی امکان‌پذیر است.

روزخانه با تصاویری از رزم‌های شاهنامه و پهلوانان ایران، کباده، میل‌ها، چلچراغ‌ها و فرش‌های دست‌باف آرایش شده است. مرشد طاهری تعریف کرد که زورخانه شیر را ۱۱۰ سال پیش در محله نیکنام (خوکدانی سابق) در «آب‌انبار صوفی» راه‌اندازی کرده بودند، بعد مکان آن به محله چهارصد دستگاه منتقل شد و بعد هم میثاق احمدیه و دست‌آخر هم نبرد شمالی. اما همه این سال‌ها بی‌وقفه به کار خود ادامه داده است.

او گفت که پیشنهادهای میلیاردی دریافت کرده برای این‌که ساختمان زورخانه را واگذار کند تا به پاساژی ۶ طبقه تبدیل شود ولی تا به حال اجازه این کار را نداده است.

مرشد که دارای گواهینامه درس مرشدی از فدراسیون ورزش‌های باستانی و پهلوانی کشور است گفت: این زورخانه را با چنگ و دندان تا به حال حفظ کرده‌ام و اجازه نمی‌دهم حتی عکس یکی از پهلوان‌ها را پایین بیاورند چه برسد که ساختمان آن را بفروشم.

او از شورای شهر خواست که برای حفظ زورخانه شیر که از جمله قدیمی‌ترین زورخانه‌های فعال تهران است، کمک کنند.

آرامستان ارامنه، آشوری‌ها، روس‌ها و لهستانی‌ها معروف به «گوستان دولاب» در دل پایتخت امروزی ایران است که دیگر اجازه کفن و دفن در آن‌ها را نمی‌دهند. درِ این آرامستان‌ها به روی مردم عادی تقریبا همیشه بسته است مگر آن‌که با تورهای خاصی وارد این محوطه‌ها شد.

فضای سبز این آرامستان‌ها روبه خشکی رفته و سنگ بنای بخش‌های قدیمی بر اثر مراقبت ضعیف، فرسوده و تقریبا تخریب شده است. از انجا که تردد به داخل این آرامستان‌ها براحتی امکان‌پذیر نیست افراد کمی از وضعیت نگهداری داخل آن نیز اطلاع دارند. افتتاح این مسیر گردشگری بهانه‌ای برای ورود به داخل آرامستان‌ها شد اما بازدید اعضای شورای شهر حتی با بیان یک وعده دلخوش‌کننده نیز همراه نبود.

آرمان استپانیان ـ عکاس و گرافیست ایرانی ـ که در بخش بازدید از آرامستان‌ها حضور داشت، با اشاره به این‌که نخستین نمایشگاهش در خارج از کشور با موضوع سنگ قبرهای این چهار آرامستان بوده است، گفت: زمان مدیریت آقای کرباسچی در شهرداری تهران و در جریان اجرای پروژه احداث اتوبان آهنگ، قرار بود بخش‌هایی از آرامستان روس‌ها و ارامنه، تخریب شود که با همکاری سفارت روسیه در ایران از تخریب آن جلوگیری شد.

او ادامه داد: این قبرستان با توجه به شخصیت‌هایی که در آن آرام گرفته‌اند، ارزش تاریخی بسیاری دارد، سفیر روسیه حتی گفت جمعی از ارتش سرخ در آن دفن شده‌اند و اجازه نمی‌دهیم این گورستان را تخریب کنند. از شهرداری و شورای شهر تهران هم می‌خواهیم از این چهار قبرستان تاریخی که هویتی جهانی دارند و فقط به ایران تعلق ندارند، نگهداری کنند.

شهرام شهریار که گاهی تور آرامستان‌گردی در تهران اجرا می‌کند، گوشه‌ای از داستان آرامستان لهستانی‌هایی را که با آزادی از اردوگاه‌های کار اجباری استالین در سیبری و قیرقیزستان در حال بازگشت به اروپا بودند اما هزاران نفر از آن‌ها در شهرهای تهران، همدان و خرمشهر ماندند، تعریف کرد.

در این آرامستان حدود ۱۹۰۰ شهروند لهستانی به خاک سپرده شده‌اند که شماری از آن‌ها نظامیان لسهتانی در جنگ جهانی دوم بودند. تمام مدفون شدگان بخش لهستانی‌ها بر اثر ابتلا به بیماری‌های واگیرداری همچون تیفوس جان خود را از دست دادند.

در این قبرستان اوانس اوگانیانس ـ نخستین کارگردان سینمای ایران ـ، آنتوان سوروگین ـ  عکاس گرجی و روس‌تبار دوره قاجار، نیکلای مارکف ـ معمار روس‌تبار ـ، آلفرد ژان باتیست لومر ـ موسیقی‌دان نظامی فرانسوی در زمان ناصرالیدن شاه ـ کنت دومونت فرت ـ اولین رییس پلیس ایران ـ به خاک سپرده شده‌اند.

کوشک «وثوق‌الدوله» ساختمانی یکصدساله که به میرزاحسن‌خان معروف به وثوق‌الدوله، نخست‌وزیر ناصرالدین شاه تعلق داشت و تا پیش از سریال «شهرزاد» عمارتی مهجور بود، از دیگر آثار محله قدیمی دروازه دولاب است که درهای آن به روی همگان بسته است و برای ورود به این عمارت باید مسؤولان با بنیاد مستضعفان ـ مالک کنونی عمارت ـ نامه‌نگاری کنند، با این حال نام خانه در فهرست جاذبه‌های گردشگری این مسیر قرار گرفته است.

ایستگاه آخر این رینگ گردشگری در خانه دکتر معین است، محقق و پدیدآورنده لغتنامه‌های فارسی «فرهنگ معین» که در همسایگی محمدعلی امیرمجاهد ـ شاعر و تصنیف‌ساز و پدر همسر معین بود که بعدها باهم ادغام شد و شهداری در سال ۸۳ آن را تملک کرد و اکنون موزه و محلی برای محافل ادبی و موسیقی شده است.

این خانه که لوکیشن سریال‌های شهرزاد و سرزمین کهن نیز بوده، در کنار مسجد زیربازارچه شاید تنها جاذبه‌های این مسیر گردشگری باشند که ورود به آن‌ها به هماهنگی نیاز ندارد و آزاد است.

سیف ـ رییس ستاد گردشگری شهرداری ـ درباره علت تعریف مسیر گردشگری با معرفی جاذبه‌هایی با محدودیت بازدید، گفت: این تور با حضور خبرنگارها اجرا شد تا با فشار افکار عمومی و اصحاب رسانه‌ها باعث شود این فضاها آزاد شود و از حالت مظلومیت خارج شود. می‌خواهیم به نقطه‌ای برسیم که دیدن این جاذبه‌ها با همکاری همه نهادها و دستگاه‌ها برای همه مردم امکان‌پذیر شود.

در پایان رونمایی از این مسیر گردشگری، اعضای شورای شهر و شهرداری منطقه ۱۴ از جهانگیر درویش، معار برجسته ایرانی که ورزشگاه تختی از ماندگارترین آثار او به شمار می‌آید با اهدای مدال افتخار امیرمجاهد تجلیل شد.

جهانگیر درویش که سال‌های زیادی است در وطن زندگی نمی‌کند از این فرصت استفاده کرد و با تعریف خاطراتی از معماری ورزشگاه تختی که در زمان ساخت هیچ‌کس به اجرای آن ایمان نداشت، گفت: این ورزشگاه با آدم‌های معمولی ساخته شد. ۵۳ سال از احداث آن گذشته و هنوز می‌شنوم که می‌گویند نگهداری آن هزینه‌ای برنداشته است.

او که یکی از معماران برتر در عرصه‌های بین‌المللی شناخته می‌شود، روایت کرد که تمایل برای ساختن این ورزشگاه توسط معماران آلمانی بسیار زیاد بود. حتی یک شام دادند که نظر من را تغییر دهند. وقتی هم که مناقصه عمومی برگزار شد، شخص که برنده شده بود هیچ نمی‌دانست، با این حال ما این ورزشگاه را ساختیم.

او از ریزه‌کاری‌هایی که در ساخت این بنا به کار رفته سخن گفت و بیان کرد: من سال‌هاست در خارج از کشور زندگی می‌کنم اما به این خاک تعلق دارم و نمی‌توانم آن را فراموش کنم.

حسن خلیل‌آبادی ـ عضو شورای شهر تهران ـ اساسنامه بنیاد ایران درودی را که اختیار گسترده‌ای به اعضای هیات مدیره را داده است از جمله موانع اقدام شهرداری برای اهدای زمین مورد نیاز این موزه ذکر کرد و افزود: اگر در این اساسنامه اصلاحاتی در زمینه واگذاری ملک، زمین و تابلوهای نقاشی خانم ایران درودی صورت گیرد می‌توان مشکل قانونی واگذاری زمین شهرداری به موزه ایران درودی را حل کرد.

پایگاه خبری ایرانیان موفق

اخبار مرتبط

اجرا شدن طرح دندانپزشک خانواده

صدای سلیم موذن‌زاده ثبت ملی شد

انتقال اسناد صورتجلسات انجمن شهر تهران به کتابخانه ملی ایران

فرستادن ۱۲۴۰ فانوس به آسمان

ایجاد ۲۰۵ هزار فرصت شغلی برای مددجویان کمیته امداد

جشنواره میوه های بهشتی در شمال شرق تهران برگزار می شود

بیش از ۳ هزار نفر در فراخوان جذب هیات علمی دانشگاه آزاد ثبت نام کردند

ورود۳۰۰ محیط‌ بان به یگان حفاظت محیط زیست

۴۲ ایستگاه درخت‌تکانی هنگام بارش برف در تهران راه اندازی شد

بیش از ۲ هزار نقطه گردشگری، زیارتی، تاریخی و تفریحی در تهران

برگزاری همایش مشترک توسعه همکاری کشاورزی اتحادیه اروپا و ایران

مدارس خشتی و گلی تا پایان سال‌تحصیلی جاری جمع آوری می شود

۳۰۰ مرکز مشاوره ژنتیک در کشور در حال فعالیت هستند

مرحله دوم توزیع سبد کالا از هفته آینده اجرا می شود

رونمایی از سامانه سرباز ماهر/ ثبت تخصص جوانان از ۱۵ سالگی

پرداخت ۲۰۰ هزار وام به مددجویان توسط کمیته امداد

محورها و شاخص‌های اصلی عدالت جنسیتی تصویب شد

ایران سرگروه جهانی لیزرهای دندان پزشکی جهان شد

برگزاری نمایشگاه "تازه های کتاب" در سازمان میراث‌فرهنگی

جشنواره فرهنگ اقوام ایرانی برگزار می شود

درخواست 6 کشور برای بهره مندی از لارودرمانی ایران

700 دستگاه بخاری «هرمتیک» برای مدارس آذربایجان‌شرقی خریده شد

۴۰ درصد کارمندان «زن» هستند

۲۰ درصد مدارس کشور توسط خیرین ساخته شده است

راهکارهایی جهت کاهش آلایندگی موتورسیکلت‌ها در تهران

گرمخانه ها در ۶ ماه نخست سال ۱۷۱ هزار نفر پذیرش کرده اند

بیمارستان ۱۵۰ تختخوابی در "رزن" استان همدان ساخته می شود

بارش ها همچنان در کشور ادامه دارد

خط تولید جدید داروهای ضد سرطان در کشور افتتاح می شود

۲۷۳۲ تشکل زنان و خانواده در کشور فعالیت می کنند

خطر حمله قلبی در زنانِ جوان بیشتر است

۵ نمایشگاه از زلزله کرمانشاه در تهران برگزار شد

بالاتر از ۹ جلد برای هر دانش‌آموز سرانه مطالعه کتاب در مدارس

تاکسی‌ها برای کاهش آلودگی هوا تسهیلات ویژه دریافت می کنند

کارت یارانه مددجویان تا ۳۰۰ هزار تومان شارژ می شود

۲۷ هزار مدرسه‌ برای دریافت تندیس عالی کیفیت رقابت می کنند

«جایکا» برای کنترل آلودگی هوا با ایران همکاری می کند

کنترل دیابت شهروندان در محله‌های مرکزی پایتخت

کاهش قیمت داروهای پیوند

25 هزار و 590 مسافر مترو در مهر ماه کتاب خواندند

تاثیر مثبت یوگا بر کاهش حملات قلبی

تولد ۶۱ سالگی مددکاری اجتماعی

بیمارستان ۱۶۰ تختخوابی در شهرستان قدس احداث شد

خبری خوش به بیماران خاص/ افتتاح 83 مرکز جامع خدماتی

۱۶ درصد مدیران کشور زنان هستند

داروهای اساسی دیابت در کشور به اندازه کافی موجود است

مدارس به بخاری‌های جدید «هرمتیک» مجهز می شوند

۲۵۰۰ مسکن روستایی در مناطق زلزله زده کرمانشاه احداث شد

اولین کارخانه تبدیل نخاله ساختمانی به مصالح در تهران افتتاح شد

همکاری ایران و کوبا در حوزه سلامت

پل سبز زندگی در تهران احداث می شود

با نوشیدن قهوه از این دو بیماری جلوگیری کنید

خیرین مدرسه ساز در سال جاری ۶۶ میلیارد تومان پراخت کردند

زیلوی ایران جهانی شد

با این روش‌های طبیعی از سرطان پروستات جلوگیری کنید

سامانه استعلام آخرین وضعیت پرونده‌ سمن‌های جوانان راه اندازی شد

افزایش ظرفیت تولید مواد اولیه دارویی در کشور

افزایش میزان وام دانشجویی

آشنایی با خاویار گیاهی کویر

توصیه ای ساده برای کاهش وزن

ایران کابل‌های زیردریایی ولتاژ بالا تولید می کند

افتتاح چهار پروژه عمرانی در پایتخت

تاثیر ماهی در تسکین علائم آسم کودکان

مشاغل خانگی رونق داده می شوند

برگزاری ششمین کنگره ملی اخلاق پرستاری

۶۰۰ هزار نفر از زنان پایتخت از خدمات «شهربانو» بهره مند شدند

اقدامات وزارت بهداشت برای بیماری خاموش استخوان‌ها

استفاده بیمه سلامت ایران از تجارب ترکیه در استقرار نظام الکترونیک

پرسنل مترو برای راهنمایی صحیح شهروندان نابینا آموزش می بینند

برنامه های دولت برای بهبود شرایط زنان روستا

با مصرف شکلات، چای و قهوه عمر خود را افزایش دهید

قرارداد بیمه تکمیلی بازنشستگان کشوری 3 ماه تمدید شد

افزایش دستمزد محیط بانان

امسال پاییز ایران «پربارش» پیش‌بینی شد

صعود شطرنج ایران در جایگاه ۲۶ جهان

تمام کارت ملی های هوشمند تا پایان آبان ماه صادر می شوند

بیش از ۷۲۶ هزار خدمت درمانی به زائران اربعین ارائه شده است

راه هایی برای رسیدن به وزن ایده آل

بیش از ۴۲ میلیون نفر در سازمان تامین اجتماعی تحت پوشش هستند

۳ کشوری که ایران بیشترین محصولات نانویی خود را به آن صادر کرده است

باغ پرندگان ظرفیت بالایی در جذب گردشگران دارد

۳۵۰ هزار دانش‌آموز تحت پوشش بسته حمایتی دولت قرار می‌گیرند

صندلی کودک در خودروها اجباری می‌شود

30 هزار میلیارد تومان برای توسعه‌ استان تهران اختصاص یافت

شناسایی ترکیب‌های سرطان‌زا در سیب زمینی سرخ شده

آمریکا شکست خورد/ ایران همچنان نفت خود را صادر می کند

هوای تهران هم چنان پاک است

صرفه جویی 30 میلیاردی مأموریت اربعین

قابل پیشگیری بودن نیمی از سکته های مغزی

ورود گردشگران سلامت به ایران افزایش یافته است

تامین ۶۳۰ دستگاه واگن مترو تهران

محصولات ۲۰ شرکت‌ نانویی ایران در نمایشگاه چاینانو معرفی می شوند

اعلام جزییات وام ضروری بازنشستگان کشور

۱۵۰ میلیارد تومان برای تجهیز مدارس مناطق محروم اختصاص یافت

تاثیر دارو دیابت بر پیشگیری از نابینایی

نوشت‌افزار ایرانی در بوفه‌ مدارس عرضه می شود

تاثیر بوهای مختلف بر نحوه رفتار

پژوهشگران شیرازی برای اولین بار انسولین انسانی تولید کردند

مأموران پلیس زبان ناشنوایان را یاد می گیرند

بهبود وضعیت بهداشتی معلولان با کاهش قیمت «پوشک»

captcha