23   
شناسه خبر: 77637   
تاریخ انتشار: 1397/09/16 00:54
آیت الله مکارم شیرازی:
نگاه به ازدواج به عنوان یک مقوله اقتصادی اشتباه است
نگاه به ازدواج به عنوان یک مقوله اقتصادی اشتباه است
یکی از مراجع تقلید گفت: باید در امر ازدواج از افراط وتفریط پرهیز کرد؛ برخی در انتخاب همسر دچار یک نوع خیال پردازی می‌باشند و عده ای هم نگاه تجارتی دارند.

به گزارش پایگاه خبری ایرانیان موفق آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی در درس اخلاق خود، با اشاره به اخلاق اسلامی در انتخاب همسر بیان داشت: برخی از مردم در انتخاب همسر بسیار سخت گیر می‌باشند و برخی خیلی آسان گیر می‌باشند، در خیابان کسی را دیده و پسندیده و حالا می‌خواهد او را شریک زندگی قرار دهد.

وی با اشتباه دانستن هر دو طریق خاطرنشان کرد: هردوی این نگاه‌ها اشتباه است، باید از افراط وتفریط پرهیز کرد. برخی در انتخاب همسر دچار یک نوع خیال پردازی می‌باشند که حتماً سواد من بیشتر باشد یا حتماً سطح اجتماعی او کمتر باشد یا اینکه ببینیم پدرش پول دارد یا خیر گویی که در اینجا هم عده ای نگاه تجارتی دارند.

این مرجع  تقلید با اشاره به روایتی از کتاب کنزالعمال جلد 16 در مورد کیفیت گزینش همسر بیان داشت: در روایتی از پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله آمده است:«هرکس که همسری انتخاب کند به خاطر اینکه خانواده او دارای نام ونشان است این شخص عاقبت ذلیل می‌شود.

وی در توضیح حدیث گفت: اولاً این نگاه مادی‌گرائی و ماتریالیستی توهین به همسر است؛ چرا که بسا این شخص ورشکست شود و مال خود را از دست بدهد. نبی مکرم اسلام در حدیث دیگری می‌فرمایند:«لا تنکح المرء لالاربعة و لا تنکح المراة لالاربعة؛ لمالها و لا  لجمالها ولا لنسبها و لا لذت‌ها و علیک لذات الدین» برای چهار چیز ازدواج نکنید؛ جمال یا ثروت یا نسب خانوادگی و یا لذت، بلکه برای دین مرد یا زنی با او ازدواج کنید.

آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به آیه ای که می‌فرماید "افراد آلوده با افراد آلوده و افراد خوب با افراد خوب ازدواج می‌کنند" بیان داشت: این آیه در غیر مساله ازدواج نیز منطبق علیه دارد ولی در مورد ازدواج نیز تطبیق دارد که بیان یک قاعده تکوینی است که افراد آلوده در ازدواج دنبال افراد آلوده می‌روند.

این مرجع تقلید با اشاره به پیام این آیه افزود: این آیه می‌خواهد بگوید شما اگر انسان پاکی هستید دنبال انسان پاک بروید شما با پول و دارائی او چکار دارید؟ ازدواج تجارت نیست که ما دنبال مال اندوزی با ازدواج باشیم بلکه یک گزاره فرهنگی است که باید حرمت این امر فرهنگی حفظ شود.

آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به آیه شریفه «الخبیثات لالخبیثین و الطیبات لالطیبین» گفت: بیان یک قاعده تکوینی است که افراد آلوده در ازدواج دنبال افراد آلوده و افراد پاک دنبال افراد پاک می‌روند و پیام این آیه برای همه مؤمنین این است که اگر انسان پاکی هستید، دنبال انسان پاک بروید ازدواج تجارت نیست که ما دنبال مال اندوزی با ازدواج باشیم، بلکه یک گزاره فرهنگی است که باید حرمت این امر فرهنگی حفظ شود.

captcha