56   
شناسه خبر: 77450   
تاریخ انتشار: 1397/08/28 18:54
خلاقیت تفکر خود را تقویت کنید تا اعتبارتان بالا رود
خلاقیت تفکر خود را تقویت کنید تا اعتبارتان بالا رود
دنیای ما با سرعتی بیش‌تر از همیشه در حال تغییر است و ما برای رسیدن به آن مدام فناوری‌های جدید را به کار می‌گیریم و صنایع را تغییر می‌دهیم.

به گزارش پایگاه خبری ایرانیان موفق، این ۱۹ توصیه به شما کمک می‌کند روش‌هایی برای تفکر خلاق پیدا کنید و از آن برای به‌دست آوردن اعتبار به عنوان رهبر در محل استفاده کنید.

۱. محدودیت‌هایی تعیین کنید

برای تقویت تفکر خلاق خودتان، خوب است که محدودیت‌هایی برای خودتان تعیین کنید تا مجبور باشید خارج از چارچوب فکر کنید و به راه‌حل‌هایی برسید.

برای افزایش مهارت حل مسئله‌ی خلاقانه محدودیت زمان، بودجه یا هر نوع محدودیت دیگری تعیین کنید. این به شما به عنوان حلال مشکلات و کسی که می‌تواند راه‌حل‌های نوآورانه ارائه کند، اعتبار می‌دهد.

۲. تغییر ایجاد کنید

اگر متوجه شدید که در یک کانال گیر افتاده‌اید و هر روزتان تکراری است، پس احتمالا به سختی می‌توانید به ایده‌های جدید دست پیدا کنید. برای همین مهم است که گاهی برنامه‌ی روزمره‌تان را تغییر دهید و از آن کانال بیرون بیایید.

با تمرین کردن در زمان‌های مختلف، یا امتحان کردن یک چیز جدید برای نهار چشمه‌ی خلاقیت‌تان را به جوشش بیاورید. میزتان را جابه‌جا کنید یا محل کار شخصی‌تان را تغییر دهید.

هر یک از این تغییرات برای جرقه زدن ذهن‌تان و خلق ایده‌های جدید مفید است.

۳. به دیگران توجه کنید و به آنها گوش کنید

وقتی به دیگران توجه نشان می‌دهید و به ایده‌ها و افکارشان گوش می‌کنید به شما بیش‌تر اعتماد خواهندکرد.

”رهبرانی که گوش شنوا دارند می‌توانند روابط مطمئنی بسازند که شفاف است و وفاداری ایجاد می‌کند. شما رهبرانی را می‌شناسید که از صمیم قلب به کارمندان‌شان اهمیت می‌دهند چون واقعا به آنها گوش می‌کنند.“

-گلن لوپیس

گوش کردن به هم‌کاران‌تان آنها را قادر می‌سازد راحت‌تر باشند و احساس کنند می‌توانند ریسک کنند و خلاق باشند.

گفت‌وگو با هم‌کاران درباره‌ی ایده‌ها نه‌تنها تفکر خلاق خودتان را افزایش می‌دهد، بلکه محیط را برای محل کاری خلاقانه‌تر فراهم می‌کند.

۴. مربی/ منتقدهای بیش‌تری پیدا کنید

اگر می‌خواهید خلاقیت‌تان را بهبود دهید، باید یک مربی کاردان یا منتقد خوب پیدا کنید، کسی که بتواند به شما بازخورد مثبت دهد و کمک‌تان کند رو به جلو حرکت کنید.

وقتی به مرور زمان به خاطر تعهد و راهنمایی مربی‌تان کارتان بهتر شود، آدم‌ها احترام بیش‌تری برایتان قائل خواهندبود.

هر نوع کار خلاقانه‌ای قبل از این‌که آماده‌ی اجرا باشد مستلزم چندین پیش‌نویس است. با کمک مربی‌تان می‌توانید روش‌هایی بیابید تا دائم کارتان را بهتر کنید. اد کاتمول، رییس پیکسار می‌گوید:

”در اوایل کار همه‌ی فیلم‌هایمان افتضاح بود. می‌دانم این ارزیابی صریحی است، اما من… این عبارت را انتخاب کردم چون جمله‌ای ملایم‌تر نمی‌تواند میزان بدی نخستین نسخه‌های فیلم‌هایمان را منتقل کند. من با گفتن این جمله نمی‌خواهم خودم را فروتن یا متواضع نشان دهم. فیلم‌های اول پیکسار خوب نیستند، و کار ما این است که آنها را از افتضاح… به خوب برسانیم. ما حقیقتا به این فرآیند مکرر باور داریم – بازنگری، بازنگری، و باز هم بازنگری تا زمانی که داستان از هم‌گسیخته منسجم شود یا یک شخصیت توخالی روح خود را پیدا کند.“

از دانش مربی کاردان خود استفاده کنید تا به نخستین پیش‌نویس‌هایتان حیات ببخشید.

۵. زیاد سعی کنید و شکست بخورید

بهترین روش برای بهتر کردن مهارت‌ها این است همیشه سعی کنید و شکست بخورید تا پیشرفت کنید. این تفکر خلاق تان را افزایش می‌دهد و به هم‌کاران‌تان نشان می‌دهد که شما به آسانی تسلیم نمی‌شوید و مشتاق پیشرفت هستید.

توانایی پذیرفتن شکست و تبدیل آن به موفقیت یکی از بهترین ویژگی‌های هر رهبر است.

نشریه‌ی هاروارد بیزینس ریویو گزارش کرده‌است:

” ساراس ساراواتی، استاد دانشگاه داردن با پژوهش‌هایش درباره‌ی این‌که کارآفرینان متخصص چگونه تصمیم می‌گیرند، نشان داده‌است که آنها باید اشتباهات زیادی بکنند تا رویکردها، فرصت‌ها، یا مدل‌های کسب و کار جدید را کشف کنند. ساراس مکررا به هوارد شولتز اشاره می‌کند، کسی که وقتی Il Giornale (فروشگاه بستنی و قهوه، م.) را در سیاتل افتتاح کرد موسیقی اپرا بی‌وقفه پخش می‌شد، منوها به زبان ایتالیایی نوشته شده‌بود، و هیچ صندلی‌ای وجود نداشت. شولتز بعدا از این فروشگاه برای خرید برند اصلی و دارایی‌های استارباکس استفاده کرد. او اغلب می‌گوید ˈما مجبور بودیم اشتباهات زیادی بکنیمˈ تا مدلی را کشف کنیم که جواب دهد.“

۶. باثبات باشید (هیچ هنرمند رنج‌دیده‌ای این‌جا نیست)

شاید وقتی به خلاقیت فکر می‌کنید تصویر یک هنرمند دل‌شکسته یا نویسنده‌ی الکلی به ذهن‌تان بیاید. امروزه بسیاری از آدم‌ها خلاقیت را با انزوا، ناامیدی، الکل و بی‌ثباتی در ارتباط می‌دانند. فقط جی گتسبی را تصور کنید.

شاید این شخصیت برای نمایش خوب باشد، اما خلاقیت این‌طور عمل نمی‌کند. خلاقیت از طریق تلاش مداوم به وقوع می‌پیوندد. هر روز تلاش کنید تا عضلات خلاقیت‌تان را پیدا کنید و اعتبارتان رشد کند. شما به عنوان رهبر محل کارتان باید در هر کاری که انجام می‌دهید، نه فقط در کار خودتان بلکه در کل شرکت ثبات نشان دهید، تا اعتبار کسب و کارتان را بسازید.

۷. با خودتان و دیگران راستگو باشید

رفتار گمراه‌کننده یکی از سریع‌ترین راه‌ها برای از دست دادن اعتبارتان است. همیشه با اطرافیان‌تان و با خودتان راستگو باشید.

اگر هم‌کاران‌تان احساس کنند می‌توانند به شما اعتماد کنند، بیش‌تر به شما اتکا می‌کنند و بهتر با شما کار می‌کنند. راستگویی بنیانی مستحکم برای یک محل کار موفق می‌سازد.

در طول فرآیند خلاقیت مهم است با خودتان روراست باشید. ممکن است با ایده‌های فوق‌العاده به آسانی کنترل خودتان را از دست بدهید اما باید یاد بگیرید درباره‌ی چیزهای ممکن و غیرممکن با خودتان روراست باشید.

۸. هم‌کاری کنید

بهترین کار معمولا حاصل کار تیمی است. کاترین فیلیپس می‌گوید:

”واقعیت این است که اگر بخواهید تیم یا سازمانی بسازید که قادر به خلاقیت است، به تنوع نیاز دارید. تنوع خلاقیت را بالا می‌برد. جست و جو برای اطلاعات و چشم‌اندازهای جدید را بیش‌تر می‌کند، که به تصمیم‌گیری و حل بهتر مسائل می‌انجامد.“

به هم‌کاران‌تان نشان دهید که برای تلاش‌ها و چشم‌اندازشان ارزش قائل هستید. شما می‌توانید به واسطه‌ی با هم کار کردن ایده‌های جدید خلق کنید و چیزی بهتری از همیشه بسازید.

هم‌کاری نه‌تنها تفکر خلاق خودتان را بهبود می‌بخشد، بلکه بین شما و تیم‌تان پیوند ایجاد می‌کند.

۹. از شوخی استفاده کنید

به عنوان رهبر باید کاری کنید که هم‌کاران‌تان احساس کنند می‌توانند خلاق باشند و ذهنی باز داشته‌باشند. اثبات شده‌است شوخی به آدم‌ها کمک می‌کند آرام شوند و برای امتحان کردن چیزهای جدید اشتیاق بیش‌تری نشان دهند، و این به خلاقیت کمک می‌کند.

برای این‌که اعتبار خودتان را بالا ببرید و به دیگران کمک کنید به تفکر خلاق شان اعتماد کنند، در مواقع لزوم برای تلطیف فضا از شوخی‌های ظریف و مناسب استفاده کنید و چشمه‌های خلاقیت را به جوشش درآورید.

۱۰. آماده‌ی شکست باشید

این در ادامه‌ی روراستی با خودتان و دیگران است. برای این‌که متفکری خلاق باشید باید آماده‌ی شکست باشید، به شکست اعتراف کنید و پذیرای انتقاد باشید.

شاید این، خصوصا در محل کار که می‌خواهید نقاط قوت‌تان را نشان دهید نه نقاط ضعف، کمی دشوار باشد اما با اعتراف به ضعف‌هایتان و پذیرا بودن، اعتبارتان رشد می‌کند، چون هم‌کاران‌تان متوجه می‌شوند شما گوش می‌کنید و سازگار هستید.

۱۱. گفت‌وگوهای بامعنی داشته‌باشید

بهترین راه برای به‌دست آوردن چشم‌اندازهای جدید صحبت کردن با آدم‌های دیگر است. شما میزان مشخصی تجربه دارید که نوع نگاه‌تان را به دنیا شکل داده‌است.

همه‌ی آدم‌های اطراف‌تان مجموعه تجربیات مختلفی دارند که چشم‌اندازشان را شکل داده‌است. به واسطه‌ی معاشرت با این آدم‌ها می‌توانید از دیدگاه‌هایشان آگاه شوید. سعی کنید با کفش‌های آنها راه بروید و چشم‌اندازهایشان را درک کنید، خصوصا اگر با آنها مخالف هستید.

از گفت‌وگوهای کوتاه سطحی اجتناب کنید و با اطرافیان‌تان درباره‌ی موضوعات بزرگ‌تر و بامعنی‌تر صحبت کنید. درباره‌ی تجربیات، امیدواری‌ها، و نظرات‌شان بپرسید، به این طریق چشم‌اندازهای جدیدی به‌دست می‌آورید که به تفکر خلاق تان کمک می‌کند.

۱۲. مدام در حال یادگیری چیزهای جدید باشید

برخی از بهترین شخصیت‌ها در دنیا (بیل گیتس، اپرا وینفری، و مارک زاکربرگ) گفته‌اند که حداقل ۵ ساعت در هفته را به یادگیری چیزهای جدید اختصاص می‌دهند.

آن‌ها به پرورش ذهن‌شان به شدت علاقه دارند و درباره‌ی هر چیزی از فیزیک هسته‌ای گرفته تا سیاست، می‌آموزند. وقتی درباره‌ی موضوعات مختلف می‌آموزند به دنبال راه‌هایی می‌گردند تا آن‌چه را آموخته‌اند در صنعت‌شان به کار بگیرند.

همین امروز با یافتن کتاب‌هایی که دوست دارید بخوانید، یا پیدا کردن مقالات باکیفیت درباره‌ی هر موضوعی در اینترنت، سفر آموزشی‌تان را شروع کنید.

صنعت خودتان، و به کارگیری آموخته‌هایتان را در کارتان فراموش نکنید. شما هرگز از تمام روش‌هایی که نجوم می‌تواند برای تلاش‌های بازاریابی‌تان مفید باشد مطلع نیستید.

۱۳. هر چیزی را تجربه کنید

استیو جابز می‌گوید خلاقیت از تجربه می‌آید. هرچه تجربه‌های بیش‌تری داشته‌باشید، می‌توانید برای یافتن راه‌حل، روابط بهتری ایجاد کنید.

تا آن‌جا که می‌توانید سعی کنید تجربه‌های بیش‌تری به‌دست بیاورید. برای داشتن تجربه‌ی بیش‌تر لازم نیست به سفرهای دور و دراز در سراسر دنیا بروید. حتی دیدن آدم‌های جدید و امتحان کردن چیزهای جدید به شما تجربه‌ی بیش‌تری می‌دهد که می‌توانید با آن مهارت‌های خلاقانه‌تان را بسازید.

۱۴. به خودتان عشق بورزید

وقتی جوان‌تر بودم، به من توصیه شده‌بود هر روز قبل از بیرون رفتن مطمئن شوم حس خوبی نسبت به خودم دارم و اعتماد به‌نفس کاملی دارم. گاهی این به معنی پوشیدن یک جفت کفش جدید یا نوشتن در دفتر خاطرات روزانه‌ام بود.

به من گفته شده‌بود اگر بتوانم وقت بگذارم و خودم را برای هر روز آماده کنم، می‌توانم تمام انرژی‌ام را روی آدم‌های اطراف‌ام متمرکز کنم. این کاری است که امروزه بهترین رهبران انجام می‌دهند.

برای استراحت و آماده شدن برای روز بعد وقت بگذارید تا بتوانید خودتان را غرق فعالیت خلاقانه‌تان بکنید و به اطرافیان‌تان کمک کنید.

مراقبت از خود می‌تواند هر آن چیزی باشد که نیاز دارید: یک دوش آب گرم، رفتن به باشگاه، به گردش بردن سگ‌تان، مطالعه، و این فهرست می‌تواند ادامه داشته‌باشد. ببینید چه چیزی به شما انرژی می‌دهد، و هر قدر لازم است آن را انجام دهید.

۱۵. مسئولیت‌پذیر باشید

مسئولیت‌پذیری تفکر خلاق تان را به جوشش می‌آورد چون می‌دانید دیگران به کار شما چشم دوخته‌اند و می‌دانند که خوب انجام‌اش داده‌اید یا نه.

خلاقیت تحت کمی فشار خیلی خوب شکوفا می‌شود، بنابراین با پذیرفتن مسئولیت پروژه‌هایتان، آنها را جدی بگیرید.

وقتی مسئولیت پروژه‌های کاری‌تان را به عهده می‌گیرید، هم‌کاران‌تان احترام خیلی بیش‌تری برایتان قائل خواهندبود، حتی اگر نتایج ناامیدکننده باشد.

۱۶. عملکرد گذشته‌تان را تحلیل و بررسی کنید

با بررسی موفقیت‌ها و شکست‌های گذشته می‌توانید ایده‌های جدیدی برای کارتان بگیرید.

تحلیل و بررسی آن‌چه رخ داده‌است بخشی از فرآیند خلاقیت است و برای ادامه‌ی خلاقیت و کار به شما کمک می‌کند. یادگیری از گذشته برای هم‌کاران‌تان به یک مثال عینی تبدیل می‌شود و اعتبارتان را در میان آنها بالا می‌برد.

”خلاقیت مستلزم آن است که در حوزه‌های کاری‌مان، هرچه که باشد، اعتماد به‌نفس داشته‌باشیم. و تحلیل و بررسی عملکرد گذشته بخش جدایی ناپذیر فرآیند بررسی، توسعه، تحلیل اطلاعات و شروع مکالمه با خودِ خلاق ما است.“

۱۷. ارتباط برقرار کنید

برقراری ارتباط برای هر رابطه‌ی خوب مهم و کلیدی است و این شامل روابط بین شما و هم‌کاران‌تان نیز می‌شود.

توجه کنید که هم‌کاران‌تان چگونه با انتقاد برخورد می‌کنند و بهترین روش را برای ارائه‌ی انتقاد سازنده به آنها پیدا کنید. توجه کنید که هم‌کاران‌تان چگونه با کشمکش برخورد می‌کنند، روشی مثبت بیابید تا به هر یک از آنها کمک کنید از کمکش عبور کنند.

”برقراری ارتباط موثر یکی از پیش‌نیازهای یک محل کار موفق و پویا است. ارتباط موثر اطلاعات را سریع، شفاف و دقیق بین افراد و گروه‌ها به جریان می‌اندازد. عدم وجود ارتباط مناسب می‌تواند بهره‌وری را به‌طور چشمگیر کاهش دهد.“

برقراری ارتباط مهارتی است که عموما آن را دست کم می‌گیرند و در محل کار بی‌نهایت مفید است. وقتی این مهارت را توسعه دهید می‌توانید یک رهبر خلاق و اثرگذار باشید.

۱۸. به مهلت‌ها پایبند باشید

همه‌ی ما تجربه‌ی هم‌کارانی را داریم که پروژه‌ها را در مهلت مقرر به انجام نمی‌رسانند. این می‌تواند آزاردهنده باشد و کار افراد دیگر را مختل کند. برای این‌که رهبری قابل اطمینان باشید چنین فردی نباشید.

من قبلا گفته‌ام که خلاقیت با کمی فشار بهتر شکوفا می‌شود. از خلاقیت‌تان استفاده کنید تا پروژه‌ها را به موقع تمام کنید و در مهلت مقرر تحویل دهید.

هم‌کاران‌تان متوجه می‌شوند که می‌توانند روی شما حساب کنند و به موقع کار انجام‌شده را تحویل بگیرند، که احتمالا باعث می‌شود شما پروژه‌های بیش‌تری بگیرید.

۱۹. به دیگران احترام بگذارید

هر قدر هم که باهوش باشید اگر به اطرافیان‌تان احترام نگذارید اعتبارتان در محل کار خدشه‌دار خواهدشد. خلاف آن نیز درست است، اگر به هر یک از هم‌کاران‌تان احترام بگذارید اعتبارتان به عنوان یک رهبر بالا می‌رود.

جان داتن، استاد مدرسه‌ی کسب و کار راس در میشیگان، درباره‌ی تاثیر احترام متقابل بر خلاقیت پژوهشی انجام داده‌است. او می‌گوید:

”ما طی پژوهش‌های خود نشان دادیم که هم‌کاری همراه با احترام تنها یک روش خوب برای تعامل نیست، بلکه کاتالیزور و پرورش‌دهنده خلاقیت است.“

با ساختن محل کاری دوستانه نه‌تنها تفکر خلاقانه شما، بلکه خلاقیت همه‌ی اطرافیان‌تان بهبود می‌یابد. در محیط کاری که احترام متقابل وجود دارد، ایده‌ها بهتر می‌تواند به چیزی بی‌نظیر رشد پیدا کند.

تفکر خلاق و قابلیت‌های رهبری برخی از بهترین مهارت‌هایی هستند که کارفرمایان در جست و جوی آن هستند. از این ۱۹ توصیه در کارتان استفاده کنید تا نتایج شگفت‌انگیز آن را در کار خودتان و کار هم‌کاران‌تان ببینید.

کسب و کار بازده

اخبار مرتبط

راه هایی برای راه‌اندازی یک شرکت دارویی

با این کارها مشتری خود را نمک گیر کنید

راه های پولدار شدن از طریق فیسبوک

نکاتی برای مدیریت مراسم ها و رویدادها

راه های پولدار شدن در ایران

راهکارهای تبدیل شدن به خانم کارآفرین موفق

مهارت هایی که موفقیت شغلی را تضمین می کند

استراتژی هایی برای آنکه یک مدیر عامل کارکشته شوید

ایده های سودآور در صنعت عکاسی

نکاتی برای نوشتن بهتر توضیحات محصول

معرفی انواع کسب و کارهای مختلف

نکاتی مهم برای شروع یک کسب و کار کوچک

موانع موفقیت کسب و کار در منزل

راه‌های به دست آوردن هنر مذاکره

با این راه ها ارائه ناموفق خود را اصلاح کنید

سه درس موفقیت در کسب و کار از زبان ثروتمندترین مرد چین

راه های حفظ پول برای کارآفرینان

نکاتی مهم در بازاریابی برای کسب و کارهای حوزه تجارت الکترونیک

در این مواقع از شغل خود استعفا دهید

دلیل سرمایه گذاری نکردن مدیران بر مسئولیت های اجتماعی

راه های ساده پول درآوردن

لزوم تغییر نقش مدیران امروزی در پنج بخش کلیدی

کسب و کارهای موفق در بازار ایران

پرسودترین کسب و کارهای دنیا

راه های پولدار شدن از زبان وارن بافت

رازهای موفقیت از نگاه فیلسوف کار آفرین

با سرمایه زیر یک میلیون تومان در منزل کارآفرینی کنید

فرمول موفقیت در کسب و کارهای خانگی

مصاحبه با جوان 19 ساله کارآفرین/ با 100 هزار تومان هم می توان کار کرد

کسب و کارهای خانگی پولساز اما بدون سرمایه

اگر دنبال یک کسب و کار هوشمندانه هستید، این مطلب را بخوانید

نکاتی از برانسون برای شروع کردن کسب و کار موفق

توصیه‌ های موفق‌ترین زن کارآفرین دنیا

آشنایی با انوع مالیات در سیستم حقوقی ایران

با این شغل ها پولدار شوید

فنون اساسی مذاکره در کسب و کار

رشته های پرمتقاضی اما بدون بازارکار!

راه هایی برای انجام معامله های بزرگ

راه هایی برای کسب و کار موفق در دوران رکود

نکاتی از ریچارد برانسون برای شروع یک کسب و کار موفق

آموزش راه اندازی یک کسب و کار میلیاردی

رازهایی برای نوآوری در کسب و کار

اصول کلیدی برای رشد در کسب و کار

با استفاده از این 9 مورد ارزش شخصی و عزت نفستان را در محل کار تقویت کنید

چگونه محیط کار را برای کارکنان دلپذیر کنیم

با این نشانه ها اصلا ثروتمند نمی‌شوید

هفت روش بازاریابی برای کسب و کارهای کوچک

چگونه به یک مدیر فراموش‌نشدنی تبدیل شویم؟

مهمترین تفاوت های خدمت با کالا در مدیریت بازار یابی

موفقیت مدیران با قلقلک انگیزه کارمندان

captcha