19   
شناسه خبر: 79891   
تاریخ انتشار: 1397/10/15 07:01
مسعود عتیقی درباره نجوم مطرح کرد:
ایجاد مرکز منسجم نجوم آماتوری موجب کارآفرینی می شود
ایجاد مرکز منسجم نجوم آماتوری موجب کارآفرینی می شود
رئیس انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: ایجاد مرکز منسجم و فعال کشوری مثل انجمن نجوم آماتوری ایران موجب ایجاد جو رقابتی و کارآفرینی می شود.

به گزارش پایگاه خبری ایرانیان موفق مسعود عتیقی (رئیس انجمن نجوم آماتوری ایران) در برنامه «روزنه» رادیو گفت و گو در خصوص وجه تمایز اخترشناسی آماتوری و حرفه ای عنوان کرد: هرچند که آماتورها فرهنگساز هستند و موجب ترویج علم می شوند و زمینه ساز گرایش جوانان به دانشگاه ها هستند، اما در راستای حرفه ای ها قدم بر می دارند.
وی با اشاره به زمان گذشته که انجمن های نجومی نداشتیم و این دست فعالیت ها چندان پخته نبود، گفت: گاهی ممکن است، فعالیت هایی وجود داشته باشد، اما به صورت محلی و منطقه ای هستند و کمتر به حوزه گسترش روابط عمومی توجه شده است. وقتی فعالیت ها دیده نشود، گرایش های کمتری وجود دارد و به رغم اینکه شاید گروه های منطقه ای در دوره های قبل وجود داشت، اما وقتی در سال ۵۸ خواستم فعالیتم را به طور جدی ادامه دهم، در حال ساخت یک تلسکوپ با توجه به محدودیت های جنگ در سال ۵۹ و ۶۰ بودند.
رئیس انجمن نجوم آماتوری ایران در خصوص زمان گذشته توضیح داد: آن زمان به صورت جزیره ای عمل می کردیم و تنها بودیم و فعالیت ها به صورت خودجوش و محدود بود. این فعالیت های با کنفرانس های تبریز و دانشگاه شهید بهشتی در تهران طی سال های ۶۴ و ۶۶ به تدریج جهت دار شد. هرچند در دهه ۷۰ حرکت ها محدود بود، اما در دهه ۸۰ کارهای گسترده تری انجام شد.
عتیقی یادآوری کرد: اثبات «ما می توانیم» در دهه ۸۰ محقق شد که گروه های متعدد نجومی باعث ایجاد جو رقابتی شد و رشد کرد و جهت دهی به سمت دانشگاه و کارهای آکادمیک بود.

عتیقی در رابطه با علت گسست به وجود آمده و ادامه پیدا نکردن فعالیت های گذشته توصیح داد: پیامبر اسلام(ص) می فرماید: «اگر علم در ثریا باشد، مردمانی از فارس به آن دست می یابند.» این نشان می دهد ایرانی ها از گذشته های دور با بناهای ساخته شده و آثاری که به جای گذاشتند، در این زمینه پیشرو بودند. همچنین در آن زمان به دانشمندان ایرانی بها داده می شد و بعد از اسلام نیز بزرگان بسیاری پا به عرصه وجود گذاشتند.
وی ادامه داد: کارهای انجام شده در گذشته از دهه ۶۰ تا ۷۰ با خیزش نرمی قدرت گرفته و در دهه ۸۰ خورشیدی خیلی توانمند بودیم. وقتی مرکز منسجم و فعال کشوری مثل انجمن نجوم آماتوری ایران ایجاد شد، جو رقابتی می شود و گروه های زیادی از آن در شهرهای دیگر الگو می گیرند و موجب کارآفرینی می شود.
رئیس انجمن نجوم آماتوری ایران خاطرنشان کرد: وقتی بحث نجوم آماتوری در ایران و استفاده از ابزار آن به وجود آمد، مدرسان زیادی تربیت شدند و مراکز مختلف محصولات مختلف نجومی تولید و عرضه کردند و در این کارها قوی شدند. این ره آورد تنها نمود داخلی نداشته بلکه به صورت بین المللی و چاپ مقاله بوده است. به عنوان مثال، مقالاتی در زمینه رویت هلال ایران در یک مجله بین المللی چاپ شد و همچنین اخبار نجومی در نشریات داخلی و بین المللی منتشر شد و باعث شد که دانشگاه ها و علوم پایه به این جهت سوق پیدا کنند.
عتیقی در پایان گفت: دهه ۹۰ باید دهه قانون گذاری در زمینه حمایت از گروه های نجومی و حرکت و پویایی آن ها باشد.

captcha