38   
شناسه خبر: 76647   
تاریخ انتشار: 1397/08/02 17:00
علت ترس از اجتماع در افراد
علت ترس از اجتماع در افراد
اگر از موقعیت هایی که در آن افراد غریبه و ناآشنا وجود دارد ترس دارید اگر از حضور در مکان هایی که حس می کنید مورد قضاوت قرار میگیرید دلهره دارید ادامه مطلب را حتما بخوانید.

به گزارش نمناک، معمولا ترس از اجتماع در اواسط نوجوانی شروع میشود، البته امکان بروز آن در کودکی هم وجود دارد. به ندرت ممکن است شروع این اختلال در بزرگسالی باشد. این مشکل هم مثل بسیاری مشکلات دیگر در اثر تلفیقی از علل محیطی و ژنتیکی بوجود میآید.
 
بعضی ژنها ممکن است در بروز اضطراب و ترس نقش داشته باشند که البته ژن دقیق مسئول ایجاد این اختلال هنوز مشخص نشده است. ضمنا ترس از اجتماع ریشه وراثتی هم دارد یعنی معمولا در خانواده و یا فامیل چندین نفر به این مشکل مبتلا هستند.
 
محققان بر این باورند که مواد شیمیایی طبیعی موجود در بدن ممکن است در ترس از اجتماع نقش داشته باشند مثلا عدم تعادل مادهای در مغز بنام سروتونین، یک عامل محسوب میشود چون در تنظیم خلق و عواطف نقش دارد.
 
بعضی دانشمندان معتقدند که ساختاری در مغز که آمیگدال نام دارد در کنترل پاسخ به ترس نقش ایفا میکند. در افرادی که این قسمت مغز فعالیت بیش از حد دارد پاسخ به ترس بسیار شدیدتر است و باعث اضطراب آنها در شرایط اجتماعی میشود.
 
 شرم و یا حالت نگرانی مختصر در موقعیتهای جدید اجتماعی طبیعی است و ترس از اجتماع محسوب نمیشود، اما اگر حس کردید این اضطراب زندگی شما را سیاه کرده، باید درمان شوید. به هر حال این هم مشکلی است که بوجود آمده و باید برطرف شود، در غیر این صورت بسیاری از موقعیتهای اجتماعی را از دست می دهید و روزبه روز منزویتر خواهید شد. حالاتی متداول در زندگی روزمره وجود دارد که اگر تحمل آن برایتان سخت است و در این شرایط دچار اضطراب میشوید حتما باید به روانپزشک مراجعه کنید.

پایگاه خبری ایرانیان موفق

captcha