40   
شناسه خبر: 79531   
تاریخ انتشار: 1397/10/09 12:49
6 تمرین ذهنی برای کسانی که مشغله کاری زیادی دارند
6 تمرین ذهنی برای کسانی که مشغله کاری زیادی دارند
واقعیت زندگی همه ما این است که زیاد غذا می خوریم، وزن اضافه می کنیم، در شرایط نامناسب بی حرکت می نشینیم، و از همه مهم تر خودمان را از طبیعت دور می کنیم و با این سبک زندگی روی سلامت عاطفی و ذهنی خود تاثیرات منفی می گذاریم. شواهد علمی ثابت کرده است که هر چه بیشتر با طبیعت همراه و هماهنگ باشیم احساس بهتری خواهیم داشت.

پایگاه خبری ایرانیان موفق 

در یکی از تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است به این نتیجه رسیده اند کسانی که در میان درختان پیاده روی می کنند حافظه کوتاه مدت بهتری نسبت به کسانی دارند که در فضای داخل شهر پیاده روی می کنند. راه رفتن در جنگل سطح هورمون کورتیزول را کاهش می دهد، سطح التهاب را کاهش می دهد، سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و باعث کاهش احتمال خطر مرگ زودرس می شود.

به عبارت دیگر فواید ارتباط برقرار کردن با طبیعت انکار ناپذیر است.

به روش های زیادی می توانید طبیعت را به زندگی خود دعوت کنید و برای این کار از تکنیک های زیر استفاده کنید.

به حیات وحش بروید و خودتان را امتحان کنید

بیشتر ما فراموش کرده ایم که چگونه می توانیم از طبیعت کمک بگیریم. به طبیعت پشت کرده ایم و درگیر زندگی اجتماعی مدرن امروزی شده ایم به همین دلیل است که هیچ لذتی از زندگی مدرن نمی بریم.

برای یاد گرفتن چیزهای جدید دیر نشده است. یادگیری در حیات وحش نه تنها مفید بلکه سرگرم کننده و لذت بخش نیز هست. مهم ترین درس هایی که نیاز داریم در طبیعت یاد بگیریم آتش، آب، غذا و پناهگاه چهار فاکتور اصلی زنده ماندن است. حس امنیت زمانی ایجاد می شود که یاد بگیریم خودمان را در حیات وحش نجات دهیم.

ورزش کنید

یکی از بهترین روش ها برای جذب انرژی زمین ورزش است. مثل حرکت درخت در یوگا که قدرت پاها، تمرکز، تنفس و جریانانرژی را تقویت می کند. با این ورزش انرژی خودمان را با انرژی زمین که زیر پاهای مان قرار دارد ارتباط می دهیم و سرشار از انرژی می شویم. از همه مهم تر این که این ورزش را می توانید همه جا انجام دهید:

صاف بایستید و پاها را به عرض شانه ها باز کنید و نوک زبان را به سقف دهان بچسبانید.

با بینی نفس بکشید.

هنگام بازدم ریشه های درخت را تصور کنید که داخل زمین ریشه زده اند.

هنگام دم نور روشنی که از ریشه ها بیرون می آید و وارد بدن می شود را تصور کنید. چندین نفس عمیق بکشید و ریشه ها را با عمق بیشتری تصور کنید تا زمانی که به هسته زمین برسد.

هر چه بیشتر این تمرین را انجام بدهید انرژی بیشتری از زمین می گیرید.

به پیاده روی در جنگل بروید

به طبیعت بروید و با آرامش پیاده روی کنید. زمانی که پا را از روی زمین بلند می کنید نفس را داخل بدهید و زمانی که پا را روی زمین قرار می دهید نفس را بیرون بدهید.

هدف این است که سرعت راه رفتن کم شده و در گام ها تعادل ایجاد شود. در واقع باید طوری راه بروید که صدای پاها را نشنوید.

وقتی مهارت پیاده روی در طبیعت را یاد گرفتید می توانید به الگوهای طبیعت اطرافتان توجه کنید. پیاده روی آرام باعث می شود احساس بهتری داشته باشید و از طبیعت چیزهای زیادی بیاموزید.

به صدای گیاهان و طبیعت گوش دهید

گیاهان منابع تجدید پذیر دانش و انرژی مثبت هستند و می توان از آن ها خیلی چیزها آموخت. شاید به نظر عجیب بیاید اما می توانید با طبیعت و گیاهان ارتباط برقرار کرده و از آن ها چیزهایی بیاموزید.

در طبیعت بدون این که چیزی حواستان را پرت کند بنشینید. یک گیاه بردارید و در مقابل خود با کمی فاصله قرار دهید. نفس های عمیق بکشید و به گیاه خیره شوید و با آن ارتباط برقرار کنید.

با این کار متوجه می شوید که هر گیاهی شخصیت متفاوت دارد. شاید این کار کمی زمان ببرد اما وقتی می فهمید که دنیای اطراف تان سرشار از دانش و زندگی است هیچوقت احساس تنهایی نمی کنید.

به نزدیک ترین پارک منطقه بروید

امروزه رفت به طبیعت به خصوص برای کسانی که در شهرهای بزرگ زندگی می کنند و مشغله کاری زیادی دارند کمی سخت است. حتما نیاز نیست برای رفتن به طبیعت از شهر خارج شوید می توانید به پارک های نزدیک محله نیز بروید و از طبیعت انرژی و آرامش بگیرید.

اگر هیچکدام را نتوانستید انجام دهید فضای بیرون را به خانه بیاورید

حتی اگر وقت پارک رفتن را هم ندارید می توانید طبیعت را به خانه خود بیاورید. گیاهان خانگی از خود اکسیژن منتشر می کنند و دی اکسید کربن را جذب می کنند و سموم هوا را از بین می برند. تحقیقات ثابت کرده است که گیاهان خانگی ۱۵ درصد قدرت تمرکز و خلاقیت را بالا می برند.

حرف آخر

وقتی دنیای اطراف مان را با طبیعت و پاکی پر کنیم انرژی و روحیه بیشتری می گیریم. به جای این که خودمان را از طبیعت محروم کنیم باید آن را به زندگی خود بیاوریم. گیاهان خانگی بخریم و یا در باغچه سبزی بکاریم. تنها زمانی می توانید در زندگی تعادل ایجاد کنید که با طبیعت ارتباط برقرار کنید.

بدونیم/

captcha