80   
شناسه خبر: 78651   
تاریخ انتشار: 1397/09/27 12:33
ایده هایی برای نظم دادن به کمد کودک
ایده هایی برای نظم دادن به کمد کودک
اگر تعداد اسباب‌بازی‌های او زیاد و در واقع کودک در سن خردسالی است و به جای وسایل مدرسه، بیشتر وسایل بازی دارد، بهتر است اسباب‌بازی‌هایش را تفکیک کنید.

پایگاه خبری ایرانیان موفق 

گاهی شلوغی و درهمی کمد کودکان، آنقدر سرسام‌آور می‌شود که والدین و به ویژه مادران تصمیم می‌گیرند بخشی از وسایل کودک را جمع کنند تا اطرافش خلوت شود.

فکرش را بکنید صبح که کودک بیدار می‌شود تا آماده مدرسه رفتن شود، همه چیز را به راحتی پیدا کند؛ لباس، جوراب‌ها، وسایل شخصی مثل شانه و ... .

شاید برای همه قابل قبول نباشد، ولی ایجاد چنین شرایطی از آرزوها و خواسته‌های بسیاری از والدین است.

بدون شک این مسئله حل‌شدنی است و با ساده‌ترین روش‌ها و ایده‌ها می‌توان مشکل را برطرف کرد، اما چگونه؟

وسایل را جدا کنید

بعضی از وسایل کودک می‌توانند در قسمت‌های پایین کمد قرار بگیرند و برخی که سبک‌ترند در قسمت‌های بالا.

می‌توانید از جعبه استفاده کنید.

هیچ فضایی از کمد کودک‌تان را بیهوده به هدر ندهید و برای کوچک‌ترین بخش‌ها هم برنامه‌ای پیاده کنید، ولی برای ایجاد نظم می‌توانید در قسمت بالایی کمد دیواری او، یک قفسه جداگانه نصب کنید تا شال، دستکش، کلاه و وسایل مشابه را جداگانه در آنجا بگذارد.

از رنگ‌ها و برچسب‌ها استفاده کنید

اگر تعداد اسباب‌بازی‌های او زیاد و در واقع کودک در سن خردسالی است و به جای وسایل مدرسه، بیشتر وسایل بازی دارد، بهتر است اسباب‌بازی‌هایش را تفکیک کنید، مثلا عروسک‌های پولیشی را در یک جعبه بگذارید، ماشین‌ها را در جعبه دیگر، اسباب‌بازی‌های پلاستیکی را در جعبه جداگانه و توپ‌ها را هم در جعبه‌ای دیگر.

برای آنکه به هنگام استفاده، مجبور نباشید جعبه‌ها را بگردید، روی هر کدام یک برچسب بزنید و روی برچسب بنویسید که کدام دسته از اسباب‌بازی‌ها داخل آن است. 

از کیسه‌های دست‌دوز خودتان استفاده کنید

اگر چنانچه نمی‌خواهید هزینه کنید و تعدادی جعبه بخرید، می‌توانید از یک پارچه ضخیم و مقاوم که در خانه بدون استفاده مانده، چند کیسه بدوزید و در آنها را بند بدهید تا به راحتی باز و بسته شوند.

بعد وسایل را تفکیک کرده و داخل کیسه‌ها بگذارید. این کیسه‌ها بیشتر برای لباس‌های تابستانی – زمستانی مناسب هستند و خیلی برای اسباب‌بازی مناسب نیستند.

با این کار تکلیف لباس‌هایی که در فصل استفاده‌شان نیستید، مشخص می‌شود. 

از کیسه‌های آویزان استفاده کنید

از دستگیره در اتاق کودک‌تان یک کیسه لباس آویزان کنید و خیلی از چیزهای دم‌دستی را در آن بریزید.

این راه بهتر از آن است که وسایل روی زمین پخش باشند. درِ کیسه لباس باید باز باشد، به این معنی که کودک هر بار خواست چیزی از کیسه بردارد، مجبور نباشد با آن کشتی بگیرد و خیلی راحت چیزی که لازم دارد را پیدا کند.

گاهی حتی با پرت کردن وسایلش داخل کیسه و نشانه‌گیری کردن، می‌تواند خودش را سرگرم کند، مثلا جوراب‌هایش را گرد کرده و به سمت کیسه پرتاب کند. 

داخل کمد کودک‌تان را طبقه‌بندی کنید

می‌توانید کمی بیشتر هزینه کنید و از یک نجار بخواهید تا داخل کمد او را با طبقات چوبی تفکیک کند.

به این ترتیب به راحتی تصمیم می‌گیرید که در هر طبقه چه چیزی بگذارید. 

کفش‌ها را همیشه در قفسه‌های بدون در بگذارید

اجازه ندهید که کفش‌ها روی زمین ولو باشند. نگهداری از آنها در قفسه‌های در‌دار هم عاقلانه نیست، چراکه برداشتن و گذاشتن آنها برای کودک سخت می‌شود.

تعدادی از قفسه‌های بدون در را به محل نگهداری کفش‌ها اختصاص دهید. 

برای نگهداری از لباس‌ها وقتی که تعدادشان زیاد است، از چوب لباسی‌های دوتایی استفاده کنید

چوب‌لباسی‌های دوتایی باعث می‌شوند که در فضا، امکان صرفه‌جویی بیشتری فراهم شود.

کودکان هم می‌توانند به راحتی و بدون کمک شما خودشان لباس‌ها را بردارند. 

به زیبایی ظاهری اهمیت بدهید

می‌توانید این طبقه‌بندی و وارد کردن جزئیات بیشتر را با نوعی زیبایی و تنوع رنگی توام کنید تا کودک لذت بیشتری از آن ببرد، مثلا از رنگ مورد علاقه کودک‌تان استفاده کنید و یا اینکه برچسب‌ها از نقاشی‌های خودتان باشد.

زندگی آنلاین/

captcha