21   
شناسه خبر: 80051   
تاریخ انتشار: 1401/05/19 08:45
پس از 60 سال خداحافظی حسن انوری با مؤسسه دهخدا
پس از 60 سال خداحافظی حسن انوری با مؤسسه دهخدا
دکتر حسن انوری، استاد نامدار ادبیات و عضو پیوسته فرهنگستان زبان، در گفت‌وگو با خبرنگاران از خداحافظی خود با مؤسسه دهخدا پس از ۶۰ سال همکاری خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری ایرانیان موفق 

دکتر حسن انوری، عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی و چهره ماندگار حوزه ادبیات، از مؤسسه لغت‌نامه دهخدا خداحافظی کرد. انوری دهه‌ها در این مؤسسه فعال بوده و او را فرزند خلف دهخدا و معین می‌نامند. 

گفته می‌شود خداحافظی انوری از مؤسسه دهخدا در اعتراض به تغییرات در بخش تألیفات مؤسسه دهخدا پس از ورود رئیس جدید به این نهاد فرهنگی صورت گرفته است. پیش‌تر انوری و جمع دیگری از اعضای مؤسسه انتقاد خود نسبت به این تغییرات را در قالب نامه و دعوت به گفت‌وگو مطرح کرده بودند. گفته می‌شود این انتقادات گویا از جانب مدیریت مؤسسه بی‌پاسخ مانده است.

انوری با تأیید خداحافظی خود از این مؤسسه گفت: دوتن از همکاران ما را جابجا کردند که نباید می‌کردند. رئیس جدید لغت‌نامه  قبلاً هم با من صحبت کرد و من گفتم که باید دست نگاه داریم، اما او دست نگاه نداشت و نتیجه این شد.

وی ادامه داد: دیدم دیگر ماندن ما در لغت‌نامه فایده‌ای ندارد؛ بنابراین تصمیم گرفتم بعد از 60 سال کار کردن در مؤسسه دهخدا، از این مؤسسه خداحافظی کنم. 

پیش از این نیز انتصاب حمیرا زمردی به سمت ریاست مؤسسه لغت‌نامه دهخدا و مرکز آموزش بین‌المللی زبان فارسی انتقاداتی را به همراه داشت. 

دکتر حسن انوری استاد بازنشسته زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تربیت معلم تهران، سرپرست تألیف «فرهنگ بزرگ سخن» و عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی است. این چهره ماندگار ادبیات از سال 1341 به جمع مؤلفان لغت‌نامه دهخدا پیوست  و تا سال 1356 تألیف و تدوین بخش‌هایی از لغت‌نامه را برعهده داشت. 

انوری در 1344 به دورۀ فوق‌لیسانس زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تهران راه یافت و در پی آن در 1346 در دورۀ دکتری پذیرفته شد و در 1351 از پایان‌نامۀ دکتری‌اش با عنوان «اصطلاحات دیوانی در دورۀ غزنوی و سلجوقی» به راهنمایی دکتر حسن مینوچهر دفاع کرد. او سال‌ها در دانشگاه تربیت معلم مشغول به تدریس بود و با سازمان کتاب‌های درسی ایران نیز همکاری می‌کرد و حاصل این همکاری بیست‌وسه جلد کتاب درسی بود.

دکتر انوری در سال 1359 دوباره به مؤسسۀ لغت‌نامه بازگشت و به تألیف لغت‌نامۀ بزرگ فارسی مشغول شد و تا 1373 بخش‌هایی از «الف» (ال – امسالین) را تألیف کرد. در 1373 گروهی گرد آورد و تألیف فرهنگ بزرگ سخن را آغاز کرد. این فرهنگ در سال 1381 به پایان رسید. از آن پس فرهنگ‌های دیگری بر پایۀ فرهنگ بزرگ سخن تألیف کرد. او در سال 1378 به‌عنوان چهرۀ ماندگار برگزیده شد و در سال 1382 عضو پیوستۀ فرهنگستان و زبان و ادب فارسی شد.

انوری از سال 1391 پس از درگذشت دوست و همکار دیرینش، زنده‌یاد حسن احمدی گیوی، مجدداً به مؤسسۀ لغت‌نامۀ دهخدا بازگشت تا جای او خالی نماند و از آن پس تألیف بخش‌هایی از حرف «ب» لغت‌نامۀ بزرگ فارسی را به دست گرفت.

captcha