66   
شناسه خبر: 76925   
تاریخ انتشار: 1397/08/10 17:23
راه هایی برای چیدن کتابخانه
راه هایی برای چیدن کتابخانه
هر وقت از شلوغی های یک زندگی شهری و پر دغدغه، خسته و دل زده می شوم به سراغ کتابخانه ای می روم که دوست بی بدیل من در خلوت و آرامشم به حساب می آید.

به گزارش برترینها، هر وقت از شلوغیهای یک زندگی شهری و پر دغدغه، خسته و دل زده میشوم به سراغ کتابخانهای می روم که دوست بیبدیل من در خلوت و آرامشم به حساب میآید. کتابهایم را با تمام وجود نگاه می‌کنم و دستی به سر و رویشان میکشم. همیشه و همیشه در تمام مراحل زندگی خود، واژه‌ها، کلمات، داستان‌ها و اشعار را میستایم و برای آنکه رسالت خود را به فهم و دانش ادا کنم دست از مطالعه و آرامشی که از آن به دست می‌آورم نخواهم شست. در این مطلب همراه من باشید تا با هم کتابخانه دلبند و روح بخش خود را تیمار کنیم و آن را زیباتر از همیشه گردانیم تا شاید هم برای خودمان و هم همه اطرافیانمان مشوقی باشیم برای مطالعه، دانستن و فهم.

* حرف اول

فراموش نکنید که شخصیت یک فرد کتاب خوان و اهل مطالعه، باید در جای جای زندگی او مشخص باشد که به راستی یکی از مهمترین آنها داشتن یک کتابخانه مرتب و زیباست. تصور کنید که در یک روز شیرین و سرد زمستانی، فنجان گرمی چای به دست دارید و برای آرامش خاطر خود میخواهید خواندن کتاب تازهای را شروع کنید.

به سراغ کتابخانه خود میروید؛ اما چنان شلوغی و پراکندگیای گریبان گیرتان می شود که حتی فراموش میکنید که به دنبال چه به اینجا آمدهاید! پس قبل از هر چیز باید بدانید که جای هر کتابی در کجاست؛ در واقع سادهترین و ابتدایی ترین راه برای چیدمان کتابها، آن است که آنها را بر اساس موضوع و مضمونی که دارند طبقه بندی نمایید؛ برای مثال میتوانید یک طبقه از کتابخانه خود را به کتابهای شعر و دیوان‌های شاعران نامی، طبقه‌ای را به رمانها و طبقهای را هم به کتابهای علمی و... اختصاص دهید. با این کار میتوانید تکلیف خود را برای انتخاب هر موضوع و مضمونی از کتابها روشن کنید.

* یک بغل مطالعه

اگر کتابخانه دوست‌داشتنی شما در اتاق نشیمن منزلتان قرار دارد باید به چند نکته دقت کنید. اگر در این کتابخانه، تعداد کمی کتاب وجود دارد باید آنها را به بهترین حالت ممکن چیدمان نمایید؛ بنابراین سعی کنید کتابها را به صورت نامتقارن در دو طرف کتابخانه قرار دهید؛ یعنی برای مثال در سمت راست کتابخانه، چهار کتاب و در سمت چپ آن دو یا سه کتاب قرار دهید. اگر این شیوه نامتقارن را برای چیدمان کتابهای خود پیش گرفتهاید بهتر است الگوی تعداد کتابها را برای طبقه های بعدی متفاوتتر تعیین کنید؛ درواقع اگر در طبقه اول سمت چپ سه کتاب گذاشتهاید در همان سمت از طبقه بالا بهتر است تعداد آنها را تغییر دهید. توجه داشته باشید که بهتر است رنگ کتابها را نیز در چیدمان خود دخیل کنید. ایجاد تناسب و رعایت زیبایی کتابها در حقیقت میتواند ظاهر برازنده و چشم نوازی را برای کتابخانه شما به ارمغان آورد.

* سانت به سانت کتاب

یکی از روشهایی که بعضی از افراد برای چیدمان کتابهای خود پیش میگیرند چینش افقی آنها بر روی یکدیگر است. توجه داشته باشید که این شیوه از چیدمان کمتر توصیه میشود و اگر تصمیمتان برای این کار جدی است باید نکاتی را مدنظر داشته باشید. باید بگوییم که اگر کتابخانه دفتر و یا فضای کاری و رسمی خود را چیدمان میکنید بهتر است که اصلاً سراغ چنین روشی نروید؛ اما اگر در فضای خانه هستید بهتر است برای چیدمان کتابها به صورت افقی در ابتدا ابعاد کتابها و در مرحله بعد، رنگ آنها را مدنظر قرار دهید تا شکل بهتری در چیدمان خود به  دست آورید.

* هر کتاب، کجا؟

پیشنهادی که برایتان داریم این است که کتابهای آشپزی خود را بر روی پیشخوان آشپزخانه قرار داده و روی آنها را بپوشانید تا آسیبی نبینند. توجه داشته باشید که اگر در خانه خود کتابهایی نفیس و عتیقه دارید بهتر است آنها را از سایر کتابهای خود جدا نگه دارید، چرا که هم از نظر ظاهری و شکل جلد با آنها تفاوت دارد و هم لازم است در نگهداری از آن دقت بیشتری داشته باشید.

پیش‌تر گفتیم که بهتر است هر مضمون از کتابها را در طبقه ای خاص قرار دهید؛ اما بد نیست در اینجا به این نکته نیز اشاره کنیم که در صورت امکان و داشتن فضای کافی میتوانید هرکدام از موضوعات کتابها را در جای مخصوص به خود قرار دهید؛ برای مثال رمانها و کتابهای متفرقه را بهتر است در نشیمن و کتابهای مرجع را در نزدیکی میز تحریر خود قرار دهید. برای قرار دادن کتابهای مرجع به شما پیشنهاد می کنیم که از داشتن یک طبقه در بالای میزتحریر خود غافل نشوید.

* صفحهها، صف به صف

بهترین روش برای چیدمان کتابها در کتابخانه، چینش عمودی آنها از بزرگ به کوچک است، آن هم به صورتی که کتابهای بلندتر در سمت راست و کتابهای کوچکتر در سمت چپ قرار بگیرند. علاوه بر این بهتر است که کتابخانهتان را به‌گونه ای در نظر داشته باشید که به فاصله 40 سانتیمتر از سقف قرار گرفته باشد تا برای دسترسی به کتابهایی که در طبقات بالا قرار دارند دچار مشکل نشوید.

* به زیبایی کتاب

درست است که وجود خود کتابها سراسر حس مثبت است و به خودی خود، حال شما را خوب میکند؛ اما از برای افزایش این حال خوب میتوانید در کتابخانه خود تنوعی ایجاد کنید. پیشنهاد میکنیم که در کنار آن همه یار مهربان از چند عکس خانوادگی، گلهای طبیعی و وسایل دکوری استفاده کنید و آنها را در طبقات کتابخانه خود قرار دهید.

* کنج دل انگیز

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که احتیاج به جنس متفاوتی از آرامش دارید، میتوانید در صورت امکان، کنج دنجی را در منزل خود مدنظر قرار دهید و با قرار دادن یک کاناپه و میز کوچک، ساعات دلنشینی را در آن قسمت به مطالعه بپردازید، چای بنوشید و روح خود را شستشو داده و تغذیه کنید. قطعاً هرکدام از ما در برابر روح خود مسئول هستیم و کمترین کاری که میتوانیم برای حفظ شخصیت و تفکر خود انجام دهیم آن است که مطالعه و خواندن کتاب را فراموش نکنیم. نباید این نکته را نیز از قلم انداخت که نه فقط کتاب خواندن، بلکه کتاب خوب خواندن است که اهمیت دارد.

پایگاه خبری ایرانیان موفق

اخبار مرتبط

دیوارهای ساده را اینگونه تزئین کنید

ترجمه میرعباسی از رمان «۱۹۸۴» منتشر شد

۴۵۰ میلیون تومان کتاب در طرح پاییزه فروش رفت

نکاتی برای انتخاب پرده

رونمایی از مجموعه دو جلدی کتاب «بلدچی»

«حمام تُرکی» منتشر شد

نکاتی برای پوشیدن شلوار گشاد

طراحی اتاق خواب کودک

انتشار 2 اثر داستانی

آموزش ست کردن کوسن با مبل

کتاب "برندسازی رسانه در ایران" منتشر شد

دکوراسیون داخلی منزل به سبک فرانسوی ها

کتاب «مذاکرات ایران و آمریکا» منتشر شد

خانه خود را پائیزی بچینید

کتاب «آخرین مصاحبه ادوارد سعید» منتشر شد

دکوراسیون انرژی بخش برای میز کار

انتشار کتابی که درباره کار ناتمام "علی حاتمی" است

۴ کتاب ایرانی به فهرست کلاغ سفید مونیخ راه یافت

کتابخانه پارک شهر تا سال آینده احداث می شود

ترجمه چند کتاب درباره تاریخ ایران منتشر شد

ثبت‌نام کتابخانه‌های عمومی در روز تهران رایگان شد

ایده هایی جذاب برای چیدن قاب عکس روی دیوار

همکاری کتابخانه ملی ایران و مجارستان

"همزاد" بهترین رمان سال 1395 معرفی شد

توصیه هایی برای داشتن یک کتابخانه خانگی زیبا

نحوه آماده سازی منزل برای شروع مدرسه

captcha