15   
شناسه خبر: 80008   
تاریخ انتشار: 1400/12/23 16:20
"کارآفرینی و خلاقیت" فرصتی برای فاصله گرفتن از فرهنگ غلط استخدام!
"کارآفرینی و خلاقیت" فرصتی برای فاصله گرفتن از فرهنگ غلط استخدام!
معاون علمی و فناوری ریاست‌‌ جمهوری گفت:‌ با تمرین کارآفرینی و خلاقیت، جوان از فرهنگ غلط استخدام فاصله می‌‌گیرد و در مسیر نوآوری‌ها گام برمی‌دارد؛ "ره‌نشان" فرصتی است تا جوانان خلاق و نوآور با چالش‌ها و راه و رسم تبدیل یک ایده به کسب‌و‌کار آشنا شوند.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و سید محمدصادق موحد معاون آینده‌سازان بنیاد ملی نخبگان در این مراسم، برگزیدگان دومین مسابقه مسئله‌محور بنیاد ملی نخبگان با عنوان«ره نشان» معرفی شدند.

ره نشان یکی از مسابقات مسئله محور طرح شهید بابابی با حمایت بنیاد ملی نخبگان است که در راستای ترغیب دانشجویان برای رفع نیازهای صنعتی و دانش‌بنیان کشور در 5 حوزه آب و محیط زیست، انرژی، حمل و نقل، زیست فناوری و هوشمندسازی برگزار می‌شود.

این مسابقه با همکاری شرکت‌های فناور و صنعتی با تعریف پروژه و راهبری تیم‌ها، زمینه جذب دانشجویان و فارغ التحصیلان مستعد را تحت حمایت بنیاد ملی نخبگان کشور فراهم کرده است.

شرکت‌کنندگان در مسابقات ره‌نشان این فرصت را پیدا می‌کنند تا در بستر انجام پروژه‌های واقعی و مورد نیاز کشورمان، توانمندی‌های خود را محک زده و از بسترهای توانمندسازی ره‌نشان استفاده کنند.

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، با بیان این‌که ره‌نشان فرصتی برای آموختن کارآفرینی و آشنایی با فرآیند تبدیل ایده به کسب و کار است گفت: این رویداد فرصتی است تا جوانان خلاق و نوآور، با چالش‌ها، راه و رسم و چگونگی تبدیل یک ایده به کسب و کار و تحقق آرزوهای خود آشنا شوند. اما در این مسیر باید توجه داشته باشند که تنها از توانمندی‌‌های خودشان مطالبه داشته و به دنبال اثرگذاری در محیط اطرافشان باشند. باید بدانیم که در مسیر رسیدن به اهدافمان، تنها تلاش جدی ما است که ایده را به واقعیت بدل می‌کند.

رئیس بنیاد ملی نخبگان با بیان این‌که توسعه، بیش از هرچیز مفهومی فرهنگی است و نخست، باید فرهنگ جامعه ما توسعه محور شود، تصریح کرد: آن‌چه که به عنوان مفهوم توسعه می‌شناسیم، بیش از هرچیز یک مفهوم فرهنگی است. اگر تصور کنیم توسعه یک پایه سخت‌افزاری دارد و با از بین بردن محیط زیست بخواهیم به توسعه برسیم در اشتباهیم، همچنین اگر توسعه را مفهومی صرفاً نرم‌افزاری بدانیم به توسعه مطلوب نخواهیم رسید. توسعه مفهومی فرهنگ‌محور است و اگر به فرهنگ آن برسیم، سخت‌افزار و نرم‌افزار را نیز خواهیم داشت.

ستاری با تأکید بر ضرورت احیای فرهنگ کارآفرینی و نوآوری گفت: ما کشوری با پیشینه هزاران سال فرهنگ خودباوری ایستادگی، کارآفرینی و نوآوری هستیم که تکیه به درآمدهای خام فروشی و تسلط اقتصاد نفت‌محور، غباری بر چهره این فرهنگ غنی نشاند. بزرگترین خیانت درآمد نفتی این بود که فرهنگ غنی کارآفرینی کشور را با بیش از 5 هزار سال پیشینه، به حاشیه برد و کشور را به طور جدی به درآمدهای نفت وابسته کرد. اما الان فرصت آن است تا با تکیه به نوآوری نیروی انسانی خلاق و توانمند، با درس‌آموزی از گذشته و نگاه به آینده، این فرهنگ غنی را احیا کنیم.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری از نقش جوانان خلاق و کارآفرین در احیای این فرهنگ گفت و افزود: جوان، آینده را مقابل خود دارد و با دستان خود آن را می‌سازد. جوان به واسطه ایده‌ها، نوآوری‌ها و توانمندی‌هایش می‌تواند تحول‌آفرین شود.دنیایی از انتخاب، آرزوها و ایده‌های نوآورانه، مقابل فرد جوان است که مسیر آینده خود و کشورش را می‌سازد.

رئیس بنیاد ملی نخبگان با تأکید بر این که جوانان در مسیر پر فرازو نشیب خود باید بیش از هرچیز، به به استعداد، اعتماد به نفس و نوآوری خود متکی بوده و از شکست نهراسند، ادامه داد: همه ما ممکن است در زندگی با شکست هایی مواجه شویم اما تفاوت در جایی است که تصمیم می گیریم دوباره روی پای خودمان بأیستیم. حسن کارآفرینی در همین موضوع است چراکه این فرصت وجود دارد تا از شکست، تجربه کسب و در مسیر موفقیت حرکت کنیم.

ستاری ادامه داد: مهم این است جوان را از ابتدای راه، به کارآفرینی سوق داده و از همان سنین پایین، با فضا و فرهنگ کارآفرینی آشنا کنیم. چراکه با تمرین کارآفرینی و خلاقیت است که جوان، از فرهنگ غلط استخدام فاصله می‌گیرد و در مسیر نوآوری‌ها گام برمی‌دارد. نوآوری مهم‌ترین موهبت الهی است که انسان را در مسیر اعتلا سوق می‌دهد.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری با اشاره به اثربخشی رویدادهای مسأله‌محور ره‌نشان، در آشنایی جوانان با فرهنگ نوآوری و کارآفرینی گفت: رویدادها و مسابقاتی چون ره‌نشان، این فرصت را فراهم می‌آورد تا جوانانی که به دنبال تحقق ایده‌های نوآورانه خود هستند، مجالی برای تمرین کارآفرینی، تلاشگری و نوآوری بیابند. امیدوارم با توسعه فرهنگ کارآفرینی که ره‌نشان نیز در خدمت توسعه همین فرهنگ است، اتفاقات خوبی در جامعه بیافتد.

در بخش دیگری از این مراسم، سید "محمدصادق موحد" معاون آینده‌سازان بنیاد ملی نخبگان، با اشاره به برگزاری این مسابقات با هدف معرفی و حل ایده‌ها و مسأله‌های دارای اولویت و اهمیت گفت: ایده توسعه رویدادهای رقابتی مساله‌محور یا طرح شهید بابایی که در سال گذشته در بنیاد ملی نخبگان کلید خورد بعد از نشست‌های مختلف و رصد اجرای چنین برنامه‌هایی در سطح کشور با حضور افراد صاحب‌نظر در بنیاد شکل گرفت و سعی شد  شیوه‌نامه‌هایی برای توسعه چنین رویدادهایی تدبیر شود.

وی گفت: جمع‌بندی دوستان این بود که در اکوسیستم حال حاضر کشور، رویدادهای متنوعی در فضای رقابتی در حال اجراست اما بخشی از این رویدادها می‌توانند مهم باشند که پیشران توسعه کشور باشند، شاید کمتر مورد توجه قرار گرفته است. رویدادهایی که حول یک مسأله مشخصی تدوین شده باشند، صاحب مسأله داشته باشند و مسأله نیازی از کشور را برطرف کند، نیاز امروز کشور است.

موحد از برنامه‌های تخصصی و جنبی در قالب این رویداد و با هدف ارتقای تخصص شرکت‌کنندگان گفت و ادامه داد: بر بستر این مسابقه، سلسله‌ای از رویدادهای رقابتی برنامه‌های آموزشی و توانمندسازی برگزار شد که به بهبود توانمندی‌ها، مهارت‌های علمی، تخصصی و نرم شرکت‌کنندگان کمک می‌کند. همچنین تلاش شد تا در انتهای رویداد، چهارچوب مشخصی وجود داشته باشد و برگزیدگان بتوانند از دستاوردهای خود استفاده کنند.

معاون آینده‌سازان بنیاد ملی نخبگان تصریح کرد: از نظر بنیاد ملی نخبگان این اختتامیه افتتاحیه‌ای برای ورود به مرحله جدید بوده و بنیاد به دنبال به کارگیری گروه‌های برگزیده است همچنین دبیرخانه اجرای رویداد موظف است فعالیت‌ها را رصد کند و گزارش‌هایی را به شورای راهبری بنیاد ملی نخبگان گزارش دهد.

 

 

captcha