43   
شناسه خبر: 77934   
تاریخ انتشار: 1397/09/19 20:07
عجیب ترین وسایل حمل و نقل عمومی در دنیا
عجیب ترین وسایل حمل و نقل عمومی در دنیا
عجیب ترین وسایل حمل و نقل عمومی در دنیا

به گزارش پایگاه خبری ایرانیان موفق امروزه با پیشرفت تکنولوژی شیوه حمل و نقل و تردد انسان ها به کلی متحول شده است و دیگر می توانیم به هرکجای دنیا که می خواهیم سفر کنیم. هواپیما، قطار، اتوبوس، کشتی و … از جمله وسایل حمل و نقل متداولی هستند که در سرتاسر دنیا استفاده می شوند، اما در گوشه و کنار دنیا وسایل حمل و نقلی وجود دارند که بسیار عجیب و غریب و غیرمعمول هستند. این وسیله ها هرکدام از جنبه ای غیرعادی هستند و با این حال، توسط مردم آن منطقه یا کشور استفاده می شوند. در ادامه با الی گشت همراه باشید تا با عجیب ترین وسایل حمل و نقل عمومی در دنیا آشنا شویم.

متروکابلی مدلین

۱- قطار بامبویی کامبوج | Cambodia’s bamboo train

مطالب مرتبط:
آشنایی با سیستم حمل و نقل عمومی در پاریس!
سیستم حمل و نقل در دبی چگونه است؟
۷ مورد از عجیب ترین اسرار هندوستان که هنوز هیچ پاسخی برای آن ها وجود ندارد!

یکی از عجیب ترین وسایل حمل و نقل عمومی در دنیا در کشور کامبوج استفاده می شود. قطار بامبویی که در زبان محلی نوری (Norry) نامیده می شود مثل هر قطار دیگری روی ریل حرکت می کند، اما شبیه به هیچ قطار دیگری در دنیا نیست. اکثر آن ها تنها دارای چرخ قطارهای معمولی هستند و یکی از عجیب ترین وسایل حمل و نقل عمومی در دنیا محسوب می شوند. در واقع، قطارهای نوری سنتی که در نزدیکی شهر باتمبانگ تردد می کنند با دست حرکت می کنند و از هیچ گونه نیروی موتور و انرژی بهره مند نیستند. با استقبال مردم از این شیوه حمل و نقل، مسئولین و صاحبان آن ها کم کم به فکر اضافه کردن موتورهای تراکتور و موتورسیکلت به آن ها افتادند و حتی کمبربند ایمنی هم به آن ها اضافه کردند.

کف قطارهای نوری معمولا از چوب بامبو ساخته می شود و به همین دلیل به نام قطارهای بامبویی هم شهرت دارند. امروزه اگرچه وسایل حمل و نقل مدرن تری وجود دارد، اما همچنان این قطارها به عنوان یک جاذبه توریستی هیجان انگیز کاربرد دارد و توریست های زیادی برای امتحان کردن آن ها به این منطقه از کامبوج می آیند.

قطار نوری

۲- جزایر مادیرا، سورتمه های مونته توبوگان | Monte Toboggan

مادیرا نام جزایری در غرب آفریقا و بخشی از کشور پرتغال به حساب می آید. مادیرا که از چهار جزیره به هم پیوسته تشکیل شده محل تولد اسطوره فوتبال، کریستیانو رونالدو است و همین موضوع باعث شهرت این جزایر شده است. اما مادیرا به خاطر شیب های بسیار تندش هم معروف است. فونچال، مرکز و بزرگ ترین شهر این جزایر است در کنار ساحل و در ارتفاعی پایین قرار دارد. اما شهر مونته که تنها ۴ کیلومتر با آن فاصله دارد ۱۰۰۰ متر از سطح دریا بالاتر است، بنابراین می توانید تصور کنید که چه شیب زیاد و تندی در این منطقه وجود دارد. در حال حاضر، مادیرا دارای سیستم حمل و نقل تراموا و قطار کابلی است، اما بیش از یک قرن است که اهالی مادیرا (و حالا توریست ها) از یکی از عجیب ترین وسایل حمل و نقل عمومی در دنیا برای تردد استفاده می کنند. این وسیله چیزی نیست جز یک سبد حصیری بزرگ که از بالای تپه به پایین سر می خورد! هر سورتمه توسط دو راننده! هدایت می شود و برای تغییر مسیر و توقف هم از وزن بدن و قرار دادن پا روی زمین استفاده می شود!

سورتمه مونته توبوگان

۳- آلمان، قطار معلق ووپرتال | Wuppertal Suspended Railway

یکی دیگر از عجیب ترین وسایل حمل و نقل عمومی در دنیا در ایالت نوردرای-وستفالن آلمان استفاده می شود و در واقع، یک قطار سر و ته است! این قطار با ظاهر عجیب و غریبش حدود ۱۳ کیلومتر را طی می کند و ۲۰ ایستگاه و توقف دارد. اگر چه ظاهر این قطار بیشتر شبیه به قطارهای فوق مدرن و علمی تخیلی است، اما واقعیت این است که این قطار بیش از یک قرن عمر دارد! قطار معلق ووپرتال در سال ۱۹۰۱ کار خود را آغاز کرده و به خاطر شهر ووپرتال در شمال استان نوردرای-وستفالن به قطار معلق ووپرتال شهرت پیدا کرده است. تاریخچه این قطار و طراحی و عملکرد آن برای توریست ها بسیار جذاب است و به عنوان یک جاذبه گردشگری محسوب می شود.

قطار معلق ووپرتال

۴- ژاپن، مونوریل شهری چیبا | Chiba Urban Monorail

برخلاف مورد بالا که در واقع قطاری قدیمی و تاریخی بود، مونوریل شهری چیبا یک سیستم مدرن و پیشرفته در ژاپن است. وقتی این قطار را از نزدیک می بینید انگار با صحنه ای از یک فیلم علمی تخیلی روبرو شده اید. واگن های این قطار برعکس قطارهای معمول، از بالا به ریل متصل شده اند و روی هوا معلق هستند. اگرچه مونوریل های معلق دیگری هم در دنیا وجود دارد، اما مونوریل چیبا با مسافت ۱۵ کیلومتر طولانی ترین این نوع قطارها و یکی از عجیب ترین وسایل حمل و نقل عمومی در دنیا به حساب می آید. چیبا شهری با یک میلیون جمعیت در حومه شهر توکیو است و این مونوریل روزانه ۵۰۰۰۰ نفر را جابجا می کند.

البته با توجه به این که یکی از پررفت و آمدترین فرودگاه های ژاپن، فرودگاه ناریتا در چیبا قرار دارد علاوه بر مونوریل، سیستم اتوبوسرانی و قطارهای دیگری هم در این شهر وجود دارد. اما این قطار برای کسانی که عاشق هیجان و ماجراجویی هستند گزینه بسیار ایده آلی به نظر می رسد.

مونوریل شهری چیبا

۵- پله برقی فضای باز هنگ کنگ |Hong Kong Outdoor Escalators

شاید به نظرتان پله برقی چیز عجیبی نباشد و اصلا چرا باید آن را در زمره عجیب ترین وسایل حمل و نقل عمومی در دنیا معرفی کرد؟ اما باید بدانید که هنگ کنگی ها ثابت کرده اند که پله برقی تنها برای مراکز خرید نیست و می توان از آن به عنوان یک وسیله حمل و نقل کارآمد هم استفاده کرد. این پله برقی از یکی از شیب دارترین تپه های جزیره هنگ کنگ به ارتفاع ۱۵۲ متر بالا می رود و با ۷۹۲ متر طول، بلندترین و طولانی ترین پله برقی فضای باز در جهان است! مردم محلی از این پله برقی برای جابجایی بین مناطق مسکونی و مرکز هنگ کنگ استفاده می کنند و درست مانند یک وسیله حمل و نقل کارآمد از آن استفاده می کنند. سیستم پله برقی هنگ کنگ در واقع از ۱۸ پله و سه مسیر متحرک تشکیل شده است و از ساعت ۱۰ صبح افراد را از پایین تپه به بالا منتقل می کند. جالب است بدانید که در طول این مسیر طولانی چندین کافه و حتی فروشگاه هم وجود دارد تا مردم بتوانند در طول مسیر توقف و استراحتی کوتاه هم داشته باشند.

پله برقی هنگ کنگ

۶- ترا باس | Terra Bus

حتما می دانید که رانندگی روی سطح لیز و برفی و لغزنده تا چه می تواند خطرناک و حتی غیرممکن باشد. در نواحی برفی و سردسیر اتومبیل ها و ماشین های مخصوصی برای حرکت روی برف وجود دارند که می توانند به راحتی و بدون خطر وری برف و یخ حرکت کنند. این اتوبوس ها عمدتا در کانادا استفاد می شوند و جزء عجیب ترین وسایل حمل و نقل عمومی در دنیا به حساب می آیند. این اتوبوس ها که تراباس نامیده می شوند بیشتر در منطقه کلمبیا آیسفیلد آلبرتا متداول هستند و هربار می توانند تا ۶۵ مسافر را روی سطوح یخ زده و لغزنده جابجا کنند. راننده ها معمولا فشار تایرها را کم می کنند تا بتوانند روی سطح لیز و یخی بهتر حرکت کنند و سر نخورند. البته همان طور که می توان حدس زد این اتوبوس ها با سرعت بسیار کمی حرکت می کنند و تنها ۴۰ کیلومتر در ساعت می توانند سرعت داشته باشند.

تراباس

۷- کلمبیا، واگن کابلی مدلین | Metrocable Medellin

تراموا هوایی معمولا در پیست های اسکی، کوهستان ها و حتی پارک های موضوعی و تفریحی استفاده می شود. اما به ندرت در سیستم حمل و نقل عمومی از آن ها استفاده می شود و در سطح شهر کاربرد متداولی ندارد. با این حال، در برخی کشورهای آمریکای جنوبی و مرکزی مثل کلمبیا از این شیوه برای جابجایی مردم در سطح شهر هم استفاده می شود. یکی از بهترین نمونه های تراموا هوایی در شهر مدلین کلمبیاست که به واگن کابلی یا متروکابلی شهرت دارد. این شیوه یکی از عجیب ترین وسایل حمل و نقل عمومی در دنیا محسوب می شود و مثل هر سیستم حمل و نقل دیگری طبق زمانبندی های مقرر و منظم مردم را جابجا می کند. جالب است بدانید که این شیوه در بین مردم محلی بسیار محبوب است و معمولا واگن ها بسیار شلوغ و پرازدحام می شوند. مترو کابل تپه باریوس را به مرکز شهر متصل می کند.

منبع: mnn.com

captcha