کد خبر: 79894
۴۵ درصد فارغ‌التحصیلان استان مشغول به کار هستند
دکتر خسرو عزیزی در گفت‎وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: وزارت علوم در راستای کیفی‎سازی و ارتقای توان اشتغال دانشجویان معتقد است کارهای عملی انجام شود و این مهم با نظارت دقیق‎تر منوط به تامین تجهیزات است که در بودجه ۹۸ دیده شده و مابقی را باید از طریق درآمد اختصاصی دانشگاه لحاظ کنیم. وی ادامه داد:...

به گزارش پایگاه خبری ایرانیان موفق 

دکتر خسرو عزیزی در گفت‎وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: وزارت علوم در راستای کیفی‎سازی و ارتقای توان اشتغال دانشجویان معتقد است کارهای عملی انجام شود و این مهم با نظارت دقیق‎تر منوط به تامین تجهیزات است که در بودجه ۹۸ دیده شده و مابقی را باید از طریق درآمد اختصاصی دانشگاه لحاظ کنیم.

وی ادامه داد: همچنین مورد دیگری که از سوی وزارت علوم به دانشگاه‌ها ابلاغ شده این است که باید تا ۱۰ واحد درسی مهارتی که حتی ممکن است خارج از تخصص دانشجویان باشد به صورت اختیاری برای آنان تعریف شود، البته این دروس باید برمبنای نیازهای جامعه و گرایش و رشته باشند.

رئیس دانشگاه لرستان در پاسخ به این سوال که برنامه دانشگاه برای ایجاد رشته‌های جدید چیست؟ عنوان کرد: این مهم براساس آمایش آموزش عالی منطقه و استان باید انجام شود.

عزیزی اضافه کرد: براساس رصدی که از دانش‌آموختگان دانشگاه‎های استان از سال ۹۳ انجام شده به این نتیجه رسیدیم که ۴۵ درصد فارغ‌التحصیلان مشغول به کار هستند.

وی با اشاره به اینکه در برخی رشته‌ها، دانشجویان پس از فراغت از تحصیل به آمار بیکاران جامعه اضافه می‌شوند، یادآورشد: این درحالیست که حتی در همان رشته‌ها با صندلی خالی در اول مهرماه مواجه‌ایم، باید چنین رشته‎هایی آرام آرام پذیرش‌شان به صفر برسد.

رئیس دانشگاه لرستان اضافه کرد: در کشور فارغ‌التحصیلان شیلات زیاد هستند اما به لحاظ وضعیت لرستان( قطب شیلات ماهیان سردآبی غیردریایی) این رشته را در مقطع کارشناسی دانشگاه راه‌اندازی کردیم.

این مسئول بیان کرد: همچنین با توجه به اینکه لرستان مهد تمدن و خاستگاه مفرغ بوده و از طبیعت بکر و غنی‌ای برخوردار است دو رشته باستان‎شناسی و محیط زیست را راه‎اندازی کردیم.

عزیزی اظهار کرد: برای اخذ مقطع ارشد این رشته‌ها براساس قانون باید سه دوره فارغ‌التحصیل لیسانس داشته باشیم و همچنین یک دانشیار در کادر علمی دانشگاه باشد تا مجوز ارشد این رشته را بتوانیم از سازمان گسترش اخذ کنیم.