13   
شناسه خبر: 79877   
تاریخ انتشار: 1397/10/15 07:01
مدیر مرکز رشد دانشگاه شریف:
نبود ثبات اقتصادی مهمترین مشکل شرکت های دانش بنیان است
نبود ثبات اقتصادی مهمترین مشکل شرکت های دانش بنیان است
مدیر مرکز رشد فناوری های پیشرفته دانشگاه صنعتی شریف گفت: نبود ثبات در فضای اقتصادی کشور اصلی ترین مشکل این واحدها است؛ زیرا امکان برنامه ریزی و هدفگذاری را می گیرد و بسیاری شرکت ها از فضای مبهم فعلی گلایه دارند.

به گزارش پایگاه خبری ایرانیان موفق  حرکت به سوی دانشگاه های نسل سوم که گذر دانشگاه های نسل اول (آموزش محور) و نسل دوم (پژوهش محور) و رسیدن به دانشگاه های کارآفرین با هدف تولید ثروت را تبیین می کند، مولفه های مختلفی از جمله توسعه مراکز رشد و پیش رشد، گسترش صندوق های پژوهش و فناوری و صندوق های خطرپذیر، توجه به شتاب دهنده ها و کسب و کارهای نوپایه و پارک های علم و فناوری را دربرمی گیرد.
مرکز رشد که معادل فارسی کلمه انکوباتور/incubator است، برای حمایت از کارآفرینان تحصیل‌کرده تاسیس شده و با هدف ارائه امکانات و تسهیلات عمومی، زمینه پا گرفتن شرکت‌های جدید را فراهم می‌کند. این مراکز معمولا مکان فیزیکی و تسهیلات مشترکی در اختیار شرکت ها و واحدهای فناور نوپا قرار می دهند؛ همچنین آموزش هایی مانند شناخت بازار، بازاریابی، نحوه تعامل با نهادهای دولتی مانند گمرک و بیمه را به موسسان شرکت ها ارائه می دهند.
دکتر بهنام طالبی روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا، اظهار داشت: البته شرکت های دانش بنیان، واحدهای فناور و استارتاپ ها که تازه وارد فضای اقتصادی و بازار کار شده اند، مسائل دیگری هم دارند؛ مشکلات مربوط به جلب حمایت از صندوق های مختلف یا بحث های مالیاتی و بیمه کارکنان از این جمله است.
وی افزود: باید بپذیریم در همه این موضوعات برای حل مشکلات شرکت ها دستاوردهایی داشته ایم ولی هنوز مسائل اجرایی دست و پاگیر وجود دارد و فاصله زیادی تا نقطه مطلوب داریم.

* انرژی، محیط زیست و سلامت؛ اولویت های مرکز رشد شریف
مدیر مرکز رشد فناوری های پیشرفته دانشگاه صنعتی شریف در مورد اولویت های مرکز رشد برای پذیرش شرکت ها و واحدهای فناور گفت: با توجه به اینکه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری خواستار ماموریت گرا شدن دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری و مراکز رشد وابسته به این دانشگاه ها است ما در پذیرش شرکت ها در مرکز رشد اولویت هایی داریم.
وی توضیح داد: شرکت ها و واحدهای فناوری که در زمینه های انرژی، سلامت به ویژه توانبخشی و محیط زیست فعالیت می کنند از اولویت برخوردار هستند. اما با توجه به توانایی ها و نقاط قوت دانشگاه حوزه های مطالعاتی دیگری مانند فناوری اطلاعات، هوافضا، برق و قدرت و دیگر حوزه های دانش نیز مد نظر است و اگر واحدی در یکی از این زمینه ها دستاورد مطرحی داشته باشد، قطعا پذیرش خواهد شد.
طالبی در مورد فعالیت های مرکز رشد دانشگاه شریف گفت: دانشگاه صنعتی شریف نزدیک به دو دهه در زمینه شرکت ‌های دانش بنیان و مراکز رشد فعالیت دارد. این دانشگاه از اوایل دهه 80 ابتدا مرکز کارآفرینی، مرکز رشد و در سال 95 پارک علم و فناوری دانشگاه را تاسیس کرد. پارک نهاد مادر است که بر اساس ساختارهای وزارت علوم مرکز رشد ذیل پارک قرار دارد.
وی افزود: بیشتر شرکت های مستقر در مرکز رشد شرکت دانش بنیان هستند، در مرکز رشد از سال 82 بیش از 300 شرکت پذیرش شده اند.
طالبی در مورد میزان موفقیت این شرکت ها و مستقل شدن آنها نیز گفت: بر اساس آمار کلی، 20 درصد این شرکت ها شرکت های بسیار موفق در حد ملی با گردش پولی چند میلیاردی، 20 درصد شرکت شکست خورده اند و 60 درصد بینابین هستند.
به گفته رئیس مرکز رشد فناوری های پیشرفته دانشگاه صنعتی شریف در مجموع 55 شرکت در این مرکز مستقر هستند و بقیه یا اسپیناف (منشعب) شده یا شکست خورده و از گردونه رقابت های اقتصادی خارج شده اند.
وی با اشاره به اینکه استارتاپ های تبدیل شده به شرکت یا واحد فناور وارد مرکز رشد می شوند در مورد فروش این شرکت ها اظهار داشت: فروش شرکت های مستقر در مرکز رشد حدود 30 میلیارد تومان در سال است و از شرکت هایی با 5 نفر کارمند تا شرکت هایی با 200 کارمند در این مرکز جایابی شده اند، در نتیجه قریب به 500 نفر در این شرکت ها فعالیت می کنند که میانگین به ازای هر واحد 10 نفر در هر شرکت اشتغال تخصصی و در حوزه کاری خود دارند.

* جوانان را به داشتن جسارت تشویق کنیم
طالبی با تاکید بر اینکه اکنون باید جوانان را به داشتن جسارت برای ورود به فضای اقتصادی و کارآفرینی تشویق کنیم، گفت: جوانان باید به سمت شرکت داری بروند و مهمترین وظیفه نهادهای دولتی فراهم کردن فضا برای آنها است. ضمن اینکه در دانشگاه ها باید روحیه ایده داشتن و ایده پروری را در دانشجویان تقویت کنیم؛ زیرا رسیدن به یک محصول فناورانه از ایده آغاز می شود.

captcha