18   
شناسه خبر: 77616   
تاریخ انتشار: 1397/09/15 11:08
روان شناس:
انجام جراحی های غیر متعارف در جوانان به خاطر ناتوانی در روانشناسی این نسل است
انجام جراحی های غیر متعارف در جوانان به خاطر ناتوانی در روانشناسی این نسل است
رزاقی با بیان اینکه فاصله گرفتن جوانان از ارزشهای والای فطری یکی از دلایل جراحی های غیر متعارف در جامعه است. گفت:ما نتوانستیم روانشناسی نسل جوان را در نهادهای آموزشی و خانواده ها خوب نهادینه کنیم.

به گزارش پایگاه خبری ایرانیان موفق «احمد رزاقی» در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری شبستان با بیان اینکه به طور کلی انسان یک موجود دو بعدی است، گفت: ساختار وجودی انسان «جمع نقیضین» است ،یعنی هم موجود آسمانی و الهی و هم حیوانی و زمینی است که می تواند بهشتی یا جهنمی شود. وقتی یک انسان«جمع نقیضین»است، چگونه می تواند انسانی الهی و آسمانی و یا یک  انسان زمینی و حیوانی شود؟ طبیعی است اگر فضای مناسبی برای تعلیم و تربیت انسانی فراهم شود که استعدادهای بالقوه الهیش (فطری) از قوه به فعل تبدیل شود در چنین شرایطی این فرد، یک انسان پاک، صالح و سالم تربیت شده و برای خانواده و جامعه مفید واقع می شود.

 

این مشاور خانواده با بیان اینکه جراحی پلاستیک و اندام یکی از پرآمدترین شغل حال حاضر جامعه ماست، تصریح کرد: ترویج این جراحی ها در جامعه ما فاجعه بوده و دردناک است. زنان ،دختران جوان و پسران ما برای مطرح شدن دست به جراحی سر و صورت و اندام خود می زنند که این مایه تاسف است.

 

وی با بیان اینکه این مسئله از دو بعد فردی و اجتماعی قابل بررسی و تحلیل است، افزود: در جنبه فردی، انسان اعتماد به نفس خود را از دست داده و احساس حقارت می کند و کسی که از اعتماد به نفس پایینی برخوردار است، معمولا از طریق قدرت، شهرت، ثروت و زیبایی به دنبال مطرح کردن خود است، بنابراین اگر ما فضای تربیتی، نهادهای آموزشی، تعلیم و تربیت خانواده، مدرسه، اجتماع و رسانه ها را به گونه ای مدیریت کنیم که نسل جوان در این فضا به جای ارج نهادن به قدرت، ثروت، شوکت و لذت به صداقت، تقوا، علم، تکنولوژی، بی پیرایگی و بی تکلفی اصالت قایل شوند آن وقت دیگر به دنبال تغییر ظاهر خود به شکل های ناهنجار برای جلب نظر اطرافیان نمی روند.

 

رزاقی با ابراز تاسف از اینکه ما نسل جوان را در حوزه های مختلف شناسایی نکردیم، افزود:ما نتوانستیم روانشناسی نسل جوان را در نهادهای آموزشی و خانواده ها خوب نهادینه کنیم. اگر نسل جوان را که اکثریت مطلق جامعه را تشکیل می دهند و می توانند در حوزه های مختلف هم آسیب زا و هم آسیب زدا باشند به لحاظ روانشناختی و روانی خوب می شناساندیم ،آن وقت می توانستیم تعامل خوبی با آنها داشته باشیم و آنها هم در مسیر درست قرار می گرفتند.

 

این روان شناس با بیان اینکه یکی از مسایل این است که برخی از مذهبیون نمی توانند به خوبی از دین و ارزش ها دفاع کنند، گفت: برخی مواقع دفاع بد از ارزش ها باعث فاصله گرفتن نسل جوان از ارزش های والای فطری می شود. استاد مطهری در کتاب علل گرایش به مادی گری در خصوص علت گرایش غرب به سکولاریسم و اومانیسم در غرب گفت: یکی از دلایل مهم این مسئله، عدم دفاع خوب دین مداران از دین و نارسایی مفاهیمی دینی و خشونت دینی در کلیسا بود لذا دفاع از دین باید مبنای علمی، عقلانی و استدلالی داشته باشد.اگر بگوییم حجاب داشته باشید به بهشت می روید،نداشته باشید به جهنم یا بگوییم اگر نماز بخوانید به بهشت می روید و نخوانید به جهنم، هرچند  این حرف، حرف صحیحی است اما باید استدلال، عقلانیت و برهان داشته باشد و مفاهیم دینی ما با مفاهیم علمی و عقلی منطبق باشد.

 

وی در ادامه افزود: در این شرایط است که مفاهیم دینی در دل و جان جوانان می نشیند و اعتماد به نفسشان افزایش می یابد، چون آنها می فهمند که ارزش یک انسان به ظاهر نیست، بلکه به گوهر وجودی اش، پاکی، صداقت، درایت، تقوا و علمش است و به این مقدسات ارزش قایل می شوند.

 

رزاقی در ادامه تصریح کرد: اگر ما صفات اکتسابی را که کودکان به دست می آورند نه صفات ذاتی که در اختیارشان نیست (قد و وزن و رنگ و پوست)  را تحسین و تشویق کنیم ، آنها هم برای بدست آوردن این صفات تلاش  کرده و سعی می کنند نسبت به صداقت، علم و جامعه خود عشق بیشتری بورزند و حقوق شهروندی را رعایت کرده و واژه های مقدس را خودشان مقدس بدانند.

captcha