82   
شناسه خبر: 77770   
تاریخ انتشار: 1397/09/18 14:15
واقعیت‌های عجیب و جالب درباره زبان‌هایی که در سراسر جهان وجود دارند
واقعیت‌های عجیب و جالب درباره زبان‌هایی که در سراسر جهان وجود دارند
زبان جنبه‌ای پیچیده و جذاب از زندگی همه ماست. ما هر روز از این ابزار خیلی قوی برای ارتباط با هم استفاده می‌کنیم .

به گزارش پایگاه خبری ایرانیان موفق سالیان سال است که زبان‌های بسیاری متولد شده و هر کدام‌شان آواها و کلمات و دستور مربوط به خودش را داشته و اگر قدرتمند بوده توانسته است بجنگد و پس از قرن‌ها هنوز زنده بماند یا پس از چند سال یا حتی چند قرن نفس‌های آخر را کشیده و مرده و جایش را به زبان‌های دیگر داده است.

واقعیت‌های عجیب و جالب درباره زبان‌هایی که در سراسر جهان وجود دارند


بیشتربخوانید: حرکت زبان انسان هنگام صحبت کردن + فیلم


به گزارش سایت lingualinx دوهزار و 700 زبان با بیش از هفت‌هزار گفتار فردی در سراسر دنیا مورداستفاده قرار می‌گیرد. حالا اوضاع کمی هم خراب‌تر شده، چراکه در دنیای امروز هر دو هفته یک‌بار یک زبان در جهان می‌میرد.درحال حاضر بیش از 231 زبان به صورت کامل منقرض شده‌اند و دوهزار و 400 زبان در معرض خطر انقراض هستند.

همه ما یک زبان مادری داریم که از طریق آن با آدم‌های اطراف‌مان ارتباط برقرار می‌کنیم. اما شاید برای شما جالب باشد که بدانید زبان مادری حدود 25درصد از کل جمعیت نزدیک به هشت‌میلیاردی جهان چینی، اسپانیایی و انگلیسی است. چین پرجمعیت‌ترین کشور جهان است و همین باعث شده زبان چینی در جدول زبان‌های زنده دنیا بیشترین صحبت‌کننده را از آن خود کند. این زبان بیش از 50هزار کاراکتر یا حرف دارد اما اگر هرکسی دوهزار مورد آن را بداند، می‌تواند خوب بخواند و صحبت کند.

بهتر است قبل از پرداختن به واقعیت‌های جالبی که درباره زبان وجود دارد، اندکی راجع به زبان خودمان یعنی زبان فارسی بدانیم.
 زبان فارسی قرن‌هاست در ایران و کشورهای افغانستان، تاجیکستان، ازبکستان، پاکستان، عراق، بحرین، ترکیه، قرقیزستان و قزاقستان و بخش بسیار کوچکی از چین استفاده می‌شود.

 آمارها می‌گویند بیش از 170میلیون نفر در جهان به این زبان صحبت می‌کنند.

سه سال پیش زبان فارسی به‌عنوان هفدهمین زبان علمی دنیا شناخته شد و از زبان عربی که بیش از 300میلیون مخاطب دارد و ششمین زبان پراستفاده دنیاست، پیشی گرفت.

حالا سراغ برخی واقعیت‌های جالب درباره زبان می‌رویم. اولین چیزی که می‌خواهم درباره آن به شما بگویم این است که انجیل کتاب مقدس مسیحی‌ها عنوان بیشترین کتاب‌های ترجمه‌شده را دارد و تاکنون به دوهزار و 454 زبان ترجمه شده است. قرآن کریم در کتاب آسمانی مسلمانان هم به لحاظ تعداد ترجمه به زبان‌های مختلف در رتبه هشتم قرار دارد و تاکنون به 112 زبان دنیا ترجمه شده است. به جز این دو کتاب، کتابی که در دنیای ترجمه پرطرفدار است و با خاطرات کودکی همه ما گره خورده، پینوکیو اثر کارلو کولودی است که تا امروز به 260 زبان ترجمه شده است.

سیر و سلوک زائر، شازده‌کوچولو، داستان‌های جن‌وپری اندرسن و بیست‌هزار فرسنگ زیر دریا نیز در رتبه‌های بعدی قرار دارند.
نکته جالب دیگری که درباره زبان‌های زنده دنیا بهتر است بدانید اینکه بیشترین تعداد الفبای جهان متعلق به زبان کامبوجی است که 74 حرف دارد. کوتاه‌ترین الفبا هم متعلق به زبان Rotokas، یکی از زبان‌های رایج در گینه‌نو است و 12 حرف دارد. زبانی هم که بیشترین تعداد کلمات را دارد، انگلیسی است که شامل 250هزار کلمه می‌شود.

مردم در ایالات‌متحده با بیش از 300 زبان صحبت می‌کنند، اما آفریقای جنوبی رکورد بیشترین تعداد زبان در یک کشور را دارد. از جمعیت ایالات‌متحده، 21 درصد از شهروندان پنج‌ساله و بالاتر به زبان‌های دیگر صحبت می‌کنند. از آن 21 درصد، 62 درصد اسپانیایی صحبت می‌کنند.  قدیمی‌ترین زبان‌های شناخته‌شده شامل سانسکریت، سومری، عبری و باسک است. اما تنها دلیل اینکه ما واقعا این را می‌دانیم این است که سندهای کتبی از آن زبان‌ها وجود دارد. همچنین پاسخی برای این سوال که قدیمی‌ترین زبان جهان چیست، وجود ندارد.  به نظر می‌رسد استفاده از زبان حدود 10هزار سال پیش از میلاد آغاز شده است. سوال درمورد زبان قدیمی هنوز مورداختلاف دانشمندان است. برخی مردم‌شناسان حتی پیش‌بینی می‌کنند این زبان قبل از توسعه فیزیولوژیکی مغز و حنجره‌های مدرن پیشرفت کرده است، اما 10هزار سال قبل از میلاد، نقطه شروع خوبی برای آن می‌تواند باشد.

شاید لازم باشد بدانید زبان برای تقویت روابط اجتماعی میان اجداد ما توسعه یافت. مطالعه‌ای از میمون‌های ماکاک از این ایده پشتیبانی می‌کند که زبان‌ها به‌عنوان راهی بهتر برای ارتباط و امرارمعاش هستند. اما تئوری دیگر این که اجداد ما شروع به توسعه زبان با تقلید صداهای طبیعی مانند تماس پرنده و صداهای حیوانات کرده‌اند. تئوری دیگر این است که ارتباطات انسان ممکن است با صدای غیرضروری شروع شده باشد، مثل صدای آشفته از درد یا تعجب یا صدای غم و اندوه یا تشویق شادی یا پیروزی.

شاید اغلب شما نمی‌دانید که یادگیری زبان دوم می‌تواند شما را هوشمندتر کند. تعدادی از دانشمندان بر این باورند که ایجاد قابلیت به تلفظ اصوات گوناگون برای صحبت به زبان‌های دیگر می‌تواند قدرت مغز شما را افزایش دهد. مطالعات دیگر نیز نشان می‌دهد صحبت کردن بیش از یک زبان می‌تواند به کاهش سرعت فرآیند پیری ذهن کمک کند.

موضوع دیگری که فکر می‌کنم دانستن آن برای شما جالب است این است که زبان‌ها به‌طور مداوم بر یکدیگر تاثیر می‌گذارند. به‌عنوان مثال، زبان انگلیسی به خودی خود، 30 درصد فرانسوی است، چراکه بسیاری از کلماتی که در این زبان استفاده می‌شود از واژگان فرانسوی وام گرفته شده است.

منبع:روزنامه فرهیختگان

کلیدواژه
captcha