کد خبر: 77144
راه‌های به دست آوردن هنر مذاکره
هنر مذاکره پایه و اساس شروع هر کسب‌وکاری است. چه شما بخواهید وارد یک مذاکره برای استخدام در شرکت موردعلاقه‌تان شوید و یا اینکه برای عقد قراردادی بخواهید دست به مذاکره بزنید.

به گزارش مجله هاست، تصور کنید همه افرادی که با آن‌ها در ارتباطات کاری و زندگی هستید تفکری مشابه شما داشته باشند، آیا در این صورت دنیا متفاوت نخواهد شد؟ اگر هرکسی به‌خودی‌خود مطابق آرزوی شما، تفکر و احساساتتان باشد چطور؟ اما ازآنجایی‌که دنیا به این شکل پیش نرفته و هر شخصی در اطراف شما دارای تفکراتی متفاوت و گاهی متضاد شماست، به همین علت است که شما باید هنر مذاکره را فراگرفته و بتوانید با مخالفان خود با روش‌هایی مذاکره کنید که ایشان را به نظر خود نزدیک کنید.

مذاکره در یک زمین‌بازی نسبتاً یکسان انجام می‌شود. حال اگر هر دو طرف برای موفق شدن تلاش کنند، بهترین راه برای سود بردن از این مذاکره چه خواهد بود؟ در ادامه به پنج قدم برای به دست آوردن سود خود از مذاکره می‌پردازیم:

۱- ارتباط برقرار کنید

یک مذاکره‌کننده حرفه ایی قبل از انجام هر اقدامی سعی در برقراری ارتباط با طرفین مذاکره دارد. انجام این کار باعث می‌شود که شما خود واقعی‌تان باشید و احساس راحتی بیشتری کنید، همچنین برای طرف مقابل هم همین‌طور خواهد بود. چیزی که اغلب نادیده گرفته می‌شود احساسات است، درصورتی‌که احساسات به‌تنهایی یک نقش اساسی در مذاکرات ایفا می‌کنند. بنابراین سعی کنید همیشه با طرفین مذاکره بافکری روشن و صمیمانه برخورد کنید. صداقت، وقار و درستی ازجمله ویژگی‌هایی است که در مذاکرات بسیار موردتوجه طرف مقابلتان قرار می‌گیرد. و اساس مذاکرات بر این پایه بنا می‌شود.

اگر شما نه‌تنها فقط به‌عنوان یک بیزینس‌من بلکه در وهله اول به‌عنوان یک انسان وارد یک مذاکره شوید، آنگاه است که می‌توان گفت جایگاه درست خود را مذاکره یافته‌اید. در این صورت است که می‌توانید اعتماد طرف مقابل را به خود جلب کنید، و همین جلب اعتماد کلید اصلی یک مذاکره موفق است.

۲- عسل را بجای سرکه انتخاب کنید

شما با عسل بهتر کار می‌کنید تا با سرکه، البته به شرطی که عسل جنس مرغوب و اصل باشد. هیچ‌گاه توانایی طبیعی افراد در تشخیص احساسات خود را نادیده نگیرید. اضطراب، مخفی‌کاری و مرموز بودن ازجمله احساساتی است که نمی‌توان مخفی کرد.

شما نیز در هنگام مذاکره می‌توانید به‌خوبی درک کنید که آیا ارزش‌های طرف مقابلتان بر پایه صداقت بناشده است یا خیر. توانایی افراد در ادراک مقصود طرف مقابل مثل یک پرچم قرمز در مذاکرات عمل می‌کند و هیچ وسیلهٔ ارزشمندتری برای تشخیص نیست طرف مقابل وجود ندارد.

۳- بر روی یک مذاکره برد-برد تمرکز کنید

یک مذاکره برد-برد تنها راه شما برای پیشرفت است. اگر شما در طول مذاکره فقط به خودتان و منافع خودتان فکر کنید درواقع یک مذاکره‌کننده کسل‌کننده به نظر می‌رسید. در نظر داشتن نیازها و نگرانی‌های دو طرف مذاکره برای بقا مذاکره‌تان بسیار حیاتی است. توجه داشته باشید که اگر به همه مواضع تان در مذاکره با دیدگاه سیاه‌وسفید، بردوباخت نگاه کنید تفکر خود را محدود کرده‌اید. در یک مذاکره خوب خلاقیت بسیار ضروری است.

درنهایت، همه افراد درگیر در مذاکره باید خود را بجای طرف مقابل نیز قرار دهند. درواقع مذاکره شبیه به یک بازی است و شما باید نقش یک بازیکن را بازی کنید و میدان جنگ نیست که قرار باشد طرف مقابلتان را بکشید. باید سعی کنید اهداف بزرگتان از مذاکره محقق شوید و در صورت لزوم از منافع کوچک‌تان دست بکشید.

۴- بزرگ‌سال درونتان را مجسم کنید

فراموش نکنید که هر فردی یک کودک درون و یک بزرگ‌سال درونی دارد. ما در بسیاری از موارد شاهد آن بوده‌ایم به خاطر اینکه یک نفر در همان ابتدای مذاکره بسیار کودکانه و گاهی وحشیانه رفتار کرده است، معاملات تجاری سطح بالای زیادی ازدست‌رفته است. ضمن اینکه شروع با چنین رفتاری دیگران را نیز تحریک می‌کند که عکس‌العمل مشابهی انجام دهند. وقتی چنین چیزی اتفاق می‌افتد شما در نظر بگیرید که در آن زمان همه از حالت تعادل خود خارج می‌شوند.

سعی کنید خود را حفظ کرده و مانند یک بزرگ‌سال با احترام برخورد کنید. وقتی با چنین موقعیتی روبرو می‌شوید تشویق دیگران به آرامش می‌تواند بهترین موضع برای شما باشد. با این کار صلاحیت عقلی و تعادل خود را ثابت کرده‌اید. در این شرایط بحث نکنید بلکه سعی کنید طرف مقابلتان را بیشتر بشناسید.

۵- به ریتم رابطه احترام بگذارید

همیشه به یاد داشته باشید که هر چیزی ریتم خاص خود را دارد پس سعی کنید از آن خارج نشوید. گاهی اوقات لازم است که چیزی نگویید. سکوت پرکاربردترین ابزار در یک مذاکره است که باید به‌جا مورداستفاده قرار گیرد. به خودتان و دیگران وقت و فضا دهید تا تحلیلی راجع به حرف‌های زده‌شده داشته باشید.

عجله نداشته باشید، سعی کنید که ریتم مناسب و طبیعی همه افراد و همچنین موجود در جلسه حفظ شود. همچنین خودتان.

با پیاده‌سازی این پنج نقطه، شما درراه به دست آوردن هنر مذاکرات موفق عمل کرده‌اید. مذاکرات همان ارتباطات است و شما با پرورش و حفظ کردن یک نسبت خوب با هر فردی می‌توانید برنده مذاکره شوید. قرار نیست شما در یک مذاکره فقط یک قرارداد ببندید و تمام، بلکه مذاکرات زمینه‌ای است برای آشنایی‌های بلندمدت و می‌توانید با کسب اعتبار از یک مذاکره به شهرت خود نیز بیفزایید.

با به‌کارگیری هنر مذاکره می‌توانید به‌عنوان یک بیزینس‌من موفق شناخته شوید و این موضوع می‌توانید درآینده کاری‌تان جدای از سازمانی که برای آن کار می‌کنید و برای شخص خودتان بسیار مؤثر باشد.

پایگاه خبری ایرانیان موفق