199   
شناسه خبر: 79968   
تاریخ انتشار: 1397/10/15 10:51
آموزش ساخت تراریوم
آموزش ساخت تراریوم
تراریوم ( Terrarium) مانند گلخانه ی شیشه ای کوچکی است که جلوه‌هایی از نمونه‌های زندگی گیاهی یک منطقه یا اقلیم را دربرمی‌گیرد. اگر می‌خواهید گلخانه‌ای مینیاتوری داشته باشید، به جای چند گلدان کوچک با گل‌های متفاوت، از تراریوم یا باغ‌ شیشه‌ای که این روزها بسیار مد شده‌ است،استفاده کنید. بانوی شهر شما را با مراحل ساخت تراریوم آشنا می سازد.

پایگاه خبری ایرانیان موفق 

برای ساخت تراریوم وسایل زیر را آماده کنید :

  • ظرف شیشه‌ای
  • شن
  • خاک
  • وسایل تزئین

تراریوم - زندگی بانوی شهر

مراحل ساخت تراریوم

  • ظرف شیشه‌ای : یک راه خوب برای بازیافت ظروف شیشه ای، ساخت تراریوم است. تقریبا هر نوع ظرف شیشه ای شفاف را می توان برای این کار استفاده کرد به شرط اینکه رطوبت داشته باشد و نور را انتقال دهد. انتخاب های احتمالی شامل تنگ ماهی، کوزه های آب، فلاسک های شیشه ای، وسایل روشنایی مانند لامپ، بطری های آب یا آبمیوه، آکواریوم، پارچ‌ بلور یا حتی شیشه‌ مربا هستند.

تراریوم - زندگی بانوی شهر

اندازه ی ظرف ها باید طوری انتخاب شوند که بزرگی آن برای احاطۀ ۲ یا چند گیاه کافی باشد. هرچه دهانه ظرف تنگ‌تر باشد، انجام کار سخت‌تر پیش می رود. کاشت گیاه داخل ظرف‌ شیشه ای را با انبر سیمی نازکی که خود می‌سازید، انجام دهید. نکته مهم این است که حتما به یاد داشته باشید ظرف را با آب گرم و صابون تمیز شسته و خشک کنید. ظرف‌های نشسته باکتری‌های مضر را وارد محیط تراریوم می‌کنند.

ظروف شیشه رنگی برای تراریوم مناسب نیست، چرا که شدت نور را کاهش داده و رنگ خود را در حین جذب رنگ های دیگر در طیف نور انتقال می دهد. شیشه ی قرمز رنگ، نور آبی را مسدود می کند و نور را در طیف قرمز افزایش می دهد. از انتخاب ظرف شیشه سبز رنگ نیز اجتناب کنید، زیرا نور قرمز و آبی را که هر دو برای رشد سالم گیاهان ضروری است، مسدود می کند.

تراریوم - زندگی بانوی شهر

پلاستیک های با کیفیت بالا مانند لوسیت یا پلکسی گلاس نیز برای ظروف تراریوم مناسب هستند. پلاستیک معمولا ارزان تر و سبک تر از شیشه است؛ وزن ممکن است یک عامل تعیین کننده برای تراریوم آویزان باشد. اشکال اصلی تراریوم های پلاستیکی آسیب به وسیله خاک است.

  • از شن برای زه کشی استفاده کنید. توجه داشته باشید که مقدار بیشتری از سنگریزه ها به یک سمت دیواره ظرف متمایل باشند. این کار به زهکشی بهتر کمک می کند. میتوانید قبل از لایه سنگ ریزه، لایه نازکی از خزه در ته ظرف قرار دهید.

تراریوم - زندگی بانوی شهر

  • در مرحله بعد، خاک اضافه می شود. خاکی که به تراریوم اضافه می کنید باید نسبتاً خشک باشد، در غیر اینصورت به دیواره ها می چسبد. دقت کنید که خاک را بطور مسطح در ظرف نریزید، بلکه آنرا شیبدار و تپه مانند بریزید تا گیاهان در سطوح مختلف قرار گیرند و زیباتر جلوه کند. خاک را از پشت به سمت جلو شیبدار کنید. هرچند، در ساخت تراریوم دایره ای، شما می توانید سطح صافی را برای کشت داشته باشید. از خاک های گلدانی بسته بندی شده که استرلیزه هم هستند استفاده کرده یا اینکه از مخلوط خاک باغچه و پیت ماس محیط کشت را تهیه کنید. لازم است بدانید که خاک باید نرم، دارای زهکشی خوب و بدون کود باشد.

تراریوم - زندگی بانوی شهر

بعد از کاشت گیاهان، می توان تراریوم را با استفاده از اشیاء سرامیکی، تخته سنگ، چوب شکسته، خزه و هرچه سلیقه شماست، تزئین کنید. با این عمل یک دنیای کوچک زندگی گیاهی ترسیم می شود. ظرف را با در پوش یا سینی شیشه ای بپوشانید. در این مرحله ارتباط با محیط قطع شده، جنگل بارانی مینیاتوری ایجاد می شود.

تراریوم - زندگی بانوی شهر

زندگی آنلاین/

captcha