3   
شناسه خبر: 76204   
تاریخ انتشار: 1397/07/18 19:40
رینگ گردشگری شرق طهران افتتاح شد
رینگ گردشگری شرق طهران افتتاح شد
رینگ گردشگری «دروازه دولاب» یا «دارالمومنین شهر طهران» با معرفی آرامستان روس‌ها، لهستانی‌ها و ارامنه، یکی از مسجدهای قدیمی پایتخت و خانه وثوق‌الدوله یا لوکیشن فیلم شهرزاد افتتاح شد.

به گزارش ایسنا، این مسیر گردشگری که امروز با حضور دو نفر از اعضای شورای شهر تهران معرفی شد، در محله تاریخی «دروازه دولاب» قرار دارد، دروازه‌ای که دیگر وجود خارجی ندارد.

مسیر گردشگری دارالمونین که نامگذاری آن متاثر از بافت مذهبی این منطقه کهن در تهران است، از محله «قیاسی» با بازدید از مسجد قدیمی «زیر بازارچه» با نام امروزی «بقیه‌الله» آغاز می‌شود. مسجدی که متولی متعصب آن قدمتش را تا یک هزار سال پیش تخمین می‌زند و یکی از مکان‌های متبرک به حضور امام رضا (ع) می‌داند.

متولی مسجد در بازدیدی که با حضور حسن خلیل‌آبادی و حجت نظری اعضای شورای شهر تهران همرا بود، از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شکوه کرد که برای گمانه‌زنی سن تاریخی مسجد آمده‌اند اما اعتباری برای احیای آن نداده‌اند. او با این باور که سازمان میراث فرهنگی می‌خواهد این مسجد قدیمی را به سرانجام مسجد شاه دچار و به موزه تبدیل کند، توضیح داد که بودجه این مسجد وقفی کاملا مردمی تامین می‌شود. سازمان میراث فرهنگی تامین بودجه مشروط به واگذاری بنا را دارد که هیات امنای مسجد تا به حال در برابر این خواسته مقاومت نشان داده است.

شهرام شهریار سفرنویس و مجری تورهای تهران اما درباره قدمت این مسجد توضیح داد که با بررسی تنور داخل مسجد قدمت «بنا» به دوره قاجار رسیده است، اما ترانشه‌های کارشناسان میراث فرهنگی به شن و ماسه‌هایی رسیده که قدمت این مسجد را به دوره ایلخانی تشبیه می‌کند. علاوه بر این سکه‌ای در این مسجد یافت شده که به دوره صفوی مربوط است. قناتی هم در مسجد یافت شده که به رشته قنات‌های محله دروازه دولاب مرتبط است.

بنا بر اعلام شهرداری منطقه ۱۴ که این مسیر گردشگری را تعریف کرده است، مسجد زیر بازارچه در فهرست میراث ملی ثبت شده، اما در حریم آن ساخت و سازهای زیادی انجام شده است. دیوارهای داخلی مسجد نیز طبله کرده و رطوبت در دیوارهای بیرونی آن نمود دارد. پیرایش مسجد نیز از نظر بصری بهم ریختگی دارد که قدمت اثر را محفوظ کرده است. متولی به اعضای شوراری شهر تاکید کرد که مسجد به مرمت فوری نیاز دارد اما بودجه‌ای برای آن وجود ندارد و بودجه مشروط میراث فرهنگی را هم نمی‌خواهد.

«زورخانه شیر» دومین مقصد گردشگری در محله دروازه دولاب است. زورخانه‌ای که ۵۰ سال است در خیابان نبرد شمالی برپا شده است، هرچند چهار نسل از پایه‌گذاران آن به مدت ۱۱۰ سال بی‌وقفه این وروزش باستانی را که ثبت ملی هم شده است، حفظ کرده‌اند.

ورود به زورخانه شیر در حالت عادی برای خانم‌ها ممنوع است، اما مرشد علی‌اکبر طاهری، نسل جهارم از صاحبان این زورخانه می‌گوید که با هماهنگی امکان حضور بانوان و گردشگران خارجی و داخلی امکان‌پذیر است.

روزخانه با تصاویری از رزم‌های شاهنامه و پهلوانان ایران، کباده، میل‌ها، چلچراغ‌ها و فرش‌های دست‌باف آرایش شده است. مرشد طاهری تعریف کرد که زورخانه شیر را ۱۱۰ سال پیش در محله نیکنام (خوکدانی سابق) در «آب‌انبار صوفی» راه‌اندازی کرده بودند، بعد مکان آن به محله چهارصد دستگاه منتقل شد و بعد هم میثاق احمدیه و دست‌آخر هم نبرد شمالی. اما همه این سال‌ها بی‌وقفه به کار خود ادامه داده است.

او گفت که پیشنهادهای میلیاردی دریافت کرده برای این‌که ساختمان زورخانه را واگذار کند تا به پاساژی ۶ طبقه تبدیل شود ولی تا به حال اجازه این کار را نداده است.

مرشد که دارای گواهینامه درس مرشدی از فدراسیون ورزش‌های باستانی و پهلوانی کشور است گفت: این زورخانه را با چنگ و دندان تا به حال حفظ کرده‌ام و اجازه نمی‌دهم حتی عکس یکی از پهلوان‌ها را پایین بیاورند چه برسد که ساختمان آن را بفروشم.

او از شورای شهر خواست که برای حفظ زورخانه شیر که از جمله قدیمی‌ترین زورخانه‌های فعال تهران است، کمک کنند.

آرامستان ارامنه، آشوری‌ها، روس‌ها و لهستانی‌ها معروف به «گوستان دولاب» در دل پایتخت امروزی ایران است که دیگر اجازه کفن و دفن در آن‌ها را نمی‌دهند. درِ این آرامستان‌ها به روی مردم عادی تقریبا همیشه بسته است مگر آن‌که با تورهای خاصی وارد این محوطه‌ها شد.

فضای سبز این آرامستان‌ها روبه خشکی رفته و سنگ بنای بخش‌های قدیمی بر اثر مراقبت ضعیف، فرسوده و تقریبا تخریب شده است. از انجا که تردد به داخل این آرامستان‌ها براحتی امکان‌پذیر نیست افراد کمی از وضعیت نگهداری داخل آن نیز اطلاع دارند. افتتاح این مسیر گردشگری بهانه‌ای برای ورود به داخل آرامستان‌ها شد اما بازدید اعضای شورای شهر حتی با بیان یک وعده دلخوش‌کننده نیز همراه نبود.

آرمان استپانیان ـ عکاس و گرافیست ایرانی ـ که در بخش بازدید از آرامستان‌ها حضور داشت، با اشاره به این‌که نخستین نمایشگاهش در خارج از کشور با موضوع سنگ قبرهای این چهار آرامستان بوده است، گفت: زمان مدیریت آقای کرباسچی در شهرداری تهران و در جریان اجرای پروژه احداث اتوبان آهنگ، قرار بود بخش‌هایی از آرامستان روس‌ها و ارامنه، تخریب شود که با همکاری سفارت روسیه در ایران از تخریب آن جلوگیری شد.

او ادامه داد: این قبرستان با توجه به شخصیت‌هایی که در آن آرام گرفته‌اند، ارزش تاریخی بسیاری دارد، سفیر روسیه حتی گفت جمعی از ارتش سرخ در آن دفن شده‌اند و اجازه نمی‌دهیم این گورستان را تخریب کنند. از شهرداری و شورای شهر تهران هم می‌خواهیم از این چهار قبرستان تاریخی که هویتی جهانی دارند و فقط به ایران تعلق ندارند، نگهداری کنند.

شهرام شهریار که گاهی تور آرامستان‌گردی در تهران اجرا می‌کند، گوشه‌ای از داستان آرامستان لهستانی‌هایی را که با آزادی از اردوگاه‌های کار اجباری استالین در سیبری و قیرقیزستان در حال بازگشت به اروپا بودند اما هزاران نفر از آن‌ها در شهرهای تهران، همدان و خرمشهر ماندند، تعریف کرد.

در این آرامستان حدود ۱۹۰۰ شهروند لهستانی به خاک سپرده شده‌اند که شماری از آن‌ها نظامیان لسهتانی در جنگ جهانی دوم بودند. تمام مدفون شدگان بخش لهستانی‌ها بر اثر ابتلا به بیماری‌های واگیرداری همچون تیفوس جان خود را از دست دادند.

در این قبرستان اوانس اوگانیانس ـ نخستین کارگردان سینمای ایران ـ، آنتوان سوروگین ـ  عکاس گرجی و روس‌تبار دوره قاجار، نیکلای مارکف ـ معمار روس‌تبار ـ، آلفرد ژان باتیست لومر ـ موسیقی‌دان نظامی فرانسوی در زمان ناصرالیدن شاه ـ کنت دومونت فرت ـ اولین رییس پلیس ایران ـ به خاک سپرده شده‌اند.

کوشک «وثوق‌الدوله» ساختمانی یکصدساله که به میرزاحسن‌خان معروف به وثوق‌الدوله، نخست‌وزیر ناصرالدین شاه تعلق داشت و تا پیش از سریال «شهرزاد» عمارتی مهجور بود، از دیگر آثار محله قدیمی دروازه دولاب است که درهای آن به روی همگان بسته است و برای ورود به این عمارت باید مسؤولان با بنیاد مستضعفان ـ مالک کنونی عمارت ـ نامه‌نگاری کنند، با این حال نام خانه در فهرست جاذبه‌های گردشگری این مسیر قرار گرفته است.

ایستگاه آخر این رینگ گردشگری در خانه دکتر معین است، محقق و پدیدآورنده لغتنامه‌های فارسی «فرهنگ معین» که در همسایگی محمدعلی امیرمجاهد ـ شاعر و تصنیف‌ساز و پدر همسر معین بود که بعدها باهم ادغام شد و شهداری در سال ۸۳ آن را تملک کرد و اکنون موزه و محلی برای محافل ادبی و موسیقی شده است.

این خانه که لوکیشن سریال‌های شهرزاد و سرزمین کهن نیز بوده، در کنار مسجد زیربازارچه شاید تنها جاذبه‌های این مسیر گردشگری باشند که ورود به آن‌ها به هماهنگی نیاز ندارد و آزاد است.

سیف ـ رییس ستاد گردشگری شهرداری ـ درباره علت تعریف مسیر گردشگری با معرفی جاذبه‌هایی با محدودیت بازدید، گفت: این تور با حضور خبرنگارها اجرا شد تا با فشار افکار عمومی و اصحاب رسانه‌ها باعث شود این فضاها آزاد شود و از حالت مظلومیت خارج شود. می‌خواهیم به نقطه‌ای برسیم که دیدن این جاذبه‌ها با همکاری همه نهادها و دستگاه‌ها برای همه مردم امکان‌پذیر شود.

در پایان رونمایی از این مسیر گردشگری، اعضای شورای شهر و شهرداری منطقه ۱۴ از جهانگیر درویش، معار برجسته ایرانی که ورزشگاه تختی از ماندگارترین آثار او به شمار می‌آید با اهدای مدال افتخار امیرمجاهد تجلیل شد.

جهانگیر درویش که سال‌های زیادی است در وطن زندگی نمی‌کند از این فرصت استفاده کرد و با تعریف خاطراتی از معماری ورزشگاه تختی که در زمان ساخت هیچ‌کس به اجرای آن ایمان نداشت، گفت: این ورزشگاه با آدم‌های معمولی ساخته شد. ۵۳ سال از احداث آن گذشته و هنوز می‌شنوم که می‌گویند نگهداری آن هزینه‌ای برنداشته است.

او که یکی از معماران برتر در عرصه‌های بین‌المللی شناخته می‌شود، روایت کرد که تمایل برای ساختن این ورزشگاه توسط معماران آلمانی بسیار زیاد بود. حتی یک شام دادند که نظر من را تغییر دهند. وقتی هم که مناقصه عمومی برگزار شد، شخص که برنده شده بود هیچ نمی‌دانست، با این حال ما این ورزشگاه را ساختیم.

او از ریزه‌کاری‌هایی که در ساخت این بنا به کار رفته سخن گفت و بیان کرد: من سال‌هاست در خارج از کشور زندگی می‌کنم اما به این خاک تعلق دارم و نمی‌توانم آن را فراموش کنم.

حسن خلیل‌آبادی ـ عضو شورای شهر تهران ـ اساسنامه بنیاد ایران درودی را که اختیار گسترده‌ای به اعضای هیات مدیره را داده است از جمله موانع اقدام شهرداری برای اهدای زمین مورد نیاز این موزه ذکر کرد و افزود: اگر در این اساسنامه اصلاحاتی در زمینه واگذاری ملک، زمین و تابلوهای نقاشی خانم ایران درودی صورت گیرد می‌توان مشکل قانونی واگذاری زمین شهرداری به موزه ایران درودی را حل کرد.

پایگاه خبری ایرانیان موفق

اخبار مرتبط

پیشنهاد نامگذاری خیابانی در تهران با عنوان «پروفسور مزدا»

جزییات «بسته حمایت غذایی اقشار کم‌درآمد»

کاهش آلودگی هوا عرض ۲ هفته با طرح "ارشادی"

مدارس خشتی و گلی جمع می شوند

155 دختر ایرانشهری به مدرسه بازگشتند

رویکرد مثبت ایران به FATF باعث برهم خوردن برنامه های ترامپ شد

توسعه همکاری‌ یونیسف و تهران در حوزه کودکان

روش هایی جهت جلوگیری از ابتلا به «شپش سر»

برای اولین بار «هر مدرسه یک شهردار، هر مدرسه یک ورزشگاه» در یزد

اتاق فکر گردشگری جهت «سفرهای ارزان قیمت جوانان» تشکیل شده است

دومین جشنواره ملی ورزش بازنشستگان از فردا آغاز می شود

دلایلی لزوم توجه به سلامت زنان

راه‌اندازی نمایشگاه‌های دائمی جهت فروش تولیدات هنرستانی‌ها

ثبت ملی «سیاهگوش» در چهارمحال و بختیاری

12 هزار کلاس درس در استان تهران احداث شد

اختصاص تسهیلات و اشتغال برای مددجویان تهرانی توسط کمیته امداد

راه اندازی 30 دستگاه دیالیز در سیستان و بلوچستان

راه هایی برای جلوگیری از پوکی استخوان

کاهش تعداد مصرف کنندگان مواد مخدر در کشور

پروژه کمربند سبز تهران از اول آذر ماه آغاز می شود

شرایط وام ازدواج به بیمه‌شدگان تامین اجتماعی

استاندارد سازی مراکز شیمی درمانی در کشور

روش هایی جدید برای مقابله با باکتری‌های مقاوم

۲۸ بیمارستان در کشور خدمات تخصصی به زنان ارائه می دهند

اختصاص بسته حمایتی دولت برای بازنشستگان

آغاز به کار پایگاه سلامت بانوان ایرانی در ایستگاه‌های متروی تهران

انجمن‌های ورزشی در مدارس راه اندازی می شود

سند حمایت از کسب‌ و کارهای نوپای دیجیتال سلامت رونمایی شد

خدمت رسانی به ۲۷۰۰ تخت فعال در ۲۸ بیمارستان تخصصی زنان

نخستین سند جامع دوچرخه‌سواری برای تهرانی‌ها تدوین شد

روش جدید مقابله با زوال عقل از طریق داروهای افسردگی

اختصاص 1000 میلیارد تومان بابت تحصیل دانش آموزان خارجی

مناسب سازی ایستگاه‌های اتوبوس برای معلولان آغاز شد

بارش باران و وزش باد شدید در کشور/ هوای تهران سالم است

اولین عمل فیکس مچ پا بر روی بیمار هموفیلی در تبریز انجام شد

مدارس به شبکه ملی اطلاعات متصل می‌شوند

بهترین زمان مناسب برای جدایی محل خواب کودک از والدین

فناوری‌های جهاد دانشگاهی وارد مترو شد/ بی‌نیاز شدن از واردات قطعات مترو با این تفاهم نامه

خوراکی های ممنوع برای بوفه مدارس

بیش‌ از ۱۹۱هزار ازدواج در شش‌ماهه اول سال ثبت شده است

۲۰۶ هزار نوزاد بیمه تامین اجتماعی شدند

۱۳۷ هزار کودک سبد غذایی می گیرند

کمک‌های مردمی در «جشن عاطفه‌ها» ۲۵ درصد افزایش یافته است

هوای تهران سالم است/ گسترش سامانه بارشی به مرکز و جنوب کشور

برنامه‌های احیای تالاب هامون اجرا می شود

پرداخت هزینه‌های فیزیوتراپی،جراحی قلب و عروق توسط سازمان بیمه سلامت

شیرین شدن ذائقه ایرانی‌ها/ خطر افزایش چاقی در کشور

کاهش 30 درصدی مرگ‌ با ورزش کردن

۹۰۰ آمبولانس برای پوشش مراسم اربعین آماده باش شدند

ابتکار: لزوم توجه به زنان تحصیلکرده در اشتغالزایی

پاکسازی طبیعت برای مرمت آثار تاریخی

باران در راه ایران؛ کاهش دمای تهران در روز شنبه

تحت پوشش قرار گرفتن بیش از۶ هزاردانش آموز تهرانی زیر نظر بهزیستی

تاکید بر اشتغال دختران در "روز جهانی دختر"

تایید داروهای شیمی‌ درمانی ایرانی توسط فوق تخصصان سرطان

اقتصاد ایران در دوره بهار 1.8 درصد رشد داشته است

مدارس برای ورود دانش‌آموزان دوچرخه‌سوار آماده هستند

بیش از ۶ هزار پروژه بهداشتی در سراسر کشور اجرا شده است

پیش‌بینی بارش‌های گسترده از نیمه هفته آینده/ هوای تهران سالم است

ایران تاکنون با ۸۰ مدال در رده سوم مسابقات پارآسیایی قرار گرفت

۹ میلیارد و۳۰۰ میلیون تومان کمک هزینه ازدواج پرداخت شده است

۲۷۰ مجمع خیرین سلامت در کشور فعالیت دارند

فقر غذایی در روستاها ۵۰ درصد کاهش یافت/ ۱.۶ میلیون روستایی بیمه شدند

۱۰ هزار و ۵۰۰ زن عشایر بیسواد تحت پوشش قرار گرفتند

با موافقت وزارت بهداشت؛ سازمان پیوند اعضا تشکیل می شود

معضل سردرد به آسانی درمان نمی شود

اعلام چگونگی پوشش بیمه‌ای «زنان خانه‌دار»

راه اندازی کمپین برای حذف "هپاتیت" در کشور

راهکار جدید سازمان بهداشت جهانی برای کنترل دخانیات

در اختیار قرار گرفتن وای فای رایگان برای شهروندان تهرانی

هوای پایتخت همچنان «پاک» است

معرفی روستایی که ۱۷۵ پزشک صادر کرده است

هشدار؛ گرفتگی صدا را جدی بگیرید

خطر ابتلا به "پیرگوشی" در مردان بیشتر از زنان

کتابخانه پارک شهر تا سال آینده احداث می شود

تمهیدات مثبت وزارت بهداشت جهت رفع گرانی "بسته‌بندی" دارو

رکورد جهانی برای ایران؛ یزد پایتخت شهرهای پایدار جهان می‌شود

فوایدی درباره ویتامین «کا» که احتمالا نمی‌دانید

ثبت‌نام کتابخانه‌های عمومی در روز تهران رایگان شد

قرار گرفتن ۴۱۳ هزار خانوار تحت پوشش کمیته امداد

وزیر آموزش و پرورش: موانع ایجاد شادی و نشاط در مدارس حذف می شوند

بیماران دیالیز نگران نباشند؛ رفع مشکل کمبود محلول دیالیز صفاقی در کشور

بلایی که خواب ناکافی سر دانش آموزان می آورد

عادت های موثر در جلوگیری از سرطان پستان

دلیل پرمویی صورت و بدن در زنان

طی پژوهشی جدید؛ تولید ماده گیاهی جدید برای بسته‌بندی مواد غذایی

استفاده از موبایل عامل خطر نردیک بینی

کمبود خواب باعث رفتارهای پرخطر در نوجوانان می شود

سه بیمارستان ۱۰۰۰ تختخوابی در تهران احداث می شود

بیش از ۱۰۰ سمن محیط زیستی در تهران فعالیت می کنند

دختران مجرد هم می توانند خود را «بیمه زنان خانه‌دار» کنند

میانگین اهدای خون در ایران دوبرابر سایر کشورهای دیگر است

عوارض خطرناک کوله‌های نامناسب برای دانش‌آموزان

خبر خوب برای بیماران مبتلا به سرطان؛ کمبود دارو وجود ندارد

استفاده سالمندان تهران از خدمات رایگان کارت منزلت

مردم مناطق زلزله زده کرمانشاه نگران کار نباشند؛ اشتغالزایی توسط بنیاد «برکت»

اتفاقی خوب در جنوب کشور؛ بیمارستان ۲۴۰ تختخوابی اهواز افتتاح شد

بهترین خوراکی ها برای دانش‌آموزان در زنگ‌ تفریح

راهکاری برای کاهش اضطراب در کودکان

خبر خوب برای رانندگان آژانس و وانت بارها؛ تخفیف 70 درصدی طرح ترافیک

captcha