9   
شناسه خبر: 80010   
تاریخ انتشار: 1401/05/03 18:54
دو هزار میلیارد تومان اعتبار جهت گسترش آموزش فنی و حرفه ای
دو هزار میلیارد تومان اعتبار جهت گسترش آموزش فنی و حرفه ای
شعار ما در سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای این است که «دنبال آن هستیم تا آینده، ادامه راه گذشته نباشد» بلکه آمادگی حرفه‌ای را به توسعه حرفه‌ای تبدیل می‌کنیم و تغییر رویکرد از شغل محور به شایستگی محور را پیگیری می‌کنیم.

به گزارش پایگاه خبری ایرانیان موفق 

غلامحسین حسینی نیا، رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در آستانه هفته مهارت؛ در نشست خبری بین اصحاب رسانه با اشاره به اهمیت امر مهارت آموزی گفت: برای توسعه مهارت آموزی نیاز است که تمام دستگاه ها بسیج شوند.

وی با اشاره به وجود چالش های موجود در مسیر آموزش های مهارتی گفت: باید با هم فکری و بسیج امکانات موجود، مشکلات  را برطرف کنیم.

وی  با اشاره به اینکه در دنیا برنامه ریزی بر این است که تا سال2030 شکاف بین تکنولوژی و عقب ماندگی مهارت آموزی پر شود گفت: در صورت وقوع این اتفاق 6.5 تریلیون دلار به اقتصاد کشورها و اقتصاد جهانی کمک می‌شود.

معاون وزیرکار با اشاره به اختصاص دو هزار میلیارد تومان هیأت دولت به بخش تجهیز مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای گفت: ما در کنار آموزش مهارت‌های سخت، مهارت‌های نرم مانند ارتباط گیری با مشتری، مدیریت دخل و خرج، مهارت‌های ثروت اندوزی و … را به عنوان یک بسته کامل مهارتی آموزش می‌دهیم.

حسینی نیا گفت: شعار ما در سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای این است که «دنبال آن هستیم تا آینده، ادامه راه گذشته نباشد» بلکه آمادگی حرفه‌ای را به توسعه حرفه‌ای تبدیل می‌کنیم و تغییر رویکرد از شغل محور به شایستگی محور را پیگیری می‌کنیم. لذا3760 استاندارد شایستگی طراحی شده که هزار شاخص آن در ده ماهه اخیر بوده است.

 رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای با بیان اینکه 6 هزار موافقت اصولی با ایجاد آموزشگاه‌های جدید فنی و حرفه‌ای صادر شده بیان کرد: 12هزار آموزشگاه هم از قبل مجوز داشتند که 50درصد آن فقط رشته آرایشگری زنانه را آموزش می‌دهند. 50درصد دیگر در دیگر رشته‌های خاص مانند خیاطی، آشپزی و گلدوزی فعالند در حالی که 6500استاندارد آموزشی در داخل داریم، 9500تا 17هزار استاندارد بین المللی در دنیا تعریف شده است.

حسینی نیا در بیان برنامه های سازمان فنی و حرفه ای ایجاد 31 پارک علم و مهارت را اشاره کرد و ادامه داد:  در حال ارتباط گیری با سایر دستگاه‌ها برای توسعه مهارت آموزی هستیم و همه دستگاه‌های لشکری و کشوری را وارد حوزه آموزش مهارت خواهیم کرد.

وی افزود: یکی دیگر از برنامه‌های ما دیپلماسی مهارت با اولویت کشورهای همسایه است که در مواردی مهارت آموزان آنها به ایران می آیند و در مواردی مربیان مهارت آموزی ما به سایر کشورها اعزام خواهند شد.

معاون وزیر کار گفت: قرار بود مسابقات بین المللی مهارت  در شانگهای چین قرار بود 2022 برگزار شود اما به بهانه کرونا لغو شد،. در این راستا سازمان جهانی فنی و حرفه‌ای تصمیم گرفت به جای مسابقات جهانی مهارت در 11 کشور به صورت غیرمتمرکز برگزار کند که تیم ملی مهارت ما در 18رشته در 7 کشور شرکت خواهد کرد. اگر آمریکا نیز ویزا بدهد در رشته جوشکاری مهارت آموزان ما شرکت خواهند کرد دور بعد این مسابقات در لئون فرانسه خواهد بود که تیم ملی مهارت ما مشارکت کامل خواهد داشت.

 وی با بیان اینکه طرح نخلستان برای فارغ التحصیلان دانشگاهی است گفت:برای فارغ التحصیلان دانشگاهی که رشته تحصیلی آنها مورد تقاضای بازار کار نباشد با همکاری پارک‌های علم و فناوری و وزارت علوم دوره‌های تخصصی مهارت آموزی برگزار خواهیم کرد.

 حسینی نیا گفت: همچنین با همکاری دانشگاه تهران مرکزی در یکی از شهرستان‌های استان تهران به عنوان اردوگاه مهارت آموزی دانشجویان راه اندازی کرده ایم که در دوره‌های کوتاه مدت و به صورت یک تا چند ماهه دانشجویان در این دوره‌ها شرکت خواهند کرد.

وی درباره برنامه فنی و حرفه ای برای دانش آموزان گفت: طرح مدرسه تابستانی مهارت برای دانش آموزان 15سال به بالا به صورت پایلوت امسال اجرا و سال آینده در تمام استان‌ها برگزار خواهد شد.

معاون وزیر کار درباره برنامه فنی و حرفه ای برای سربازان گفت: همچنین لایحه مهارت آموزی سربازان به دولت رفته که در صورت تصویب در دولت و سپس مجلس، سربازانی که یک مهارت داشته باشند یک ماه کسر خدمت خواهند خورد. همچنین قرارگاه مرکزی مهارت آموزی سربازان در ستاد کل نیروهای مسلح با همکاری سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای راه اندازی شده است.

captcha